Radiostanice 27Mhz Rychlá navigace: Přihlášení uživatele Vysílačky Portejbly DX spojení Lokátory Portejbly Připomínky

Výškopis ČR s malým rozšířením

Rady a návody

Seriál představování nových web-aplikací pokračuje. Dnes je na pořadu Výškopis, který jsem se snažil opět vylepšit k obrazu svému a možná se bude hodit i vám.


Online výškopis terénu

Původně jsem využíval pro zjišťování profilů tras radiových spojení hlavně www.vyskopis.cz, později i HeyWhatsThat.com, kde nabízí i šikovné API na kterém je poskládán i můj Výškopis s mnoha novými funkcemi, které oba zmíněné servery nenabízí.


Výškopis online
Ukázkový výstupní obrázek mého výškopisu...


Co všechno Výškopis online nabízí?

 • Vytvořit obrázky terénních profilů mezi dvěma vybranými body v rámci České republiky a přilehlého okolí. (Do výsledků je zahrnuto i zakřivení Země).
 • Při znalosti vzájemných GPS souřadnic generuje výškopisy i nad rámec naší republiky - celosvětově.
 • Ukládání obrázků výškopisu v zazipovaném souboru (obě verze naráz, včetně zakřivení zemského povrchu).
 • Okamžité zobrazování tras spojení v mapových podkladech serveru www.mapy.cz. Použít je možné turistickou, obecnou a leteckou mapu včetně dalších rozšíření (stínování reliéfu, turistických stezek ad).
 • Zpětné mapování trasy spojení, neboli dohledávání případných terenních "překážek" na trase spojení s přímým zobrazením v mapě (*vysvětlím níže).
 • Přidávat body výškopisu lze těmito způsoby: kliknutím do mapy, zápisem platné poštovní adresy, zadáním zeměpisných souřadnic, výběrem ze seznamu kopců ČR a SR, který obsahuje více než 15000 ověřených kót. Dále výběrem ze seznamu "blízkých kót" (níže bude vysvětleno) a ze seznamu uživatelsky uložených oblíbených kót.
 • Ukládání až 20 oblíbených kót pro rychlé použití je umožněno jen registrovaným uživatelům stránek www.cbpmr.cz. Náhledy této sekce najdete dále v článku.
 • Výškopis automaticky doplňuje aktuální radioamatérské lokátory a orientační nadmořské výšky.
 • Je umožněno vkládání vlastních popisů veškerých bodů výškopisu. Tento popis je pak zanesen do vytvořeného obrázku terénního profilu.
 • Přepínaní režimů mapy, při daném požadavku se automaticky vždy vloží další bod (značka) výškopisu a při režimu hledání je možné mapu libovolně využít na všeobecné vyhledávání.
 • Měření vzájemné vzdálenosti a azimutu mezi dvěma body hledané trasy. Azimut se vztahuje vždy k bodu A.
 • Trvalý webový odkaz na Výškopis online: www.cbpmr.cz/vyskopis.html

Tolik asi základní rysy mého výškopisu, než podrobněji vysvětlím novátorské funkce, připomenu jak se ovládá samotná mapa, ti co chodí často na sever mapy.cz mohou toto přeskočit.

Návod výškopisné mapy

Práce se značkami

Ke zobrazení terénního profilu, vede několik kroků. Základem je vložení dvou bodů trasy. Pro toto mějte přepnutou mapu v režimu vkládání. První vložená značka se označí jako bod A, druhá je vždy bodem B. Odebrat můžete vždy tu naposledy vloženou, nebo obě naráz. V příští verzi Výškopisu toto ještě vylepším.

Každá vložená značka v sobě ukrývá MENU. Stačí nad ní provést DVOJKLIK levým tlačítkem myši a rozbalí se následující vizitka s podobnou nabídkou:


Výškopisná mapa

Je zde např. možné pod položkou +Popis upravovat popisek daného bodu, který se dále zobrazuje ve vygenerovaném výškopisu. Ti co jsou přihlášení a registrovaní u mně na webu zde můžou uložit tento bod rovnou do svých oblíbených.
Prvním kliknutím na tuto položku se zobrazí formulář, kde můžete seskupené údaje před uložením libovolně upravit, po uložení jste přesměrováni do administrace oblíbených kót, která vypadá nějak takto:


Oblíbené české kopce
Do této administrace se dostanete i přes ikonku v mapě (vlevo nahoře).

Rychlý výběr z blízkých kót

Kdekoliv nad mapou ve všech měřítkách (přiblížení) je přítomna funkce pravého tlačítka myši tzv. vyhledávání blízkých kót. Stačí tímto tlačítkem kliknout a po chvilce se vám rozbalí seznam kót s okolí cca 10km, seřazených dle nadmořských výšek. Dalším kliknutím na jméno kóty se vrchol ihned použije do výškopisu a mapa se sama zacentruje.


Seznam blízkých kopců
Pravým tlačítkem myši vyvoláš kdekoliv nad mapou seznam nejbližších kót...

Práce s obrázkem výškopisu - mapování trasy

Mapování trasy může přijít vhod když vás bude zajímat, které pohoří vám stíní v přímé "viditelnosti". Výsledný výškopisný obrázek je interaktivní, stačí nad něj najet myší a kliknout na tu část trasy, která vás zajímá. V pravém okénku se ihned objeví seznam nejbližších vrcholů z této oblasti + odkaz na přímé zobrazení této lokality na mapě. Pro návrat k původnímu obrázku teréního profilu klikněte opětovně na položku "Generuj výškopis".


Mapování českých kopců
Mapování trasy a dohledávání terénních "překážek"...

Ukládání terénních profilů

Pro uložení stačí kliknout na uvedenou položku, nebo obrázkovou ikonu se zelenou šipkou a prohlížeč vám nabídne potvrzovací hlášku a následně se stáhne ZIP soubor ve kterém budou dva obrázky typu PNG (výškopis bez zakřivení + výškopis včetně zemského zakřivení).
Tyto obrázky můžete dále libovolně používat s tím že při veřejném vystavení nesmíte zakrývat, nebo pozměňovat informaci o autorství (tzv. copyright (c), řádek pod čarou). Je to jediná podmínka užití.


Stažení databáze kopců ČR

Celá aplikace zatím běží v beta verzi, nadále budu dělat určité programové optimalizace a proto mne potěší jakékoliv připomínky, nebo nahlášení chyb. Jestliže používáte Firefox 3.6 a vyšší, Chrome 11 a vyšší, nebo Internet Explorer 8 neměly by žádné potíže hrozit, pro tyto prohlížeče jsem se snažil vše optimalizovat.

Ještě malá připomínka k těm co mají pomalejší internetové připojení, aby nedocházelo k určitým kolizím je nutné vždy trpělivě počkat na plné načtení stránky, hlavně tím myslím kompletní načtení mapy. Operace při kterých vkládáte body je vhodné provádět právě až po plném načtení mapového podkladu.

To je asi vše co pro úspěšnou práci s tímto Výškopisem potřebujete znát. Jestliže máte nějaký nápad na vylepšení, nebo úpravy - napiš te mi.

Výškopis online - najdeš ZDE

- Jerry Nové Město -

Tisk Tisková verze článku


Související témata

CB pásmo

"Výškopis ČR s malým rozšířením" Přihlásit/Registrovat | 0 komentářů
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím zaregistruj se.
© www.cbpmr.cz • Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.03 sekund