Radiostanice 27Mhz Rychlá navigace: Přihlášení uživatele Vysílačky Portejbly DX spojení Lokátory Portejbly Připomínky

Lokátory

Rady a návody

Pokud tápete s výrazem lokátor a jste nováčkem v oboru, určitě stojí tento článek za přečtení...


OBSAH STRÁNKY: DEFINICE | JAK ZJISTÍM SVŮJ LOKÁTOR | HLÁSKOVÁNÍ LOKÁTORŮ | LOKÁTOROVÉ MAPY

Zkušení uživatelé všemožných vysílacích zařízení mohou asi následující řádky klidně přeskočit, o systému WW lokátorů (world wide locator) vědí jistě vše podstatné.
Dovolte mi tedy abych následující řádky věnoval hlavně všem začínajícím operátorům, kteří postupně pronikají do tajů terminologie a praktik zkušenějších kolegů. Nováčci jistě uvítají obšírnější rozebrání definice lokátorů s kterými se mohou setkat i v občanském radio-provozu poměrně často.

Možná jste již z vaší vysílačky zaslechli relace podobné té následující: "Můj lokátor je Josef-Otakar-Sedmdesát-Urban-Petr..." a říkali jste si, co to to vlastně je a proč tam říkají pořád ty jména a čísla...? Co je to ten L O K Á T O R a k čemu je to dobré?

Věřte, že jde o velice užitečnou pomůcku, která sloužila původně pouze koncesovaným radioamatérům pracujících na VKV pásmech (poprvé někdy v roce 1980 v Anglii). V našich končinách však v posledních letech došlo k masovému rozšíření používání lokátorů i na občanských pásmech. Je to poměrně zajímavá skutečnost, protože jinde v Evropě byste jen obtížně hledali zemi, kde operátoři obyčejných CB stanic ovládají pojem lokátorů tak obratně jako my. Největší zásluhu na tom mají asi pořadatelé prvního CB RKL Contestu (1995). Tenkrát byl pro vyhodnocení této soutěže poprvé na občanských pásmech využit lokátorový systém...

Definice lokátorů

Lokátory slouží pro rychlé a jednoznačné určení polohy jednotlivých vysílacích míst operátorů a to bez znalosti zeměpisných souřadnic. Slovo lokátor pochází z angličtiny (LOCATOR, anglicky čti "lokejtr") a jde o šestimístnou kombinaci znaků, složených ze dvou písmen, dvou číslic a opět dvou písmen. Pomocí nejrůznějších počítačových programů a nebo tabulek lze snadno pomocí lokátorů spočítat vzájemné vzdálenosti a azimuty.

Zpět ale k rozebrání teorie lokátorů. Celý zemský povrch byl rozdělen na 324 polí (18x18 o rozměrech 20 stupňů zemské délky a deset stupňů zemské šířky. První dvě písmena lokátoru určují právě tyto pole (AA až RR). Pole AA začíná na 90 st. jižní šířky a 180 st. západní délky. Když přecházíme z jednoho pole do druhého od západu k východu, mění se prvé písmeno postupně na B, C, D, E, atd. Postupujeme-li od jihu k severu, mění se postupně druhé písmeno opět dle abecedy až po X. U nás patří Česká republika ve své jižní části mezi pole JN, v severní části pak JO. Na Slovensku zase ve východní části mezi JN a ve východní mezi KN (viz. Následující mapa).

Mapa lokátorůLokátorová mapa světa (324 polí AA-RR)

Každé velké pole se dále dělí na 100 menších čtverců (správněji obdélníků) o rozměrech 2 stupňů zemské délky x 1 stupně zemské šřky. Označeny jsou číslicemi, tak že vlevo dole čtverec 00, vpravo nahoře 99. Opět platí že od západu k východu se mění postupně prvá číslice, od jihu k severu druhá číslice. (viz. Následující mapa)

Lokátorové mapyDělení lokátorů v rámci ČR a SR

Poslední dělení je už velice podrobné a rozděluje každý předešlý obdélník na 576 (24 x 24) malých políček, o rozměrech 2,5' x 5' zeměpisných souřadnic (přibližně 4,5 x 6 km). Ty se určují poslední dvojicí písmen (AA až XX). Dohromady jsme tak daly celý lokátor, který může být např. zapsán jako JN69UH (Horažďovice u Strakonic) (viz. Obrázek)

LokátoryUkázka nejmenších lokátorových polí

Hláskování lokátorů

Je účelné aby protistanice, které říkáte svůj lokátor pobrala přesně všechny jeho znaky. Ne vždy se stanice navzájem slyší výborně a při předávání lokátoru je vhodné jednotlivé znaky lokátoru postupně hláskovat (spelovat) zástupnými slovy. Zajistí se tím jednoznačná srozumitelnost. Kdysi dávno byla pro podobné účely vytvořena radioamatéry tvz. Hláskovací tabulka

*Příklad: hláskování lokátoru JN89FH zní takto: "Josef-Neruda-Osmdesátdevět-František-Helena"

Jak zjistím svůj lokátor?

Začněme tím nejpřesnějším způsobem, kterým je jistě použití GPS přístroje - (satelitního navigačního systému). Ten nabízí po přepnutí do souřadnicového systému Maidenhead přímo zobrazení lokátoru na displeji. Ne každý má však GPS, takže poněkud jednodušším (ovšem méně přesným) způsobem bude odečíst lokátor z vhodné lokátorové mapy. Můžete zkusit zapátrat na webu a zkusit stáhnout pro sebe tu nejvhodnější (viz. následující odkazy).

Lokátorové mapy (z Google)

cbnovestraseci.webnode.cz (Lokátorovka ČR)
https://archiv.cbdx.cz/klub/mapa.html (Lokátorová mapa ČR)

Další kvalitní lokátorové mapy se dají obvykle koupit na všech větších CB nebo AMA srazech po celé ČR, nebo na stránkách www.crk.cz (stránkách Českého Radioklubu).

K zjištění vašeho lokátoru může nakonec posloužit i kvalitní turistická mapa, která ve svých okrajích mívá vypsány údaje o zeměpisných souřadnicích. Zjištěné souřadnice zkuste zadat do následující webové aplikace a ta vám už přímo vyhodí výsledek...
Přepočet lokátoru na zeměpisné souřadnice

Zadej lokátor:

délky
šířkyPřepočet zeměpisných souřadnic na lokátor

Zadej zeměpisné souřadnice:
° ' '' délky
° ' '' šířkySouřadnice jsou v lokátoru .

aplikace převzata z webu http://cb21.wz.cz/

Náš web mimo jiné přínaší tyto lokátorové vychytávky, kde si můžete i zobrazovat trasy spojení mezi danými lokátory v rámci ČR/SR.


Dovětek:
Znalost svého aktuálního lokátoru jistě není podmínkou pro navazování spojení na občanských pásmech, jde opravdu jen o dobrou nepovinnou pomůcku :-). Proto se žádný začátečník nemusí obávat toho když lokátorům nebude zcela rozumět. To jestli se rozhodnete je používat je čistě na vašem rozhodnutí...

Jerry Nové Město

Tisk Tisková verze článku


"Lokátory" Přihlásit/Registrovat | 4 komentářů | Vyhledávání v diskusích
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím zaregistruj se.

Re: Lokátory
Od: Jura Odry - Pondělí, 21.10. 2019 - 15:47 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
V článku jsou nefunkční odkazy.
Asi by jej chtělo upravit.


Re: Lokátory
Od: Jerry Nové Město - Středa, 08.01. 2020 - 17:35 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Konečně opraveno --- sorry
Pamětníci možná uvítají odkaz na legendární RKL Contest - vyhlášení 4. ročníku 1998:
http://cb.kkp.cz/akce/1998_05_30/index.html ,
ten tehdy hodně zpopularizoval užívání lokátorů v CB komunitě ...


Re: Lokátory
Od: pepa z depa - Pátek, 12.06. 2020 - 12:13 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Zdravím,jsem tu nový a extra jsem se tu registroval ohledně svého lokátoru ,jelikož tu nikde nevidím sekci forum tak to zkusím tady.
Já za pomocí kolegy zdytnějšího CB čkáře mám a znám svou lokaciale je v CZ ,já bych to chtěl či potřeboval přeložit do EN či DE jazyka ,stačí to jen ty jména nazvat v té dané řeči ?
Má volačka je :
Josef Otakar80 Petr Adam
jde o to že nyní obzvláště v letních období možností vzdáleného CB příjmu se mohu klidně mnohdy spojit s nějakým tím německy hovořícím CB čkářem a rád bych si s ním pokecal jelikož umím německy ,problém je /začne/tím že po mě chtějí abych jim sdělil lokaci aby si udělali obrázek v jakém dosahu jsem a kde se nacházím což jim ale nevím/nedokážu/sdělit ,byt podle mě b to mělo v němčině znít asi takto :
Josef ,Oto achzig,Peter Adam
v EN už nevím vůbec,poradí mi tu někdo a řekcé více ?Děkuji

Re: Lokátory
Od: Tuleň Denver - Neděle, 28.06. 2020 - 06:43 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
áno, lokátorová sieť je medzinárodná, takže to stačí vyhláskovať vo vhodnej hláskovacej tabuľke:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Hl%C3%A1skovac%C3%AD_tabulka

© www.cbpmr.cz • Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.02 sekund