Radiostanice 27Mhz Rychlá navigace: Přihlášení uživatele Vysílačky Portejbly DX spojení Lokátory Portejbly Připomínky

Nemusí pršet, stačí když jen kape

PMR pásmo

aneb pro pár pěkných spojení jel bych světa kraj ...To jsem si zase jednou naplánoval dva výlety v jeden den a každý na jinou světovou stranu ...

Ráno směrem na sever

Po ránu mě to táhlo na sever do Polska. Nemám to tam zase tak dalekou, po pár tisících šlápnutích do pedálů mého kola jsem na čáře. Tentokrát jsem to vzal přes přechod v Srbské. Chtěl jsem projet okolí Leśna s cílem na kopečku Wysoka Stróža (427 m, JO71OA), kterému jsem se doposud vyhýbal...

Wysoka Stróža od Srbské
...snad právě proto že od Srbské vypadá dost nevýrazně a navíc na samém vrcholu je zarostlý


Chuť ho otestovat s vysílačkou ve mne probudil až Žán Braník Praha, který se nedávno zmínil že tam asi zajede při některém jarním HAM contestu. Pro něj je to zajímavé tím že leží ve velkém lok. čtverci JO71 a to má pro jejich soutěž nějakou výhodu (něco v tom smyslu).

Jsem v Polsku


Počasí bylo dnes na pohodu, šlapalo se dobře a už mne vítal polský Miłoszów, který je utopený na nějakých 220 m nad mořem. Následovala prudká odbočka doleva a světe div se, přede mnou krpál jaký svět neviděl, což je logické když jsem měl překonat dvěstě metrů nadmořské výšky na jeden kilometr :-P.

Jsem téměř na místě
Konečně nahoře a přitom pořad nízko :-). Nyní cca 390 m / m

Smrk v povzdálí
Vzdalující se masiv jizerského Smrku ....

Pod Wysokou Stróžou
Pod Wysokou Stróžou je i malý plácek, kde se dá zaparkovat auto

Kdo chce na vršek a nelibí se mu šlapání přes oranici, musí popojet ještě pár stovek metrů dál po silnici a pak následuje kousek zelené plochy a náznak staré cesty obcházející kopec ze západní strany.

Pod Wysokou Stróžou
Vrchol zatím bez listí, což mi radisti umíme využít

Kamenné pruhy na vrcholu


Přes vrchol kopce se táhne několik desítek metrů dlouhý pruh volně naskládaného kamení, kdy a jak to vzniklo netuším, jestli je to památka nějaké stavby či ohrazení... kdo ví? Po chvíli mne napadlo že možná šlo o místo zkušebních vrtů, jelikož o pár stovek metrů dál je kamenolom "kopka", odkud se i dnes ozývalo drcení kameniva.

Na vršku jsem už byl asi čtyřicet minut, ale PMR byla zatím hluchá. Pár vzdálených polských rozhovorů jinak nic a pak ještě morseovka, tu jsem střídavě na sedmičce bral skoro celý den a byla slyšet všude stejně silně (~ 4R) i v zarubaném Miłoszówě, i na kopečku, i v Novém Městě. Kde ten vysílač visel?

Poslové jara jsou tu

V éteru stále nic, popocházím dolů na okraj lesíka, kde se rozjímám nad krajinou, svačím a sem tam zkouším PMR-ku, když mi na ni z ničeho nic přistane beruška.

Beruška v éteru
Paráda, jeden z poslů jara mne přiletěl pozdravit a jakoby chtěla berča do mikrofonu něco říct :- ) ...

Beruška odlétá

Touha po výškách však byla větší a trubkový návlek byl dobrým vzletovým místem. Nebojte se, klíčování jsem si nechal až po jejím odletu.

Pár minut nato zaslechnu první české hlasy a kupodivu Karkulku Křižanovice (136 km). Sice jen dvojkou, ale rozproudilo to ve mně tok nadšených myšlenek ... všude se říká že se UHF téměř neohýbá, ale nyní si to přes celý masiv Jizerek cestu našlo! Karkulka mé brejkování bohužel neslyšela, bylo cítit že je na sedmičce už mumraj (každým okamžikem změna šumu) a tušil jsem tam i Tomáše Vlašim který dnes výletoval v okolí Liberce, ale na spojení to zatím nebylo.

Jak jsme provrtali Jizerské hory :-)

To se povedlo až když byl Tom na Skalce (JO70LR, cca 900 m). Poslouchal jsem jeho protistanice a nevěřícně jsem zbystřil když slyším dvojkou až trojkou - tady Pavel Kolín portejbl Chlum ... tak to je bomba říkám si, další fešák který to valí přes celý masiv Jizerek. Tomáš laskavě dává prostor, upozorňuje Pavla a ten po chvilce rozluští mé hlášení, sice to bylo na hraně uskutečnění (kolem 2R) ale radost z nemožného byla veliká. Tomášovi děkuji za prostor a Pavlovi za QSO...

Před návratem domů mne ještě potěšil Sasan Horní Stakory z Mužského... ze dvou čtyřstovek na padesát kiláčků a mezi námi 950m hřebeny, no neberte takové spojení a ještě k tomu trojkovým rádiem, to byla balada. Sice jsem si vezl domů jen čtyři spojení, ale radost jsem měl jako by jich bylo padesát. Podobná QRP spojení prostě miluju ...
Obdobné jsem uskutečnil i nedávno s Karlem Praha, též přes blokády dalších kopců viz. banka výškopisů.

A téměř bych zapomněl na Pavla Říčany (121 km, poslech 2-3R)... On mne bohužel nepřečetl. Cestou domu jsem ještě odbočil na Kamenný vrch u Srbské (444 m) abych pozdravil Tomáše Vlašim na vrchol Ještědu.

Doma mne to nakoplo ke shrnutí. Do fotky pořízené na místě činu jsem přenesl v jakém směru byly moje protistanice, včetně výškopisů:

Panorama
Klepnutím na fotku dojde ke zvešení

Výškopis Sasan
Spojení se Sasanem Horní Stakory na Mužský viz. banka výškopisů

Výškopis Pavel Kolín
Spojení s Pavlem Kolín na Chlum viz. banka výškopisů

Signály letěly éterem
Pokud letěly signály pouze napřímo (čemuž nevěřím) ... neměly to lehké,
navíc tropo podmínky prý včera nebyly a o to víc mne to překvapuje...Je podvečer a šlapu si to na jih

A tímto moje výletování nekončilo, měla to být nabitá sobota, jelikož měl večer proběhnout Keltský telegraf a ten již pár let láká i radionadšence k provětrání všemožných pásem.

Kolem čtvrté odpolední dorážím domů, opláchnu se, převléknu se do suchého a dávám rychlý gáblík. Neměl jsem to ale přehánět, následné šlapání do kopce s plným žaludkem nestálo za nic.

Vše nabralo časové zpoždění a bez zbytečného stresu jsem to zalomil na nižším kopečku kousek od Nováče. PMR tady asi nepoběží, ale na CB jsem věřil v pár spojení.

CB čtvrtka

To se nakonec na nízko nahozenou čtvrtku podařilo. S radostí jsem popovídal se starými známými a když už jsem nikoho dalšího neslyšel, kolem půl deváté bylo sbaleno.

CB spojení

Pohodový jarní den byl u konce a tichým tmavým lesem jsem si to valil k domovu.
Všem děkuji za spojení a prima zážitky. Příště už bude jaro zase o kousek silnější a já vyrazím někam výš za dalším dobrodružstvím a těším se v éteru na vás.

Jerry Nové Město

Tisk Tisková verze článku


Související témata

Akce

"Nemusí pršet, stačí když jen kape" Přihlásit/Registrovat | 13 komentářů | Vyhledávání v diskusích
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím zaregistruj se.

Re: Nemusí pršet, stačí když jen kape
Od: Žán Braník Praha - Neděle, 26.03. 2017 - 22:27 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Ahoj Jerry, děkuji za sondování v můj prospěch. Ale nevím zda toho využiji, neb jak jsem se dočetl na stránce obce Horní Řasnice, tak silnici k Srbské již nebo v brzké době budou opravovat a bude uzavřena. Jinak morseovku na sedmém kanále jsem slyšel v sobotu i v Praze 9 na zahradě, taktéž Pavla Říčany a on mne ne ( k tomu své jinak). Ty kameny budou možná z dávné doby. Třeba jsou vynoseny z pole, které tam dřív bylo. Jel bych tam tedy až otevřou cestu přes Jizerky, pak objezdem Pobiedna, Swiecie do Lešna. Jinak Ty Tvé úspěchy budou možná i tím, že je to dál od Jizerek a tím i vyšších kopců, nežli je třeba ta Andělka jak jsem byl loni. Ta je vlastně hned za tím hřebenem u Frýdlantu.
Ale když tak koukám na mapu, tak by to do toho Miloszova bylo možná blíž právě přes Frýdlant.
Tak se Jerry měj pěkně a třeba někdy i na viděnou, Honza, 73.

Re: Nemusí pršet, stačí když jen kape
Od: Jerry Nové Město - Pondělí, 27.03. 2017 - 09:09 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Ahoj. Ano začínají tam v Srbské zpevňovat nábřeží u řeky a ze silnice je nyní jednosměrka, další postupy a termíny oprav jsem nehledal ... To že je to dál od Jizerek souhlasím, a na CB bych se v podobná spojení nedivil (27Mhz se "ohne" velmi hodně) ....ale dle fresnelových zón by to na UHF 0,5W projít nemělo a jako už několikrát realita zvítězila nad teorií a vo tom to je .... :-). Kdo reálně nevyzkouší, z počítače to jen těžko 100% ověří ;-). Zkusím to někdy zopakovat za jiných konstelací.

Budu se těšit naviděnou až pojedeš do našich končin. O otevření silnice Souš - Smědava budu informovat, zatím to ještě nehrozí sníh tam pořád je a frézovat zbytky budou až někdy v dubnu.

Re: Nemusí pršet, stačí když jen kape
Od: Žán Braník - Pondělí, 27.03. 2017 - 21:42 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Ahoj Jerry, našel jsem ještě jeden pěkný kopeček, ale je v NDR. Asi 50 km od Liberce. Sternstein je jeho jméno. Lokátor zatím nevím, jen ze je 511 m vysoký, přístupný autem a nahoře je horská bouda a super rozhled. Tak uvidíme, každopádně Jitrovnik to jistí. Měj se, Honza.

Re: Nemusí pršet, stačí když jen kape
Od: Žán Braník - Pondělí, 27.03. 2017 - 23:28 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Oprava, je to Spitzberg v JO71IX.

Re: Nemusí pršet, stačí když jen kape
Od: Žán Braník Praha - Úterý, 28.03. 2017 - 01:15 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
JE to Spitzberg ale v JO70IX

Re: Nemusí pršet, stačí když jen kape
Od: Tom Terasa Třinec - Úterý, 28.03. 2017 - 07:30 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
neměl bys lepší do FM poháru Kottmar 583m. v JO71HA ?

Re: Nemusí pršet, stačí když jen kape
Od: Jerry Nové Město - Úterý, 28.03. 2017 - 09:22 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Jasně, ty kopečky v Německu mám za barákem na horizontu na dohled a jejich tam několik velmi zajímavých, mimo ten tvůj např. již zmíněný Kottmar a některé další kopečky v okolí Gorlitz či Lobau ... U Lobau je bohužel dost vysílačů po kopcích i jeden FM výkonný který je naladitelný i po půlce ČR pokud máš směrovou anténu..... V Polsku je to horší, dále na sever ode mne za Lesnem čtyřstovka snad už žádná. Ještě zkusím okouknout zelené návrší u Platerowky - Ostra 353 m/m JO71OB PS: další tip Landeskrone 420m JO71LD - http://www.panorama-photo.net/panorama.php?pid=11310.


Re: Nemusí pršet, stačí když jen kape
Od: Wořech Praha - Pondělí, 27.03. 2017 - 10:30 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Moc hezké Jerry, taky bych měl letos něco nafotit a okomentovat a přispět do fondu zážitků s PMR ...uvidíme...


Re: Nemusí pršet, stačí když jen kape
Od: 329TM001 - Pondělí, 27.03. 2017 - 13:36 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Díky za inspiraci Jerry,
zítra odjíždím do Krakowa za prací a jak jsem se díval na mapu, je to placka s žádným vyšším bodem. Měl bys kdyžtak tip na kopec v té oblasti?

Ondra

Re: Nemusí pršet, stačí když jen kape
Od: Tom Terasa Třinec - Úterý, 28.03. 2017 - 07:23 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
polští pmrkáří mají v oblibě Kopiec Piłsudskiego http://z.cbpmr.cz/394

Re: Nemusí pršet, stačí když jen kape
Od: Jerry Nové Město - Úterý, 28.03. 2017 - 09:06 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Krakow není tak daleko do ČR hranic, aby nebyla šance na spojení .... zkus pohledat nějaké návrší v okolí a třeba se do Slezka dotroubíš. Když jsou v éteru protistanice, šance vždy je. Ať se daří.


Re: Nemusí pršet, stačí když jen kape
Od: Tomáš Vlašim - Středa, 29.03. 2017 - 23:54 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Pěkný článek, pěkné fotky, pěkná spojení. Prostě: "Alles Gute!" Moc rád jsem si početl. A taky moc rád poslechl v reálu v sobotu z Ještědu a jeho hřebenu. Snad se v nejbližších dnech dostanu ke zpracování záznamů tvých QSO (pořízeny na Skalce), aby sis mohl polechnout, jak to tam znělo. Budu se těšit na další tvoje články. 73!

Re: Nemusí pršet, stačí když jen kape
Od: Jerry Nové Město - Čtvrtek, 30.03. 2017 - 10:49 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Děkuji Tomáši moc, budu potěšen za záznamy .... Dík za QSO's na Ještědský hřeben.

© www.cbpmr.cz • Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.02 sekund