Radiostanice 27Mhz Rychlá navigace: Přihlášení uživatele Vysílačky Portejbly DX spojení Lokátory Portejbly Připomínky

Expedice Akát 2 - Výhon Blučina JN89HB

Akce

Z akce konané 15 - 16.6.2019


Inspirací pro tento druhý ročník byla zkušenost z minulého. Dost věcí mě napadlo jak je udělat lépe, aby lidí z akce měli jedinečný zážitek. Cílem akce bylo seznámit jak veřejnost s naší činností, tak i radioamatéry vzájemně, neboť se v 90% případů nevidí během vysílání osobně.

Den první, Pátek 14.6. 2019

Návoz potřebného zázemí akce pomocí sponzora. Novinkou byl chemický záchod a posezení pro 30lidí, dále plynový grill a aku osvětlení. S moji rodinou jsme tedy vše potřebné připravili, a jelikož na kopci už byly celkem cenné věci, bylo v plánu zůstat, postavit stan a už zakempovat. Komáři nás donutili jít velmi brzy spát.

Den druhý, Sobota 15.6. 2019

Už od brzkého rána, cca od 5:00, provádím instalaci navigačních šipek a také navigace na asfalt pomocí spreje, aby nikdo nezabloudil. Cítil jsem vnitřní nadšení z toho, že lidi za chvíli přijedou. V 10:00 jsem tuto akci oficiálně zahájil a čekal jsem nervózně, kdy a kdo přijede. Do oběda se nedělo vůbec nic, jen pár spojení na PMR pro ověření, zda je vůbec živé. První účastník expedice Saruman Čelistná dorazil dle ohlášení ve 12:30. A spolu s ním i potřebná technika pro radioamatérské vysílání a další technika zapůjčená od Pavola Somáka (původní spoluorganizátor ? pracovně vytížen). Nebylo času nazbyt a proto po obědě jsme se ihned pustili do stavění antén. CB anténu 5/8 s třemi radiály od výrobce Sirius jsem nainstalovali na 5m stožár. Na radioamatérské pásmo jsme měli postavený 8m stožár a na něj pomocí důmyslné kladky nainstalovali dipól. Další technika byly stanice na PMR, ručky na CB a stanice na VHF a UHF pásmo. Chvíli po Sarumanovi dorazil i Standa Salaš na své motorce. Ujal se vysílání na CB a aktivně jsme dávali výzvy na PMR. Dařilo se.

Chvíli po té dorazil i Honza Zlín, následoval Adam Jihlava, Rosťa Šitbořice a později i pěšky DJ Brno. Dali jsme se do kolektivního vysílání a rozezvučeli jsme éter kolem nás. K večeru nás přijel navštívit i Pepa Dolní Kounice. Probíhali živé diskuse mezi námi všemi. A i přes velmi silný vítr se nám dařilo průběh akce zachovat. Kolem 21:00 za námi přijel Luďa Soběšice. Zkoušeli jsme spojení na všechny strany, do všech pásem i do licencovaného prostředí a to díky přítomnosti Honzy Zlín a Sarumana Čelistná.

Na CB pásmu se nám podařilo ulovit, díky optimálním podmínkám, spojení tzv. DX, tedy dálkové. Konkrétně Dánsko a Itálie. Jakmile zapadlo slunce situace se v éteru uklidnila a umožnila nám již realizovat více spojení v rámci ČR. Kolem 24h nás navštívila hlídka městské policie s majáky a po té, co nenalezla problémy, tak zase odjela.

Většina účastníků nepřespávala a jeli ještě pozdě v noci domů. Na kopci jsme nakonec přespávali pouze 3 lidé. Já, jako George Opatovice ve stanu, Saruman Čelistná v autě a Luďa Soběšice taktéž v autě. Adam Jihlava se rozhodl také zůstat, ale zvolil přespání v místním penzionu se slibem, že se ráno opět staví. Cítili jsme zvláštní pocit, že nakonec jsme skončili jako tvrdé jádro akce. Tedy Ti, kteří vytvořili první ročník akce.

S blížícím se rizikem bouřky, která nás nakonec minula, jsem raději dočasně "pokácel" CB stožár i s anténou, abych minimalizoval problémy přes dobu spánku.

Se Sarumanem jsem ještě až do 2:00 ráno zkoušel úspěšná spojení na 40Mhz. Oči se nám již zavírali, tak jsme to vzdali a šli spát. Byl to náročný den.

Den třetí, Neděle 16.6. 2019

Nemohl jsem dospat. Postavil jsem hned ráno v 6:00 zpět stožár i anténu a očekával Brněnské kolečko revmatiků na CB pásmu. Zkusil jsem na kanále 4 lehkou výzvu, aby věděli, že tu je Expedice Akát. Dostal jsem rychlou odpověď, že ještě není 7h. Bylo to úsměvné. Podařilo se nám zrealizovat spojení se všemi účastníky tohoto kolečka a následně jsme začali pomalu balit techniku. Přijel za námi dle slibu i Adam Jihlava, jinak žádný nový člověk nedorazil.

Saruman Čelistná dostal informaci, že musí balit rychleji z důvodu dalšího programu. Luďa Soběšice taktéž pobalil a i Adam Jihlava mě kolem 10h opustili a já zůstal na kopci sám. Naplněn zážitky, nadšením a nevyspán. Začal jsem tedy celý prostor uklízet, balit stan a připravit se na příjezd mé rodiny, aby mě odvezli. Stalo se tak okolo 11h. Po naložení všeho potřebného a opětovné kontrole jsem smutným pohledem kouknul na celý prostor. Lidé pryč a tolik starostí s organizací. Letos se dokonce povedlo domluvit legální vjezd na kopec. Sám jsem byl rád, že vše dopadlo výborně a nebyli žádné komplikace. Po finanční stránce byla akce náročnější a sám uvažuji, že se další ročník musí uskutečnit jinak. Akce má smysl a lidem se líbila. Je to prostě super tlupa lidí. Takže již teď mám v hlavě spoustu nových nápadů. Držte mi palce, ať se to další rok podaří.

73! George Opatovice

Související odkazy:

První sada fotografií zde: Fotogalerie na rajce.idnes.cz (přihlášení: akat2,akat)

Expedice Akát 2 - fotomomentka od Honzy Zlín

Tisk Tisková verze článku


"Expedice Akát 2 - Výhon Blučina JN89HB" Přihlásit/Registrovat | 5 komentářů | Vyhledávání v diskusích
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím zaregistruj se.

Re: Expedice Akát 2 - Výhon Blučina JN89HB
Od: ledni medved - Úterý, 18.06. 2019 - 08:03 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Tak hlavně, že vás to baví a ať vám to vydrží. Takových partiček už tu bylo a slehla se ponich zem.

Re: Expedice Akát 2 - Výhon Blučina JN89HB
Od: George Opatovice - Úterý, 18.06. 2019 - 13:52 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Baví, a to je právě ten důvod tuto akci pořádat. :-) Snad nezanikneme tak rychle, dokud bude zájem.


Re: Expedice Akát 2 - Výhon Blučina JN89HB
Od: George Opatovice - Středa, 19.06. 2019 - 14:44 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Jinak jsem opomněl uvést sponzory akce: Axima spol. s.r.o.(LED reflektory), CaféBibus spol. s.r.o. (plynový grill), Autobaterie Procházka Modřice (autobaterie 100Ah). A jeden sponzor, co si přál zůstat v anonymitě, nám zakoupil přenosný audio reproduktor. Všem sponzorům patří velký díky za spolupráci. :-)


Re: Expedice Akát 2 - Výhon Blučina JN89HB
Od: Saruman Čelistná - Neděle, 30.06. 2019 - 14:35 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Děkujeme Georgeovi Opatovice za organizaci a nasazení. Akce se vydařila, rád jsem vás poznal, v součtu máme i pěknou sbírku spojení, takže spokojenost. Příště zas!

Re: Expedice Akát 2 - Výhon Blučina JN89HB
Od: George Opatovice - Pondělí, 01.07. 2019 - 06:28 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Díky za podporu Sarumane, vážím si toho.

© www.cbpmr.cz • Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.02 sekund