Dipólový návlek pro Sencor SMR600

Dipólový návlek pro Sencor SMR600

Datum: 4.1. 2015 22:30 Téma: PMR technika

Pár lidí se mne nato už ptalo, jaký anténní návlek používám na své nové Sencorce...?


Vše již tady jednou bylo......... Kdo chce bez jakéhokoliv zásahu do PMR stanice zlepšit příjmové i vysílací vlastnosti může vyzkoušet zbastlit jednoduché návlečné antény. Té navinuté z kousku měděného drátu o délce cca 34cm a několika závitech navinutých na původní integrované anténě se říká duhovka (Pavel Duha Ostrava patřil k průkopníkům této praktiky...) a postarší dobrý návod najdete třeba ZDE.

Vždy je potřeba mít na paměti, že u každé staničky je nutné trošku experimentovat a to co platí u modelu B nemusí se stejně chovat u stanice A. Např. u zmíněné Sencor SMR600 navinutá duhovka moc dobře nechodí, a lépe po mých pokusech obstála verze s půlvlnným návlekem, který ukazuje následující fotka:

Návlek pro PMR


Koho zaujal tento půlvlnný návlek nejdříve odkážu na starší článek od Zdeňka Ústí:
Dipólový návlek pro PMR stanice

Tam je popsáno vše podstatné a nechci se moc opakovat. Jen dodávám že ten můj návlek pro Sencor SMR600 TWIN je dlouhý přesně 31cm a použil jsem duralovou trubičku o průměru 12mm. Nejlépe se chová když je nasazen co nejníže.

Podobné zkušenosti mně potvrdil i Martin Kbely, který mne dal dobrý tip na rychlou výrobu samotného návleku. Šikovné je pro spodní část použít plastové aplikační špičky pro obyčejné kartuše (např. ty obsahující sanitární silikon pro opravy v koupelnách, apod.). Chytrý nápad se špičkami původně pochází prý od Luďka Bory Plzeň ;-).

Výroba duhovky, návleku
Ta vrchní špička bude použita pro výrobu návleku

Rozměrově je špička ideální, stačí ji pouze seříznout úzký konec tak aby po nasunutí na stanici dosedla co nejníže. V mém případě ji mám zkrácenou na cca 5cm. Spodní část s tím okem jsem odřízl a zbytek ponechal jako zarážku pro trubku (zářič), čímž je obyčejná duralová (hliníková) trubička o průměru 12mm a délce 31cm.

Před přiložením a zafixováním trubky k plastové špičce jsem namotáním pár závitů izolační pásky ve zúžené části dorovnal rovinu, aby se trubka spíše tyčila kolmo vzhůru. Pak jsem přiložil trubku, omotal izolačkou a nakonec překryl smršťovací bužírkou. To je celý zázrak :-) Další inspirace na dalších fotkách:

Dipól anténa pro PMR

Duhovka pro PMR

Návlečná anténa pro PMRV praxi se ukázalo že tato verze návleku dokáže udělat rozdíl v obdrženém i odeslaném reportu až o +2R a to je myslím velmi slušné na tak primitivní "udělátko"...

Jerry Nové Město

Tento článek najdete na webu CB - PMR radiostanice a vysílání: http://www.cbpmr.cz