Radiostanice 27Mhz Rychlá navigace: Přihlášení uživatele Vysílačky Portejbly DX spojení Lokátory Portejbly Připomínky

Svatá Milada PMR DXy rozdává - aneb máme nový DX rekord

PMR pásmo

Trocha té DXové statistiky inspirované nově překonaným česko-slovenský PMR rekordem datovaným na svatou Miladu 8.2. 2020.
V článku je i zvukový záznam samotného rekordu.PMR DXování


Měsíc únor je poměrně bohatý na lidové pranostiky, a potom co se událo v česko-slovenském PMR éteru o sobotě 8.2. 2020 bychom mohli klidně pranostiky rozšířit o pár nových :-) .... napadá mne ještě jedna:

Na svaté Milady otevírají se PMR dálavy :-)

Ale teď vážně, kdo se vysílání nejen tomu PMR-kovému věnuje delší dobu, ví že k tomu abychom se dovolali extrémně daleko pouhou půlwattovou PMR-kou, vejdoucí se do dlaně ruky, musí se sejít několik vhodných faktorů. Spojení čítající vzájemně mezi sebou několik stovek kilometrů (300 km a více) se nedají jen tak naplánovat. Je to dílo časté aktivity, potom té "náhody" že jste zrovna aktivní v době kdy panují velmi dobré podmínky šíření, panuje zároveň malé "rušení" od ostatních provozovatelů v éteru a také je podstatné, aby na pásmu byly vhodné protistanice - kolegové kteří jsou zrovna na správném vzdáleném místě kde ty "odražené" signály najdou svůj kýžený cíl ;-).

V mnoha případech se to poštěstilo právě 8.2. 2020!

Šlo o den kde na mnoha vyvýšených místech panovalo slunečné počasí, v nížinách bylo naopak sychravo a v určité výšce panoval i silní vítr, naopak jinde bylo bezvětří .... šlo prostě o den kdy panovala v určité výškové hladině teplotní inverze. Nějaké podklady mne zpětně poslal Pavel Praha (díky), i laik zde krásně uvidí v jaké výškové hladině byl ten teplotní zlom (např. v okolí Prahy):


Měření z meteo-balónu 8.8. 2020
PTU-měření z meteo-balónu (Libuš). Červená křivka teploty se výšce (Altitude) kolem 1km vykazuje evidentní nestandardní teplotní zlom ... Normálně teplota s výškou obyčejně jen klesá ...

Tropo podmínky 8.8. 2020
Předpověď tropo podmínek na 8.2. 2020 ze serveru dxinfocentre.com

Já hlubší odborník na tropo a inverzní podmínky nejsem, avšak dodávám že téměř všechna PMR spojení uskutečněná hluboko za horizont možného vzájemného výhledu, jsou realizována právě díky některým ze zmíněných faktorů, které se neopakují příliš často a vyskytují se více v podzimním a zimním období. Najdou se i další faktory, které dokáží pomoci v DX (dálkových) spojení a dá se říci že vlastně nikdy neexistují zcela identické podmínky šíření radiových vln, je to proměnné každou minutou a je to vlastně faktor který obohacuje náš koníček o další rozměr. Když 100x vyjdeš na jeden stejný kopec, můžeš slyšet stejného kolegu ze vzdálenějších míst, pokaždé trochu jiným signálem a je to vždy nové dobrodružství, jak toho kolegu dnes zrovna uslyšíš a jak náročné ho bude či nebude ulovit ...

Mnozí z vás využili zmíněné, dnes už "posvátné" datum 8.2. k následujícím výsledkům.

Dokončil jsem jeden statistický výstup z našeho deníkového uložiště, tak abychom mohli posuzovat kdy a jak daleko jsme se na PMR bandu dovolali.

• TOP 100 - nejdelší PMR spojení reportované z jednotlivých vystavených deníků

*seznam je automaticky aktualizován jednou týdně v neděli po půlnoci

Spojení v seznamu nejsou nijak filtrována, pokud je tam některé duplicitní, tak autor mohl vystavit obdobný deník vícekrát a ten druhý zapomněl smazat. Žádné příp. chyby ani nedostatky jsem neopravoval, tudíž jak kdo vystavil deník - takové výsledky nám to reportuje.

Prozatím je v našich denících zaneseno 8 PMR spojení delších jak 400 km, z toho 5 jich bylo právě navázáno v sobotu 8.2. 2020. Z tohoto data je v deníkovém uložišti celkem uloženo 1212 uskutečněných spojení. Z toho 68 spojení ze dne 8.2. 2020 je mezi top 100 deníky! Toto zopakovat bude velmi nesnadné!

To jsou famózní výsledky a je to hlavně tím, že v poslední době je velká aktivita nově příchozích zájemců o PMR vysílání. Bez hojně obsazených kopců v rámci ČŘ i SR by tyto rekordy prostě nepřišly, takže gratulace všem připraveným a díky zato že vysíláte.


Wořech Praha na Toku
Wořech Praha na Toku (JN69WR) při kouzelných tropo podmínkách 8.2.2020 / (c) Wořech Praha

PMR DX rekord pokořen po více než tří letech!

Ten nejdelší úlovek se 8.2. 2020 podařil uskutečnit Pavlovi Rokycany, který vysílal ze západočeské Přimdy (848m JN69IQ) spolu s Pepou Klobouky který se ozval z Lysce na Velké Fatře (1381m JN98MX). V rámci lokátorů jde o vzdálenost 466 km, a v rámci přesné vzdálenosti (kóta-kóta) dokonce 471 km!.
O předchozím PMR rekordu (437 km) bylo psáno více zde, nebo též na blogu Tomáše Vlašim.

Oba zúčastnění vysílali na standardní PMR stanice viz. níže jejich deníky spojení.

Audio poskytl sám Pavel Rokycany a za vystavené a vytvořené video děkujeme Tomášovi Vlašim ;-)

Pavel Rokycany /p Přimda
Deník spojení Pavel Rokycany /p Přimda (848m JN69IQ)Pepa Klobouky /p Lysec
Deník spojení Pepa Klobouky /p Lysec (1381m JN98MX)Nejvíce spojení zřejmě uskutečnila EXP. Signál z kóty Radhošť

Exp. Signál /p Radhošť
81 PMR spojení za pár hodin provozu, včetně několika super DXů ...

Expedice Signál /p Radhošť


V představování super deníků z 8.2. 2020 bychom mohli směle pokračovat dál :-). Kdo chce více porovnávat a vzpomínat může v tomto TOP seznamu, později zde přidám i odkaz na seznam všech deníků z 8.2. v rámci jedné tabulky.Pepa Klobouky při svém DX spojení 466 km .../p Lysec 1381m, Velká Fatra JN98MX / (c) Pepa Klobouky

PMR portejbl Ještěd 8.2.2020 se dvěma třístovkami
Tomáš Vlašim - Ještěd 8.2.2020 se dvěma PMR třístovkami (Youtube)


Letošní zimní "DX-ování" tím nekoční, o týden později 15.2. 2020 jsme mohli oslavovat další PMR 400-ku, která se podařila Vendovi Brdy vysílajícím z německého Zugspitze (2962m JN57LK), který dovalil signál až do Krušných hor na Tomáše Drozdov /p Loučná (956m JO60TP). Přes lokátory jim to "hodilo" úctyhodných 406 km!

Z nedávné doby (25.1. 2020) bych rád ještě připomněl 400 km DX - Pavla Rokycany /p Můstek 1235m JN69OE a Erixona Partizánské /p Vtáčník JN98HP. Pavlovi děkuji za poskytnutí audio ukázky, kterou rád zveřejňuji:
V nepsaném klubu čtyřstovkářů kromě výše zmíněných je nyní ještě: Zdeněk Javorná, Jarda Sušice, Expedice 3K, Spiderman Praha a Candát Praha

Všem zmíněným náleží patřičná gratulace. Sám jsem jedno podobné (i když kratší) spojení zažil a některá v reálu odposlechnul a když si člověk uvědomí, jak je ten půlwattový výkon malinkatý, tak mne to vždy ohromí, jak daleko se ty naše vyslané signály můžou až dostat. Všem kteří naše hobby pokouší a mají tajné přání zažít něco obdobného, přeji brzký úspěch. Ten kdo je aktivní a vytrvá, dřív nebo později se to jistě podaří ;-).

Přeji vám radost a zábavu při dalším, nejen DX-ovém lovení.

Jerry Nové Město

Tisk Tisková verze článku


"Svatá Milada PMR DXy rozdává - aneb máme nový DX rekord" Přihlásit/Registrovat | 11 komentářů | Vyhledávání v diskusích
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím zaregistruj se.

Re: Svatá Milada PMR DXy rozdává - aneb máme nový DX rekord
Od: Pavol Somak - Pondělí, 24.02. 2020 - 13:21 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Nádherný článek ! Všem zmíněným patří klobouk dolů !
73!


Re: Svatá Milada PMR DXy rozdává - aneb máme nový DX rekord
Od: Zdenek Pokratice LT - Úterý, 25.02. 2020 - 19:53 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
To je mazec! Blahopřeji všem zúčastněným.


Re: Svatá Milada PMR DXy rozdává - aneb máme nový DX rekord
Od: Ludva Most - Středa, 26.02. 2020 - 17:51 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Domnívám se že zvukový komentář je nedosdtatečný,zvláště když jde deník do soutěže Dx ,atd a každý kdo pořádá nějakou soutěž by to měl mít v pravidlech souťeží ošetřené tak aby byla soutěž pravdivá tzn v případě Dx doložit příslušný rekord i krátkým videozáznamem daného Dx spojení.

Re: Svatá Milada PMR DXy rozdává - aneb máme nový DX rekord
Od: Tom Terasa Třinec - Čtvrtek, 27.02. 2020 - 10:27 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
kde je pak vidět i použité zařízení ...

Re: Svatá Milada PMR DXy rozdává - aneb máme nový DX rekord
Od: Ludva Most - Čtvrtek, 27.02. 2020 - 15:38 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Kdy už se pořadatelé soutěží probudí a přestanou dělat mrtvé brouky a začnou tyto problémy řešit.

Re: Svatá Milada PMR DXy rozdává - aneb máme nový DX rekord
Od: Ludva Most - Čtvrtek, 27.02. 2020 - 15:40 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Kdy už se pořadatelé daných soutěží probudí a přestanou dělat mrtvé brouky a začnou danou problematiku řešit.

Re: Svatá Milada PMR DXy rozdává - aneb máme nový DX rekord
Od: Jerry Nové Město - Sobota, 29.02. 2020 - 01:12 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Trošku mne uniká tyto výčitky a nevěřím že by právě zmíněný DX 466 km mohl být zpochybněn! V éteru ho přímo sledovalo mnoho dalších kolegů, ten den to prostě chodilo, a statistika 68 deníků z 8.2. nad 300 km je o tom vypovídající...

Navíc tento článek není o DX soutěži. Zmíněný žebříček je pouhým reportem. K ostatnímu se vyjadřovat nemohu, neznám okolnosti, nemohu soudit ... a nevěřím že by se tady rozmohla podvodná řevnivost na poli honění co nejdelších "neuskutečněných" spojení. (?)

Re: Svatá Milada PMR DXy rozdává - aneb máme nový DX rekord
Od: Ludva Most - Sobota, 29.02. 2020 - 09:30 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Podstatou článku který jsem zde napsal není cilený na daný DX rekord akorát jsem chtěl upoztornit na problematiku v dx soutěžích , doložit daný dx spojení krátkým videem jak to třeba dělá Tomáš Vlašim kde je naprosto průkazné zařízeni (rdst PMR) která splňuje podminky VO.( Bochybovat je lidské a slepě věřít je nebezpečné.)

Re: Svatá Milada PMR DXy rozdává - aneb máme nový DX rekord
Od: Jerry Nové Město - Sobota, 29.02. 2020 - 16:36 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
...fajn, pak bude spíše vhodné to zmínit přímo na stránkách daných soutěží, nebo to vzkázat autorům patřičných DX soutěží ;-).


Re: Svatá Milada PMR DXy rozdává - aneb máme nový DX rekord
Od: Wořech Praha - Pátek, 06.03. 2020 - 10:03 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Byl to takový nenápadný obyčejný den. Bylo krásně a na Kloboučku mě málem trefilo když jsem slyšel Radhošť. Mám z toho nějaké video, ale nejsem moc dobrý kameraman tak s tím tak všelijak kroutím takže jsem to ani nezveřejňoval. No a druhá trefa přišla se Slovenskem, to jsem hledal AED podruhé.
Díky Jerry, hezký článek.

© www.cbpmr.cz • Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.02 sekund