Svatá Milada PMR DXy rozdává - aneb máme nový DX rekord

Svatá Milada PMR DXy rozdává - aneb máme nový DX rekord

Datum: 23.2. 2020 22:53 Téma: PMR pásmo

Trocha té DXové statistiky inspirované nově překonaným česko-slovenský PMR rekordem datovaným na svatou Miladu 8.2. 2020.
V článku je i zvukový záznam samotného rekordu.PMR DXování


Měsíc únor je poměrně bohatý na lidové pranostiky, a potom co se událo v česko-slovenském PMR éteru o sobotě 8.2. 2020 bychom mohli klidně pranostiky rozšířit o pár nových :-) .... napadá mne ještě jedna:

Na svaté Milady otevírají se PMR dálavy :-)

Ale teď vážně, kdo se vysílání nejen tomu PMR-kovému věnuje delší dobu, ví že k tomu abychom se dovolali extrémně daleko pouhou půlwattovou PMR-kou, vejdoucí se do dlaně ruky, musí se sejít několik vhodných faktorů. Spojení čítající vzájemně mezi sebou několik stovek kilometrů (300 km a více) se nedají jen tak naplánovat. Je to dílo časté aktivity, potom té "náhody" že jste zrovna aktivní v době kdy panují velmi dobré podmínky šíření, panuje zároveň malé "rušení" od ostatních provozovatelů v éteru a také je podstatné, aby na pásmu byly vhodné protistanice - kolegové kteří jsou zrovna na správném vzdáleném místě kde ty "odražené" signály najdou svůj kýžený cíl ;-).

V mnoha případech se to poštěstilo právě 8.2. 2020!

Šlo o den kde na mnoha vyvýšených místech panovalo slunečné počasí, v nížinách bylo naopak sychravo a v určité výšce panoval i silní vítr, naopak jinde bylo bezvětří .... šlo prostě o den kdy panovala v určité výškové hladině teplotní inverze. Nějaké podklady mne zpětně poslal Pavel Praha (díky), i laik zde krásně uvidí v jaké výškové hladině byl ten teplotní zlom (např. v okolí Prahy):


Měření z meteo-balónu 8.8. 2020
PTU-měření z meteo-balónu (Libuš). Červená křivka teploty se výšce (Altitude) kolem 1km vykazuje evidentní nestandardní teplotní zlom ... Normálně teplota s výškou obyčejně jen klesá ...

Tropo podmínky 8.8. 2020
Předpověď tropo podmínek na 8.2. 2020 ze serveru dxinfocentre.com

Já hlubší odborník na tropo a inverzní podmínky nejsem, avšak dodávám že téměř všechna PMR spojení uskutečněná hluboko za horizont možného vzájemného výhledu, jsou realizována právě díky některým ze zmíněných faktorů, které se neopakují příliš často a vyskytují se více v podzimním a zimním období. Najdou se i další faktory, které dokáží pomoci v DX (dálkových) spojení a dá se říci že vlastně nikdy neexistují zcela identické podmínky šíření radiových vln, je to proměnné každou minutou a je to vlastně faktor který obohacuje náš koníček o další rozměr. Když 100x vyjdeš na jeden stejný kopec, můžeš slyšet stejného kolegu ze vzdálenějších míst, pokaždé trochu jiným signálem a je to vždy nové dobrodružství, jak toho kolegu dnes zrovna uslyšíš a jak náročné ho bude či nebude ulovit ...

Mnozí z vás využili zmíněné, dnes už "posvátné" datum 8.2. k následujícím výsledkům.

Dokončil jsem jeden statistický výstup z našeho deníkového uložiště, tak abychom mohli posuzovat kdy a jak daleko jsme se na PMR bandu dovolali.

• TOP 100 - nejdelší PMR spojení reportované z jednotlivých vystavených deníků

*seznam je automaticky aktualizován jednou týdně v neděli po půlnoci

Spojení v seznamu nejsou nijak filtrována, pokud je tam některé duplicitní, tak autor mohl vystavit obdobný deník vícekrát a ten druhý zapomněl smazat. Žádné příp. chyby ani nedostatky jsem neopravoval, tudíž jak kdo vystavil deník - takové výsledky nám to reportuje.

Prozatím je v našich denících zaneseno 8 PMR spojení delších jak 400 km, z toho 5 jich bylo právě navázáno v sobotu 8.2. 2020. Z tohoto data je v deníkovém uložišti celkem uloženo 1212 uskutečněných spojení. Z toho 68 spojení ze dne 8.2. 2020 je mezi top 100 deníky! Toto zopakovat bude velmi nesnadné!

To jsou famózní výsledky a je to hlavně tím, že v poslední době je velká aktivita nově příchozích zájemců o PMR vysílání. Bez hojně obsazených kopců v rámci ČŘ i SR by tyto rekordy prostě nepřišly, takže gratulace všem připraveným a díky zato že vysíláte.


Wořech Praha na Toku
Wořech Praha na Toku (JN69WR) při kouzelných tropo podmínkách 8.2.2020 / (c) Wořech Praha

PMR DX rekord pokořen po více než tří letech!

Ten nejdelší úlovek se 8.2. 2020 podařil uskutečnit Pavlovi Rokycany, který vysílal ze západočeské Přimdy (848m JN69IQ) spolu s Pepou Klobouky který se ozval z Lysce na Velké Fatře (1381m JN98MX). V rámci lokátorů jde o vzdálenost 466 km, a v rámci přesné vzdálenosti (kóta-kóta) dokonce 471 km!.
O předchozím PMR rekordu (437 km) bylo psáno více zde, nebo též na blogu Tomáše Vlašim.

Oba zúčastnění vysílali na standardní PMR stanice viz. níže jejich deníky spojení.

Audio poskytl sám Pavel Rokycany a za vystavené a vytvořené video děkujeme Tomášovi Vlašim ;-)

Pavel Rokycany /p Přimda
Deník spojení Pavel Rokycany /p Přimda (848m JN69IQ)Pepa Klobouky /p Lysec
Deník spojení Pepa Klobouky /p Lysec (1381m JN98MX)Nejvíce spojení zřejmě uskutečnila EXP. Signál z kóty Radhošť

Exp. Signál /p Radhošť
81 PMR spojení za pár hodin provozu, včetně několika super DXů ...

Expedice Signál /p Radhošť


V představování super deníků z 8.2. 2020 bychom mohli směle pokračovat dál :-). Kdo chce více porovnávat a vzpomínat může v tomto TOP seznamu, později zde přidám i odkaz na seznam všech deníků z 8.2. v rámci jedné tabulky.Pepa Klobouky při svém DX spojení 466 km .../p Lysec 1381m, Velká Fatra JN98MX / (c) Pepa Klobouky

PMR portejbl Ještěd 8.2.2020 se dvěma třístovkami
Tomáš Vlašim - Ještěd 8.2.2020 se dvěma PMR třístovkami (Youtube)


Letošní zimní "DX-ování" tím nekoční, o týden později 15.2. 2020 jsme mohli oslavovat další PMR 400-ku, která se podařila Vendovi Brdy vysílajícím z německého Zugspitze (2962m JN57LK), který dovalil signál až do Krušných hor na Tomáše Drozdov /p Loučná (956m JO60TP). Přes lokátory jim to "hodilo" úctyhodných 406 km!

Z nedávné doby (25.1. 2020) bych rád ještě připomněl 400 km DX - Pavla Rokycany /p Můstek 1235m JN69OE a Erixona Partizánské /p Vtáčník JN98HP. Pavlovi děkuji za poskytnutí audio ukázky, kterou rád zveřejňuji:
V nepsaném klubu čtyřstovkářů kromě výše zmíněných je nyní ještě: Zdeněk Javorná, Jarda Sušice, Expedice 3K, Spiderman Praha a Candát Praha

Všem zmíněným náleží patřičná gratulace. Sám jsem jedno podobné (i když kratší) spojení zažil a některá v reálu odposlechnul a když si člověk uvědomí, jak je ten půlwattový výkon malinkatý, tak mne to vždy ohromí, jak daleko se ty naše vyslané signály můžou až dostat. Všem kteří naše hobby pokouší a mají tajné přání zažít něco obdobného, přeji brzký úspěch. Ten kdo je aktivní a vytrvá, dřív nebo později se to jistě podaří ;-).

Přeji vám radost a zábavu při dalším, nejen DX-ovém lovení.

Jerry Nové Město
Tento článek najdete na webu CB - PMR radiostanice a vysílání: http://www.cbpmr.cz