Radiostanice 27Mhz Rychlá navigace: Přihlášení uživatele Vysílačky Portejbly DX spojení Lokátory Portejbly Připomínky

Začínáme s PMR - úvod a výběr volačky

PMR pásmo

Přinášíme první díl seriálu pouček pro začínající uživatelé PMR radiostanic.


Milý příteli,
pokud čteš naše stránky existuje určitý předpoklad, že Tě vysílačky zajímají a že možná hledáš další informace o tom jak jejich prostřednictvím navazovat radiová spojení, jak se dovolat co nejdál, jak zdokonalit své schopnosti v používání volně prodejných vysílaček.
Pokud si zvědavý a nebo jsi stejně "postižený" jako ostatní uživatelé tohoto serveru - vítej u nás!

Právě dnes začínáme seriál článků s radami, které Ti pomohou se zorientovat a mohou Ti ušetřit čas, nervy, hledání na netu a případně i nějakou tu menší lokální ostudu :D

Předpokládejme, že sis koupil nějakou staničku určenou na PMR a nyní hodláš legálně vysílat na povolených frekvencích. Pojďme společně vykročit do tajů této zajímavé a obohacující činnosti, jakým je právě komunikace a navazování spojení přes občanské radiostanice.

Co se skrývá za zkratkou "PMR"?

Původ zkratky PMR hledejme v angličtině, kde Personal Mobile Radio volně překládáme jako osobní přenosné radiostanice a pod stejným určením se používají v mnoha zemích Evropy. K jejich používání nepotřebuješ žádné úřední povolení, ani se za užití neplatí žádné poplatky. PMR radiostanice spadají do tak zvaných občanských pásem a vysílají maximálně povoleným výkonem 500 milliwattů z pevně integrovaných antén. V českém jazyce se pro PMR ujal lidový výraz "Pomeranč" .... Jednak slůvko "pomeranč" obsahuje písmenka P M R a zároveň to k sobě velikostně pasuje :-).

Začínáme s PMR
© foto - Jakub Řevnice


Aktuálně můžeme používat 16 klasických PMR kanálů, avšak většina z vás si zřejmě koupila stanici jen s osmi kanály. Nezoufej, je to běžný stav, jelikož teprve nedávno nám další nové kanály povolil Český telekomunikační úřad (červenec 2016). Tento úřad vydává Všeobecné oprávnění, což je laicky řečeno úřední nařízení shrnující jakým způsobem je povoleno užívat PMR radiostanice a kmitočty. Ačkoliv je důležité znát znění všeobecného oprávnění a zároveň ho dodržovat, budeme se jím podrobněji zabývat až v druhém díle seriálu, abychom podrobněji probrali i méně srozumitelné statě. Ti hloubavější z vás si ho můžou stáhnout ze stránek ČTÚ.


Tabulka PMR kmitočtů dle všeobecného povolení:


Kanál Frekvence (MHz) Kanál Frekvence (MHz)
1 446.00625 9 446.10625
2 446.01875 10 446.11875
3 446.03125 11 446.13125
4 446.04375 12 446.14375
5 446.05625 13 446.15625
6 446.06875 14 446.16875
7 446.08125 15 446.18125
8 446.09375 16 446.19375


Pokud tě zajímá co jsou tzv. subkanály a funkce zvané CTCSS, nebo DCS klepni zde. Pro běžné vysílání a lovení spojení se však subkanály běžně nevyužívají a není třeba to znát.

Zapni stanici a poslouchej

Je mnoho důvodů proč si někdo PMR radiostanici pořídí. Je to zařízení určené široké veřejnosti a proto když poprvé vysílačku zapneš je možné že tam uslyšíš hovory zcela soukromé (rodinné výlety a debaty, provoz dětských chůviček...), hovory pracovní (geometři, stavbaři, různé agentury...) i zájmové (lyžaři, horolezci, airsofťáci, lovci PMR spojení ...). Mezi specifickou skupinu uživatelů PMR stanic patří právě fandové těchto webových stránek, kteří mají vysílání a navazování nových kontaktů a dálkových spojení jako svého koníčka. Tíhneš-li k této aktivitě neváhej a čti dál!

Jak vysílat na PMR

Nebuď slonem v porcelánu

Abychom se nestali oním pověstným chobotnatcem mezi křehkým zbožím (v angličtině mají krásný opis - "like a bull in a china shop"), pojďme si postupně osvětlit nejdůležitější nepsaná pravidla. Jejich znalost nám pomůže k osvojení bezproblémové vzájemné komunikace a navazování nejen dálkových spojení.

Nepodceňuj výběr volačky

V životě máme každý své jméno a příjmení, což bereme jako naprostou samozřejmost. Jak se ale představovat při svém prvním spojení přes PMR vysílačku? Jak už tušíš, jménem a příjmením se to nedělá, ale slouží k tomu tzv. volačka.

Volačku nebo-li volací znak si každý vybírá sám a většinou jde o jakýsi úzus modifikace křestního jména, nebo přezdívky a místa ze kterého většinou vysíláš, nebo kde bydlíš - například Antonín z Hradce Králové si může zvolit volačku "Tonda Hradec", případně Marie ze Štěrbohol "Majka Štěrboholy". Ale není to podmínka, a tak volačka klidně může být "Klokan Liberec" nebo "Pepa Gril Holice". Jde o to, aby tě ostatní účastníci mohli na pásmu identifikovat a poznat že jsi to právě ty. Zvolenou volačku poté neměníš, nemáš-li k tomu závažný důvod (např. přestěhování do jiného bydliště).

Ověř si zda-li už volačka existuje

Volačka by měla být v rámci určeného místa jedinečná, tzn. pokud už existuje operátor Pavel Liberec a ty jsi též Pavel z Liberce měl bys to respektovat a zvolit si volačku odlišnou. Ideální je v takovém případě sáhnout po nějaké dobře znějící přezdívce např: Krtek, Horal, Indián, Pedro ... Takto si vás dva už nikdo plést nebude. Jistě se nyní ptáš a kde zjistím jestli už mnou uvažovaná volačka existuje? Ideálně vyzkoušej následující odkaz, ten umožňuje vyhledat všechny uložené volačky, které se objevily v doposud vystavených seznamech spojení (denících) místních PMR-kařů i uživatelů CB radiostanic. Řádově jde o několik tisíc volaček (českých i slovenských).

Ověřit existenci volačky - klepni ZDE


Při výběru volačky se vyvaruj složitostí, pamatuj nato že svou volačku budeš říkat velmi často a ideálně ti musí jít dobře "přes pusu". Pamatuj že některá navazovaná spojení budou probíhat za přítomosti silného šumu a v této situaci bude ve výhodě ten, kdo bude mít srozumitelněji vyslovitelnou volačku.

Malou radou je, zkusit vyslovit volací znak běžnou hlasitostí s kapesníkem na ústech v místnosti s nějakým silnějším zvukem (ždímající pračka například) a přesvědčit se, jestli tě kamarád na návštěvě "pobere" správně. Nebo si tu situaci alespoň představ.

Vyvaruj se špatně skloňovatelným tvarům. Například Zeus, Brontosaurus .... nebude ideální.
Různé niky které používáš na internetu, můžou být na síti "cool", ale v éteru - v prostředí kde se navazují radiová spojení zafungují neprakticky a možná i úsměvně (např. Megáč1, Pako23, Pupík-82 , HoWard ... )

Jestliže pocházíš z velkého města (Praha, Brno, Ostrava) počítej s tím, že když se budeš hlásit volačkou typu Franta Praha, nebo Franta Měcholupy občas po tobě někdo bude vyžadovat přesné upřesnění městské čtvrti odkud pocházíš (např. Franta Dolní Měcholupy Praha, Honza Strašnice Praha, Jindra Bystrc Brno apod.). Často to vyžadují účastníci některých vysílačkových soutěží, obzvláště na dalším veřejném pásmu tzv. CB.

Josef, Jozka, Jožka, Pepa, Pepík :-)

Pakliže se rozhodneš pro volačku obsahují křestní jméno, používej trvale jen jedinou vybranou variantu! Jednou zvolený Vašek nechť zůstane Vaškem a Véna Vénou .... :-). Zaručíš tím jedinečnost své volačky a omezíš tím nepřesnosti při zápisech deníků spojení.

Existují i názory, že je lepší se křestnímu jménu vyhýbat a jít cestou prosté přezdívky. Ano i to je možnost, ovšem vždy vybírej jen jednoduchá slova, přezdívky dobře vyslovitelné, skloňovatelné a pokud možno neobsahující komplikované cizojazyčné kombinace (Browning, Athlon, Wendy, Wolf) v kterých by se často chybovalo při zápisech spojení.

Co není dovolené?

Volba volačky má jen jedno zásadní omezení - nesmí být zaměnitelná s volačkou licencovaných radioamatérů. Tzn. že nesmí začínat na OK+číslo nebo OL+číslo

*Tip na závěr:

Volačku si člověk vybírá většinou jenom jednou, proto nespěchej, přemýšlej a pamatuj že někdy v budoucnu pravděpodobně dojde na nějaká osobní setkání s dalšími uživateli pásma (různé srazy, vyhlášení závodů, prodejní burzy s radiotechnikou) a tam tě ostatní budou tvojí volačkou oslovovat. Zamysli se nad tím a vyber si takovou volačku s kterou budeš i na veřejnosti mezi lidmi dobře zžitý.

Příklady vhodně zvolených volaček: Radim Nová Ves, Mirek Dvojka Plzeň, Lišák Pelhřimov, Petr Ivančice, Jirka Holešovice Praha, Max Liberec, Medvěd Česká Lípa ...


Foto pochází z článku "Zase jednou na Holubníku"

Pojďme si tykat

Pro někoho to může být v začátcích nezvyk, ale přes vysílačky si my hobbíci zásadně tykáme, jde o vžitou praktiku která pramení z dané kolegiality a je obvyklá od počátků samotného radioamaterství. Překážkou v tykání nebývá ani značný věkový rozdíl mezi operátory.

Váháš? Jdi do toho, PMR to je zábava!

Možná si k nám na web zavítal pouze na "čumendu" a PMR vysílačky používáš okrajově pro svoji osobní činnost... možná fandíš geokešingu, airsoftu, nebo si vášnivý turista ...? Ano i ty ke svým dosavadním koníčkům můžeš klidně vyzkoušet zájmové vysílání a navazování dálkových spojení přes PMR. Tvoje výlety do přírody můžou získat zcela nový rozměr. Přes radiostanici můžeš nalézt mnoho nových přátel, poznat mnoho zajímavých lidí a zažít prostě hodně zábavy. Kdo je soutěživý může zkusit štěstí v několika závodech a nebo se podílet na celorepublikových PMR štafetách.

Pokud tě kouzlo malých krabiček s integrovanou anténkou oslovilo, neváhej a přidej se k nám. Jestli něčemu nerozumíš, tak se ptej, rádi ti zde na webu poradíme a vše vysvětlíme. V dalších dílech tohoto seriálu vše probereme.

Začínáme vysílat na PMR

A jako inspiraci, přidávám odkaz na kamarádův článek (Jakub Řevnice: Jak se rodí nový pomernač I.), aneb jak ho náhoda přivála k našemu pěknému koníčku ...

Paráda, možná máš už vybranou svoji volačku, umíš poslouchat provoz na pásmu a prahneš po dalších vědomostech. Příště se už vrhneme na praktické navázání prvních spojení, připomeneme si fígle jak se stát dobrým operátorem, vysvětlíme si pojmy jako "portejbl", "brejk" a zastavíme se u důležitého dokumentu tzv. všeobecného oprávnění.

Bude toho mnohem více, ale věř že pokud tě vysílání zaujalo, naučit se vše na dostačující úrovni není složité a navíc máš mnoho různých možností a směrů jak se rozvíjet dál a obohacovat sebe i ostatní. Rádi tě tu uvidíme a těšíme se příšte v pokračování tohoto seriálu a nebo rovnou naslyšenou v PMR éteru ;-).

Kam dál:
» 2. díl seriálu: Začínáme s PMR - všeobecné oprávnění

Mnoho úspěchů a zábavy s PMR všem zapálencům přeje

Jerry Nové Město a Ricci Plzeň

PS: článek sepsal Jerry Nové Město za přispění Ricciho Plzeň, který je autorem některých statí. Ricci díky.
Shrnutí použitého slangového výraziva:
CBz angl. cizen band = občanské pásmo uvolněné k veřejnému užití v blízkosti kmitočtu 27 Mhz
éterprostředí kde se navazuje spojení
operátorčlověk navazující spojení
monitorfunkce šumové brány, přepnutí stanice do šumu
PMRPersonal Mobile Radio (občanské přenosné radiostanice 446 Mhz)
pobrat, brátzaslechnout, přijmout volajícího
radioamatérdržitel licence, opravňující k vysílání na speciálně vyjmenovaných pásmech
(lat. amator = milovník ^ ze slova amāre = milovat)
squelchskvelč též i monitor = funkce šumové brány, přepnutí stanice do šumu
volačka, volací znakidentifikace volajícího
VOzkratka pro všeobecné oprávnění

Tisk Tisková verze článku


Související témata

Rady a návody

"Začínáme s PMR - úvod a výběr volačky" Přihlásit/Registrovat | 17 komentářů | Vyhledávání v diskusích
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím zaregistruj se.

Re: Začínáme s PMR - úvod a výběr volačky
Od: Tomáš Vlašim - Středa, 01.02. 2017 - 01:35 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Přátelé, volačka je věc, která mě na mém PMR začátku řádně vyškolila. Přiznávám, moje současná volačka není ta, se kterou jsem začínal. A věřte, je lépe začít s DOBROU volačkou a zůstat u ní. Takže pokud přemýšlíte o s vé volačce, držte se pravidla "dvakrát měř a jednou řež". Hodně štěstí při výběru volčky přeje Tomáš Vlašim.

Re: Začínáme s PMR - úvod a výběr volačky
Od: Jerry Nové Město - Středa, 01.02. 2017 - 07:43 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Díky za koment... Článek jsem nechtěl nafukovat, ale když si to Tomáši nakousl i já jsem se svoji zdánlivě "normální" volačkou zažil rozpaky... Mnoho lidí nemá v kůži angličtinu, a když mně protistrana chce napsat někam do deníku spojení, občas to končí zkomoleninou, nejde o život, mně osobně to neurazí, ale když se člověk účastní soutěží vyhodnocovatel občas vyžaduje bezchybné zápisy při kontrole podle databáze volaček a tam je ejhle problém, když mne někdo zapíše jako: Žery, Jeri, Jeery, nebo Džery :-)..... Po dvaceti letech užívání ji budu měnit těžko, všichni mně tak znají.... ale dnes bych sáhnul po obyčejné volačce Pavel Nové Město.... Takže všem šťastný výběr a směle do vysílání!

Re: Začínáme s PMR - úvod a výběr volačky
Od: Tomáš Vlašim - Středa, 01.02. 2017 - 12:42 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Tak si, Jerry, představ, že moje původní volačka byla odvozená od nicknejmu na Geocaching.com: Xichteria Blaník. Naučil jsem se ji perfektně hláskovat v české i anglické hláskovací tabulce. Nebylo to nic platné. :-) Já s tvou volačkou neměl problém nikdy. 73!

Re: Začínáme s PMR - úvod a výběr volačky
Od: Hraboš Barrandov Praha - Středa, 01.02. 2017 - 15:37 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
To jsem si tak nějak tipnul a představoval si tvá spojení :-)

Pak jsem si vzpomněl, jak jsem angličanovi vysvětloval (anglicky umím nula nula nic) co je to Hraboš a humor mě přešel.

Re: Začínáme s PMR - úvod a výběr volačky
Od: Tomáš Vlašim - Středa, 01.02. 2017 - 21:35 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
To je horor, co?

Re: Začínáme s PMR - úvod a výběr volačky
Od: Jerry Nové Město - Středa, 01.02. 2017 - 22:21 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
:-) jak se speluje anglicky Š .... že by šierra :-)))
PS: Jinak anglicky zní Hraboš dost dobře :-) - "Common, Common" https://en.wikipedia.org/wiki/Common_vole


Re: Začínáme s PMR - úvod a výběr volačky
Od: Hraboš Barrandov Praha - Středa, 01.02. 2017 - 08:39 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Hlásím se k problémům s volačkou. Pozor - analogie s Majkou Štěrboholy, ztakže Majko, ještě to zvaž :-).
Hraboš Barrandov mi přišlo jako relevantní. Hraboš se mi říká od základky a Barrandov je u nás jen jeden. Ale ouha. Jednak pár lidí píše Barandov, ale to je prkotina, druhak jsem nijak nepřesvědčil CBčkáře a musel si přidat Praha. Hraboš Barrandov Praha je hrozný hlavně když vylezu na kopec a mám to dvakrát říct do vysílačky :-). Navíc se spousta lidí, hlavně na CB ptá, jestli tedy vysílám z Prahy a odkud a to i když hlásím portejbl. Nechápu. MAj to v DeníkuCL6 a kvůli tomu tam tu Prahu chtěli???? Navíc jsem si změnou volačky na PMR zadělal na problémy třeba v Kopcích, to teď řeším. Jasně většina problémů se vyřeší časem sama nebo ukončením aktuálních ročníků soutěží, ale jak zní ponaučení a pravda pravdoucí z článku - DOBRÁ VOLAČKA JE ZÁKLAD a vyplatí se MYSLET PŘEDEM.
Díky za pozornost, konec hlásání :-)

Re: Začínáme s PMR - úvod a výběr volačky
Od: Jerry Nové Město - Středa, 01.02. 2017 - 11:04 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Dobrá připomínka Hraboši,
a respektuji snahu kluků kolem CB databáze volaček (viz: http://cbdx.cz/denikcl6/add/denikview.php?vol=praha ) že se snaží podchycovat co nejpřesnější fakta, ovšem nejsme licencovaní radioamatéři abychom byli nuceni tvořit volačky podle jediné normy či nařízení, právě svobodný výběr své volačky ctím jako výhradní, jelikož jsme jen uživatelé občanských pásem.

Dám ještě jede příklad: budu např. František z Horních Měcholup v Paze. A rozhodně Františkovi tady nebudu striktně nařizovat, aby v každé výzvě hlasál do éteru " tady FRANTA HORNÍ MĚCHOLUPY PRAHA ", to je délka panečku :-) ... pouze Frantovi naznačím že pokud si bude říkat FRANTA PRAHA některé protistanice po něm budou občas vyžadovat upřesnění městské čtvrtě odkud pochází, jelikož je to v některých vysílačkových soutěžích vyžadováno a nejobvyklejší je to právě na pásmu CB. Pokud tedy pocházíte z velkého města (Praha, Brno, Ostrava) buďte nato připraveni ... Zkusím to nějak krátce do článku doplnit. Díky Míro.

PS: Ještě jeden možný extrém: co terpve chudák "Jindřich z Nové Vsi u Nového Města na Moravě" ( http://www.novavesnm.cz/ ) ... Podle mne je zcela korektní pokud by se Jindřich rozhodl pro "pouhou" volačku JINDRA NOVÁ VES :-)

Re: Začínáme s PMR - úvod a výběr volačky
Od: Tomáš Vlašim - Středa, 01.02. 2017 - 13:04 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Kdyby se tu dalo lajkovat, dal bych palec nahoru. :-)

Re: Začínáme s PMR - úvod a výběr volačky
Od: Hraboš Barrandov Praha - Středa, 01.02. 2017 - 15:34 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Ne ne, tak jsem to nemyslel. Neposuzuji co je správně a co ne. Ani si nestěžuji, jen popisuji vývoj své volačky - jako takový povzdech, kam jsem se s jednoduchou volačkou Hraboš Barrandov dostal.

Hlavní poučení z mého příspěvku je těmi velkými písmeny :-)

A k databázi DeníkuCL6 - chápu logiku a souhlasím s ní. Jednoznačné zadání je fajn a pomáhá v zápisech deníků. I tady na PMR by stálo sjednotit zápisy např. cb18-pra..... a cb18pra.... Senior 43, senior43, senior-43
U sebe se snažím o jednotnost a stejně někdy (třeba když použiju našeptávač) použiju jiný tvar než chci.

Hlavně, že se slyšíme :-)

Re: Začínáme s PMR - úvod a výběr volačky
Od: Jerry Nové Město - Středa, 01.02. 2017 - 17:30 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
jasně, jakákoliv databáze volaček pokud má plnit nějaký účel musí být "jendoznačně zapisovaná" a v té výše zmíněné to je v pohodě, jen se ji v reálu nelze vždy 100% "podřizovat"... viz. můj příklad s Jindrou z Nové Vsi :-)...
Myslím že diskuze spnila svůj účel a článek jsem doplnil o krátkou poznámku na toto téma. Zapisování spojení (volaček) do deníků bude věnován celý jeden díl a bude to košaté téma :-)....

Re: Začínáme s PMR - úvod a výběr volačky
Od: Wořech Praha - Středa, 01.02. 2017 - 18:41 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
No Wořech Praha taky není žádná výhra, když tě napíšou jako Ořech Praha nebo Bořek Praha.


Re: Začínáme s PMR - úvod a výběr volačky
Od: Hraboš Barrandov Praha - Středa, 01.02. 2017 - 08:42 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Jo a ještě jsem chtěl poděkovat za článek a těším se na pokračování. Problémy mám už v prvním díle, tak jsem zvědavý, co jsem udělal nebo udělám špatně dle dílu druhého a dál. Každopádně své prohřešky a poklesky zveřejním :-)


Re: Začínáme s PMR - úvod a výběr volačky
Od: Bedřich Palkovice - Pátek, 03.02. 2017 - 20:35 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Dobře a srozumitelně napsáno !!


Re: Začínáme s PMR - úvod a výběr volačky
Od: Soda Kladno Portable - Středa, 08.02. 2017 - 18:53 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Existuje na našem trhu vůbec nějaká PMR s "novými" kanály? Teď nemyslím ty lepší, ale z řad obyčejných (obyčejných, tedy do cca 2000,- za pár)? Jednu bych si teď klidně koupil lepší, ale občas k ní potřebuju ještě jednu a přijde mi trošku zpátečnické brát levné osmikanálovky, ale dvě lepší už jsou pak zase o dost citelnější :) Případně prosím o tip, kde bych nalezl něco o výběru té "lepší". Když už za lepší peníze, ať se v tom trošku orientuji, zatím mi všichni radí vybírat Alinco :) Díky

Re: Začínáme s PMR - úvod a výběr volačky
Od: Jerry Nové Město - Čtvrtek, 09.02. 2017 - 08:29 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Ahoj,
díky za připomínky a proměnil jsem ji v další diskuzi, ve které můžeme pokračovat ve vzkazníku: http://www.cbpmr.cz/vzkaznik/
Až posbíráme zkušenosti dalších uživatelů - sám všechny Alinca a dražší staničky nemám podchycené a vyzkoušené .... připíšu do článku další typy na konkrétní stanice. Zatím ale moc uživatelů aktivních mimo základní osmičku není, takže se neboj žádný vlak ti neujíždí a vše ukáže až čas jaké stanice nám trh nabídne.... Alinco nebude špatnou volbou ... většina jejich starších modelů byla na slušné úrovni...

Jinak šestnácku umí např. TECOM PS http://www.cbpmr.cz/9-mesicu-zkusenosti-s-pmr-tecom-ps-112.html


Re: Začínáme s PMR - úvod a výběr volačky
Od: Hans Olomouc - Sobota, 06.04. 2019 - 19:55 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Zdravím,
moc dobře napsané, rozhodně přínosný článek, už se těším na vydání 4 dílu :-). Hans Olomouc.

© www.cbpmr.cz • Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.04 sekund