Radiostanice 27Mhz Rychlá navigace: Přihlášení uživatele Vysílačky Portejbly DX spojení Lokátory Portejbly Připomínky

Nejlevnější VKV a UKV anténa

Rady a návody

...jak si udělat levnou vícepásmovou anténu prakticky jen v ceně konektoru...


Nevymyslel jsem to já, ale je to už dost dávko kdy jsme to začali používat v OK1KDA a přišel s tím tuším Petr OK1APY a nevím jestli to vymyslel a nebo někde našel? Tehdy jsme ještě internet neměli, tak možná v nějakém AR?

Teleskop je vykuchaný z nějakého starého tranzistorového rádia. Připájí se na střední vodič v konektoru BNC, PL... jak je libo. Proti vytržení a zároveň odizolování od země je zajištěn tavnou pistolí. Vyladění se provede velice snadno a to metrem. Vytažení teleskopu se pak označí pro každé pásmo třeba černým fixem.

Puntičkáři si anténu samozřejmě připojí na analyzátor a vytažením jí naladí naprosto přesně. Po nasazení na ručku je stejně potom všechno trochu jinak? Anténu používám i na autě přišroubovanou na magnet. Anténa je jednoduchá a hlavně bez traků, na kterých může být i ztráta výkonu... Navíc je skladná a dá se strčit složená do nějaké kapsy na tlumoku i s rádiem.

Nejlevnější vkv a ukv anténaVHF, UHF anténa levně


VKV a UKV anténa


VKV a UKV anténa 2


Karel Suchomasty OK1MLP

Tisk Tisková verze článku


"Nejlevnější VKV a UKV anténa" Přihlásit/Registrovat | 16 komentářů | Vyhledávání v diskusích
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím zaregistruj se.

Re: Nejlevnější VKV a UKV anténa
Od: Expedice Žába - Pondělí, 30.03. 2020 - 11:48 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Ahoj Karle, ano to je velmi známá možnost výroby čtvrtky. Ještě je vhodné ji doplnit drátovou protiváhou v délce dvoumetru a třeba bužírkou si na ni vyznačit i délku pro sedumdesátku. Tak snadno poznáš na jakou délku teleskop vytáhnout. A navíc je tam ta protiváha, která alespoň na CB a tak i možná tady vylepší sílu signálu. Honza.

Re: Nejlevnější VKV a UKV anténa
Od: Karel Suchomasty - Pondělí, 30.03. 2020 - 14:19 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Honzo, ano pouze čtvrtky. Na 2m jedna protiváha necelých 50cm a je z toho vlastně dipól. Když je protiváha v úhlu k anténě, tak to i částečně směruje. Když jdu ale na kopec dělat FM pohár, tak mám vždy směrovku YAGI na 70cm a nebo HB9CV na 2m. Jeden rok jsem je tahal i obě a dával je na jeden teleskop. Trochu problém jak táhnout dolů svody aby vertikálně polarizované antény neovlivňovaly.

Re: Nejlevnější VKV a UKV anténa
Od: Zdenek Pokratice LT - Pondělí, 30.03. 2020 - 22:33 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Jsou to relativně malé antény, kabel jde vyvést do boku a připevnit ke stožárku dejme tomu půl až jeden metr pod anténou. Případně lze vyvést po ráhnu za anténu....

Re: Nejlevnější VKV a UKV anténa
Od: Karel Suchomasty - Úterý, 31.03. 2020 - 16:51 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Nahoře 5EL YAGI 433MHz a pod ní HB9CV 145MHz. Obě přilepené izolačkou za zářič. Takže velká smyčka zadem z té YAGI kolem Hábiny ... Lepčí řešení je podle posledního Radioamatéra od Tomáš OK1GTH a Karla OK1ELE. Dvoupásmová 2x2El YAGI napájení jedním koaxem.

Re: Nejlevnější VKV a UKV anténa
Od: Expedice Žába - Úterý, 31.03. 2020 - 19:35 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Ahoj Karle, tento komentář je k čemu? Můžeš to nějak dát do souvislostí? Děkuji, Honza.

Re: Nejlevnější VKV a UKV anténa
Od: Karel Suchomasty - Středa, 01.04. 2020 - 08:17 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Honzo jen odpověď Zdenkovi.

Re: Nejlevnější VKV a UKV anténa
Od: Expedice Žába - Středa, 01.04. 2020 - 10:51 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Ahoj, škoda. Já myslel že dáš třeba do galerie fotky a komentář, popřípadě okopíruješ ten článek, abychom se i my, co Radioamatéra neodebíráme, se mohli pokochat řešením.

Re: Nejlevnější VKV a UKV anténa
Od: Karel Suchomasty - Středa, 01.04. 2020 - 16:00 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Honzo Radioamatér je určen ke stažení pro konkrétního HAMa a ani články se z něj kopírovat nemají. Napíši ale Tomášovi OK1GTH jetli by to sem neposlal a nebo to dovolil zkopírovat. Je to docela vymakaná skládací anténa do tlumoku. Montáž na laminátový teleskop pro obě polarizace.

Re: Nejlevnější VKV a UKV anténa
Od: Expedice Žába - Středa, 01.04. 2020 - 22:33 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Ahoj, vidím ve fotogalerii. Já myslel že je to něco novýho. To je DK7ZB. Tohle mám taky. Z pro mne známých výrobců antén Yagi má nejlepší řešení Diamond. Ty krásně složíš a rozložíš i víceprvkové. Ale stejně nejlepší směrovka pro mne je bílá hůl.

Re: Nejlevnější VKV a UKV anténa
Od: Karel Suchomasty - Čtvrtek, 02.04. 2020 - 07:51 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Nic nového se v oblasti anténní techniky vymyslet už nedá. Zázračná anténa neexistuje! Ale i ta nejdivnější a nejblbější anténa může jednou zazářit, když se vytvoří vhodné podmínky. Jsou borci, co si antény vyrábějí a ti co to nezvládnou si je kupují. Kdyby to chtěl někdo zkusit, ta Tomáš OK1GTH dá ten článek na svůj web. http://ok1gth.nagano.cz/

Re: Nejlevnější VKV a UKV anténa
Od: Expedice Žába - Čtvrtek, 02.04. 2020 - 14:12 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Ahoj a už tam je? Včera hledáno ale nic tam není. Jinak já si ji taky udělal dle DK7ZB ale zatím nezkoušel. Na vyzkoušení také čeká 9 ti prvková od DK7ZB na 70 cm také samodomo vyrobená. Ještě mám v plánu tu 4 + 5 dualband. Sice jsem ji už měl od OK5IM a prodal ji, ale teď si ji chci vyrobit sám. Mě hlavně zajímá technické provedení toho balunu. To máš z toho samého kabelu smotáno? Kolik závitů a jaký průměr?

Re: Nejlevnější VKV a UKV anténa
Od: Karel Suchomasty - Čtvrtek, 02.04. 2020 - 15:16 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Máš ten balun v soukromé poště.


Re: Nejlevnější VKV a UKV anténa
Od: Expedice Žába - Pondělí, 30.03. 2020 - 11:54 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Ahoj, ještě přidám odkaz kde lze levně pořídit teleskopické antény https://www.hadex.cz/_10antenypokoj-anteny-anteny-teleskopicke/
Jinak dobrá byla z Diamantu, myslím že to bylo rádio s kazeťákem, Je zasunutá krátká takže vyhoví i pro pásmo PMR a silná, takže je širokopásmovější.


Re: Nejlevnější VKV a UKV anténa
Od: Saruman Čelistná - Pondělí, 30.03. 2020 - 23:18 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Já jsem s tímto experimentoval, neříkám, že jsem někde neudělal chybu... Na TX to fungovalo, otevřel jsem s tím převaděč i na miliwatty, což s obyčejným prutem Nagoya 771 nešlo. Nicméně na příjem to bylo úplně marný, tak jsem to vzdal. Nevím, co jsem dělal špatně. Obvykle to bývá naopak, poslouchat lze na leccos, ale tady s tím jsem opakovaně zažil, že jsem někoho bral r2 a on mě r5, což se mi s proutkem nestává.

Re: Nejlevnější VKV a UKV anténa
Od: Karel Suchomasty - Úterý, 31.03. 2020 - 17:00 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Ten teleskop nemusí být zrovna kvalitní, může být mezi články vakl a možná přechodový odpor. Já jich udělal několik a fungují. Jediná výhoda je ale jen ve skladnosti a možnosti s jednou anténou na víc pásem. Na 145MHz jsem jí zastřihl na potřebnou délku a je o ten ustřižený zbytečný zbytek i lehčí. Na portable je dobrý každý gram co nemusím nést.


Re: Nejlevnější VKV a UKV anténa
Od: Jirka Jenštejn - Pátek, 14.08. 2020 - 21:14 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Co znamená, že je "bez traků"?

© www.cbpmr.cz • Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.03 sekund