Radiostanice 27Mhz Rychlá navigace: Přihlášení uživatele Vysílačky Portejbly DX spojení Lokátory Portejbly Připomínky

Pikador 2013 okořenila opět PMR štafeta

Akce

a věřte že to bylo pěkné dobrodrůžo, naplnit více než 35 předávek...


S potěšením předkládám malé shrnutí naší pikadoří a štafetové soboty. Nebude chybět ani pár vašich příspěvků a reportů které mne postupně zasíláte na e-mail cb16@volny.cz.

TABULKA vašich reportů z PMR štafety ZDE

TRASA PMR Štafety 2013

Předně musím poděkovat všem které to oslovilo a podpořili tuto PMR aktivitu svojí účastí. Štafeta a soutěž Pikador má již desetiletou tradici a nebýt Milana 42 Hradec Králové, kterého si tímto víkendem vždy připomínáme, dnes bychom byly o mnoho zážitků chudší... Doufám že tento smysluplný odkaz dokážeme ještě dlouhou udržet a najde se vždy solidní počet aktérů podobných zábavných akcí.

PMR štafeta 2013 a její průběh

Protentokrát se ohlásilo 35 zájemců. Nakonec se vše trochu změnilo, jak je zvykem. Seznam a trasu jsem proto dnes přepsal do podoby jaká byla naplňována v sobotu 7.9. o 17:00. Počasí nás všechny potěšilo. Všude slunečno a poměrně teplo, co víc si přát.

Jizera 2013
Stejně jako všude pánovalo na Jizeře krásné počasí.

Já jsem zůstal na výjezd letos sám. Zatěžovaly mě nedělní pracovní povinnosti, proto byla zvolena náhrada v lépe dostupnější Jizeře (1122m) v lokátoru JO70PU. Kromě posádky č.1 byly zaznamenány následující změny:

Již před polednem bylo zřejmé že č.32 - Martin Kbely nebude vysílat z Ještědu, kde ho nemile zarazilo silné rušení od vysílání zde usídlených radioamatérů. O jeho patáliích s přesunem na další kótu se můžete dočíst na jeho blogu. O to víc Martinovi děkuji že to nevzdal a obětoval nejen čas, ale i peníze nato aby nakonec těsně před startem štafety stanul na vrcholu Milešovky v Českém Středohoří (JO60XN).

V éteru byla zatím pohoda, probíhala soutěžní spojeníčka do Pikadoru a létalo to vskutku všemi směry, ale o DX spojeních až později ;-). S jistou dávkou nejistoty, jak se to celé letos uvaří jsem si odfajfkovával další zaslechnuté účastníky. Sedmnáctá se blížila a tlačenice na sedmičce houstla. Začalo domlouvání dalších úprav trasy. Č.32 mělo být nahrazeno vloženou stanicí Pavlem Pardubice /p Boiika (JN79VU), v půl páté však nikde nebyl k zaslechnutí. "Tak tuto předávku odpískáme" volám Vlastovi Ostrov (č.31), který by tak předával rovnou na Michala 62 Nasavrky (č.33), kterému na Skalském vrchu pomáhala asi nejmladší expedičnice mezi letošními účastníky - budoucí nadějná operátorka Amanda.

Amanda - PMR
Michalova dcerka Amanda poznává že PMR není k zahození :-).

Do startu zbývalo pár minut a začali se ohlašovat poslední přihlášení opozdilci o kterých během dne nebylo ani slechu. Rušení na kanálech rostlo a najednou jsem neslyšel ani Tomáše Vlašim na Pradědu (č.29), s kterým jsem v poledne dělal krásné spojení. Tím pádem zanikla možnost zjistit co se děje na moravských stanovištích...
Nečekaně se objevil problém s předávkami 1 až 3 a nakonec jsem narychlo přistoupil k přečíslování. Mezi tím se ohlásil ztracený Pavel Pardubice, obohatil naše kolečko pod číslem 32. To byl fofr! Zbývalo vše krátce shrnout, pozdravit účastníky a zábukáče (posluchače) a šlo se na VĚC!
Mimochodem Martin Kbely nakonec obdržel nové vnořené číslo 2A (Milešovka, JO60XN) a dvojka se prohodila s trojkou. Toto rychlé přečíslování bylo dost nestandardní, dělal jsem to nerad, ale nakonec to snad žádné zádrhele nezpůsobilo a předávky byly o něco plynulejší.

Jak již dnes víme kolečko se uzavřelo díky několika odbočkám. 100% se trasa naplnit sice nepovedla, ale zábava to byla pěkná. V druhém kole se Klínovci nedařilo navázat Plzeňsko, velký dík patří Apollovi Nejdek který to na západě jistil a zprostředkoval náhradní předávky. Na moravské straně údajně zcela chyběla stanice č.26 Simon007 a Mirek Rozdrojovice (č.18) změnil QTH na Kamenný (JN89DH). Závěrečné poděkování a rozlučka se štafetou 2013 proběhla krátce po 18:10 a pohodový večer bez deště, silného větru a chladu mohl pokračovat. Pár nadšenců vysílalo a lovilo spojení do pozdních večerních hodin...

Ty nejlepší úlovky padly ovšem mnohem dříve, úderem 12:00 téhož dne startovala na PMR vzpomínková soutěž Pikador, a není tajemstvím že letošní DX bude náležet Tomášovi Vlašim (/p Praděd) a Expedici Oko vysílající z Klínovce. Úctyhodných 305km byla hodně vysoko nasazená laťka a nezbývá než k tomuto parádnímu spojení poblahopřát. Ze zatím došlých deníků mnoho dalších spojení přesahuje 150km vzdálenosti a to se každý den nepodaří. Sice v Pikadoru nejde o kilometry, čímž chce soutěž nalákat i ty kteří vysílají z nižších lokalit, ale znáte to portejbl bez DX-u je jako dort bez šlehačky.

PMR spojení z Jizery
Mapka spojení z Jizery (JO70PU, 1122m n.m.)

Vy kteří jste 7.9. vysílali a máte nějaký deník sepsaný, neváhejte se s ostatními porovnat a pošlete mi ho k vyhodnocení, zatím jich moc nepřišlo. Máte dostatek času do 30.9. Potom bude následovat moje online vyhodnocení, vystavení deníků a rozeslání pamětních lístků (e-mailem k vytištění).

Úvaha o budoucnosti štafet

Již delší dobu ve mně hlodají určité myšlenky a pár e-mailů od pravidelných účastníků štafet mně utvrdilo že to proměním ve veřejnou diskusi. V některém z následujících článků vás s tím seznámím. Rád bych štafetu a její průběh trochu obměnil. Jestliže bude zájem navrhnu kolečko uskutečnit v čase kdy je na pásmu relativní klid a kvalita spojení by tím výrazně vzrostla. Též uvažuji o oddělení štafety z termínu Pikadoru, říkáte si PROČ? Příště to více rozvedu, finální rozhodnutí podmíním anketami, máme nato celou zimu... Zatím o tom popřemýšlejte a případně mi písněte na mail, do vzkazníku, nebo zde do diskuse pod článek.

- Jerry Nové Město -

Velká Javorina JN88UU
Pozdrav z Veľké Javoriny (JN88UU) poslal ve štafetě Delta Stará Turá

Tisk Tisková verze článku


Související témata

PMR pásmo

"Pikador 2013 okořenila opět PMR štafeta" Přihlásit/Registrovat | 1 komentář | Vyhledávání v diskusích
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím zaregistruj se.

Re: Pikador 2013 okořenila opět PMR štafeta
Od: Tomáš Vlašim - Neděle, 22.09. 2013 - 13:00 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Ahoj Jerry. S dalším odstupem od Pikadora musím znovu říct, že se vydařil, a to včetně dobrodružné Štafety. Tento podzimní podnik je prostě skvělý. Příští rok ho opět rád přidám do svého kalendáře. Co se týká tvého zamýšleného časně ranního PMR podniku, jsem pro. Jednou za léto si v sobotu pěkně přivstat kvůli PMR, proč ne. Uvidíme, jak se vyvine anketa. 73! Tomáš Vlašim.

© www.cbpmr.cz • Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.02 sekund