Radiostanice 27Mhz Rychlá navigace: Přihlášení uživatele Vysílačky Portejbly DX spojení Lokátory Portejbly Připomínky

Ferraty Vandr von Preinerwandkreuz

PMR pásmo

Článek nám zaslal Pavol Somak ...


Blíží se avizovaný PMR Vandr a já konečně pořizuji svoji vysněnou CB ručku, která mi doplní mé portfolio portable vybavení tak, abych jenom neslintal u monitoru obrazovky. Stala se jím od Elixu Dragon SY101 a okamžitě od OM4VR z Trenčína si nechám poslat dvě půlkové drátovky na portable. Jednu si nechám do kufru na cesty a druhou hodlám tajně nainstalovat v novém bydlení v Praze. Tím taky chci říci, že poslední dobou podezřele často trávím čas na přemisťování své tělesné schránky mezi Prahou a Brnem?

CB ručka s drátovkou

Fajn, tak UHF ručku doplňuji konečně CB ručkou, je to paráda, jsem vybaven a zároveň zjišťuji, že silně koliduje termín ohlášeného PMR Vandru, který jsem chtěl strávit na nějaké zajímavé kótě a minimálně sledovat cvrkot ve vzduchu, případně přiložit polínko do ohně ? Jenže ouha! Můj osobní manažer mého veškerého volného času (tím myslím svoji drahou polovičku), již dříve rozhodnul o návštěvě ferrat v okolí Mariazell v Rakousku a je zcela evidentní, že rezervace ubytování proběhla tak nějak bez mé účasti a můj vysněný volný víkend v éteru, který jsem avizoval, dostává vážné trhliny. Jsem postaven před jasné rozhodnutí s možností naprosto svobodné volby, ale volba č.1 zcela určitě znamená peklo na zemi. Není to jednoduché?

Chystám si batoh, rukavice, helmu a sedáky s úvazkama. Tiše zírám na batoh a přemýšlím. PMR Vandr je sobota a neděle. My v sobotu lezeme jeden výstup, který stěží dosáhne 1400 mnm a navíc v okolí jsou jasně vyšší kóty, ale v neděli lezeme Preiner, který má výšku 1795 m n.m. Dívám se do výškové mapy, jo, to by možná vyšlo. Při troše dobré vůle bych se mohl nějak do česka prostřelit. Lezecký batoh na klettersteig má dvě přepážky, jednu pro pití, druhou pro doplnění energie. Na pití akorát tak 1,5 l tekutin. Větší batoh znamená nepohodlí. Zkouším použít 0,75 l. Jo, tím pádem se UV5R spolu s Elixem tam vejde zaráz vedle sebe, antény musím demontovat a UHF SRJéčko musím zohnout. Ven to trčet nesmí, je to o úraz. V živé paměti mám pád ze skály z loňska a to ve výšce 1 800 mnm, nebýt ferratového setu ... fuj! Zkouším nasadit na záda, no jo, to by šlo, navíc žena nic vidět nemusí, že? Přemýšlím, mám ještě zveřejnit na webu plánovaný portable? Ne, jde nás nahoru víc, všechno může být jinak, raději to vypouštím. Tohle naplánovat nepůjde.

V sobotu první ferrata pohodofka, přesně podle plánu. Nahoru táhnu jenom Uvéčko, ale dle očekávání, realita okolního terénu je pasé. Na jedné římse zkouším scan, ale prostě mrtvo. Nedělní příjezd ke skále Preiner je úchvatný, počasí A1. Tohle vypadá dobře. Strkám do batohu obě ručky, chystám si úvazky s expreskama. Kruci, to nějak váží .... Nuže, neklaďme si malé cíle! Jdeme na to.

Krasavice...
Krasavice .... !

Lezeme, počasí super, ale musíme dělat přestávky, jsme tam s třema juniorama. V půli stěny se dívám na hodinky, mno, to vidím tak na vrchol plus mínus 16.00, to jsem zvědavej, jestli někoho v éteru uslyším. Kousek pod vrcholem zkouším na římse zapojení a rychlou zkoušku techniky včetně GPSky, jo, vše funguje, jenom z vysílačky šum .... Fotí mne synátor, když bude mlčet, recipročně ho odměním ..... :-)

Pavol Somak v akci

Jsme nahoře, jako první, znovu skládám ručku a zapínám. Na výzvu se mi okamžitě na k6 ozývá: Hello, I am Hans, Hans from Central Austria. Víc z něj nedostanu. Na lokaci vůbec nereaguje, pak se ale ozve německy, ale to mám zase smůlu já. Rádio tak 3ka. Uvědomím si, že jsem nezapnul audiorekordér, pro pozdější analýzu. Než ale ho zapnu, ozve se řev, škubnu s sebou a leknu se, že někdo spadnul ? Ne! Řev s mým jménem, cože? Zapomněl jsem doma spláchnout záchod? Ne! Co to táhnu nahoru v batohu??? Budu stručný a slušný, v prvé řadě jsem musel vyslechnout jasné spekulace o zařazení mého IQ do jedné ze čtyř škál všeobecně a světově uznávané stupnice a dále, že odpadním kalem znečistěné a znehodnocené vysílačky skončí v mé zadní části těla. To se mne ale opravdu dotklo, vlhko elektronice přece nesmírně škodí! Narovnávám se, ale v tu chvíli se ozývá výzva na kanále: Pavel, Ich bin Karl. Okamžitě odpovídám, ale bez reakce ? ticho, stejně překvapivě jako od mé ženy. Pojď, jdeme se aspoň vyfotit. Ty ženský nějak asi vycítí z protistrany zklamání.

Vrchol Preiner Wand 1783m

Ok, čas se nahoře fakt krátí a musíme jít, tady funguje pravidlo, že dolů je to horší, než nahoru. A funguje to fest. Schovávám UV5Rko a vytahuji Elixe, jo, celkem provoz. Taliáni, a někdo německy hovořící. Jdeme po stezce dolů a já zkouším výzvy. Bez jakékoliv reakce, v tom najednou zřetelně na 15 kanále se ozve, For Pavel from Czech Republic, I am from Romania , Sibiu ..... No pěkně, zkouším okamžitě odpovídat, ale opět bez reakce. Nedivím se tomu, musím jít a nesmím se zastavit, zřejmě to bylo nějakým odrazem, a vrátit se nemůžu. Škoda, tak to bylo, celkem 3 spojení, ale ani jedno nemám potvrzené a bez reportů. No není každý den posvícení.


Audio stáhnout zde

Mapka

Večer v posteli si píšu s Jirkem Pavlovice. Žena má podepřenou hlavu, dívá se na mne a ptá se: Co z toho vlastně máš? Říkám: No nic, dobrý pocit, že jsem v éteru a když se spojím, tak mám radost. Není to nádhera? Žena chvilku mlčí a říká: Koupila jsem dvacet párů galoší a všechny jsou levé, no není to nádhera?! Oba se smějeme.

Život už je takový. Zasmát se nad ním, no není to nádhera?

EDIT:
Jirka Pavlovice mi potvrdil příjem mého vysílání z JN77UQ na Kraví Horu do Česka (JN89DK). Já však jeho výzvy neslyšel, spíš jsme se ale minuli v čase. Zvukový záznam mého vysílání je zde (MP3). Jestli se nepletu, je to 190 km? No není to nádhera?

Pavol Somak


Výškopis


Tisk Tisková verze článku


"Ferraty Vandr von Preinerwandkreuz" Přihlásit/Registrovat | 17 komentářů | Vyhledávání v diskusích
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím zaregistruj se.

Re: Ferraty Vandr von Preinerwandkreuz
Od: Jerry Nové Město - Úterý, 13.06. 2017 - 20:50 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Fakt prima článek, pokoukání pěkné, pobavení též ... díky!

....... Pavle totě říkám, jestli si ty vysílačky neprosadíš, tak jsi u mě "mrtvej Somak" .... :-)) hi-hi

Re: Ferraty Vandr von Preinerwandkreuz
Od: Pavol Somak - Úterý, 13.06. 2017 - 21:32 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Neboj, prosadím ... :-) pstruh nikdy ve vodě proti proudu neplave napřímo, ale kličkuje ... jinak ji medvěd chytí a sežere .. :-)


Re: Ferraty Vandr von Preinerwandkreuz
Od: Tomáš Vlašim - Úterý, 13.06. 2017 - 21:25 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Pavle, tohle tvoje vyprávění mě fakt nakoplo. To je síla. Husí kůži mám. Poslouchám záznam. Čtu znovu. Já bych se tam nevyškrábal. A ta tvoje čeština... jak jemně dokážeš přeložit "strč si ty zas.... péemerky do pr...." to je lábuž. Jseš fajnšmekr! Moc pěkně se to tvoje vyprávění četlo a představuju si, jak visim na ferratovym úvazku a vysílám. Níkdy! To nedávám. Pro mě jseš hrdina. A když tvoje XYL stojí proti tobě, je to hrdinství na druhou. Přeju si, abychom někdy udělali spojení a přeju tobě, aby tvoje XYL byla na tvojí straně. 73!

Re: Ferraty Vandr von Preinerwandkreuz
Od: Pavol Somak - Úterý, 13.06. 2017 - 21:38 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Díky moc! Ale ona nestojí proti mne, to je jenom takové to, co se škádlívá, rádo se mívá ... Kdybych to bral vážně, tak to budu smutný celý život.. a to platí všude napříč, i tady. Život je třeba si užít. No není to nádhera?

Re: Ferraty Vandr von Preinerwandkreuz
Od: Tomáš Vlašim - Úterý, 13.06. 2017 - 21:51 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Je to nádhera. Mám to podobně, co se škádlívá, rádo se mívá. A někdy do toho padnou vysílačky a najdnou je šok, že moje XYL po 25 letech, kdy jsme nebyli spolu o víkendu na vandru, řekne, hele, já s tebou jedu na PMR vandr a pak já nemám slov a byl to nejsuprovější víkend za čtvrt století, až jsem zapomněl na soutěž a užíval si společenství s XYL a QSO a zapomněl na pravidla soutěže a... prostě život čaruje. :-D


Re: Ferraty Vandr von Preinerwandkreuz
Od: Ricci Plzeň - Středa, 14.06. 2017 - 09:50 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Super článek, jak obsahem tak i formou! Skvěle se čte.

Re: Ferraty Vandr von Preinerwandkreuz
Od: Pavol Somak - Středa, 14.06. 2017 - 18:54 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Moc děkuji ... :-)


Re: Ferraty Vandr von Preinerwandkreuz
Od: Honza Karviná - Středa, 14.06. 2017 - 11:00 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Pěkný článek, já takhle 3 roky zpět zkoušel vysílat z jednoho štítu v Tatrách a akorát jsem za cca půl hodiny na vrcholu slyšel nějaké české turisty dole v Tatranské Lomnici a obsluhu lanovky na Skalnaté pleso. A loni v zimě na Stuhlecku jeden den odpoledne vůbec nikdo a další den jen obsluhu lanovky. Na takové akce se ale nechodí primárně kvůli vysílání, to je jen případný bonus. Divím se, že ti tvá dtahá polovička neshodila všechny vysílačky a antény rovnou ze skály a týden s tebou nepromluvila - ona očekávala krásný výstup na ferratu a když pak dolezla na vrchol, tak uviděla, jak vysíláš.


Re: Ferraty Vandr von Preinerwandkreuz
Od: Telegnost Brno - Sobota, 17.06. 2017 - 16:51 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Milý Pavle,

plně bych chápal, kdyby ti tvoje DR XYL dělala "Itálii" v případě, že bys chodil do hospody a z té se vracel silně "společensky unaven." Nebo kdybys propadl hazardu a nebo - nedej Satane - drogám. Stejně tak bych ji chápal, kdybys občas vyhledal dobrodružství s nějakou tou YL.
PROČ ale dělá takové scény kvůli tvým vysílačkám a jejich provozování, mně hlava nebere. Nechci ti kecat do tvých soukromých záležitostí, ale být na tvém místě, dal bych jí jasně najevo, že vysílat budu. O rodinu se jistě příkladně staráš a na nějakou tu libůstku a radůstečku máš nárok. Stejně tak jako ona.
Jinak článeček je to pěkný, čtivý. Škoda jen, že se ti tam nepodařilo udělat aspoň několik spojení, která by jsi mohl poznamenat do LOGu. Je fakt, že kolikrát narazíš na kanále na člověka, který nemá s naší zájmovou skupinou nic společného a nechápe, oč ti jde... Laici, kteří nic nevědí o radioamatérském provozu, nás obvykle považují za špióny. U primitivních a nesnášenlivých jedinců vzbuzuje naše vysílání nevoli a verbální agresivní výpady. Taky je třeba počítat s tím, že chlap s vysílačkou vždycky budí pozornost a mnozí na tebe koukají, jako bys byl mimozemšťan, co přiletěl z jiné planety. Znám tohle už dávno ze Svazarmu a beru to s nadhledem a s humorem. Docela pěkně se bavím, když se kolem mně motá někdo s ušima i očima nataženejma jak radary, hihihi... :-))))) Je to prostě lidský.
Takže přeji hodně dalších pěkných spojení na co nejdelší vzdálenost a plné uspokojení z této činosti. Přeji ti také, abys pro tohle hobby našel u své XYL pochopení a toleranci. VY 73 a někdy zase NSL!! :))


Re: Ferraty Vandr von Preinerwandkreuz
Od: Telegnost Brno - Sobota, 17.06. 2017 - 17:01 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Pavle,
tak mně napadla jedna dobrá věc: když ta tvoje drahá polovička tak nerada vysílačky, zkus to na ni ve stylu feťáků: prostě ji do toho zatáhni taky!! Dej jí to vyzkoušet, ženský jsou ukecaný a zvědavý, třeba ji to chytne a nepustí. Krom toho by nejspíš přišla na to, že tě tak může mít pod kontrolou, jestli v tom éteru nelovíš slečny, hihi... Ono to má navíc svoje kouzlo - je v tom kus dobrodružství a romantiky, krom toho je to docela prima vytržení z všednodení šedi... Takže tak. :-))

Re: Ferraty Vandr von Preinerwandkreuz
Od: Pavol Somak - Neděle, 18.06. 2017 - 23:00 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Nazdárek Zdeny,

díky moc za koment! No jasněže, vše je otázka času a zpracování. Vzhledem k tomu, že vlastně po prvním výstupu o vysílačky projevili zájem oba rodičové z druhé skupiny a docela fundovaně jsem je zasvětil do tajů ovládání, si myslím, že je to otázka času a správné příležitosti, kdy i ona pochopí, že je to spíše výhoda! Ne všude je totiž signál GSM!
PS: Jinak jsem si už vložil fotky CB ručky do galerie, tak můžeš zkouknout! :-) 73

Re: Ferraty Vandr von Preinerwandkreuz
Od: Telegnost Brno - Pondělí, 19.06. 2017 - 12:45 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Nazdárek Pavle,
já zase děkuji za tvoji reakci na svůj komentář. Cítím potřebu ještě podotknout, že ony se ty vysílačky hodí v terénu ke třem možným účelům:
1. Pro zábavu a emocionální uspokojení radioamatéra.
2. Pro levnou a spolehlivou komunikaci členů rodiny. Ne všude je mobilní signál a ne všude je dobře a spolehlivě slyšet. Navíc je provoz vysílaček podstatně levnější než brutálně-nelidsky solit za každý provedený hovor na mobilu. Při užití vysílaček se platí za jejich pořízení a za nabíjení akubloků. Poplatky za hovory prostičce neexistují, tudíž odpadají. Má-li Tvoje předrahá polovička aspoň trošku smysl pro obchod, jistě tuto výhodu pochopí.
3. Stát se může ladacos. Od požáru lesa po těžkou autohavárii, těžký úraz či jinou urgentní újmu na zdraví nevyjímaje. Osud se dokáže v takových případech zachovat až krajně zlomyslně. Takže když v takové krizové situaci není mobilní signál, nebo není v mobilu dostatečně nabitá baterka (příp. je úplně vymlácená), utíkej někam k telefonu, třeba deset kilometrů daleko, když ani nevíš, kde vlastně je a jestli vůbec funguje... Pak je každý spojovací prostředek k nezaplacení... Ať si to tvoje XYL laskavě uvědomí, než ti zase začne dělat rutyku. Kdyby se jí při tom vejletě, kde dávají lišky doslova dobrou noc, něco stalo a potřebovala urgentně doktora a mobil nebyl použitelný, ještě by ti za ty tvoje vysílačky poděkovala...Cesty osudu jsou nevyzpytatelné...

Re: Ferraty Vandr von Preinerwandkreuz
Od: Pavol Somak - Pondělí, 19.06. 2017 - 22:01 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Ahoj Zdeny,

neboj, ono to zase tak žhavé není ... :-) a vzhledem k tomu, že se mi blíží termín narozenin, už vím, co dostanu: nový lezecký batoh s hydrovakem, tedy více místa pro "užitečný" náklad. Takže je s tím OK a počítá s tím. Holt nové věci jsou vždycky trochu spojeny s křikem :-) já to beru s nadhledem a považuji to jako jistou formu sebeprezentace ... :-D :-D :-D

Re: Ferraty Vandr von Preinerwandkreuz
Od: Telegnost Brno - Úterý, 20.06. 2017 - 12:13 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Tvým milenkám bude v tom hydrovaku jistě dobře, Pavle. Zvlášť za typicky "víkendového" počasíčka, hihi... :-))))) Když své XYL koupíš pláštěnku, aby na ně nemohla žárlit, nebude to mít chybičku. @:o)))))

Re: Ferraty Vandr von Preinerwandkreuz
Od: Telegnost Brno - Pondělí, 19.06. 2017 - 13:14 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Na fotečky jsem kouknul a jsou moc pěkný. K svýmu kámošovi Alanovi si hodlám přikoupit pořádnou anténu a tu ještě doplním důkladnou protiváhou. Pak můžem zkusit CB spojeníčko...Těším se NSL - VY 73!

Re: Ferraty Vandr von Preinerwandkreuz
Od: Pavol Somak - Úterý, 20.06. 2017 - 22:26 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
To si piš! Akorát mám nyní období, kdy na své hobby a zájmy čas ale vůbec nemám ... doufám, že aspoň někdy o víkendu vyrazím na svou oblíbenou kótu Krajinka ...

Re: Ferraty Vandr von Preinerwandkreuz
Od: Telegnost Brno - Středa, 21.06. 2017 - 12:26 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
To je mi jasný Pavle, že seš zaneprázdněnej. Říkal jsem si, co s tebou je, že ses o víkendu neobjevil v éteru, ať už z Krajinky, nebo odjinud. Předpokládal jsem, že se v té Praze zybydluješ a seznamuješ se s tamním prostředím. Takže jakmile budeš mít čas, velice rád tě zase na Babím lomu (nebo i jinde) uslyším. Hodíme řeč. 73, NSL!

© www.cbpmr.cz • Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.02 sekund