Přináším přehledku nově spuštěných funkcí v bance deníků.
Na sklonku starého roku jsem započal dohrávat nové funkce v deníkovém uložišti. Mnozí z vás si všimli že je nyní umožněno u ručně napsaných (vložených) deníků dodatečně opravovat všechny položky v deníku. Pokud nyní vystavíš deník a zjistíš že jsi špatně napsal lokátor, nebo ses překlepl ve volačce, žádný problém. Stačí klepnout na položku EDITACE a pak si již vybrat řádek který chceš upravit, dále přepsat údaje a jedním kliknutím potvrdit uložení. Nyní se automaticky aktualizuje i mapka se spojeními.
Jedinou podmínkou pro úspěch editací, je být přihlášeným uživatelem webu. Neregistrovaný uživatel si musí při psaní deníku uložit svoje heslo, či e-mail na který je případně posílán editační odkaz.
U deníků vložených ze souborů C6V (program DenikCL6) je umožněno editovat některé údaje z hlavičky a obsah volaček. Naše aplikace zůstává primárně pouze čtečkou těchto souborů a proto jsem neumožnil editování lokátorů, s ohledem nato že program DenikCl6 obsahuje nepatrně odlišnou formulku na výpočet vzdáleností, kterou nedisponuji.
Pod mapou se spojeními se objevila dvě nová tlačítka : ≡C6V≡ a ≡TXT≡ viz:
Již vystavené deníky je možné stáhnout právě ve formátu C6V (program denikCL6). Vše je uloženo v ZIP souboru a pokud deník obsahuje více vysílacích stanovišť jsou ve staženém ZIPu uloženy soubory odděleně dle vystavených stanovišť.
Druhá varianta ke stažení - respektive ke zobrazení je prostá textová forma. Po rozkliknutí tlačítka ≡TXT≡ se otevře okno se spojeními tak jak se píší při vložení, tento prostý text lze zkopírovat, nebo jedním dalším kliknutím přenést zpět do vkládacího formuláře. Tato vychytávka se ti může hodit pokud chceš nějaký chybně zapsaný deník smazat a následně doplnit o nějaké chybějící spojení... Zpětné přenesení do vstupního formuláře ti může ušetřit spoustu práce navíc ;-).
Rychlé zapisovadlo se aktivuje přes červené menu nad hlavním polem, kde se běžně řádkově zapisují spojení. Jeho smyslem je zrychlit celý proces zápisu do deníku. Zrychlení spočívá v tom, že zapisovadlo umožňuje psát údaje o spojení v libovolném i zpřeházeném pořadí a pouze malým písmem. Po dopsání stačí klepnout na klávesu ENTER nebo na ikonu s tužkou, aplikace se poté sama postará o správné přeformátování obsahu a přenese vše do velkého pole. Zapisovadlo navíc obsahuje našeptávač nejpopulárnějších PMR volaček, nabídnuté shody je možné rychle použít do zápisu. Tuto výhodu vysvětlím na konci článku. U přímého zápisu spojení přes velké pole se nic nemění - tam zůstaly pravidla užití při starém! Komu zapisovadlo vyhovovat nebude, ten ho jednoduše nepoužije a zapíše deníky jako doposud. Osvojit funkčnost si můžete i bez vystavování deníku...
Následující obrázek ukazuje jaké krkolomné zápisky (vlevo) umí zapisovadlo převést do správného formátu (vpravo):
Z ukázky je patrné že zápis portejblové nebo mobilní pozice můžeš psát zkráceně bez lomítek p nebo m, lomítka jsou doplněna automaticky. Zápis časů je též umožněno psát několika způsoby. Povolené formáty jsou tyto: 723, 7.23, 7:23. Bere to i zápis s nulou na začátku.
Psaní reportů je specificky ošetřeno, opět malá ukázka s jakými variantami si zapisovadlo poradí:
Reporty se automaticky přesouvají za středník do prostoru pro poznámky. Povolené formáty zápisu reportů jsou tyto (vždy bez mezer, na velikosti písmen nezáleží): r4, 4r, r57, rp4, rv5, rp59, 4rv, 5rv, 59rp (* rv = report vyslaný, rp = report přijatý).
Pokud jsi zvyklý na nějakou svoji variantu zápisu reportu, piš ho normálně do poznámky za středník jako doposud. např: Jerry Nové Město JO70OW;59, 57
POZOR na zápis nadmořských výšek kopců, mezi číselným údajem o výšce a jednotkou metrů nesmí být mezera (např. Ještěd 1012m, Říp 456m ...) jinak by docházelo ke kolizím se zapsanými časy.
Po načtení zapisovadla je našeptávač vždy zapnutý, je umožněno ho uživatelsky vypínat. Našeptávač se aktivuje sám psaním textové obsahu a pokud najde shody, nabídne je k použití. Maximálně zobrazuje najednou až deset nalezených volaček. Viz. obrázek:
Dle příkladu je patrné, že u hodně známých volaček je nejúspornější psát jen útržky začátků jmen např. ma kbe —> Martin Kbely ... je no —> Jerry Nové Město .... zbytek práce obstará našeptávač sám, pro posun v našeptávači se používají klávesy s kurzorovými šipkami ↑ ↓, a pro výběr stačí zmáčknout klávesu CTRL, nebo klepnout myší přímo na vybranou položku. Poté je možné dopsat čas spojení, nebo poznámku a pro konečné vložení se stiskne ENTER.
Zapisuješ-li volačku u které není jistota zda-li vůbec bude v našeptávači obsažena, piš ji nejlépe v normální posloupnosti celou a našeptávač průběžně buď nabídne shodu, nebo zůstane skryt. Viz. obrázek:
POZOR, pro načítaní našeptávače je nutné začínat psát frázi přímo volačkou, pokud by jsi začal psát číslicemi čas spojení a poté volačku, našeptávač zůstane skrytý, takto je nyní aplikace záměrně koncipována.
Pro zrychlení zápisu nového vysílacího stanoviště stačí při prázdném políčku klepnout na klávesu SHIFT, aplikace sama vloží identifikační značky jimiž jsou tři krátké pomlčky z obou stran, to už zběhlý uživatelé deníků znají. Doprostřed se dopíše název QTH včetně nadmořské výšky a lokátoru, opět je to umožněno malým písmem.
Pokud je kurzor přítomný v zadávacím políčku, lze si vynutit dočasné zapnutí nebo vypnutí našeptávače klávesou ESCape. Dá se to využít i k případnému resetu, kdyby náhodu došlo k neočekávanému "zamrznutí" našeptávače.
Za zmínku ještě stojí i nová možnost načítaní z historie. Tato funkce se může hodit když náhodou zavřete omylem rozpracovaný deník, nebo vám "spadne" neočekávaně prohlížeč. V historii zůstávají naposledy zapsaná spojení do velkého pole a je umožněno je opětovně vkládat. Data tam zůstávají i po zavření okna prohlížeče.
vznikla jakýmsi výcucem z vystavených deníků za období posledních několika měsíců. Vybraný seznam byl zběžně zkontrolován a mírně poupraven. U uživatelů jezdících často na portejbly byly vybrány i varianty s portejblovými stanovišti.
Rozhodně nejde o dokonalý seznam a není mým cílem ho nějak nafukovat o vzácně se ozývající volačky. Nový zápis bude ode dneška podmíněn tím že se daná volačka musí minimálně dvakrát objevit v již vystavených PMR denících. O nové zápisy a opravy je možné žádat na této stránce. Tam najdeš i přímé vyhledávání uložených PMR volaček. V seznamu je nyní přes 400 záznamů.
Deníkové uložiště nám slouží od podzimu 2013 a doteď v něm zůstává vystaveno více než 1200 deníků od mnoha uživatelů. Díky tomuto obsahu se dá z deníku vyčíst pár zajímavých statistik a možná se tomu budu věnovat někdy příště. V rozpracovaném stavu totiž zůstávají některé statistické funkce, které budu do deníků přidávat postupně během roku. Inspirací a motivací k rychlému dokončení budou vaše reakce, proto si případné připomínky nenechávejte pro sebe ;-) a písněte mi ideálně přes tento formulář.
PS: následující článek budu věnovat tématu jak kvalitně a efektivně zapisovat údaje o spojeních ...., aneb VÁŠ VYSTAVENÝ DENÍK = VAŠE VIZITKA :-). O tom ale až příště....
"Novinky v uložišti deníků" Přihlásit/Registrovat | 1 komentář | Vyhledávání v diskusích |
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah. |
Re: Novinky v uložišti deníků Od: Jakub Řevnice - Čtvrtek, 14.01. 2016 - 17:15 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu) |
Smekám klobouček a vysílám hlasité díííky :-) |