Radiostanice 27Mhz Rychlá navigace: Přihlášení uživatele Vysílačky Portejbly DX spojení Lokátory Portejbly Připomínky

Z historie PMR soutěže PIKADOR

PMR pásmo

Memoriál Milana 42 Hradec Králové aneb pohled do historie této PMR akce


Milan 42 Hradec Králové


Zakladatelem a čilým propagátorm veřejných akcí na pásmu PMR byl v minulosti hlavně Milan 42 Hradec Králové (vl. jm. Miloslav Vohralík). Po jeho nečekaném odchodu zde zůstala vize nenaplněných akcí, které připravoval všem ostatním pro zábavu a poznání nového radiového pásma.

Na tuto započatou cestu jsem si dovolil vkročit počátkem roku 2004 (po dohodě s Mirkou 42 H.K.) jako nový pořadatel následujicích PMR soutěží a štafet. 
A hlavně díky vašemu zájmu dodnes podobné aktivity pokračují.

(Jerry Nové Město   03/2005)


Ještě bych zde rád připomněl pár Milanových slov které pronesl při uvedení prvních PMR akcí :

"Toto pásmo mne opravdu zaujalo. Nehledím na pomluvy, kterých se mu dostává od kamarádů na CB při dlouhých večerních debatách. "Na PMR nepokecáš, stačí jeden panelák a jsi v háji. Udělej kolečko na PMR a budete na něm dva." Takové a podobné hlášky musím vyslechnout... , ale nechávají mne chladným. Tak jako s trabantem neuvezete tolik co s kamionem, ale na druhou stranu s kamionem nepřejedete přes prkenný mostek, na který si trabant klidně dovolí vjet.

Každé pásmo má svoje a nelze na něj přenášet vlastnosti, na něž jsme si za dlouhé roky zvykli na KV. Na pásmu UKV se vlny šíří přímočaře, i když se dokáží podivuhodně odrážet a lámat o různé hrany (nečekaná až neuvěřitelná spojení v horách). Láká mne ono dobrodružství najít to správné místo, odkud to poletí buď 100 kilometrů nebo za roh. PMR mají povolený výkon 0,5 W, a to je další výzva. Na CB jsem nikdy "netopil" - ani jsem nemohl, protože jsem nikdy neměl zesilovač. Nízké výkony mne vždy přitahovaly, protože není umění pustit do éteru 500 W a ohýbat antény na 400 km daleko a přitom neslyšet protistanici, která vám odpovídá strhávaje si z uší sluchátka, neboť váš výkon ji málem protrhl ušní bubínek (nebo ji uslyšet jen při použití směrové antény - vím, o čem mluvím - referenční kótou je pro mne Velká Javorina, z Hradce Králové vzdálená přesně 200 km a měřítkem Smetr - některé expedice slyším na svého Blackpirata 56, jiné 32, úsudek už si umím udělat sám).

Při CB rozhlednách a CB soutěži LPD nevysílám jen z velké antény, ale beru si s sebou vždy ručku s teleskopem a krátkým pendrekem. A udělat 125 km dlouhé spojení na pěticentimetrové "cigáro", to je ten pravý zážitek.

I proto mě přitáhly PMR stanice - vejdou se do kapsičky u košile a zaplať pánbůh k nim dosud nejde připojit tanková autobaterie ani třicet metrů trubek.

Proto jsem se rozhodl vyhlásit pro podobně postižené PMR ligu Výzvy na kanále aneb soutěž zvanou PIKADOR. 

Pro ty, kteří neznají význam slova PIKADOR : 1) zápasník s býkem, opatřený kopím, 2) párek v rohlíku. V prvém případě je kopím (či spíše párátkem) PMR anténa namířená správným směrem. V druhém případě vám podobnost do-jde přeměříte-li si délku PMR stanice s anténou a porovnáte s párkem v rohlíku (s vysunutou nožičkou). Je tedy jasné, že vítěz tohoto snažení si takový titul zcela zaslouží ..."


Milan 42 Hradec Králové
(prosinec 2002 - časopis Výzva na kanále)

• Přehled výsledků všech ročníků PMR soutěže PIKADOR

Tisk Tisková verze článku


Související témata

Akce

K tomuto článku není možné vložit komentář.
© www.cbpmr.cz • Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.02 sekund