Radiostanice 27Mhz Rychlá navigace: Přihlášení uživatele Vysílačky Portejbly DX spojení Lokátory Portejbly Připomínky

Začínáme s PMR - všeobecné oprávnění

PMR pásmo

Dnes přinášíme 2. díl seriálu pouček pro začínající uživatelé PMR radiostanic.


Podle doporučení z úvodního článku sis už možná vybral volačku a těšíš se na další tipy ohledně navazování prvních spojení. To nás těší, buď ale trpělivý a než se do toho dáme, čeká nás nudnější část kolem zákonné legislativy, což si zaslouží samostatný článek.
Mnozí z vás teď namítnou, vždyť to všeobecné oprávnění (dále jen VO) stejně lidi většinou neznají, co třeba ta "prozvánějící mládež" na pásmu (atd) .... Ano to je pravda, avšak my kteří se chceme bavit lovením PMR spojení po kopcích, pojďme cestou poznání a cestou správného přístupu.
Pojďme si veřejné oprávnění pro PMR kmitočty přečíst.

» STÁHNOUT VEŘEJNÉ OPRÁVNĚNÍ pro PMR (ČTÚ stránky, PDF dokument)


Zároveň je vhodné připomenout, že neznalost zákonných nařízení neomlouvá a v případě přistihnutí Českým telekomunikačním úřadem může hrozit hříšníkovi za porušení VO i finanční postih.

Všeobecné oprávnění, aneb co můžeme a co nesmíme

Možná sis v obchoďáku koupil svoji první PMRku, dočetl zmíněné VO a kroutíš hlavou nad těmi odkazy na paragrafy a normy? Neboj, nic z toho dále študovat nemusíš, proto abys vysílal legálně bez strachu z postihu, nebo všeobecného pokárání, osvoj si následujících pár bodů:

1) Provozování vysílacích rádiových zařízení pozemní pohyblivé služby, která jsou součástí analogových a digitálních zařízení PMR 446

Z této formulace je zřejmé, že není povolené používat PMR stanice v leteckém provozu (letadla, rogala, apod.), ani lodní dopravě. Oproti tomu používání v jedoucím vlaku či autě je povolené.

2) PMR stanice musí mít anténu od výrobce pevně spojenou se stanicí.

Vyvaruj se tedy použití radioamatérských stanic, prostě tech vysílaček které umožňují odšroubování antény. Tyto profesionální stanice (nazývané dualbandy) byť by vysílali na snížený výkon pod 500 mW, nejsou dle VO povoleny k užití na tomto frekvenčím pásmu.

3) PMR stanice může z neodnímatelné integrální antény vyzářit maximálně 500 mW výkonu.
Výstupní výkon musí být vždy uveden v návodu prodávané stanice.


Pozor! Někdy se stane že prodejce nabízí exportní verzi jinak legálního modelu PMR a stanice umožní přepínání výkonu např. 500 mW a 2W. V tomto případě vždy před vysíláním zkontroluj zda-li máš přepnuto na povolený výkon 500 mW.

4) Prohlášení o shodě - CE

Jistotou že tvoje stanice je "vpořádku" a splňuje VO zaručí tzv. prohlášení o shodě. Na radiostanici to bývá značeno nálepkou CE. V návodu stanice, nebo na www stránkách prodejce (výrobce) bývá dostupné textové znění prohlášení o shodě, vydávané ke konkrétnímu typu vysílačky. Je to dokument zaručující že výrobce nechal konkrétní vysílačku proměřit a ověřit že vyhovuje veškerým požadavkům uvedených ve VO.

5) Doba zaklíčování, nebo-li jedné mluvené relace muže být maximálně 180 sekund.
Nově vyráběné radiostanice budou v brzké době mít prý funkci, která ohlídá tento časový limit. Tři minuty v kuse nikdo většinou nemluví, takže toto nařízení není kritické ;-).

6) Stanice PMR 446 jsou provozovány na sdílených kmitočtech. Vzájemné negativní ovlivnění provozem jiných stanic PMR 446 se nepovažuje za škodlivé rušení a toto ovlivnění dotčení uživatelé stanic PMR 446 řeší vzájemnou dohodou.
Nemůžeš se tedy dožadovat nekompromisně uvolnění některého kanálu jenom proto, že zrovna ty chceš na něm nyní vysílat. Pokud je kanál obsazený a probíhá na něm již jiná komunikace, musíš si najít jiný kanál, který je volný, nebo se pokusit slušně domluvit na jeho uvolnění.

7) Stanice PMR nesmí být elektricky ani mechanicky měněna.

Nepřípustné jsou např. montáže anténních konektorů a servisní úpravy max. vysílacích výkonů.

*Teoreticky jsou podle některých názorů zapovězeny i další vychytávky (duhovky a návleky) avšak postihnutelnost prohřešků vykonaných s těmito neinvazivními vylepšováky, kdy stanice zůstává fyzicky i elektricky neporušená, je spíše v rovině hypotetické. Každý si může položit otázku, je vůbec 100% rozpoznatelné zda-li protistanice zrovna používá podobný drobný vylepšovák, pokud se o tom sama přímo nezmíní?

Těžko lze na dálku posoudit zda-li za vylepšením čitelnosti signálu o 1-2R stojí vyběhnutí z holou PMRkou na 30 metrovou rozhlednu, nebo přiblížení kovové trubičky do těsné blízkosti PMR radiostanice a stojícího operátora pod rozhlednou ....
Nedělej si z toho těžkou hlavu, naše komunita běžně přijímá kolegy s "nasazovacími či odraznými" vylepšováky...

Dva předchozí odstavce jsou osobním zamyšlením autora článku a nijak nenabádají ostatní k porušování VO. Následující odkazy slouží pouze ke "studijním účelům" ;-).

PMR 446 Mhz návleky
"PMR trubkový návlek" a "Odrazná směrovka"

Související odkazy

PMR duhovka
Trubkový návlek pro PMR stanice
Anténní návlek nejen pro Sencor SMR-600
PMR směrovka bez kabelu
Trubka a duhovka - Tomáš Vlašim


Analog versus digitál

Veškeré souvislosti které v našem seriálu zmiňujeme jsou vztaženy jen ke stanicím s analogovou modulací, k těm vysílačkám které na trhu zcela jednoznačně nyní převládají a laicky řečeno jsou to ty přístroje které umožňují přijímat signály z prostého šumu. Pro lovce nejen dálkových spojení bude vždy "analog" největším pokladem. To dobrodružství při lovení slaboučkých signálů plynule se měnících v šumu při každém pohybu radiostanice v ruce, nebo při každém další kroku .... to nelze zažít obdobně s přijímačem s digitální modulací. Digitální PMR umí signál přijmout buď krásným čistým přednesem, nebo s občasnými výpadky ("koktáním") a nebo vůbec... tak jak seš nato zvyklí třeba u mobilního telefonu.

Od 1.1. 2018 je možné v rozsahu 446,0 – 446,2 MHz užívat přístroje s digitální modulací na 32. kanálech.
Úřad bohužel nešikovně povolil vysílat souběžně na stejných frekvencích (na PMR kanálech 1 - 16 CH) jak digitálně tak i analogově, což se navzájem neřešitelně ruší. Pokud chceš experimentovat s digitální modulací využívej prosím přednostně původně navrženou rozteč 16-ti dPMR kanálů (viz tato tabulka), které mají kmitočtový odskok oproti analogu.

Plusy a mínusy digitálních přístrojů nebudou předmětem našeho seriálu, avšak zájemce o novinky nikterak nezrazujeme od testování a případné zkušenosti s digi módem rádi na webu zveřejníme.

Realita dnešních dnů

Nebuďme idealisti a přiznejme skutečnost, že někteří uživatelé na PMR občas "zapirátí" a je to jako v každém oboru lidského konání, téměř nikde neexistuje 100% fair play komunita... Já jako autor článku přiznávám že jsem si v minulosti vyzkoušel "všechno možné" a časem dozrál k tomu, že mi největší radost přináší co nejjednodušeji navázané spojení s obyčejnou PMR stanicí, při kterém si občas pomůžu maximálně trubkovým návlekem ... Lovení spojení s 0,5W stanicemi má prostě své kouzlo a nejsou to rozhodně jen hračky pro děti, ale i pro některé dospěláky ;-).

Mimochodem častým nešvarem dnešních dnů je nadužívaní levných čínských vícebandových profi-ruček (Baofeng, Puxing atd.) právě na pásmu PMR. Všem s radostí říkám, pořiď si k tomu i čistovkrevnou PMR půlwattovku a porovanávej, zkoušej, hraj si.... Určitě dojdeš k podobnému názoru, že nejlepší volbou je právě legální PMR stanička, jelikož mnohé modely mají uspokojivější provozní vlastnosti (citlivost na příjem, odolnost vstupních obvodů). Pokud už máš nějaké více-bandové "rádio", proháněj ho na veřejně povolených sdílených kmitočtech 172 MHz a 448 MHz, kde je umožněn na několika kanálech i 5W výkon.

» Více o povolených sdílených frekvencích 172 MHz a 448 MHz najdeš zde

Potěšující je, že ta hravá PMR komunita lovců spojení má dnes velmi silnou základnu a bude fajn když se přidáš k nám ;-).

Přátelé, dost bylo "moralizování" a pojďme si konečně zkusit navázat nějaké to spojení a nebo rovnou vyražme na pořádný "portejbl". O všem co s tím souvisí si řekneme ve třetím dílu našeho seriálu.

Kam dál:
» 3. díl seriálu: Začínáme s PMR - navazování spojení

Předchozí díly seriálu:
» 1. díl seriálu: Začínáme s PMR - úvod a výběr volačky


Jerry Nové Město

Tisk Tisková verze článku


Související témata

Rady a návody

"Začínáme s PMR - všeobecné oprávnění" Přihlásit/Registrovat | 1 komentář | Vyhledávání v diskusích
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím zaregistruj se.

Re: Začínáme s PMR - všeobecné oprávnění
Od: Hans Olomouc - Sobota, 10.08. 2019 - 20:32 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Ahoj,
pobavilo "hravá PMR komunita lovců spojení", hned se mi vybavili dětičky které slyším skoro pokaždé když zavítám na PMR :-D.

© www.cbpmr.cz • Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.03 sekund