Nemusí pršet, stačí když jen kape

Nemusí pršet, stačí když jen kape

Datum: 26.3. 2017 19:50 Téma: PMR pásmo

aneb pro pár pěkných spojení jel bych světa kraj ...To jsem si zase jednou naplánoval dva výlety v jeden den a každý na jinou světovou stranu ...

Ráno směrem na sever

Po ránu mě to táhlo na sever do Polska. Nemám to tam zase tak dalekou, po pár tisících šlápnutích do pedálů mého kola jsem na čáře. Tentokrát jsem to vzal přes přechod v Srbské. Chtěl jsem projet okolí Leśna s cílem na kopečku Wysoka Stróža (427 m, JO71OA), kterému jsem se doposud vyhýbal...

Wysoka Stróža od Srbské
...snad právě proto že od Srbské vypadá dost nevýrazně a navíc na samém vrcholu je zarostlý


Chuť ho otestovat s vysílačkou ve mne probudil až Žán Braník Praha, který se nedávno zmínil že tam asi zajede při některém jarním HAM contestu. Pro něj je to zajímavé tím že leží ve velkém lok. čtverci JO71 a to má pro jejich soutěž nějakou výhodu (něco v tom smyslu).

Jsem v Polsku


Počasí bylo dnes na pohodu, šlapalo se dobře a už mne vítal polský Miłoszów, který je utopený na nějakých 220 m nad mořem. Následovala prudká odbočka doleva a světe div se, přede mnou krpál jaký svět neviděl, což je logické když jsem měl překonat dvěstě metrů nadmořské výšky na jeden kilometr :-P.

Jsem téměř na místě
Konečně nahoře a přitom pořad nízko :-). Nyní cca 390 m / m

Smrk v povzdálí
Vzdalující se masiv jizerského Smrku ....

Pod Wysokou Stróžou
Pod Wysokou Stróžou je i malý plácek, kde se dá zaparkovat auto

Kdo chce na vršek a nelibí se mu šlapání přes oranici, musí popojet ještě pár stovek metrů dál po silnici a pak následuje kousek zelené plochy a náznak staré cesty obcházející kopec ze západní strany.

Pod Wysokou Stróžou
Vrchol zatím bez listí, což mi radisti umíme využít

Kamenné pruhy na vrcholu


Přes vrchol kopce se táhne několik desítek metrů dlouhý pruh volně naskládaného kamení, kdy a jak to vzniklo netuším, jestli je to památka nějaké stavby či ohrazení... kdo ví? Po chvíli mne napadlo že možná šlo o místo zkušebních vrtů, jelikož o pár stovek metrů dál je kamenolom "kopka", odkud se i dnes ozývalo drcení kameniva.

Na vršku jsem už byl asi čtyřicet minut, ale PMR byla zatím hluchá. Pár vzdálených polských rozhovorů jinak nic a pak ještě morseovka, tu jsem střídavě na sedmičce bral skoro celý den a byla slyšet všude stejně silně (~ 4R) i v zarubaném Miłoszówě, i na kopečku, i v Novém Městě. Kde ten vysílač visel?

Poslové jara jsou tu

V éteru stále nic, popocházím dolů na okraj lesíka, kde se rozjímám nad krajinou, svačím a sem tam zkouším PMR-ku, když mi na ni z ničeho nic přistane beruška.

Beruška v éteru
Paráda, jeden z poslů jara mne přiletěl pozdravit a jakoby chtěla berča do mikrofonu něco říct :- ) ...

Beruška odlétá

Touha po výškách však byla větší a trubkový návlek byl dobrým vzletovým místem. Nebojte se, klíčování jsem si nechal až po jejím odletu.

Pár minut nato zaslechnu první české hlasy a kupodivu Karkulku Křižanovice (136 km). Sice jen dvojkou, ale rozproudilo to ve mně tok nadšených myšlenek ... všude se říká že se UHF téměř neohýbá, ale nyní si to přes celý masiv Jizerek cestu našlo! Karkulka mé brejkování bohužel neslyšela, bylo cítit že je na sedmičce už mumraj (každým okamžikem změna šumu) a tušil jsem tam i Tomáše Vlašim který dnes výletoval v okolí Liberce, ale na spojení to zatím nebylo.

Jak jsme provrtali Jizerské hory :-)

To se povedlo až když byl Tom na Skalce (JO70LR, cca 900 m). Poslouchal jsem jeho protistanice a nevěřícně jsem zbystřil když slyším dvojkou až trojkou - tady Pavel Kolín portejbl Chlum ... tak to je bomba říkám si, další fešák který to valí přes celý masiv Jizerek. Tomáš laskavě dává prostor, upozorňuje Pavla a ten po chvilce rozluští mé hlášení, sice to bylo na hraně uskutečnění (kolem 2R) ale radost z nemožného byla veliká. Tomášovi děkuji za prostor a Pavlovi za QSO...

Před návratem domů mne ještě potěšil Sasan Horní Stakory z Mužského... ze dvou čtyřstovek na padesát kiláčků a mezi námi 950m hřebeny, no neberte takové spojení a ještě k tomu trojkovým rádiem, to byla balada. Sice jsem si vezl domů jen čtyři spojení, ale radost jsem měl jako by jich bylo padesát. Podobná QRP spojení prostě miluju ...
Obdobné jsem uskutečnil i nedávno s Karlem Praha, též přes blokády dalších kopců viz. banka výškopisů.

A téměř bych zapomněl na Pavla Říčany (121 km, poslech 2-3R)... On mne bohužel nepřečetl. Cestou domu jsem ještě odbočil na Kamenný vrch u Srbské (444 m) abych pozdravil Tomáše Vlašim na vrchol Ještědu.

Doma mne to nakoplo ke shrnutí. Do fotky pořízené na místě činu jsem přenesl v jakém směru byly moje protistanice, včetně výškopisů:

Panorama
Klepnutím na fotku dojde ke zvešení

Výškopis Sasan
Spojení se Sasanem Horní Stakory na Mužský viz. banka výškopisů

Výškopis Pavel Kolín
Spojení s Pavlem Kolín na Chlum viz. banka výškopisů

Signály letěly éterem
Pokud letěly signály pouze napřímo (čemuž nevěřím) ... neměly to lehké,
navíc tropo podmínky prý včera nebyly a o to víc mne to překvapuje...Je podvečer a šlapu si to na jih

A tímto moje výletování nekončilo, měla to být nabitá sobota, jelikož měl večer proběhnout Keltský telegraf a ten již pár let láká i radionadšence k provětrání všemožných pásem.

Kolem čtvrté odpolední dorážím domů, opláchnu se, převléknu se do suchého a dávám rychlý gáblík. Neměl jsem to ale přehánět, následné šlapání do kopce s plným žaludkem nestálo za nic.

Vše nabralo časové zpoždění a bez zbytečného stresu jsem to zalomil na nižším kopečku kousek od Nováče. PMR tady asi nepoběží, ale na CB jsem věřil v pár spojení.

CB čtvrtka

To se nakonec na nízko nahozenou čtvrtku podařilo. S radostí jsem popovídal se starými známými a když už jsem nikoho dalšího neslyšel, kolem půl deváté bylo sbaleno.

CB spojení

Pohodový jarní den byl u konce a tichým tmavým lesem jsem si to valil k domovu.
Všem děkuji za spojení a prima zážitky. Příště už bude jaro zase o kousek silnější a já vyrazím někam výš za dalším dobrodružstvím a těším se v éteru na vás.

Jerry Nové Město
Tento článek najdete na webu CB - PMR radiostanice a vysílání: http://www.cbpmr.cz