Radiostanice 27Mhz Rychlá navigace: Přihlášení uživatele Vysílačky Portejbly DX spojení Lokátory Portejbly Připomínky

Z(a)mrzlý éter mne vylákal na Stóg Izerski

PMR pásmo

Díky Martinovi Kbely a vám co jste byli 14.12.2013 na PMR pásmu jsem zase o pár zážitků bohatší...


O soutěži PMR kopce pořádané Martinem Kbely jsem už ledasco napsal. Mně to baví a rád si při volném víkendu vyrazím nenáročně zavysílat s PMR-kou na nějaký kopeček a zároveň je napínavé sledovat porovnání s ostatními, jak je kdo aktivní.

Na 14.12.2013 Martin vyhlásil akci Z(a)mrzlý éter, účastí v ní si mohli kopcaři nadělit bonusové body. Lákavá to nabídka! Já řešil dilema kam vyrazím. Nějaký ten pátek uvažuji aktivovat pár sedmistovek a jednu osmistovku mezi Libercem a Frýdlantem, ale když jsem viděl přibývající avíza na portejbly ostatních z poměrně hodně vzdálených lokalit, vyhrály to chutě na nějaký pěkný DX. Tím pádem to chtělo vyšlápnout někam vejš, co nejseverněji a zároveň aby šlo o kótu mnou neaktivovanou. Varianta z toho vypadla vlastně jediná - Stóg Izerski (1107m, JO70PV) ležící v Polsku, kousek od turistického přechodu na Smrku.

Hraniční přechod Stóg Izerski
Turistický přechod Smrk - Stóg Izerski je volně otevřený celoročně.

A je tu očekávané ráno, fakt je zamrzlé :-), venku je mínus pět a pěkně to štípe do tváří. Jasná obloha dává naději že nahoře bude tepleji. Teplotní inverze dle předpovědí rosniček měla pokračovat a navíc u nás ve frýdlantském výběžku jsme v tomto ročním období na tom o trochu lépe než celá část českého vnitrozemí, někdo tomu docela výstižně říká český lavor a my ležíme už za hranou pomyslného lavoru.

Sluníčko nad Frýdlantskem
Krkonoše a Jizerky umí ledasco zadržet! Nad Frýdlantem již svítí sluníčko.

Zamrzlý éter
Cesty byly poněkud z(a)mrzlé.

Teď k cestě, nějak jsem ji tentokrát podcenil. Velmi záhy v prvním lesíku za obcí začala pokrývat cestu uklouzaná ledová krusta od kol nenasytných vyvážeček a náklaďáků lesníků, kteří i v prosinci klátí vzrostlé stromy hlava nehlava :-(. Přesto všechno jsem se s bicyklem doklopítal až do nějakých 800m/m, tam ho odložil do hustého smrčí a dál už hurá po svých. Zde začínala souvislá sněhová čepice a jedinou výhrou bylo, že sníh byl umrzlý a nebořil se.

Pramen mládí :-)
Cestou po modré stezce se můžete občerstvit u PRAMENE MLÁDÍ.
Pár doušků a funguje to prý lépe než modré pilulky :-))).

Rozhledna na Smrku
Modrá stezka přechází přes vrchol Smrku, kde se pyšní už deset let dvacetimetrová rozhledna.

Hranice ČR-PR
Bez zastávky pokračuji dál po zelené ke státní hranici.

Stóg Izerski nadohled
Pár metrů za turistickým přechodem je konečně Stóg nadohled.

Nabral jsem zpoždění a Stóg byl dobit až po jedenácté hodině. Vzhledem k tomu že jsem chtěl stihnout o desáté první výzvy Tomáše Vlašim z Mezivrat, tak mně to mrzelo. Nejsem prostě zimní turista a mám co zlepšovat :-).

Stóg Izerski vrchol
Nezbytný průzkum vrcholu. Retranslační věž stále stojí na svém místě.

Stóg Izerski vysílač
V popředí jsou vidět dřevěné pahýly dřívější rozhledny.

Výhledy do Polska
Výhled směrem k severu do Polska.

Výhledy do Polska sv
Směr východ.

Výhledy do ČR
Krásný kruhový rozhled je již minulostí. Pohled na jih do ČR začínají směle překrývat smrčky. Zde konkrétně pohled na krkonošský Kotel.

Teplota nahoře příjemná, 5 stupňů do plusu a bezvětří, na půlku prosince paráda, Jakub Řevnice něco psal o opalovacích krémech a já blbec se na ně vykašlal :-). Moje radost však nebyla trvalá, změna se už chystala...

První spojeníčko na Ještěd a Martin Kbely hlásí že je ve studených mracích, všude kolem námraza a zima jak v Rusku. Podobné hlášení jsem slyšel z více směrů. Smekám před vámi, měli jste to fakt nesrovnatelně horší než já a doufám že moje fotky s modrou oblohu tak nejsou moc provokativní.

Vysílací zázemí
Moje portejblové CB/PMR zázemí na sněhové krustě. CB bylo nadbytečné, přes den je na 27MHz pásmu silné rušení a kromě dvou úlovků 0 bodů. Musel bych pobýt do noci, to by bylo jiné kavčo, ale to až někdy příště.

V poklidném tempu přibývala spojeníčka. DonalD Most jako vždy nádherně čistě (127km), Matouš Kutná Hora, prý poprvé na PMR portejblu a jak mu to z Vysoké (JN79OW) pěkně "střílelo", paráda! Vzdálenější stanice dnes dost kolísaly na signálu a na některé jsem se nedokázal dokřičet, škoda! (Senior43, Filip Vinohrady a na 175km poslech 3R Tomáš Drozdov). Snad to vyjde jindy. To co vyšlo, bylo parádní spojení s Tomášem Vlašim, který z Javorové skály (158km) hrál téměř čtyřkovým rádiem. Později se přidal i Míra Nový Knín /p Skalka a dalších pěkných 132km.

Inverze 2013
Kolem druhé hodiny bílá vlna pohltila i Stóg Izerski a vypadalo to docela strašidelně. Teplota byla rázem na nule.

Do mého rozloučení s kótou, které jsem naplánoval na 15:00 zbývalo pár desítek minut... když jsem zaslechl na pátém kanále spojení DonalDa Most s Jakubem Řevnice na Třemšíně (183km). To mně rozproudilo krev a po laskavém uvolnění kanálu ostatními účastníky se spojení povedlo.

Výškopis Stóg Izerski - Třemšín
Výškopis se tváří přísně, ale přesto to šlapalo 2 až 3R!

Celý výlet a portejbl získal třešničku na dortu! Stačil jsem pozdravit ještě Jirku Karlovina do Pardubic a s přáním pěkných nadcházejících Vánoc jsem pásmo pomalu opustil. Nebylo zbytí, přechod hranice je zde v zimním období povolen jen do šestnácté hodiny a nechtěl jsem se stát nelegálem... 12km cesty domů jsem se obával, avšak s trochou opatrnosti to vše dobře dopadlo a jsem připraven na další podobně bláznivá dobrodružství!

Martine díky za uvaření akce a všem co se ozvali dík za spojení!

Mapa spojení Stóg Izerski
Mapa navázaných spojení.

Ještě přidávám mapku spojení a ZDE ODKAZ na deníček, pokud jsem někoho zapomněl zapsat předem se omlouvám. Je to ukázka výstupu nové aplikace, kterou pro vás spustím ještě do Vánoc. Online psaní deníku a prezentace mapek vám snad přijde vhod ;-).

Pokud to někoho zajímá přidám pár řádků o dostupnosti kóty Stóg Izerski (česky: Jizerský stoh). Jezdí na něj dokonce celoročně i kabinková lanovka. Kousek pod vrcholem horské chaty Schronisko (1070m/m) začíná 2km sjezdovka. Chata poskytuje občerstvení i nocleh. Do kabinek je možné v létě vzít s sebou jízdní kolo. Poláci to hojně využívají a po celý den byl Stóg plný turistů směřujících na českou rozhlednu na Smrku. Nástupní stanice lanovky je v obci Swieradów-Zdrój (617m/m). Autem můžete státní hranici přeject třeba v Novém Městě pod Smrkem, nebo v Harrachově. Dnes je možné využít i vlaky ČD na trase Kořenov - Harrachov - Szklarska Poreba. Szklarska Poreba se může stát výborným nástupním místem pro vaši jizersko-polskou hřebenovou tůru.

Přeji všem krásné předvánoční období a těším se na brzkou slyšenou. Dodá-li sv. Petr rozumné počasí objevím se tuto sobotu (21.12.2013) někde v lokátoru JO70NT, minimálně 700m/m vysoko... Info bude jako vždy na DX nástěnce.

- Jerry Nové Město -

Tisk Tisková verze článku


Související témata

Akce

"Z(a)mrzlý éter mne vylákal na Stóg Izerski" Přihlásit/Registrovat | 3 komentářů | Vyhledávání v diskusích
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím zaregistruj se.

Re: Z-a-mrzlý éter mne vylákal na Stóg Izerski
Od: Traper Sloup - Pondělí, 16.12. 2013 - 12:42 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Jerry,jedním slovem náááádhera!!!! A ta nová aplikace nemá chybu,perfektní dárek od tebe pod stromeček všem fandům PMR.Díky a zase někdy v éteru naslyš.Traper Sloup

Re: Z-a-mrzlý éter mne vylákal na Stóg Izerski
Od: Jerry Nové Město - Pondělí, 16.12. 2013 - 17:09 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Ahojky, díky.
Hlavně nepřechválit :-) ještě to nemám 100% hotové, ale Ježíšek to snad přinese... Měj se fajn a snad do Vánoc naslyš - pokusím se ještě v sobotu vyrazit!


Re: Z(a)mrzlý éter mne vylákal na Stóg Izerski
Od: Tomáš Vlašim - Úterý, 17.12. 2013 - 12:31 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Parádní článek, skvělé fotky. To musel být portejbl!!! A co se týká té aplikace, bude to bomba. Tím jsem si jistý. Naslyš. Tomáš Vlašim

© www.cbpmr.cz • Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.01 sekund