Svatá Milada PMR DXy rozdává - aneb máme nový DX rekord
Datum: 23.2. 2020 22:53 Téma: PMR pásmo
Trocha té DXové statistiky inspirované nově překonaným česko-slovenský PMR rekordem datovaným na svatou Miladu 8.2. 2020. V článku je i zvukový záznam samotného rekordu.
Měsíc únor je poměrně bohatý na lidové pranostiky, a potom co se událo v česko-slovenském PMR éteru o sobotě 8.2. 2020 bychom mohli klidně pranostiky rozšířit o pár nových :-) .... napadá mne ještě jedna:
Na svaté Milady otevírají se PMR dálavy :-)
Ale teď vážně, kdo se vysílání nejen tomu PMR-kovému věnuje delší dobu, ví že k tomu abychom se dovolali extrémně daleko pouhou půlwattovou PMR-kou, vejdoucí se do dlaně ruky, musí se sejít několik vhodných faktorů. Spojení čítající vzájemně mezi sebou několik stovek kilometrů (300 km a více) se nedají jen tak naplánovat. Je to dílo časté aktivity, potom té "náhody" že jste zrovna aktivní v době kdy panují velmi dobré podmínky šíření, panuje zároveň malé "rušení" od ostatních provozovatelů v éteru a také je podstatné, aby na pásmu byly vhodné protistanice - kolegové kteří jsou zrovna na správném vzdáleném místě kde ty "odražené" signály najdou svůj kýžený cíl ;-).
V mnoha případech se to poštěstilo právě 8.2. 2020!
Šlo o den kde na mnoha vyvýšených místech panovalo slunečné počasí, v nížinách bylo naopak sychravo a v určité výšce panoval i silní vítr, naopak jinde bylo bezvětří .... šlo prostě o den kdy panovala v určité výškové hladině teplotní inverze. Nějaké podklady mne zpětně poslal Pavel Praha (díky), i laik zde krásně uvidí v jaké výškové hladině byl ten teplotní zlom (např. v okolí Prahy):
PTU-měření z meteo-balónu (Libuš). Červená křivka teploty se výšce (Altitude) kolem 1km vykazuje evidentní nestandardní teplotní zlom ... Normálně teplota s výškou obyčejně jen klesá ...
Předpověď tropo podmínek na 8.2. 2020 ze serveru dxinfocentre.com
Já hlubší odborník na tropo a inverzní podmínky nejsem, avšak dodávám že téměř všechna PMR spojení uskutečněná hluboko za horizont možného vzájemného výhledu, jsou realizována právě díky některým ze zmíněných faktorů, které se neopakují příliš často a vyskytují se více v podzimním a zimním období. Najdou se i další faktory, které dokáží pomoci v DX (dálkových) spojení a dá se říci že vlastně nikdy neexistují zcela identické podmínky šíření radiových vln, je to proměnné každou minutou a je to vlastně faktor který obohacuje náš koníček o další rozměr. Když 100x vyjdeš na jeden stejný kopec, můžeš slyšet stejného kolegu ze vzdálenějších míst, pokaždé trochu jiným signálem a je to vždy nové dobrodružství, jak toho kolegu dnes zrovna uslyšíš a jak náročné ho bude či nebude ulovit ...
Mnozí z vás využili zmíněné, dnes už "posvátné" datum 8.2. k následujícím výsledkům.
Dokončil jsem jeden statistický výstup z našeho deníkového uložiště, tak abychom mohli posuzovat kdy a jak daleko jsme se na PMR bandu dovolali.
*seznam je automaticky aktualizován jednou týdně v neděli po půlnoci
Spojení v seznamu nejsou nijak filtrována, pokud je tam některé duplicitní, tak autor mohl vystavit obdobný deník vícekrát a ten druhý zapomněl smazat. Žádné příp. chyby ani nedostatky jsem neopravoval, tudíž jak kdo vystavil deník - takové výsledky nám to reportuje.
Prozatím je v našich denících zaneseno 8 PMR spojení delších jak 400 km, z toho 5 jich bylo právě navázáno v sobotu 8.2. 2020. Z tohoto data je v deníkovém uložišti celkem uloženo 1212 uskutečněných spojení. Z toho 68 spojení ze dne 8.2. 2020 je mezi top 100 deníky! Toto zopakovat bude velmi nesnadné!
To jsou famózní výsledky a je to hlavně tím, že v poslední době je velká aktivita nově příchozích zájemců o PMR vysílání. Bez hojně obsazených kopců v rámci ČŘ i SR by tyto rekordy prostě nepřišly, takže gratulace všem připraveným a díky zato že vysíláte.
Wořech Praha na Toku (JN69WR) při kouzelných tropo podmínkách 8.2.2020 / (c) Wořech Praha
PMR DX rekord pokořen po více než tří letech!
Ten nejdelší úlovek se 8.2. 2020 podařil uskutečnit Pavlovi Rokycany, který vysílal ze západočeské Přimdy (848m JN69IQ) spolu s Pepou Klobouky který se ozval z Lysce na Velké Fatře (1381m JN98MX).
V rámci lokátorů jde o vzdálenost 466 km, a v rámci přesné vzdálenosti (kóta-kóta) dokonce 471 km!. O předchozím PMR rekordu (437 km) bylo psáno více zde, nebo též na blogu Tomáše Vlašim.
Oba zúčastnění vysílali na standardní PMR stanice viz. níže jejich deníky spojení.
V představování super deníků z 8.2. 2020 bychom mohli směle pokračovat dál :-). Kdo chce více porovnávat a vzpomínat může v tomto TOP seznamu, později zde přidám i odkaz na seznam všech deníků z 8.2. v rámci jedné tabulky.
Pepa Klobouky při svém DX spojení 466 km .../p Lysec 1381m, Velká Fatra JN98MX / (c) Pepa Klobouky
Letošní zimní "DX-ování" tím nekoční, o týden později 15.2. 2020 jsme mohli oslavovat další PMR 400-ku, která se podařila Vendovi Brdy vysílajícím z německého Zugspitze (2962m JN57LK), který dovalil signál až do Krušných hor na Tomáše Drozdov /p Loučná (956m JO60TP). Přes lokátory jim to "hodilo" úctyhodných 406 km!
Z nedávné doby (25.1. 2020) bych rád ještě připomněl 400 km DX - Pavla Rokycany /p Můstek 1235m JN69OE a Erixona Partizánské /p Vtáčník JN98HP. Pavlovi děkuji za poskytnutí audio ukázky, kterou rád zveřejňuji:
V nepsaném klubu čtyřstovkářů kromě výše zmíněných je nyní ještě: Zdeněk Javorná, Jarda Sušice, Expedice 3K, Spiderman Praha a Candát Praha
Všem zmíněným náleží patřičná gratulace. Sám jsem jedno podobné (i když kratší) spojení zažil a některá v reálu odposlechnul a když si člověk uvědomí, jak je ten půlwattový výkon malinkatý, tak mne to vždy ohromí, jak daleko se ty naše vyslané signály můžou až dostat. Všem kteří naše hobby pokouší a mají tajné přání zažít něco obdobného, přeji brzký úspěch. Ten kdo je aktivní a vytrvá, dřív nebo později se to jistě podaří ;-).
Přeji vám radost a zábavu při dalším, nejen DX-ovém lovení.
Jerry Nové Město
Tento článek najdete na webu CB - PMR radiostanice a vysílání:
http://www.cbpmr.cz