Radiostanice 27Mhz Rychlá navigace: Přihlášení uživatele Vysílačky Portejbly DX spojení Lokátory Portejbly Připomínky

Víceboj 2019

Akce

Zaslal org. Martin Kbely ...


Máme v České republice poměrně unikátní rozsah frekvencí, na nichž lze vysílat bez licence. Není tomu tak všude ve světě, ba ani v Evropě, ba ani u našich východních sousedů, s nimiž jsme kdysi sdíleli jeden stát. Je proto škoda, že na části těchto volných kmitočtů je povětšinou ticho. To, že na některých najdeme jeřábníky, skladníky a ochranky hypermarketů je sice potěšující, protože alespoň nebudou pro nulové využití z bezlicenčního režimu vyňaty a někomu prodány, ale návštěvníkům tohoto webu asi nemusím říkat, že by bylo hezké je občas využít i pro nekomerční spojení jen tak pro radost nebo v soutěži. Proto jsem v letech 2015 a 2018 uspořádal soutěž Víceboj a letos tomu není jinak. I když web s pravidly soutěže existuje již několik měsíců a soutěž jsem anoncoval zde ve vzkazníku i na Facebookových skupinách, není přihlášených mnoho a vzhledem k blížícímu se datu konání si ji dovolím propagovat i samostatným článkem.

Víceboj 2019 se bude konat od osmi hodin ráno 10. srpna do osmi hodin ráno 11. srpna, což znamená že někdy zhruba v jeho prostřední části se odehraje Jerryho Noční DXing a o stanice v éteru tak nebude nouze. Soutěžící si pro svá spojení zvolí jedno QTH, které během soutěže nemění, taktéž spojení s jednou protistanicí na jednom pásmu a v jednom druhu provozu lze udělat jen jedno, byť by se protistanice během dne přesunula. Zapojit se ovšem lze na následujících pásmech a druzích provozu:

  • CB (FM/AM/SSB)
  • 34MHz (9m)
  • 77/80MHz (4m)
  • 172/173MHz (2m)
  • PMR446 (FM/digi)
  • 448/449MHz (70cm)

Takže dva soutěžící, kteří hypoteticky na kopec dotáhnou veškerou možnou techniku, tak mohou mezi sebou udělat devět platných spojení a za každé spojení dostanou 1, 2, 4 nebo 5 bodů.
Detaily najdete na webu soutěže, nemá smysl je tu rozepisovat. Místo toho zkusím odpovědět na otázky, které jsem v minulých letech k soutěži dostal:

ČKD (Často Kladené Dotazy)

1. Má smysl se účastnit, i když mám zařízení jen pro jedno či dvě pásma?
Ano. Pravidla jsou nastavena tak, aby pro úmístění v čelních místech tabulky bylo zapotřebí udělat buď opravdu hodně spojení na běžných pásmech nebo relativně méně spojení na pásmech exotických. Proto i pokud máte jen PMR s FM provozem, CB bez SSB a/nebo dual-band ručku čínské provenience, klidně můžete skončit na bedně.

2. Má smysl se účastnit, i když nemůžu vysílat celých 24 hodin?
Ano. Soutěž netrvá 24 hodin proto, že bych snad čekal, že bude někdo opravdu tak dlouho aktivně vysílat, ale proto že každé pásmo má své - na CB to jde lépe po soumraku, jinde zase v noci neseženete protistanice. V rámci jednoho celého dne by si ale měl vybrat každý.

3. Proč se počítají spojení a ne kilometry?
Protože třeba na CB v SSB provozu není problém udělat spojení o délce tisíce a více kilometrů. Po vynásobení koeficientem 4 by tak z jednoho spojení bylo 4000 a více bodů, což by třeba na PMR znamenalo udělat čtyřicet spojení o délce sto kilometrů, jen aby jiný soutěžící dorovnal toto jedno spojení.

4. Proč jsou různá pásma a různé druhy provozu bodovány různě?
Pásma i provozy jsou bodovány dle jednoduchého principu: čím méně lidí pásmo či druh provozu obvykle používá, tím více bodů za spojení na něm je. Kdyby tomu tak nebylo, zůstanou všichni u prověřené klasiky - ulovit pár desítek spojení na PMR s FM modulací není totiž až tak složité, při použití DMR/dPMR to je ale o dost těžší, totež bude platit třeba pro SSB na CB nebo pro více exotické sdílenky, například pro devítimetr.

5. Proč tedy vůbec v soutěži jsou i hojně používaná pásma jako CB nebo PMR?
Protože se jednak obávám, že jinak by nás v soutěži moc nesoutěžilo a pak také PMR i CB umí beztak každý, kdo umí i něco sdílenkového. Tak proč si možnosti nerozšířit?

-----

Těším se na vás desátého a jedenáctého srpna ve Víceboji! Přihlaste se zde: http://viceboj.ok1zxs.cz - je to sice nepovinné, ale čím více lidí tam bude, tím více to motivuje další. Volně přístupným frekvencím zdar!

Martin Kbely


/*PS od admina: omlouvám se za velmi opožděné vystavení zaslaného článku, ale byl jsem bohužel asi týden mimo net ....

Tisk Tisková verze článku


"Víceboj 2019" Přihlásit/Registrovat | 0 komentářů
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím zaregistruj se.
© www.cbpmr.cz • Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.01 sekund