Radiostanice 27Mhz Rychlá navigace: Přihlášení uživatele Vysílačky Portejbly DX spojení Lokátory Portejbly Připomínky

Novoroční PMR štafeta 2020

Akce

Chci vás pozvat na další ročník Novoroční PMR štafety ... (Apache Znojmo)Lednová PMR štafeta 2020


PMR štafeta je zábavná akce určená široké veřejnosti a hlavně těm, kteří s PMR vysílačkou zkoušejí navazovat dálková spojení při výletech po našich horách a kopcích. Smyslem akce je pokusit se o postupné řetězové spojení mezi všemi účastníky o co možná nejdelší celkové trase.

Do štafety je nutné se předem přihlásit, aby bylo možné včas naplánovat trasu a přidělit pořadová čísla štafetářům. Uzávěrka přihlášek je pro Novoroční štafetu 2020 stanovena na pátek 27.12.2019 do půlnoci (24:00). Výběr lokality odkud je možné vysílat je zcela libovolný, očekáváno je buď území České, nebo Slovenské republiky, vyloučené není ani nejbližší pohraničí okolních států.

Nedoporučuji vysílat z míst 200m nad mořem, nebo nižších a zapadlých údolí. Štafeta se pak nedá dobře zorganizovat. Vyberte si tedy kopec, nejlépe holý, a vysílejte odtamtud.

Trasa bude vystavena zde na webu nejpozději do pondělní půlnoci 30.12.2019. Všichni přihlášení budou zároveň informování e-mailem o svých přidělených pořadových číslech v trase.


Průběhu celé akce:

PMR štafeta bude zahájena 01.01.2020 ve 14:00 souběžně na dvou kanálech (viz. níže) krátkým úvodním slovem posádky číslo 1 a předáním slova na další kolegy v pořadí.

Pro Moravu a Slovensko kanal č. 6 (kontrolní stanice CH-8)
pro Čechy kanál č.5. (kontrolní stanice CH-4)

Řetěz poběží systémem "TAM a ZPĚT". To znamená, že po dosažení posledního naplánovaného bodu se slovo bude vracet v opačném pořadí přes všechny zastávky do bodu číslo jedna, kde bude štafeta krátkým shrnutím posléze ukončena. Každý tedy bude hovořit dvakrát, v prvním kole buďte struční a věcní. Až dostanete slovo postupně sdělte tyto informace:

vaše pořadové číslo,
volačku, (příp. název expedice a volačky kolegů co jsou s vámi)
název stanoviště odkud vysíláte,
nadmořskou výšku,
lokátor.

Modelová relace může znít třeba takto: "přijímám štafetu od dvojky, moje pořadové číslo je tři, všechny zdraví Honza Znojmo, vysílám z Ještědu, který měří 1012m a leží v lokátoru JO70LR a jsem tady společně s Frantou Znojmo a posíláme tímto štafetu dál na stanici číslo čtyři ..."

Po zahájení štafety je všeobecně nutné dodržovat pravidla radiového klidu. To znamená: nesnažte se navazovat spojení ani posílat dotazy typu: "slyší mě někdo?" To ponechte na případný monitorovací kanál 5 a 8, kde vám může odpovědět kontrolní stanice na pozadí štafety. Mluvte pouze tehdy, když bude na vás voláno.

Když se štafeta zasekne, vyčkejte na výzvu kontrolní stanice a nechte štafetu v její dikci. Pokud se vás kontrolka zeptá, zda-li jste stanici někdo slyšel, očekává se, že ten, kdo ji slyšel, řekne stručně třeba "ANO, Jarda Humpolec " a né že dalších pět lidí bude přes sebe říkat: "já nikoho neslyšel".

Velkou prosbu směřuji aktérům, ale také k posluchačům: Dodržujte prosím krátce před startem štafety a v průběhu akce radiový klid na kanálech č. 5 a 6. Veškeré domluvy nesouvisející s předávkami odlaďte na kanál číslo 8 (Pro Moravu a Slovensko) a kanál č. 4 (pro Čechy), který doporučuji využívat k těmto účelům.

Na trase může dojít k různým situacím a pokud by se vám třeba nedařilo z nějakého důvodu uskutečnit předávku na dalšího v pořadí, doporučuji vám volat výzvu: "Tady stanice číslo..., slyší mě někdo další v pořadí komu bych mohl předat štafetu?" Tomu kdo na vaši výzvu zareaguje vysvětlíte, že vás následující kolega neslyší a že dáváte slovo právě jemu a ať se pokusí spojit s kolegou který byl vynechán... Pokud by došlo k dalším nejasnostem, doporučuji zavolat (pokud je to reálně možné) mě (Apache Znojmo) = startovní stanici č.1. Nebo na nejbližší kontrolní stanici.

Posádky si mohou zapisovat reporty o slyšitelnosti svých kolegů, které nepovinně mohou odeslat po akci k vystavení na web ( na můj e-mail: apache@volny.cz ).

Ve druhém kole se opět představíte svými údaji, stejně jako v prvním kole. Takto by se mělo postupně celé kolečko uzavřít a akce tímto úspěšně končí. Cílem PMR štafet však není jen pár desítek minut trvající kolečko, ale je to také pobídka pro všechny ostatní fandy k vysílací aktivitě. Vždyť před začátkem štafety i po ní bývá vždy mnoho příležitostí k hezkým vzájemným spojením.

Po akci vytvořím elektronický pamětní lístek, zasílaný e-mailem všem aktivně zapojeným štafetářům.

Máte-li jakékoliv dotazy - pište! Nerozhodnuté zájemce prosím, ZKUSTE TO - PMR štafeta je o zábavě, takže rádi přivítáme mezi sebou i "nováčky"! Věřím že se i pro tuto zímní štafetu najde dostatek nadšenců a společně štafetu zdárně realizujeme. Všem přeju mnoho štěstí při výběru té nejvhodnější kóty a těším se v lednu naslyš na pásmu.


Související odkazy:

Přihlášení do štafety
Přehledka přihlášených s mapkou
Video připomínka loňského ročníku ...

TRASA Novoroční PMR štafety 2020


Apache Znojmo

Tisk Tisková verze článku


"Novoroční PMR štafeta 2020" Přihlásit/Registrovat | 3 komentářů | Vyhledávání v diskusích
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím zaregistruj se.

Re: Novoroční PMR štafeta 2020
Od: Jura Odry - Neděle, 03.11. 2019 - 19:33 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Mám dva stručné dotazy:

- Proč je pro Moravu a Slovensko jiný kanál než pro Čechy?
- A nenaladíme se na nějaký subkanál abychom nebyli náhodou rušeni?

Jinak na akci se těším a velice rád se zúčasním.

Re: Novoroční PMR štafeta 2020
Od: Saruman Čelistná - Pondělí, 04.11. 2019 - 18:14 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Subkanál nemá smysl, je to pouze subtónem otevíraný squelch, který má zajistit, že neslyšíš vysílání bez subtónu nšbo s jiným subtónem, a to proto, že SQL tvé stanice zůstává uzavřen. Nicméně v podmínkách horších než dobrých na portejblech zjistíš, že je mnohdy stejně třeba operovat s otevřeným SQL. Pokud na kanále vysílá někdo jiný bez subtónu nebo s jiným subtónem, tak tě stejně ruší, protože přebije signál toho, koho slyšet chceš, akorát o tom nevíš. Subtóny (marketingově nazvané "subkanály") mají smysl pouze v malých lokálních skupinkách, kdy nechceš, aby ti kdeco otevřelo squelch, ale zároveň předpokládáš, že signál tvých parťáků bude nejsilnější a rušení přebije. Stejně tam ale přetrvává nepříjemný defekt a sice že máš-li nastaven subtón, můžeš naopak ty rušit komunikaci o které nevíš.

Re: Novoroční PMR štafeta 2020
Od: Karel Suchomasty - Pátek, 08.11. 2019 - 15:28 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Dva kanály pro dvě štafety a dva kanály jako kontrolní, takže celkem čtyři. Štafety poběží jako vždy dvě současně, Čechy a Morava + Slovensko. Na stejném kmitočtu by se mohly rušit!? Dokonce by se mohly překřížit, kdyby někdo převzal předávku z České na Moravskou a opačně...

© www.cbpmr.cz • Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.01 sekund