Radiostanice 27Mhz Rychlá navigace: Přihlášení uživatele Vysílačky Portejbly DX spojení Lokátory Portejbly Připomínky

Pohádky Máme v Rádiu 2021

PMR pásmo

Malé shrnutí od Tomáše Stodůlky


Na Mikuláše v roce 2020 jsem se zúčastnil nevážného a roztomilého radioamatérského závodu v pásmu amatérského dvoumetru, který pořádal dnes již zaniklý KIKI klub. V podstatě spočíval v tom, že v Praze a okolí některé stanice jako svůj kód hlásily buďto Mikuláš, Čert nebo Anděl, za což byly speciální bonusy. Moc hezké bylo, že všichni andělé byli dámy. Velice mě překvapilo, že tou dobou čerstvě pětiletá dcera, která jinak moje radioaktivity komentuje s despektem, významně zpozorněla, když slyšela ženské hlasy a ještě k tomu jako nadpřirozené bytosti. Nakonec mě začala radit "toho už jsme dělali" a komandovat, jakou postavu chce ještě slyšet. Byla velká škoda, že radioamatérské pásmo je obtížně přístupné pro malé děti.

A tak se zrodil nápad na Pohádky Máme v Rádiu. Kde jinde, než v pásmu PMR, které je naopak pro děti dostupné skvěle, neboť tuto vysílačku má doma ohromné množství rodin, není těžké naučit malé děti s ní pracovat ("tohle mačkej") a když udělají nějakou chybu, moc se toho neděje.
Nejvýznamnější počin ovšem bylo oslovení Keviny Praha, jestli by do toho šla se mnou. Navedla mě k tomu moje pětiletá dcera, jelikož hlas Keviny v éteru byl jediný, na který byla ochotna reagovat. To je ono, chce to na tuhle akci dostat do éteru co nejvíce ženských! Kevina souhlasila a pak už to šlo ráz naráz - jelikož má telefon na asi 99% všech pmrkařů, pustila se do oslovování kontrolek a za chvíli jsme je mohli přehazovat vidlemi. Má moje velké díky a uznání, protože koordinací kontrolek po telefonu musela strávit dlouhé hodiny, a že jsou opravdu některé stanice velmi upovídané! :)

Jako vhodné datum se jevilo 9. května, kde nebyl konflikt s jinými akcemi. Kevina mě upozornila, že ten den je svátek matek, což jsme nakonec využili pro "marketing". Ono to ve skutečnosti bylo docela narychlo, takže jsem fofrem splácal webové stránky s pravidly a pár informacemi (Kevina mohutně připomínkovala!). Pak už zbývalo jen propagovat, aby snad nakonec kontrolní stanice nehrály nad dětmi velkou přesilovku.

Rád bych poděkoval 31 kontrolním stanicím, které se do akce zapojily:

Aleš Dobříš
Andrea Praha + Pavel Praha
Batman Vinařice
DUHA20
Filip 84
Hany Všelibice
Honza Klatovy
Jirka Děčín
Kevina Praha + Tom Praha
Kuba Háje
Láďa Šestajovice + Mirek Řepy
Lides Úvaly
Martin 74
Michal Polepy + Michal Polepy jr. + Petra Polepy
Petr Kladno
Petr Lipník
Petr Sukoslav
Quido Praha
Robert Hudlice
Rumcajs Ivančice
Salamandr Velká Bystřice
Sam Přerov
Sasan Josefův Důl
Spiderman Praha
Tulák Luhačovice
Venda Brdy

Hrdiny je těchto 38 malých operátorů a operátorek, kteří poslali hlášení:

Áňa Dubeč
Bambus Vyšehoří
Eliška Praha
Eliška Sýkorka
Emička Vochov
Gábi Hrádek + Dan Plzeň
Gábi Kladno
Houba Vyšehoří
Ida Stodůlky
Jáchym Praha
Janička Skalička
Jasmínka Přeštice
Jenda Levín
Kája Ústí
Karlos Hořovice + Vojta Hořovice
Katka Měcholupy
Láďa Kozákov
Lea Vyškov
Martinka Újezdec + Maruška Újezdec
Maxim 91
Mickey Mouse
Oliver Jablonec + Vilém Jablonec
Šimon Brno
Šimonek Rožnov
Sofie Starý Kolín
strýček Fido
Terezka Kolín
Tomášek Černý Most + Karolínka Pardubice
Tuláček Luhačovice + Honza Zlín
Vali Nový Jičín
Vašík Vinařice + Viktorka Kladno

Podle zaslaných hlášení celkem navázali 289 spojení, z toho 247 s kontrolními stanicemi. O věku malých operátorů máme jen částečné informace, každopádně však víme, že těm nejmladším byly jen 3 roky. Při poslechu jejich snažení, kdy hlásili své volačky, stanoviště a lokátory, když ještě pořádně neuměli vyslovit "R", muselo srdce každého radioamatéra nutně zaplesat.

Za pomoc s diplomy bych chtěl poděkovat mé kamarádce Míše (restaurátorka a malířka), která nakreslila krásný obrázek, Kevině, která navrhla text diplomu, a Gondovi Horoušánky, který svým grafickým citem skloubil vše dohromady a vyrobil diplomy se jmény. Musím říct, že je radost se na jejich výtvor dívat.

Diplom Pohádky Máme v Rádiu 2021


Na závěr bych rád zmínil, že přijetí akce PMR veřejností mě moc mile překvapilo. Děkuji všem za podporu, ochotu pomoci například jako kontrolky, a zejména chuť vytáhnout děti na kopec s vysílačkou. Budeme se těšit naslyšenou příště (možná už letos v září).

Tomáš Stodůlky

Související článek:

článek Keviny Praha: Jak jsem se přidala k akci Pohádky Máme v Rádiu

Tisk Tisková verze článku


"Pohádky Máme v Rádiu 2021" Přihlásit/Registrovat | 0 komentářů
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím zaregistruj se.
© www.cbpmr.cz • Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.02 sekund