Radiostanice 27Mhz Rychlá navigace: Přihlášení uživatele Vysílačky Portejbly DX spojení Lokátory Portejbly Připomínky

Výškopis aktualizován dle vašich přání

Rady a návody

Přidal jsem často žádanou funkci - volbu navýšení polohy bodů nad zemský terén. Čímž je umožněno simulovat vliv anténních stožárů, budov, rozhleden, atd.


Výškopis jsem dnes aktualizoval na verzi beta 0.3. Aplikace stále není ve finální verzi, jelikož několik funkcí je schováno pod pokličkou a testování pokračuje...

Dnes vám představím jak lze jednoduše navyšovat vertikální polohu bodů nad zemský terén. Zvolena byla jednotka celých metrů a tím pádem je povoleno vkládat pouze číselné údaje v rozsahu 1-999. Pár obrázků řekne víc než sto slov, takže vylepšení je následující:

Výškopis Velká Deštná

V horní časti hlavní nabídky vedle popisů bodů je nová kolonka +m: Přednastavena je hodnota 0 (m) , jak tomu bylo doposud. Jestliže chcete některý z bodů zvýšit nad terén, jednoduše do políčka napište celé číslo, které zastupuje metry. Pokud napíšete nekorektní údaj, nebo bude pole prázdné aplikace sama doplní nulu.

Teď jeden reálný případ za všechny. Když jsem před lety coural poprvé po Orlických horách, na Velké Deštné ještě stávala nizoučká Štefanova vyhlídka a říkal jsem si jak by asi musela být vysoká, aby byla vidět alespoň špička TV vysílače na Pradědu?

Výškopisná mapa

Ve výhledu z Velké Deštné na Praděd stíní masív Králického Sněžníku...

Vrchol Pradědu

Z Velké Deštné po ránu hledíme k jiho-východu a Praděd nikde. Kolik Metrů nám chybí ke štěstí?

Automatické dopočítání žádoucího navýšení zatím Výškopis neumí, ale není problém opakovaně volit vstupní metry tak že zavřeme okno z vygenerovaným výsledkem a na úvodní strance prostě údaj přepíšeme a znovu klikneme na vytvoření výškopisu. Já jsem došel k přibližnému výsledku cca 50 metrů, viz. obrázek:

Z Pradědu na Velkou Deštnou

Kovaní odborníci zde správně podotknout, že jde pouze o geometrickou viditelnost. Výškopis zatím neumožňuje zahrnout tzv. terestrickou refrakci - lom světelných paprsků v různých vrstvách atmosféry. Je známé že za určitých teplotních podmínek, zvláště za inverze dochází ke "zvednutí" horizontu a člověk tak může vidět hodně vzdálené kopce nad rámec reálné viditelnosti. Přesné výpočty nejsou moc jednoduché a pouštět se do toho zatím nehodlám, příroda je kouzelná a existuje celá řada úžasných fotek s dalekými výhledy dokazujících právě terestrické jevy... (třeba zde: https://www.dalekieobserwacje.eu)

Online výškopis terénu

Výše popsaná funkce je hlavní změnou oproti předchozí beta-verzi mého Výškopisu, který zůstává na trvalém webovém odkazu: www.cbpmr.cz/vyskopis.html.
Pár dalších optimalizací proběhlo ještě ve zdrojovém kódu a zároveň i příprava na několik budoucích funkcí na jejichž realizaci mi zatím nezbyl čas. Půjde o inteligentní přesouvání a odebíraní označených bodů, automatické dohledávání maximální viditelnosti ve zvoleném směru (azimutu), vystavování zpracovaných dat do veřejné banky výškopisů a několik dalších maličkostí...

Další verze byla vydána v lednu 2014 - přehled dalších novinek Výškopisu najdete zde

Pokud máte nové náměty na vylepšení a připomínky ke zjištěným nedostatkům určitě mi napište!

Jerry Nové Město


Tisk Tisková verze článku


Související témata

O našem webu

"Výškopis aktualizován dle vašich přání" Přihlásit/Registrovat | 1 komentář | Vyhledávání v diskusích
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím zaregistruj se.

Re: Výškopis aktualizován dle vašich přání
Od: Pavel Hrobka - Středa, 01.08. 2012 - 22:59 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
No ale hlavne tim jde eliminovat systematickou chybu SRTM podkladu, a sice prumerovani ctverce, kde byla data snimana, coz efektvne velmi ostre vrcholy snizuje az o par desitek metru :). Takze velmi uzitecne i pro nestozarove, diky!

© www.cbpmr.cz • Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.02 sekund