Radiostanice 27Mhz Rychlá navigace: Přihlášení uživatele Vysílačky Portejbly DX spojení Lokátory Portejbly Připomínky

Výškopis má další vylepšení

Rady a návody

Dnes jsem provedl update aplikace Výškopisu. Verze 0.4 přináší celou řadu novinek, včetně BANKY VÝŠKOPISŮ - prostoru pro trvalé sdílení terénních profilů.


Konečně jsem si našel čas na definitivní vystavení dlouho přepracovávané verze aplikace Výškopisu. Nejdříve si dovolím bodově shrnout co nového vás čeká.*** Přehled novinek Výškopisu verze 0.4 beta ***

 • Inteligentní nezávislé odebírání značek.
 • Možnost uložení/vystavení výškového profilů v bance výškopisů.
 • Značky jsou přesouvatelné myší (po předchozím stlačení a držení klávesy SHIFT).
 • Několik nových variant rychlého přesunutí již vložených bodů.
 • Nová ovládací lišta sdružující nové funkce [F]
 • Historie vložených bodů (v nové liště pod kolonkou [F]).
 • Rychlé přiblížení okolí bodů po kliknutí na ikonky značek (vlevo pod mapou).
 • Generování výškopisů dle středů dvou lokátorů.
 • Možnost rozšíření/zvětšení mapy (1000px nebo 1250px na šířku).
 • Možnost zapnutí/vypnutí zobrazování cyklostezek v položce [Změnit mapu].
 • Zobrazování okresu v jakém bod leží (údaj zobrazen ve vizitce).
 • Menu bodů (vizitky) se aktivují jedním klepnutím nad značkou (dříve dvojklikem).
 • Hodnotu navýšení terénu lze volit i kolečkem myši po najetí nad text "+m:"
 • Na výpočet vzdálenosti nasazen velmi přesný Vincentyho vzorec.
 • Optimalizace kódu, aby se výškopis rychleji načetl na PC s pomalým internetem.
 • » Otevřít nový výškopis na nové stránce «


Nezávislé odebírání již vložených značek

Aplikace nyní umožňuje po vytyčení trasy dvěma značkami libovolné odebrání značky. Pokud je odebrána nejdříve značka A, značka B se automaticky přejmenuje na A. Automaticky se překopíruji i všechny její data (GPS, popis, navýšení nad terén). Připomínám že značky lze odebírat přes tlačítko pod mapou, případně ve vizitce, která se aktivuje klepnutím nad značkou (viz. obrázek):

Výškopis - odebírání značek
Příklad kde a jak odebírat značky....

Přesouvání již vložených značek

Je nově umožněno pomocí myši. Nejdříve zmáčkneš a podržíš klávesu SHIFT, poté najedeš kurzorem nad značku, klasicky stlačíš levé tlačítko myší a již přesouváš značku tam kam potřebuješ. Pro ukončení přesunu uvolníš levé tlačítko myši, včetně SHIFTu.

Další varianty rychlého přesunu značek

Máš již vytyčenou trasu A-B a chceš rychle přesunout značky jinam? Žádný problém, najeď křížovým kurzorem v mapě na požadovanou polohu, poté podrž klávesu A, nebo B a klikni myší. Na toto místo bude přemístěn bod A resp. bod B dle tvého výběru. Aplikace sama zaktualizuje nadmořskou výšku a popis, který můžeš kdykoliv upravit.

Další varianta přemístění je bez použití klávesnice. Pokud již máš vložené dva body a klikneš kdekoliv nad mapou, aplikace sama nabídne přesunutí nejbližší značky na toto místo. Vyžaduje to tvoje potvrzení. Pokud bys tuto operaci chtěl dělat bez zdržujícího potvrzení - stačí při kliknutí podržet současně klávesu SHIFT.

Nové Menu výškopisu
Obě zmíněné varianty přesunu se realizují jen tehdy pokud máš tuto funkci povolenou v novém rozšiřujícím MENU, které se zobrazí po kliknutí na (F). Přednostně jsou všechny nové - experimentální funkce povoleny, ale vyškrtnutím políčka je lze vypnout.

BANKA VÝŠKOPISŮ - sdílení vygenerovaných profilů

Jde bezesporu o nejvýraznější novinku stávající aplikace. Jedním kliknutím je komukoliv umožněno trvale sdílet - vystavit vygenerované výškopisy na jedinečném webovém odkazu. Již tak nemusíte složitě vkládat obrázky někam do veřejných uložišť, nebo odkazovat na zdrojové adresy obrázků. Navíc tak získáte zdarma zálohu dat, které jinak ukládáte na své PC.
Pro vystavení profilů stačí v okně s výsledným výškopisem pouze kliknout
na žlutě podbarvený odkaz "VYSTAVIT VE VEŘEJNÉ BANCE VÝŠKOPISŮ":

Veřejná banka výškopisů
Vystavení terénního profilu na web - jedním klepnutím...

Banka výškopisů
V následujícím okně pouze vyplníš svoji volačku, přezdívku ... a volitelně i
komentář - popis k výškopisu a je hotovo.

Výsledná stránka pak vypadá například takto:
https://www.cbpmr.cz/banka-deniku/r666b

Přihlášení uživatelé mají navíc právo své výškopisy mazat, nebo upravovat jejich popis. Při vystavování si též mohou nechat zaslat adresu odkazu na svůj registrační e-mail.

V bance výškopisů je připraveno několik způsobů vyhledávání (přes náhledovou mapu ČR/SR, dle lokátorů, nebo názvů kót). Prozatím tam je nahráno několik ukázkových profilů. Koukněte sem a vyzkoušejte to.

Historie vložených bodů

Aplikace si nyní pamatuje až patnáct GPS souřadnic bodů, které byly naposledy vloženy. Ukládají se včetně popisu do seznamu, který zobrazíš po rozkliknutí položky (F) v pravém horním MENU - viz. obrázek:

Historie bodů
Pokud chceš bod z historie znovu použít do trasy, stačí na něj v seznámku kliknout. Toto oceníš když budeš vzájemně porovnávat terénní profily několika lokalit proti sobě. Historie navíc zůstává uložena i po zavření okna prohlížeče (resp. do té doby než si vynutíš vymazání historie prohlížení ve svém prohlížeči). Vynulovat uložená data lze i přes zaškrtávací políčko "Historie vložených bodů".

Generování výškopisů dle středů dvou lokátorů.

Na přání jsem přidal možnost generovat výškopisy dle dvou matematických středů radioamatérských lokátorů. Pravé oranžové MENU se tak rozrostlo o novou položku "ZADEJ DVA LOKÁTORY".

Souhrn dalších drobných novinek

Novinky výškopisu
(1) Rychlý zoom značek - po najetí nad ikony značek (vlevo pod mapou) je možném jedním kliknutím přibližovat okolí bodu A, nebo B.

(2) Volba navýšení nad terénem pomocí kolečka myši - po najetí nad frází +m:


Výškopis 2014
(3) Možnost rozšíření/zvětšení mapy 1000px nebo 1250px na šířku
(4) Zobrazování okresu v jakém bod leží (údaj zobrazen ve vizitce).


Cyklostezky
(5) Zapnutí/vypnutí zobrazování cyklostezek v položce [Změnit mapu] (vlevo nahoře).

Tolik základní rysy nové verze Výškopisu. Všechny dříve zavedené uživatelské funkce na které jste byli zvyklí zůstaly nedotčeny. A případné nové? To záleží do jisté míry na Vás zda-li napíšete. Opět přivítám návrhy na další rozšíření a hlášení zjištěných chyb. Prostor tu stále je a vývoj jsem prozatím neukončil.

V příštím článku se výškopisu budu ještě chvilku věnovat. Rozeberu jednu polemiku, kterou zmínilo několik uživatelů, že prý aplikace při trasách delších jak 100km vykresluje poněkud nepřesné zakřivení Země... Nedalo mi to a podíval jsem se na to! Troška geometrie snad nikoho nezabije :-). Ale to až příště.

Nechť vám nový výškopis dobře slouží!

Závěrem patří poděkování Tomášovi Vlašim za beta-testování vývojové verze výškopisu. Ondřejovi Žárovi - vývojáři serveru mapy.cz za několik cenných rad k Javascriptové aplikaci a samozřejmě webu heywhatsthat.com za dosavadní bezproblémové zprostředkování API služby.

POZNÁMKA: Pokud by se vám nové funkce ve výškopisu neobjevily, nebo by něco nefungovalo korektně zkuste po otevření výškopisu podržet klávesu Ctrl a stisknout zároveň klávesu F5. Tímto vymažete mezi-pamět (cache) svého prohlížeče. Zároveň tím zajistíte načtení aktuálního obsahu aplikace.

- Jerry Nové Město -

Tisk Tisková verze článku


Související témata

O našem webu

"Výškopis má další vylepšení" Přihlásit/Registrovat | 1 komentář | Vyhledávání v diskusích
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím zaregistruj se.

Re: Výškopis má další vylepšení
Od: Jakub Řevnice - Středa, 08.01. 2014 - 09:16 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Super. Hodně dobrá práce. Díky Jerry

© www.cbpmr.cz • Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.02 sekund