Radiostanice 27Mhz Rychlá navigace: Přihlášení uživatele Vysílačky Portejbly DX spojení Lokátory Portejbly Připomínky

Květnový Ještěd Tomáše Vlašim

PMR pásmo

Článek nám zaslal Tomáš Vlašim


Portejbl 27.5.2017 na Ještědu byla opravdu vydařená akce. Především jsem našel dopravní spojení, které v kombinaci s krátkou jízdou autem dovolilo zůstat na kopci až do 18:30 (dříve jen do 16 hodin). Navíc ten den byl nelicencovanému vysílání přímo zaslíben díky Éteru bez hranic, a tak jsem měl tu čest udělat s některými operátory spojení také na CB. Přestože bylo ještě poměrně brzké odpoledne, přestože jsem jel jen na ručku Allamat 95 s deseti akumulátory AA a laminátovým prutem dlouhým asi 60cm. Deník CB je zde:

CB deník 27/5
 


Sestava spojení na PMR mně velmi, velmi potěšila. Zábavné bylo i živé vysílání části portejblu na FaceBooku. Pro mě to byla první zkušenost s tímto druhem media a vstupy diváků do vysílání byly velmi potěšující a zábavné. Představte si, že držíte v ruce selfie tyč, na konci mobil, ale v té samé ruce držíte také Motorolu T6, u nohy máte deník s tužkou a ještě odpovídáte na hlášky diváků. Fakt jsem se zapotil. A bylo to fajn. Poněkud šokující byl zážitek, když jsem komunikovali paralelně na PMR a přes FB živé vysílání a to živé vysílání doletělo k příjemci dřív než PMR Ne, nesnažte se to vysvětlit. Můžou za to Ufoni! Záznam vysílání je k shlédnutí ve skupině PMR v Čechách.

 

Avizovaný test Alinco DJ-FX446 a porovnání se Sencor SMR600 měl rychlý průběh. Při spojení s Láďou Litvínov jsem jen musel potvrdit, co mi při QSO k nám do JN79LP hlásil nedávno Karel Praha. Alinco pod těmi vysílači je totálně hluché. Ani nešpitne. Prostě negativ. Přitom na vysílání hlásil Láďa lepší příjem a modulaci než z T6. Tak to je výsledek testu. Porovnávání nebylo možné. Někdy příště mimo záplavu vln, až se mnou bude Alinco zase mluvit, to zkusím. Ovšem Motorola umožnila spojení s opravdu mnoha lidmi. Rád jsem s vámi popovídal. Spojení přímo z Ještědu najdete v tomto deníku:

 
Deník Tomáše Vlašim
 


Když jsem doma přepisoval deník, bylo úplně jasné, jak únava rostla. Zápis posledních spojení byl hůř a hůř čitelný. No, po šesté hodině PMR éter rozvlňovali už jen skalní. Nová volačka se neobjevila dobře 3/4 hodiny, a tak jsem se v klidu odebral na poslední lanovku dolů do Liberce. Cestou jsem ještě skenoval v tramvaji a vlaku. Více si přečtěte v tomto deníku:

Deník PMR
 


V Benešově jsem natočil autíčko a vydal se směrem na Vlašim s plánovanou zastávkou u Dobříčkova, kde jsem koukal na krásnou černou noční oblohou plnou hvězd. Krásná byla Mléčná dráha! A krásné bylo, když jsem na CB brejknul Exp. Adam 84 a s vypětím všech sil jsme udělali QSO, načež jsme přešli na PMR a v pohodě tam 20 minut poklábosili. A pak že se na PMR nedovoláš. Poslední zastávka byla na letišti Vlašim, kde jsme poslouchal na CB, vyvolával na PMR, ale spojení z toho nebylo. Jen mírný šok, když jsem se otočil k východnímu obzoru a zjistil, že svítá. Šup do auta a tradá do hajan. Díky všem za spojení a těším se brzy naslyš.

73! Tomáš Vlašim

Tomáš Vlašim na Ještědu

Tisk Tisková verze článku


"Květnový Ještěd Tomáše Vlašim" Přihlásit/Registrovat | 1 komentář | Vyhledávání v diskusích
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím zaregistruj se.

Re: Květnový Ještěd Tomáše Vlašim
Od: Jirka015 - Neděle, 11.06. 2017 - 21:13 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Díky Tomáši

© www.cbpmr.cz • Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.02 sekund