Expedice Akát 2 - Výhon Blučina JN89HB

Expedice Akát 2 - Výhon Blučina JN89HB

Datum: 17.6. 2019 21:20 Téma: Akce

Z akce konané 15 - 16.6.2019


Inspirací pro tento druhý ročník byla zkušenost z minulého. Dost věcí mě napadlo jak je udělat lépe, aby lidí z akce měli jedinečný zážitek. Cílem akce bylo seznámit jak veřejnost s naší činností, tak i radioamatéry vzájemně, neboť se v 90% případů nevidí během vysílání osobně.

Den první, Pátek 14.6. 2019

Návoz potřebného zázemí akce pomocí sponzora. Novinkou byl chemický záchod a posezení pro 30lidí, dále plynový grill a aku osvětlení. S moji rodinou jsme tedy vše potřebné připravili, a jelikož na kopci už byly celkem cenné věci, bylo v plánu zůstat, postavit stan a už zakempovat. Komáři nás donutili jít velmi brzy spát.

Den druhý, Sobota 15.6. 2019

Už od brzkého rána, cca od 5:00, provádím instalaci navigačních šipek a také navigace na asfalt pomocí spreje, aby nikdo nezabloudil. Cítil jsem vnitřní nadšení z toho, že lidi za chvíli přijedou. V 10:00 jsem tuto akci oficiálně zahájil a čekal jsem nervózně, kdy a kdo přijede. Do oběda se nedělo vůbec nic, jen pár spojení na PMR pro ověření, zda je vůbec živé. První účastník expedice Saruman Čelistná dorazil dle ohlášení ve 12:30. A spolu s ním i potřebná technika pro radioamatérské vysílání a další technika zapůjčená od Pavola Somáka (původní spoluorganizátor ? pracovně vytížen). Nebylo času nazbyt a proto po obědě jsme se ihned pustili do stavění antén. CB anténu 5/8 s třemi radiály od výrobce Sirius jsem nainstalovali na 5m stožár. Na radioamatérské pásmo jsme měli postavený 8m stožár a na něj pomocí důmyslné kladky nainstalovali dipól. Další technika byly stanice na PMR, ručky na CB a stanice na VHF a UHF pásmo. Chvíli po Sarumanovi dorazil i Standa Salaš na své motorce. Ujal se vysílání na CB a aktivně jsme dávali výzvy na PMR. Dařilo se.

Chvíli po té dorazil i Honza Zlín, následoval Adam Jihlava, Rosťa Šitbořice a později i pěšky DJ Brno. Dali jsme se do kolektivního vysílání a rozezvučeli jsme éter kolem nás. K večeru nás přijel navštívit i Pepa Dolní Kounice. Probíhali živé diskuse mezi námi všemi. A i přes velmi silný vítr se nám dařilo průběh akce zachovat. Kolem 21:00 za námi přijel Luďa Soběšice. Zkoušeli jsme spojení na všechny strany, do všech pásem i do licencovaného prostředí a to díky přítomnosti Honzy Zlín a Sarumana Čelistná.

Na CB pásmu se nám podařilo ulovit, díky optimálním podmínkám, spojení tzv. DX, tedy dálkové. Konkrétně Dánsko a Itálie. Jakmile zapadlo slunce situace se v éteru uklidnila a umožnila nám již realizovat více spojení v rámci ČR. Kolem 24h nás navštívila hlídka městské policie s majáky a po té, co nenalezla problémy, tak zase odjela.

Většina účastníků nepřespávala a jeli ještě pozdě v noci domů. Na kopci jsme nakonec přespávali pouze 3 lidé. Já, jako George Opatovice ve stanu, Saruman Čelistná v autě a Luďa Soběšice taktéž v autě. Adam Jihlava se rozhodl také zůstat, ale zvolil přespání v místním penzionu se slibem, že se ráno opět staví. Cítili jsme zvláštní pocit, že nakonec jsme skončili jako tvrdé jádro akce. Tedy Ti, kteří vytvořili první ročník akce.

S blížícím se rizikem bouřky, která nás nakonec minula, jsem raději dočasně "pokácel" CB stožár i s anténou, abych minimalizoval problémy přes dobu spánku.

Se Sarumanem jsem ještě až do 2:00 ráno zkoušel úspěšná spojení na 40Mhz. Oči se nám již zavírali, tak jsme to vzdali a šli spát. Byl to náročný den.

Den třetí, Neděle 16.6. 2019

Nemohl jsem dospat. Postavil jsem hned ráno v 6:00 zpět stožár i anténu a očekával Brněnské kolečko revmatiků na CB pásmu. Zkusil jsem na kanále 4 lehkou výzvu, aby věděli, že tu je Expedice Akát. Dostal jsem rychlou odpověď, že ještě není 7h. Bylo to úsměvné. Podařilo se nám zrealizovat spojení se všemi účastníky tohoto kolečka a následně jsme začali pomalu balit techniku. Přijel za námi dle slibu i Adam Jihlava, jinak žádný nový člověk nedorazil.

Saruman Čelistná dostal informaci, že musí balit rychleji z důvodu dalšího programu. Luďa Soběšice taktéž pobalil a i Adam Jihlava mě kolem 10h opustili a já zůstal na kopci sám. Naplněn zážitky, nadšením a nevyspán. Začal jsem tedy celý prostor uklízet, balit stan a připravit se na příjezd mé rodiny, aby mě odvezli. Stalo se tak okolo 11h. Po naložení všeho potřebného a opětovné kontrole jsem smutným pohledem kouknul na celý prostor. Lidé pryč a tolik starostí s organizací. Letos se dokonce povedlo domluvit legální vjezd na kopec. Sám jsem byl rád, že vše dopadlo výborně a nebyli žádné komplikace. Po finanční stránce byla akce náročnější a sám uvažuji, že se další ročník musí uskutečnit jinak. Akce má smysl a lidem se líbila. Je to prostě super tlupa lidí. Takže již teď mám v hlavě spoustu nových nápadů. Držte mi palce, ať se to další rok podaří.

73! George Opatovice

Související odkazy:

První sada fotografií zde: Fotogalerie na rajce.idnes.cz (přihlášení: akat2,akat)

Expedice Akát 2 - fotomomentka od Honzy Zlín
Tento článek najdete na webu CB - PMR radiostanice a vysílání: http://www.cbpmr.cz