Radiostanice 27Mhz Rychlá navigace: Přihlášení uživatele Vysílačky Portejbly DX spojení Lokátory Portejbly Připomínky

Dipólový návlek pro Sencor SMR600

PMR technika

Pár lidí se mne nato už ptalo, jaký anténní návlek používám na své nové Sencorce...?


Vše již tady jednou bylo......... Kdo chce bez jakéhokoliv zásahu do PMR stanice zlepšit příjmové i vysílací vlastnosti může vyzkoušet zbastlit jednoduché návlečné antény. Té navinuté z kousku měděného drátu o délce cca 34cm a několika závitech navinutých na původní integrované anténě se říká duhovka (Pavel Duha Ostrava patřil k průkopníkům této praktiky...) a postarší dobrý návod najdete třeba ZDE.

Vždy je potřeba mít na paměti, že u každé staničky je nutné trošku experimentovat a to co platí u modelu B nemusí se stejně chovat u stanice A. Např. u zmíněné Sencor SMR600 navinutá duhovka moc dobře nechodí, a lépe po mých pokusech obstála verze s půlvlnným návlekem, který ukazuje následující fotka:

Návlek pro PMR


Koho zaujal tento půlvlnný návlek nejdříve odkážu na starší článek od Zdeňka Ústí:
Dipólový návlek pro PMR stanice

Tam je popsáno vše podstatné a nechci se moc opakovat. Jen dodávám že ten můj návlek pro Sencor SMR600 TWIN je dlouhý přesně 31cm a použil jsem duralovou trubičku o průměru 12mm. Nejlépe se chová když je nasazen co nejníže.

Podobné zkušenosti mně potvrdil i Martin Kbely, který mne dal dobrý tip na rychlou výrobu samotného návleku. Šikovné je pro spodní část použít plastové aplikační špičky pro obyčejné kartuše (např. ty obsahující sanitární silikon pro opravy v koupelnách, apod.). Chytrý nápad se špičkami původně pochází prý od Luďka Bory Plzeň ;-).

Výroba duhovky, návleku
Ta vrchní špička bude použita pro výrobu návleku

Rozměrově je špička ideální, stačí ji pouze seříznout úzký konec tak aby po nasunutí na stanici dosedla co nejníže. V mém případě ji mám zkrácenou na cca 5cm. Spodní část s tím okem jsem odřízl a zbytek ponechal jako zarážku pro trubku (zářič), čímž je obyčejná duralová (hliníková) trubička o průměru 12mm a délce 31cm.

Před přiložením a zafixováním trubky k plastové špičce jsem namotáním pár závitů izolační pásky ve zúžené části dorovnal rovinu, aby se trubka spíše tyčila kolmo vzhůru. Pak jsem přiložil trubku, omotal izolačkou a nakonec překryl smršťovací bužírkou. To je celý zázrak :-) Další inspirace na dalších fotkách:

Dipól anténa pro PMR

Duhovka pro PMR

Návlečná anténa pro PMRV praxi se ukázalo že tato verze návleku dokáže udělat rozdíl v obdrženém i odeslaném reportu až o +2R a to je myslím velmi slušné na tak primitivní "udělátko"...

Jerry Nové Město


Tisk Tisková verze článku


Související témata

PMR pásmo

"Dipólový návlek pro Sencor SMR600" Přihlásit/Registrovat | 23 komentářů | Vyhledávání v diskusích
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím zaregistruj se.

Re: Dipólový návlek pro Sencor SMR600
Od: Petr Koštice - Neděle, 04.01. 2015 - 23:31 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Ahoj,
jak a kdo prosim pekne prisel na to, ze ten vodivy klacik navleceny na antene stanice je pulvlnny dipol? Kde je ta druha polovina a jejich bod symetrickeho napajeni?
P.

Re: Dipólový návlek pro Sencor SMR600
Od: Jerry Nové Město - Pondělí, 05.01. 2015 - 00:20 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Ahojky,
Dík za přípomínku Petře. Vzdělanější anténáři než jsem já ať se prosím povznesou... ...snad právě proto že dipól je přednostně používán jako půlvlnný a vlnová délka mé tyčky vychází na 31cm jako u dipólu pro PMR kmitočet.

Jasně lepší formulace mohla být stroze PŮLVLNNÝ ZÁŘIČ (NÁVLEK), ale mohl bych třeba oponovat tím že když realiztuješ tzv. JEDNODUCHÝ DIPÓL NAPÁJENÝ ODBOČKOU taky je v jednom kuse,... ...akorát jsem tu odbočku prostě zapomněl dodělat :-) viz. obr.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/9e/Dipole.JPG

Bod C)

Pro mne osobně je důležitější že ta tyčka fakticky funguje a třeba to některý PMRkař využije...

Re: Dipólový návlek pro Sencor SMR600
Od: Jerry Nové Město - Pondělí, 05.01. 2015 - 10:31 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Když se nad tím teď hlouběji zamýšlím tak na jakémkoliv vodiči o délce 1/2 vlnové délky umístěném do volného prostoru lze zaznamenat totožné elektrické pochody, které probíhají na klasickém dipólu napájeném po kabelu, takový vodič bude prostě v rezonanci a začne vyřazovat obdobně jako dipól s napáječem...

To slovo dipólový mi nepřijde zcela mimo mísu...

Mimochodem např. antenář dr. Trůneček, (je to v nějaké jeho knize) rozděluje dipóly takto:

a: napájené uprostřed - klasický přerušený symetrický dipól
b: napájené bočníkově - tj. kdekoliv mezi koncem a středem symetricky
c: na konci - nesymetricky, ale vždy to bude elektricky půlvlnný dipól.

Dipól to není pro to, že je ze dvou půlek a napájený uprostřed jak to většina lidí mylně shrnuje, ale proto, že je to otevřený kmitavý obvod, který má dva konce a můžeš ho klidně na jednom z nich napájet.

Hamové pokud vím říkají na konci napájeným dipólům END FED DIPOL za což lze považovat i všechny základnové CB půlky s cívkou. Tam jde taky jen o lambda 1/2 dlouhý vodič bez prostřední štěrbiny.

Na našem návleku hold ta duchařská vazba zastupuje ten napáječ, který lze asi lze jen těžko nějak přesně spočítat a popsat, to k čemu tam dochází je velmi blízké vyzařování u dipólové půlvlnné antény ... to myslím není úplný blábol. Pokud ano rád se dozvím něco nového, jelikož jsem studiu antén zase tolik nikdy nedával, ale spíš blbnul prakticky a nevědecky hi-hi, tak vše berte s rezervou :-)

Re: Dipólový návlek pro Sencor SMR600
Od: Golem1 - Neděle, 13.02. 2022 - 19:52 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Vyzkoušeno a fakt to funguje. Jenom je u Sencorky fakt potřeba dodržet oněch 31 cm. :)


Re: Dipólový návlek pro Sencor SMR600
Od: Jenda Lubná - Pondělí, 05.01. 2015 - 00:32 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Dekuju moc za polopatycky :-) navod. Udelam a vyzkousim. Uz se tesim. 73!!

Re: Dipólový návlek pro Sencor SMR600
Od: Jerry Nové Město - Pondělí, 05.01. 2015 - 09:27 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Není zač, rádo se stalo a těším se na jařa zas naslyšenou, Ať ti to šlape ;-)


Re: Dipólový návlek pro Sencor SMR600
Od: Tomáš Uničov - Úterý, 06.01. 2015 - 20:18 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Ahoj Jerry,
Taky pouzivam Sencor smr600 a na nej duhovku. Pri mereni na cichatku jsem zjistil, stejne jako ty, ze musi byt doslova narvana co nejnize. Zkusit se ma vsechno:) pustim se do vyroby i teto anteny.


Re: Dipólový návlek pro Sencor SMR600
Od: Tomáš Sruby - Středa, 07.01. 2015 - 21:23 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Vlastně nic jinýho nepoužívám :-D duhovka byla průkopník ale jen na pár dní... pak přišla na řadu kus trubky a už to jelo...

Akorát tu dýlku mám u smr600 36cm a pruměr 7mm a u inteku 3030 nebo co to mám za křáp 33cm a 9 průměr.
a jinak skvěle to funguje ze silného kabelu hliníkového co má pruměr kolem 10mm.


Re: Dipólový návlek pro Sencor SMR600
Od: Janek Modřany - Středa, 07.01. 2015 - 22:46 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Klasickou duhovku mám vyzkoušenou na SMR 200, tam funguje dobře, na SMR 600 jsem zatím neměl čas vyzkoušet s protistanicí, ale připadá mi, že pro zlepšení příjmu nijak nepomáhá.

Takže určitě vyzkouším tenhle návlek!
Princip je jasný, jen se chci zeptat: -je lepší vzít větší nebo menší průměr trubky (k dispozici mám různé průměry i tloušťky stěn) a jak určit optimální délku? Jerry píše 31cm, Tomáš 33 nebo 36cm, průměry 7, 9 a 12mm.. takže čím začít?
Abych nedopadnul podle známé průpovídky "Pane mistr, už potřetí to řežu.. a furt je to krátký"..

Re: Dipólový návlek pro Sencor SMR600
Od: Jerry Nové Město - Středa, 07.01. 2015 - 23:21 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Já jsem hlavně vycházel ze zkušeností Zdeňka Ustí, který trubkovému návleku svého času věnoval dost času, navíc 31cm je délka podložená výpočtem rezonanční délky 1/2 zářiče (vlnová délka středu pásma PMR/2 * zkr. činitel) 67cm/2 * 0.9~0.95 a jsme na výsledku 30.2 ~ 31,8...cm

Delší jak 33,5cm bych to já osobně nedělal, ale pokud ti čichátko ukáže jiný výsledek? Já to nevylučuji s ohledem na "duchařskou" vazbu.... Já jsem s délkou více neexperimentoval. Průměr trubičky je ovšem vždy lepší širší než slabší. Trubička slabší než 10mm bude velmi uzkopásmová a rezonance by mohla "ustřelit" jinam. U slabších průměru bych délku spíše prodlužoval lehce nad 32cm...

Pokud někdo bude více laborovat s délkami dejte sem pak vedět výsledky...

Re: Dipólový návlek pro Sencor SMR600
Od: Petr Koštice - Čtvrtek, 08.01. 2015 - 12:00 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Ahoj kluci,

skracovaci cinitel 5% plati pro cca 2mm drat. Pro trubicky 10mm a vetsi to bude vice, takze bych volil Jerryho 10%(*0.9) a melo by to byt ok. Jinak pouziti trubicek na ten zaric se mi jevi jako mechanicky vyhodnejsi nez draty, jenom pozor na hmotnost a ovlivni to i sirku pasma > vetsi prumer sirsi...

At Vam to slape.

P.

Re: Dipólový návlek pro Sencor SMR600
Od: Pavel Praha - Středa, 25.03. 2015 - 11:51 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Pro Intek MT-5050 používám duralovou trubku průměru 12mm, délky 312mm (protože mi to tak vyšlo). Objímka je mírně modifikovaná, má dvě části, protože Intek má větší průměr pendreku. Celé to funguje dobře, zvyšuje R o 1 pro vyslaný i přijatý signál.

Re: Dipólový návlek pro Sencor SMR600
Od: Radek Chodov - Neděle, 30.06. 2019 - 11:07 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Ahoj Pavle. Podle čeho jsi počítal tu délku a průmer i Inteku? Mam tu samou stanici...


Re: Dipólový návlek pro Sencor SMR600
Od: Janek Modřany - Čtvrtek, 08.01. 2015 - 17:27 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Ahoj a díky za užitečné postřehy.

Právě jsem podle stránek Zdeňka Ústí zbastlil jeho diodovou sondu (čichátko) a jen zírám, jak to úžasně funguje :-) Např. jak "vyzařuje" celé moje předloktí podle toho, jakým způsobem držím stanici a že třeba tahle vazba je u SMR 600 mnohem výraznější než u SMR 200. Fakt duchařina!
Takuž se těším, až budu mít čas se s tím někam zavřít a zaexperimentovat s trubičkami :-D


Re: Dipólový návlek pro Sencor SMR600
Od: Tomáš Sruby - Pátek, 09.01. 2015 - 15:40 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Takže ozkoušeno proti dvoum vzdáleným stanicím.
nejlepší modulace bez šumu a plně otevřený skvelč dosáhnu se SMR600 s pruměrem 8mm a 36,2mm dýlkou :)
ještě zkusim jiné průměry když něco někde najdu :)

Re: Dipólový návlek pro Sencor SMR600
Od: Mikeš Jihlava - Úterý, 30.01. 2018 - 17:57 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
jak to dopadlo i s jinými průměry? díky

Re: Dipólový návlek pro Sencor SMR600
Od: David Brno - Úterý, 30.07. 2019 - 12:19 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Můžu potvrdit, taky testováno. 36,2cm 8mm je na Sencorce 600 lepší než 31cm 12mm.

Re: Dipólový návlek pro Sencor SMR600
Od: Stavon Bezděkov - Pátek, 13.03. 2020 - 08:43 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Super.
Díky moc za tipy. Jdu na to a dám vědět jak jsem dopadl.

Re: Dipólový návlek pro Sencor SMR600
Od: Honza Klatovy - Pátek, 10.04. 2020 - 21:51 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Bude lepsi ten 8mm prumer mit jako trubku, napr o stene 1mm, nebo 8mm silny drat? Diky.

Re: Dipólový návlek pro Sencor SMR600
Od: Sam Přerov - Čtvrtek, 14.05. 2020 - 09:42 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Trubku. U těchto kmitočtů je už dost výrazný skin efekt (proudy tečou po povrchu vodiče, uvnitř skoro nic), takže drát by byl pouze mrtvá váha...


Re: Dipólový návlek pro Sencor SMR600
Od: Sam Přerov - Čtvrtek, 14.05. 2020 - 09:45 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Omlouvám se. Hlásilo mi to chybu serveru, tak jsem to tam vložil 3x... Prosím, admine, vymaž nadbytečné odpovědi. Jsem trubka... :-)


Re: Dipólový návlek pro Sencor SMR600
Od: Venda Včelnice - Sobota, 23.05. 2020 - 06:48 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Hloupý dotaz.Je nějaký důvod proč je návlek vedle antény a nenasazuje se přímo na anténu? Díky


Re: Dipólový návlek pro Sencor SMR600
Od: Alpinet Plzeň - Sobota, 30.05. 2020 - 15:13 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Jen dotaz ohledně použitého materíálu. Musí to být dural, nebo identické vlastnosti to má i v hliníkové verzi. díky

© www.cbpmr.cz • Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.05 sekund