Radiostanice 27Mhz Rychlá navigace: Přihlášení uživatele Vysílačky Portejbly DX spojení Lokátory Portejbly Připomínky

Začínáme s PMR - všeobecné oprávnění

PMR pásmo

Dnes přinášíme 2. díl seriálu pouček pro začínající uživatelé PMR radiostanic.


Podle doporučení z úvodního článku sis už možná vybral volačku a těšíš se na další tipy ohledně navazování prvních spojení. To nás těší, buď ale trpělivý a než se do toho dáme, čeká nás nudnější část kolem zákonné legislativy, což si zaslouží samostatný článek.
Mnozí z vás teď namítnou, vždyť to všeobecné oprávnění (dále jen VO) stejně lidi většinou neznají, co třeba ta "prozvánějící mládež" na pásmu (atd) .... Ano to je pravda, avšak my kteří se chceme bavit lovením PMR spojení po kopcích, pojďme cestou poznání a cestou správného přístupu.
Pojďme si veřejné oprávnění pro PMR kmitočty přečíst.

» STÁHNOUT VEŘEJNÉ OPRÁVNĚNÍ pro PMR (ČTÚ stránky, PDF dokument)


Zároveň je dobré připomenout, že neznalost zákoných nařízení neomlouvá. V případě užití PMR stanic v rozporu s VO mohou hrozit uživatelům finanční postihy. Vše dozoruje a vystavuje Český telekomunikační úřad.

Všeobecné oprávnění, aneb co můžeme a co nesmíme

Možná sis v obchoďáku koupil svoji první PMRku, dočetl zmíněné VO a kroutíš hlavou nad těmi odkazy na paragrafy a normy? Neboj, nic z toho dále študovat nemusíš, proto abys vysílal legálně bez strachu z postihu, nebo všeobecného pokárání, osvoj si následujících pár bodů:

1) PMR stanice musí mít anténu od výrobce pevně spojenou se stanicí.

Vyvaruj se tedy použití radioamatérských stanic, prostě tech vysílaček které umožňují odšroubování antény. Tyto profesionální stanice (nazývané dualbandy) byť by vysílali na snížený výkon pod 500 mW, nejsou dle VO povoleny k užití na tomto frekvenčím pásmu.

2) PMR stanice může z neodnímatelné integrální antény vyzářit maximálně 500 mW výkonu.
Výstupní výkon musí být vždy uveden v návodu prodávané stanice.


Pozor! Někdy se stane že prodejce nabízí exportní verzi jinak legálního modelu PMR a stanice umožní přepínání výkonu např. 500 mW a 2W. V tomto případě vždy před vysíláním zkontroluj zda-li máš přepnuto na povolený výkon 500 mW.

3) Doba zaklíčování, nebo-li jedné mluvené relace muže být maximálně 180 sekund.
Nově vyráběné radiostanice budou v brzké době mít prý funkci, která ohlídá tento časový limit. Tři minuty v kuse nikdo většinou nemluví, takže toto nařízení není kritické ;-).

4) Stanice PMR 446 jsou provozovány na sdílených kmitočtech. Vzájemné negativní ovlivnění provozem jiných stanic PMR 446 se nepovažuje za škodlivé rušení a toto ovlivnění dotčení uživatelé stanic PMR 446 řeší vzájemnou dohodou.
Nemůžeš se tedy dožadovat nekompromisně uvolnění některého kanálu jenom proto, že zrovna ty chceš na něm nyní vysílat. Pokud je kanál obsazený a probíhá na něm již jiná komunikace, musíš si najít jiný kanál, který je volný, nebo se pokusit slušně domluvit na jeho uvolnění.

5) Stanice PMR nesmí být elektricky ani mechanicky měněna.

Nepřípustné jsou např. montáže anténních konektorů a servisní úpravy max. vysílacích výkonů.

Mnoho nováčků se ptá, zda-li jsou legální některá "vylepšení" která se v praxi objevila (trubkové návleky, duhovky a odrazné stěny - směrovky). Dle četných diskusí a názorů tyto vylepšení nikterak stanice mechanicky nemění, jsou jen přiblíženy v těšné blízkosti stanice a tudíž pokud návlek není pevně přišroubován nebo spojen elektricky s původní pevnou anténou, nelze nic vytknout. Tyto vychytávky fungují na principu "odsátí" VF energie z malé antény vysílačky do poblíž umístěného zářiče o větší účinnosti (zisku), čímž je právě ta trubka, nebo soustava trubek, která se stává odrazným zářičem. Jelikož původní pevně zabudovaná anténa i nadále vyzařuje svůj povolený výkon 500 mW, těžko lze hovořit o porušování VO. Navíc se vše odehrává v "okolním prostředí" mimo PMR zařízení, což VO nemůže upravovat a tudíž byto mělo být v jeho souladu. Obdobným způsobem můžeme zesílit příjem i vysílání vhodným přiblížením PMR-ky k různým plechovým plochám, nebo i skalám a toto okolní prostředí potom zafunguje např. obdobně jako "odrazná stěna".

Pokud si jako nováček v předchozím odstavci něčemu nerozuměl, nevěš hlavu. Případně se ptej, rádi vše v diskusi pod článkem probereme.

PMR 446 Mhz návleky
"PMR trubkový návlek" a "Odrazná směrovka"

Související odkazy

Pár webových odkazů pro vaši inspiraci:

PMR duhovka
Trubkový návlek pro PMR stanice
Anténní návlek nejen pro Sencor SMR-600
PMR směrovka bez kabelu


Analog versus digitál

Veškeré souvislosti které v našem seriálu zmiňujeme jsou vztaženy jen ke stanicím s analogovou modulací, k těm vysílačkám které na trhu zcela jednoznačně nyní převládají a laicky řečeno jsou to ty přístroje které umožňují přijímat signály z prostého šumu. Pro lovce nejen dálkových spojení bude vždy "analog" největším pokladem. To dobrodružství při lovení slaboučkých signálů plynule se měnících v šumu při každém pohybu radiostanice v ruce, nebo při každém další kroku .... to nelze zažít obdobně s přijímačem s digitální modulací. Digitální PMR umí signál přijmout buď krásným čistým přednesem, nebo s občasnými výpadky ("koktáním") a nebo vůbec... tak jak seš nato zvyklí třeba u mobilního telefonu.

Pro zvídavé zájemce dodávám že od 1.1. 2018 bude možné v rozsahu 446,0 – 446,2 MHz užívat přístroje s digitální modulací na 32. kanálech. (nyní je povoleno jen šestnáct "digi" kanálů v rozteči 446,1 – 446,2 MHz).

Plusy a mínusy digitálních přístrojů nebudou předmětem našeho seriálu, avšak zájemce o novinky nikterak nezrazujeme od testování a případné zkušenosti s digi módem rádi na webu zveřejníme.

Realita dnešních dnů

Nebuďme idealisti a přiznejme skutečnost že někteří uživatelé na PMR občas "pirátí" a je to jako v každém oboru lidského konání, téměř nikde neexistuje 100% fair play komunita... Já jako autor článku přiznávám že v mých začátcích (cca 15 let nazpět) jsem též zkoušel i "nepovolené věci" ale dozrál jsem časem ke zcela jinému přístupu a jdu cestou poctivých PMR stanic. Má to své kouzlo a nejsou to rozhodně jen hračky pro děti , kdo nevyzkoušel a nepropadl tomu, nepochopí ;-).

Mimochodem častým nešvarem dnešních dnů je nadužívaní levných čínských vícebandových profi-ruček (Boafeng, Puxing atd.) právě na pásmu PMR. Všem s radostí říkám, pořiď si k tomu i čistovkrevnou PMR půlwattovku a porovanávej, zkoušej, hraj si.... Určitě dojdeš k podobnému názoru že nejlepší volbou je právě legální PMR stanička, jelikož mnohé modely mají uspokojivější provozní vlastnosti (citlivost na příjem, odolnost vstupních obvodů). Pokud už máš nějaké více-bandové "rádio", proháněj ho na veřejně povolených sdílených kmitočtech 172 MHz a 448 MHz, kde je umožněn na několika kanálech i 5W výkon.

» Více o povolených sdílených frekvencích 172 MHz a 448 MHz najdeš zde

Potěšující je, že ta poctivá PMR komunita má dnes velmi silnou základnu a bude fajn když se přidáš k nám ;-).

Přátelé, dost bylo "moralizování" a pojďme si konečně zkusit navázat nějaké to spojení a nebo rovnou vyražme na pořádný "porjtejbl". O všem co s tím souvisí si řekneme ve třetím dílu našeho seriálu.

Kam dál:
» 3. díl seriálu: Začínáme s PMR - navazování spojení

Předchozí díly seriálu:
» 1. díl seriálu: Začínáme s PMR - úvod a výběr volačky


Jerry Nové Město

Tisk Tisková verze článku


Související témata

Rady a návody

"Začínáme s PMR - všeobecné oprávnění" Přihlásit/Registrovat | 0 komentářů
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím zaregistruj se.
© www.cbpmr.cz • Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.01 sekund