Radiostanice 27Mhz Rychlá navigace: Přihlášení uživatele Vysílačky Portejbly DX spojení Lokátory Portejbly Připomínky

Pozvánka na Novoroční PMR štafetu 2019

Akce

Můžete se směle přihlašovat a podpořit první PMR akci roku 2019 ...


PMR štafeta je zábavná akce určená široké veřejnosti a hlavně těm, kteří s PMR vysílačkou zkoušejí navazovat dálková spojení při výletech po našich horách a kopcích. Smyslem akce je pokusit se o postupné řetězové spojení mezi všemi účastníky o co možná nejdelší celkové trase.

Do štafety je nutné se předem přihlásit, aby bylo možné včas naplánovat trasu a přidělit pořadová čísla štafetářům. Uzávěrka přihlášek je pro Novoroční štafetu 2019 stanovena na čtvrtek 27.12.2018 do půlnoci (24:00). Výběr lokality odkud je možné vysílat je zcela libovolný, očekáváno je buď území České, nebo Slovenské republiky, vyloučené není ani nejbližší pohraničí okolních států.

» Pro prihlášení do štafety klepni SEM

Nedoporučuji vysílat z míst 200m nad mořem, nebo nižších a zapadlých údolí. Štafeta se pak nedá dobře zorganizovat. Vyberte si tedy kopec, nejlépe holý, a vysílejte odtamtud.

Trasa bude vystavena zde na webu nejpozději do nedělní půlnoci 30.12.2018. Všichni přihlášení budou zároveň informování e-mailem o svých přidělených pořadových číslech v trase.

Průběhu celé akce:

PMR štafeta bude zahájena 01.01.2019 ve 14:00 soběžně na dvou kanálech krátkým úvodním slovem posádky číslo 1 a předáním slova na další kolegy v pořadí.

Pro Moravu a Slovensko kanal č. 7 (kontrolní stanice CH-8)
Pro Čechy kanál č. 6 (kontrolní stanice CH-5)

Řetěz poběží systémem "TAM a ZPĚT". To znamená, že po dosažení posledního naplánovaného bodu se slovo bude vracet v opačném pořadí přes všechny zastávky do bodu číslo jedna, kde bude štafeta krátkým shrnutím posléze ukončena. Každý tedy bude hovořit dvakrát, v prvním kole buďte struční a věcní. Až dostanete slovo postupně sdělte tyto informace:

vaše pořadové číslo,

volačku, (příp. název expedice a volačky kolegů co jsou s vámi)

název stanoviště odkud vysíláte,

nadmořskou výšku,

lokátor.

Modelová relace může znít třeba takto: "přijímám štafetu od dvojky, moje pořadové číslo je tři, všechny zdraví Honza Znojmo, vysílám z Ještědu, který měří 1012m a leží v lokátoru JO70LR a jsem tady společně s Frantou Znojmo a posíláme tímto štafetu dál na stanici číslo čtyři ..."

Po zahájení štafety je všeobecně nutné dodržovat pravidla radiového klidu. To znamená: nesnažte se navazovat spojení ani posílat dotazy typu: "slyší mě někdo?" To ponechte na případný monitorovací kanál 5 a 8, kde vám může odpovědět kontrolní stanice na pozadí štafety. Mluvte pouze tehdy, když bude na vás voláno.

Když se štafeta zasekne, vyčkejte na výzvu kontrolní stanice a nechte štafetu v její dikci. Pokud se vás kontrolka zeptá, zda-li jste stanici někdo slyšel, očekává se, že ten, kdo ji slyšel, řekne stručně třeba "ANO, Jarda Humpolec " a né že dalších pět lidí bude přes sebe říkat: "já nikoho neslyšel".

Velkou prosbu směřuji aktérům, ale také k posluchačům: Dodržujte prosím krátce před startem štafety a v průběhu akce radiový klid na kanále č. 7 (Morava + Slovensko) a na kanále č. 6 (Čechy). Veškeré domluvy nesouvisející s předávkami odlaďte na kanál číslo 8 (pro Moravu a Slovensko) a kanál č. 5 (pro Čechy), který doporučuji využívat k těmto účelům.

Na trase může dojít k různým situacím a pokud by se vám třeba nedařilo z nějakého důvodu uskutečnit předávku na dalšího v pořadí, doporučuji vám volat výzvu: "Tady stanice číslo..., slyší mě někdo další v pořadí komu bych mohl předat štafetu?" Tomu kdo na vaši výzvu zareaguje vysvětlíte, že vás následující kolega neslyší a že dáváte slovo právě jemu a ať se pokusí spojit s kolegou který byl vynechán... Pokud by došlo k dalším nejasnostem, doporučuji zavolat (pokud je to reálně možné) mě (Apache Znojmo) = startovní stanici č.1. Nebo na nejbližší kontrolní stanici.

Posádky si mohou zapisovat reporty o slyšitelnosti svých kolegů, které nepovinně mohou odeslat po akci k vystavení na web ( na můj e-mail: apache@volny.cz )
Vítáno je pořízení případných videozáznamů, fotografií, nebo audionahrávek z kterých může být příležitostně vytvořeno vzpomínkové video, obdobně jako z té letní PMR štafety 2018.

Ve druhém kole se opět představíte svými údaji, stejně jako v prvním kole. Takto by se mělo postupně celé kolečko uzavřít a akce tímto úspěšně končí. Cílem PMR štafet však není jen pár desítek minut trvající kolečko, ale je to také pobídka pro všechny ostatní fandy k vysílací aktivitě. Vždyť před začátkem štafety i po ní bývá vždy mnoho příležitostí k hezkým vzájemným spojením.

Po akci vytvořím elektronický pamětní lístek, zasílaný e-mailem všem aktivně zapojeným štafetářům.

Máte-li jakékoliv dotazy - pište! Nerozhodnuté zájemce prosím, ZKUSTE TO - PMR štafeta je o zábavě, takže rádi přivítáme mezi sebou i "nováčky"! Věřím že se i pro tuto zímní štafetu najde dostatek nadšenců a společně štafetu zdárně realizujeme. Všem přeju mnoho štěstí při výběru té nejvhodnější kóty a těším se v lednu naslyš na pásmu.

Apache Znojmo

Související odkazy:

• Přihlášení do štafety
• Přehled přihlášených

Tisk Tisková verze článku


"Pozvánka na Novoroční PMR štafetu 2019" Přihlásit/Registrovat | 8 komentářů | Vyhledávání v diskusích
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím zaregistruj se.

Re: Pozvánka na Novoroční PMR štafetu 2019
Od: Tom Terasa Třinec - Neděle, 18.11. 2018 - 11:02 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Pro Moravu bych kanál 7 moc nedoporučoval z důvodu častého rušení z Polska.

Re: Pozvánka na Novoroční PMR štafetu 2019
Od: Radek Hrabůvka - Neděle, 18.11. 2018 - 13:17 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Zrovna jsem chtěl napsat v podstatě totéž, co sem už napsal Tom Terasa Třinec, akorát, že těch nepoužitelných kanálů ve zdejším příhraničí s Polskem. je více.
- https://sites.google.com/site/polskafreeradionoippl/
Každopádně se hodlám podívat na tradiční ohňostroj začínající v 18 hodin kousek od mého domácího QTH, což znamená, že v 15 hodin zahájím sestup z Lysé hory.

Re: Pozvánka na Novoroční PMR štafetu 2019
Od: 329TM001 - Úterý, 20.11. 2018 - 09:20 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
7 přehoďme na 4 (stejný důvod jako výše). Tam je relativně klid. 8 bych nechal.
Rušení na 7 je způsobeno 5W vysílačem z Gliwic, který je podle charakteristiky příjmu polarizován vodorovně.
Lze jej dočasně vyřadit z provozu speciálním kódem, ale jen na pár minut.

Re: Pozvánka na Novoroční PMR štafetu 2019
Od: Tom Terasa Třinec - Úterý, 20.11. 2018 - 09:27 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Poslední dobou mají nějaký převaděč i na kanále 4, nebo možná někde mezi k.4 a k.5 protože na obou kanálech je stejný hovor.

Re: Pozvánka na Novoroční PMR štafetu 2019
Od: 329TM001 - Úterý, 20.11. 2018 - 09:32 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Zvláštní, na mé frontě klid, tím pádem dobré vědět, u mě jen k.5,7 a 16. Nicméně na k.16 je to asi nejsilnější.
Celá ta jejich infrastruktura by se dala restrukturalizovat tak, aby si zachovala své benefity a zároveň aby nerušila, jenže to by aktéři museli být otevření návrhům řešení.

Re: Pozvánka na Novoroční PMR štafetu 2019
Od: Tom Terasa Třinec - Úterý, 20.11. 2018 - 09:34 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
na 5.k je hodně silný signál, dokonce i dole ve městě. Ale v sobotu na Lysé hoře byli slyšet i na 4.k


Re: Pozvánka na Novoroční PMR štafetu 2019
Od: Pavel Hrobka - Pátek, 07.12. 2018 - 20:10 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
co je mineno tou soubeznosti? to bezi dve sekvence, tedy dve stafety naraz, nebo je soubezne jen uvodni slovo?

pk


Re: Pozvánka na Novoroční PMR štafetu 2019
Od: JanoKorňa - Pondělí, 10.12. 2018 - 21:44 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
kedze je uz aj na Slovensku dovolenych analogovych 16 PMR kanalov, co tak sa tam prestahovat v dohladnej dobe ????
asi nie hned na novorocnu stafetu ze ano :-) ale behom roka by top bolo asi realne nie?
samozrejme ze to je na rozhodnuti organizatorov a tak berte moj prispevok len myslienku na debatu. papa 73

© www.cbpmr.cz • Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.01 sekund