Radiostanice 27Mhz Rychlá navigace: Přihlášení uživatele Vysílačky Portejbly DX spojení Lokátory Portejbly Připomínky

SSTV z Harfy na prvního dubna 2021

PMR pásmo

článek nám zaslal Pavol SomakKdyž jsem si přečetl výzvu Toma Praha na skupině v Facebooku PMR v Čechách, vysílat na termín 1.Apríl z ze zajímavých kót a názvů kopců, docela hned mne to chytlo. Přeci jenom s Julčou bydlíme na Harfě a to si myslím je docela sám o sobě zajímavý název. Jasně, je to ďolík, tudíž je jasné, že asi moc slyšet nebudeme. Ale už delší dobu jsem měl v hlavě určitý nápad ohledně SSTV, spousta přátel vysílání z kopců na vlnách PMR velmi rádo loví obrázky z ISS, tudíž i když někteří nejsou licencovaní provozovat HAM pásma, vlastní tedy zařízení, které jim umožňuje tyto pásma poslouchat. Zbývalo domyslet tedy, jak z nápadu udělat minimálně zpestření a zapojení těchto SWL do akce.

Spolu s Julčou Harfa jsme dali hlavy dohromady, a nutno podotknou, že její dlouholeté zkušenosti s marketingem a PR v jisté nadnárodní společnosti taky udělalo hodně, hi. Já tedy konečně zakoupil SW na android, abych dokázal i já nejen přijímat, ale i vysílat. Vymysleli jsme dva obrázky a bylo naplánováno, že do éteru půjdou oba, přičemž obrazky budou obsahovat instrukce, jak s přijatými obrázky naložit. Sice na poslední chvíli, ale 31.března zveřejňuji na PMR v Čechách příspěvek na propagaci a informovanosti, následně taktéž zveřejňuji na stránkách www.cbmr.cz:

Obrázek 1

Ano, bylo to na poslední chvíli, ale věříme, že ti, co vyrazí na kopec ve všední den se k této informaci jistě dopídí a díky internetu v každém telefonu informace budou dostupné. Nicméně to prostě bude taškařice a nedělám si iluze. Ještě s Julčou dolaďujeme detaily obrázků a na poslední chvíli byly rozhodnuty dva detaily. A to, že jeden z obrázků přeci jenom bude monochromatický, aby byla jistota čitelnosti adresních údajů a instrukcí uvedené na obrázcích. Doma, už v noci ještě zkoušíme cvičně provoz, jo to ujde! A zároveň jsem se dohodnul s Julčou, že ona zůstane v domácím QTH na Harfě a já přeci jenom vyjedu nad Harfu, směrem k letišti Kbely. Mělo by to být cca 330a.s.l. tudíž tak bude zabezpečeno pokrytí větší části možného příjmu. Plánovaný interfejs mezi android zařízení a TRXem nebyl stihnut, spoléhal jsem na docela velkou odolnost protokolu SSTV, vezmu prostě mike do ruky a přiložím ho k reproduktoru telefonu. Beztak k venkovním teplotám to odsedím v autě, takže venkovní QRM automobilového provozu v skoro centru města bude minimální.

Připravené obrázky ve formátu .jpg ukládám do telefonu SG Note20 a věřím, že jeho solidní reproduktory to dají, zde jsou originály:

1. Obrázek

Obrázek 2

2. Obrázek

Obrázek 3

Na prvního apríla tak tak stíhám práci, nakládám do auta techniku, ANT a baterii a mažu autem na Harfu. Julča, ač sedí stále u práce doma, zapla na terase ručku a slibuje, že bude číhat a lovit. Já dorážím na odstavné parkoviště nad Harfou a docela se leknu. U oblíbené triangulační tyče, ke které fixuji stožár s ANT stojí velký kamión. Rumun. Hmm, parkuji docela těsně za něj a jo, délka koaxu tak tak vyjde. Je bezvětří, termín vysílání se blíží, tak 8m stožár ováži k tyči jedním popruhem, vše zapojím. Dám pár výzev, jako první se mi na 2m avizované frekvenci ozve Hraboš Barrandov, už je taky nachystán. Je pouze trochu zklamán, že budu jenom vysílat, nic přijímat. Tak jasně, plánuji vysílat hodinu, každých pět minut, jeden obrázek vezme cca 2min trvalého provozu na 50W. Minutu chci TRX nechat vydechnout. Ještě dám pár rychlovek na 7k PMR a jde se na věc.

18.00 zapínám hodiny na panelu kufru a už to mastím. Po prvních 10 minutách začne rumunský řidič kamionu ho obcházet a kouká sřídavě na mne a na anténu. Zabíjím ho upřeným pohledem. Tak teď opravdu se bavit s nikým nehodlám. Kabinou auta se nahlas šíří cvrlikot SSTV zvuku a věřím, že to jde i slyšet ven. Zřejmě v něm evokuji Pepa Smolíka a spojení s prapradědečkem Sm Lom Os, ještě se tak jednou ohlédne a za chvíli kamion odjíždí. Asi mu vyzářená VF energie nedělá dobře po těle, to my, zocelení radioamatéři jsme zvyklí. Fajn, tak to by bylo. Střídavě koukám z okna auta a blíží se bouřka. No super, zdvíhá se vítr a já si uvědomuji, že jsem ten stožár fixnul jen jedním popruhem. Začíná silně pršet, první blesk. Vyhodnotím to jako drobnou lapálii, vítr fouká od auta. Jestli se to zkácí, tak mimo auto. Naštěstí, jak rychle bouřka přišla, tak i končí.

Po hodině končím, větrák vTRXu má taky dost, a moje uši taky :-D . Ještě rychlé QRZ na Harfu a Julča potvrzuje pár spojení z Harfy. Koukám do telefonu a už chodí obrázky. Hraboš Barrandov OK1HBP, Michal OK9DMR, Míra OK1FRB. Balím fidlátka a mažu domů.

Celkem se tedy sešlo od 9 příjemců zaslaných obrázků a bylo velmi příjemné číst poděkování za zpestření aprílové taškařice. Rádo se stalo, potěšení na naší straně. I pro nás nová zkušenost.

Takže jak to dopadlo? Dohromady přijatých 17 obrázků a po dohodě s Julčou jsme k tomu sedli a zde vám posílám náš result:

Nejlepší obrázek č.1 - barevný s fotkou zaslal Vojta Praha :

Obrázek 4

A

Nejlepší obrázek č.2 - monochromatický zaslal Tom Praha :

Obrázek 5

Za nás, povedená akce.

Doufáme, že i pro vás a užili jste si toto aprílové zpestření. Určitě tak ještě do budoucna s tím počítáme a vyladíme k lepší spokojenosti všech zúčastněných.

VY 73!

Pavel & Julča z Harfy

Tisk Tisková verze článku


"SSTV z Harfy na prvního dubna 2021" Přihlásit/Registrovat | 1 komentář | Vyhledávání v diskusích
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím zaregistruj se.

Re: SSTV z Harfy na prvního dubna 2021
Od: Vojta Brno - Neděle, 18.04. 2021 - 08:53 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Vojta Brno ;) Jinak jeste jednou dik za super akci

© www.cbpmr.cz • Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.02 sekund