Radiostanice 27Mhz Rychlá navigace: Přihlášení uživatele Vysílačky Portejbly DX spojení Lokátory Portejbly Připomínky

Pozvánka na Novoroční PMR štafetu 2019

Akce

Můžete se směle přihlašovat a podpořit první PMR akci roku 2019 ...


PMR štafeta je zábavná akce určená široké veřejnosti a hlavně těm, kteří s PMR vysílačkou zkoušejí navazovat dálková spojení při výletech po našich horách a kopcích. Smyslem akce je pokusit se o postupné řetězové spojení mezi všemi účastníky o co možná nejdelší celkové trase.

Do štafety je nutné se předem přihlásit, aby bylo možné včas naplánovat trasu a přidělit pořadová čísla štafetářům. Uzávěrka přihlášek je pro Novoroční štafetu 2019 stanovena na čtvrtek 27.12.2018 do půlnoci (24:00). Výběr lokality odkud je možné vysílat je zcela libovolný, očekáváno je buď území České, nebo Slovenské republiky, vyloučené není ani nejbližší pohraničí okolních států.

» Pro prihlášení do štafety klepni SEM

Nedoporučuji vysílat z míst 200m nad mořem, nebo nižších a zapadlých údolí. Štafeta se pak nedá dobře zorganizovat. Vyberte si tedy kopec, nejlépe holý, a vysílejte odtamtud.

Trasa bude vystavena zde na webu nejpozději do nedělní půlnoci 30.12.2018. Všichni přihlášení budou zároveň informování e-mailem o svých přidělených pořadových číslech v trase.

Průběhu celé akce:

PMR štafeta bude zahájena 01.01.2019 ve 14:00 soběžně na dvou kanálech krátkým úvodním slovem posádky číslo 1 a předáním slova na další kolegy v pořadí.

Pro Moravu a Slovensko kanal č. 7 (kontrolní stanice CH-8)
Pro Čechy kanál č. 6 (kontrolní stanice CH-5)

Řetěz poběží systémem "TAM a ZPĚT". To znamená, že po dosažení posledního naplánovaného bodu se slovo bude vracet v opačném pořadí přes všechny zastávky do bodu číslo jedna, kde bude štafeta krátkým shrnutím posléze ukončena. Každý tedy bude hovořit dvakrát, v prvním kole buďte struční a věcní. Až dostanete slovo postupně sdělte tyto informace:

vaše pořadové číslo,

volačku, (příp. název expedice a volačky kolegů co jsou s vámi)

název stanoviště odkud vysíláte,

nadmořskou výšku,

lokátor.

Modelová relace může znít třeba takto: "přijímám štafetu od dvojky, moje pořadové číslo je tři, všechny zdraví Honza Znojmo, vysílám z Ještědu, který měří 1012m a leží v lokátoru JO70LR a jsem tady společně s Frantou Znojmo a posíláme tímto štafetu dál na stanici číslo čtyři ..."

Po zahájení štafety je všeobecně nutné dodržovat pravidla radiového klidu. To znamená: nesnažte se navazovat spojení ani posílat dotazy typu: "slyší mě někdo?" To ponechte na případný monitorovací kanál 5 a 8, kde vám může odpovědět kontrolní stanice na pozadí štafety. Mluvte pouze tehdy, když bude na vás voláno.

Když se štafeta zasekne, vyčkejte na výzvu kontrolní stanice a nechte štafetu v její dikci. Pokud se vás kontrolka zeptá, zda-li jste stanici někdo slyšel, očekává se, že ten, kdo ji slyšel, řekne stručně třeba "ANO, Jarda Humpolec " a né že dalších pět lidí bude přes sebe říkat: "já nikoho neslyšel".

Velkou prosbu směřuji aktérům, ale také k posluchačům: Dodržujte prosím krátce před startem štafety a v průběhu akce radiový klid na kanále č. 7 (Morava + Slovensko) a na kanále č. 6 (Čechy). Veškeré domluvy nesouvisející s předávkami odlaďte na kanál číslo 8 (pro Moravu a Slovensko) a kanál č. 5 (pro Čechy), který doporučuji využívat k těmto účelům.

Na trase může dojít k různým situacím a pokud by se vám třeba nedařilo z nějakého důvodu uskutečnit předávku na dalšího v pořadí, doporučuji vám volat výzvu: "Tady stanice číslo..., slyší mě někdo další v pořadí komu bych mohl předat štafetu?" Tomu kdo na vaši výzvu zareaguje vysvětlíte, že vás následující kolega neslyší a že dáváte slovo právě jemu a ať se pokusí spojit s kolegou který byl vynechán... Pokud by došlo k dalším nejasnostem, doporučuji zavolat (pokud je to reálně možné) mě (Apache Znojmo) = startovní stanici č.1. Nebo na nejbližší kontrolní stanici.

Posádky si mohou zapisovat reporty o slyšitelnosti svých kolegů, které nepovinně mohou odeslat po akci k vystavení na web ( na můj e-mail: apache@volny.cz )
Vítáno je pořízení případných videozáznamů, fotografií, nebo audionahrávek z kterých může být příležitostně vytvořeno vzpomínkové video, obdobně jako z té letní PMR štafety 2018.

Ve druhém kole se opět představíte svými údaji, stejně jako v prvním kole. Takto by se mělo postupně celé kolečko uzavřít a akce tímto úspěšně končí. Cílem PMR štafet však není jen pár desítek minut trvající kolečko, ale je to také pobídka pro všechny ostatní fandy k vysílací aktivitě. Vždyť před začátkem štafety i po ní bývá vždy mnoho příležitostí k hezkým vzájemným spojením.

Po akci vytvořím elektronický pamětní lístek, zasílaný e-mailem všem aktivně zapojeným štafetářům.

Máte-li jakékoliv dotazy - pište! Nerozhodnuté zájemce prosím, ZKUSTE TO - PMR štafeta je o zábavě, takže rádi přivítáme mezi sebou i "nováčky"! Věřím že se i pro tuto zímní štafetu najde dostatek nadšenců a společně štafetu zdárně realizujeme. Všem přeju mnoho štěstí při výběru té nejvhodnější kóty a těším se v lednu naslyš na pásmu.

Apache Znojmo

Související odkazy:

• Přihlášení do štafety
• Přehled přihlášených

Tisk Tisková verze článku


"Pozvánka na Novoroční PMR štafetu 2019" Přihlásit/Registrovat | 12 komentářů | Vyhledávání v diskusích
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím zaregistruj se.

Re: Pozvánka na Novoroční PMR štafetu 2019
Od: Tom Terasa Třinec - Neděle, 18.11. 2018 - 11:02 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Pro Moravu bych kanál 7 moc nedoporučoval z důvodu častého rušení z Polska.

Re: Pozvánka na Novoroční PMR štafetu 2019
Od: Radek Hrabůvka - Neděle, 18.11. 2018 - 13:17 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Zrovna jsem chtěl napsat v podstatě totéž, co sem už napsal Tom Terasa Třinec, akorát, že těch nepoužitelných kanálů ve zdejším příhraničí s Polskem. je více.
- https://sites.google.com/site/polskafreeradionoippl/
Každopádně se hodlám podívat na tradiční ohňostroj začínající v 18 hodin kousek od mého domácího QTH, což znamená, že v 15 hodin zahájím sestup z Lysé hory.

Re: Pozvánka na Novoroční PMR štafetu 2019
Od: 329TM001 - Úterý, 20.11. 2018 - 09:20 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
7 přehoďme na 4 (stejný důvod jako výše). Tam je relativně klid. 8 bych nechal.
Rušení na 7 je způsobeno 5W vysílačem z Gliwic, který je podle charakteristiky příjmu polarizován vodorovně.
Lze jej dočasně vyřadit z provozu speciálním kódem, ale jen na pár minut.

Re: Pozvánka na Novoroční PMR štafetu 2019
Od: Tom Terasa Třinec - Úterý, 20.11. 2018 - 09:27 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Poslední dobou mají nějaký převaděč i na kanále 4, nebo možná někde mezi k.4 a k.5 protože na obou kanálech je stejný hovor.

Re: Pozvánka na Novoroční PMR štafetu 2019
Od: 329TM001 - Úterý, 20.11. 2018 - 09:32 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Zvláštní, na mé frontě klid, tím pádem dobré vědět, u mě jen k.5,7 a 16. Nicméně na k.16 je to asi nejsilnější.
Celá ta jejich infrastruktura by se dala restrukturalizovat tak, aby si zachovala své benefity a zároveň aby nerušila, jenže to by aktéři museli být otevření návrhům řešení.

Re: Pozvánka na Novoroční PMR štafetu 2019
Od: Tom Terasa Třinec - Úterý, 20.11. 2018 - 09:34 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
na 5.k je hodně silný signál, dokonce i dole ve městě. Ale v sobotu na Lysé hoře byli slyšet i na 4.k


Re: Pozvánka na Novoroční PMR štafetu 2019
Od: Pavel Hrobka - Pátek, 07.12. 2018 - 20:10 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
co je mineno tou soubeznosti? to bezi dve sekvence, tedy dve stafety naraz, nebo je soubezne jen uvodni slovo?

pk

Re: Pozvánka na Novoroční PMR štafetu 2019
Od: Apache Znojmo - Pátek, 21.12. 2018 - 16:02 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Soubezne je mysleno tak jak je napsano v prispevku. V jednu chvili odstartuji stafetu na dve strany na dvou PMR frekvencich. Tzn. ze Morava bude mit sve kolecko, a Cechy take. Odstartuji je asi s minutovym rozestupem, kazde kolecko pobezi na svem kanale.


Re: Pozvánka na Novoroční PMR štafetu 2019
Od: JanoKorňa - Pondělí, 10.12. 2018 - 21:44 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
kedze je uz aj na Slovensku dovolenych analogovych 16 PMR kanalov, co tak sa tam prestahovat v dohladnej dobe ????
asi nie hned na novorocnu stafetu ze ano :-) ale behom roka by top bolo asi realne nie?
samozrejme ze to je na rozhodnuti organizatorov a tak berte moj prispevok len myslienku na debatu. papa 73

Re: Pozvánka na Novoroční PMR štafetu 2019
Od: Apache Znojmo - Pátek, 21.12. 2018 - 16:03 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Pepo, dokud nebude dostatek 16ti kanalovych stanic mezi PMRkari , tak to nema smysl. Myslim ze to bude trvat jeste nejaky ten rok, nez se akce v takovem rozsahu bude moct konat na hornich 8 mi kanalech.

Re: Pozvánka na Novoroční PMR štafetu 2019
Od: Tom Terasa Třinec - Neděle, 23.12. 2018 - 12:11 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
až těch stanic bude dostatek, budou obsazeny kanály i tam ...

Re: Pozvánka na Novoroční PMR štafetu 2019
Od: JanoKorňa - Neděle, 23.12. 2018 - 15:03 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
ved ja to chapem, ze zatial nie kazdy ma 16CH PMRko.......zatial ani ja :-( ......ale uz sa na tom pracuje :-)
-ale kebyze organizatori tu na CBPMR.CZ sem-tam utrusili do eteru, ze na rok 2020 planuju zacat vyuzivat aj kannaly 9-16, tak by asi vsetci PMRkari boli schopni behom roka "prezbrojit" na 16CH..... ja myslim ze ano.

-ono v podstate mne osobne je to skoro jedno, lebo preferujem CB (byvam uuuuplne v doline, cca 20m od miestneho potoka), ale ked tu citam ako sa niektori trapia po kopcoch so spojenim, lebo im tam niekto "z doliny" lezie (nic netusiac, ze neaki aktivisti na kopcoch sa snazia o 200km DX na hrane pocutelnosti), tak mi to pride ako skoda vasej namahy na tie kopce vyliezt a pritom uuuuplne legalne by sa to dalo vylepsit za cenu cca 30-50Euro penazov na osobu.

© www.cbpmr.cz • Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.02 sekund