Radiostanice 27Mhz Rychlá navigace: Přihlášení uživatele Vysílačky Portejbly DX spojení Lokátory Portejbly Připomínky

Maraton pěti vrcholů a DXing v Orlických horách

PMR pásmo

Článek nám zaslal Jarda Velké Poříčí


Hlásí počasí bez deště, a tak vyrážím se svým dobrým přítelem staffbullem Rockym dobývat Orlické hory. Celý výlet začínám na parkovišti v 8.30hod. Všude kolem je mlha viditelnost tak 20m, teplota 8°C, nárazový vítr cca 35 - 40km v hodině dle Aladina. Nicméně vyrážím směle kupředu.
Přicházím k Masarykově chatě na Šerlichu, vítr značně fouká a mlha houstne.

Foto 1

Těsně po deváté hodině stojím na vrcholu Šerlichu 1027m. No nazdar, takhle zarostlé poměrně vysokými smrky jsem to nečekal. Nevadí, v pozadí prosvítá malý průsek lesa, zkusím to tam, snad to půjde.

Foto 2

Ze stromů na mě kape voda, všude mlha, velký vítr. Odskvelčuji, naslouchám a dávám výzvu znovu a znovu. Náhle se z éteru ozve: "tu Peter Prosek, Jardo berieš ma"? Tak rád ho slyším, Peter kvůli mně nešel po noční spát a šel na Hvězdárnu Ďáblice. Oba máme velkou radost z podařeného spojení v délce 138km. Pak přichází další spojení a po půl hodince je vrchol aktivován. Rychle nezbytné foto, sníst snídani a úprkem na Malou Deštnou. Čeká mě toho dnes ještě mnoho.

Foto 3

Počasí se stále nelepší, začínám stoupat na Malou Deštnou. Vysílačka je vypnutá a schovaná v batohu, vždy ji zapínám až na vrcholech. Pokud bych vysílal i během cesty, tak vytyčené vrcholy prostě nestihnu.

Foto 4

Již v srpnu jsem zde našel malou cestičku na vrchol, kterou záhy objevuji znovu. Přicházím na vrchol Malé Deštné 1090m. Vybaluji vysílačku a po chvilce mám spojení na Dvorskou boudu Krkonoše s Danielem Hradec Králové. Náhle se za mnou objeví dva páry mladých lidí, pozdravíme se, a já začínám znovu vysílat. Po chvilce se tito lidé vracejí s prosbou, že se ztratili. Beru telefon, zapínám offline mapy.cz a běžím s nimi ke zmiňované cestičce. Dostávají ode mě instrukce, že 100m pod námi je asfaltová cesta.
Po návratu na kótu vrcholu začínám znovu dávat výzvy a náhle slyším Karel Praha. S rychlostí blesku vytahuji telefon, ruce se mi začínají klepat ... začínám točit své první vysílací video, Karel je přeci na druhém konci republiky! Pak to slyším znovu a opravdu, mám spojení až na Klínovec 244.1km! V tu chvíli si myslím, že mám své nové osobní DX, ale během dne bylo ještě vše trochu jinak :-) Hned po spojení slyším výzvu na mě od Karla Kladno, pobírám ho, ale je to stále přerušované. Jsem dost vyklepaný z předchozího DX, k tomu točím ještě video, kolem mě fičí vítr a Rocky se už zase celý klepe zimou. Karel Kladno mě trpělivě hlásí svůj lokátor, vůbec to v té chvíli nechápu a stále mu nutím svůj lokátor. Nakonec spojení dokončíme, díky Karlovi a jeho trpělivosti. Kopec kolem mě je opět zarostlý smrky, ale nakonec je aktivován, hurá.

Foto 5

Vše balím, vypínám opět vysílačku a vydávám se směrem na Velkou Deštnou. Na této cestě potkávám lidi, kterým jsem pomohl s orientací. Jsem nesmírně rád, že našli cestu a nemusí je hledat vrtulník.

Foto 6

Po příchodu na Velkou Deštnou 1115m těsně před polednem, zapínám vysílačku, na kanálu 7 je velký mazec. Přepínám na kanál 8, téměř ihned se mi ozývá Sasan Horní Stakory, rád ho znovu slyším. Přicházejí další spojení. Pak se daří spojení s Ludvou Most, další spojení přes 200km, nevěřím tomu, ale opravdu se to děje. Po chvíli je vrchol aktivován.

Foto 7

V rychlosti balím vysílačku a poloběhem ženu na vrchol Jelenka, snad ještě bude někdo v éteru, až tam dorazím. Počasí se lepší a vítr konečně pomalu slábne.

Foto 8

Je štěstím, že jsem dnes sám s Rockym a rodina zůstala doma. Používám indiánský běh - chvilku chůze, chvilku běžím. Místy jsou bažiny a cesta je přehrazená popadanými stromy. Zvolil jsem čárkovanou cestu, dle mapy. Je to sice kratší, ale o to horší cesta :-) Přicházím na vrchol Jelenky 1083m a lezu na vyvýšený břeh u cesty, kolem jsou znovu vysoké smrky, ale naštěstí už řídce. Přichází první spojení rád znovu slyším Daniela Hradec Králové z Dvorské boudy. Náhle se na pozadí šumu vynořuje Ludva Most, je to paráda další spojení přes 200km. Ozývá se mi také Richard Čáslav, který dorazil na Anenský vrch. A pak, pak to přichází znovu Karel Praha Klínovec 245,6km, je to neuvěřitelné a štěstí nám je nakloněno! Vrchol je aktivován. Vše znovu balím a poloběhem spěchám na vrchol Koruna. Čas kvapí a éter pomalu utichá.

Foto 9

Při stoupání na Korunu na úbočí zpomaluji a fotím vrchol Jelenky, na pozadí je Velká Deštná, tam jsem byl před dvěmi hodinami a možná se tam dnes ještě budu vracet.

Foto 10

Přicházím na vrchol Koruna 1101m. Koutkem oka zahlédnu pár desítek metrů od vrcholu bunkr, rozhodnutí je okamžité, musím se dostat nahoru. Naštěstí je na bunkru násep, vybíhám nahoru, vybaluji vysílačku a deník. No sláva, první spojení je téměř hned, znovu Daniel Hradec Králové. Dávám výzvy a nevěřím vlastním uším - Karel Praha Klínovec, tentokrát je to opravdu moje osobní DX 246.3 km.

PMR Výškopis DX JO80FG - JO60LJ


Oba dva to máme rádio 1 - 2, děláme to snad na pětkrát. Nakonec se to podaří, v té chvíli si to ještě neuvědomuji, vzdálenost jsem změřil až doma a hned oslavil panákem zázvorového likéru :-) Najednou slyším v šumu: "tady Mates Brno Kelčský Javorník" prostě to je dnes neskutečný den, právě jsem se dovysílal téměř na slovenské hranice cca 136km. Začíná pardubické kolečko, které mi vše přemazává. Naštěstí si stíháme s Matesem vyměnit informace. Zkouším ještě rychle dát výzvu na přeladění, ale Mates už je fuč... Nicméně vrchol je aktivován.

Foto 11

Přicházím zpět na cestu mezi bunkrem a kótou vrcholu Koruna cca 50m od bunkru, který je na fotografii vlevo, na pozadí jsou tři soušky na horizontu.

Foto 12

Dávám výzvu spíše už jen tak a jsem překvapen, ozývá se mi Jakub Letná Praha, který stoupá na vrchol Šeřín v Krkonoších. Rád Jakuba slyším, pak pokračuji s rozhodnutím, že Velkou Deštnou dám dnes ještě jednou. Cesta na fotografii je už téměř před vrcholem, ale to stoupání jsem prostě musel vyfotit.

Foto 13

Po 3,5 hodinách jsem znovu na Velké Deštné. Počasí je luxusní, teplo, vítr nefouká. S Rockym si užíváme zasloužené pohody. Vytahuji vysílačku a znovu dávám výzvy, přeci jsem se nevracel jen tak. Na druhou stranu i kdyby už bez spojení, tak tento výhled za to stojí.

Foto 14

Po chvilce se ozývá Vix Polabiny, který jede na kole na silnici. Pro mě nová volačka a jsem rád, že spojení dopadlo. Už před půl pátou jsem zaslechl cb18prahalocal, ale až po páté hodině se mi daří na něho dostat. Znovu spojení na Hvězdárnu Ďáblice, ale tentokrát s člověkem, se kterým jsem spojení ještě nikdy nedělal. Slyším ho rádiem 5, ale já jsem slyšet jen rádiem 1 - 2. Na několik pokusů se nakonec spojení podaří. S těžkým srdcem se loučím s krásným místem, ale je na čase se pomalu začít vracet k parkovišti. Na fotografii nalevo vrchol Jelenka a hned za ním Koruna, tam jsem byl před dvěmi hodinami...

Foto 15

Po příchodu na parkoviště zjišťuji, že mám ještě cca 30 minut do tmy. Náhle se rozhoduji a jdu do toho znovu. Vybíhám na Masarykovu chatu na Šerlichu na vyhlídkové místo a pokouším se udělat fotku než bude tma.

Foto 16

Dochází mi baterie ve vysílačce, shazuji batoh vytahuji náhradní a vylézám na takovou polorozpadlou dřevěnou konstrukci, hned jsem o dva metry výše. Dávám výzvy, je po 18 hodině a éter je mrtvý. Najednou se ozývá Gim Dobruška, opět pro mě nová volačka, úspěšně děláme spojení. Dávám výzvu za výzvou, ale už je asi pro dnešek konec. Rocky na mě zespodu vyčítavě kouká, začíná být poměrně zima. Balím a odcházím, ale na rohu Masarykovi chaty mi to nedá a dávám výzvu. Ozývá se mi Franta Velešov na vrcholu Kapraď 529m, mám velkou radost a za svitu oken z chaty zapisuji jedno z posledních spojení do deníku. Při sestupu na parkoviště se mě ozývá František Svinčany, se kterým chvilku povídám a nadšeně mu sděluji v rychlosti zážitky z celého dne. Poslední spojení mám s Danielem Hradec Králové a děkuji mu za velkou pomoc s aktivací dnešních vrcholů. Obě tato spojení už nepíši, v tomto lokátoru se dnes slyšíme již podruhé.
Přicházím znovu na parkoviště je po 19 hodině, volám domů ženě, že už končím a jsem v pořádku. Byl to dlouhý náročný den, ale stálo to za to. Jsem nabitý energií z hor a krásné přírody nejméně na týden.

První natočené vysílání a 3 DX s Karlem Praha Klínovec
Malá Deštná - Klínovec - 244.1km - z tohoto je video záznam
Spojení s Karlem Kladno Vinařická hora 165.3km - z tohoto je video záznam
Jelenka - Klínovec - 245.6km
Koruna - Klínovec - 246.3km - moje osobní DX!

Video - Jarda Velké Poříčí PMR DX
Přehrát video na Youtube


Celkem jsme nachodili s Rockym téměř 18km. Náš výlet jsme začali v 8.30 hod. a dokončili v 18.55 hod. Zdolali jsme pět vrcholů ve třech lokátorech. Podařilo se mi 27 spojení a z toho bylo 5 DX přes 200 km.

Deník Spojení 5112
viz. deník spojení

Děkuji Všem za nesmírnou trpělivost, obzvláště dálkových DX, kde člověk loví každé slovíčko spojení na vlnách hlubokého šumu. Dále patří poděkování lidem, kteří mi mnohdy nechali volno na kanále, opět při dálkových DX.
Těším se zase někdy na slyšenou při dalším putování 73!

Jarda Velké Poříčí

Tisk Tisková verze článku


"Maraton pěti vrcholů a DXing v Orlických horách" Přihlásit/Registrovat | 16 komentářů | Vyhledávání v diskusích
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím zaregistruj se.

Re: Maraton pěti vrcholů a DXing v Orlických horách
Od: Jerry Nové Město - Úterý, 24.10. 2017 - 23:40 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
...díky za zprostředkování radostných okamžiků, které jsi prožil v krásných Orličkách. Gratuluji k pěkným úlovkům, fotkám a k prvnímu Youtube videu. Probudil si ve mně staré vzpomínky na rok 2006, kdy jsem měl přesně stejnou pěší trasu a z kóty Koruna (Orel) jsem "startoval" červnové svatojánské PMR kolečko a šlapalo to tam nádherně i na CB ;-). Jsou to chodivá místa a když se to sejde, je to paráda jakou si vylíčil ve svém článku.
Mimochodem tvůj milý parťák Rocky je pašák... tolik kilometrů co vždycky s tebou dává!

Re: Maraton pěti vrcholů a DXing v Orlických horách
Od: Jarda Velké Poříčí - Středa, 25.10. 2017 - 09:17 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Díky moc Jerry!
Vrcholy postupně zarůstají smrky... takže za pár let uvidíme. Když má člověk štěstí a trefí se do nějakého průseku lesa, tak to někdy vyjde. Rocky je zvyklý od malička na hory, akorát když už je takhle zima, tak je to pro něho na hraně...


Re: Maraton pěti vrcholů a DXing v Orlických horách
Od: Peter Prosek - Středa, 25.10. 2017 - 04:12 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
"Znovu spojení na Hvězdárnu Ďáblice, ale tentokrát s člověkem, se kterým jsem spojení ještě nikdy nedělal. Slyším ho rádiem 5, ale já jsem slyšet jen rádiem 1 - 2."

Bohužiaľ pre to mám vysvetlenie :-(

Inak super článok, ide ti to :-)

Re: Maraton pěti vrcholů a DXing v Orlických horách
Od: Jarda Velké Poříčí - Středa, 25.10. 2017 - 09:20 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Díky Peter.
Vždyť i ty máš zásluhu na aktivaci Šerlichu!
Také tuším o co jde s tím, co jsi psal...
Prostě mě ty kopce už od malička baví :-)


Re: Maraton pěti vrcholů a DXing v Orlických horách
Od: Kačer Praha - Středa, 25.10. 2017 - 06:22 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Dík za moc povedený čtivý článek a pěkné fotky. Čtením článku a prohlížením fotek jsem si právě zpříjemnil snídani.

Re: Maraton pěti vrcholů a DXing v Orlických horách
Od: Jarda Velké Poříčí - Středa, 25.10. 2017 - 09:21 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
To mě velice těší, jsem rád když mohu zprostředkovat radost dalším lidem. Děkuju :-)


Re: Maraton pěti vrcholů a DXing v Orlických horách
Od: Hraboš Barrandov Praha - Středa, 25.10. 2017 - 08:21 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Dík za hezký článek. Přecházel jsem Orličky před 4 rokamaa rád jsem si připomněl navštívená místa. Jen to počasí jsi měl o chlup lepší než já tenkrát. Trefil jsem echt horskou siberii.
Hned mám lepší náladu.
Gratulace k hezkým spojením a aktivacím kopců.

Re: Maraton pěti vrcholů a DXing v Orlických horách
Od: Jarda Velké Poříčí - Středa, 25.10. 2017 - 09:25 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Děkuji!
Počasí bylo docela fajn, ale až od oběda, akorát pro Rockyho už trochu na hraně, na každém vrcholu jsem se zdržel tak cca 40 minut a to už mi pejsek slušně vibroval...
Kopce mě baví už odmalička, teď to mám ještě zpestřené s aktivací PMR vysíláním. Zkoušel jsem dávat výzvy z Velké Deštné až do 17 hodin, ale na Tebe jsem se nedovolal. Takž někdy příště se těším na slyšenou :-)


Re: Maraton pěti vrcholů a DXing v Orlických horách
Od: Jakub Řevnice - Středa, 25.10. 2017 - 16:04 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Parádní čtení, díky. Oživuje to vzpomínky na mé toulky po kopcích na kole :-) Oni ale ještě přijdou a třeba se budeme někde nahánět po kopcích :-)

Re: Maraton pěti vrcholů a DXing v Orlických horách
Od: Jarda Velké Poříčí - Středa, 25.10. 2017 - 16:29 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Děkuju. Jsem sám zvědavý jestli někoho z této komunity PMR někdy potkám na kopcích osobně :-)

Re: Maraton pěti vrcholů a DXing v Orlických horách
Od: Telegnost Brno - Středa, 25.10. 2017 - 17:26 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Čas od času k osobním setkáním dochází. Je aspoň možnost poznat se trošku osobně a pokecat...


Re: Maraton pěti vrcholů a DXing v Orlických horách
Od: Telegnost Brno - Středa, 25.10. 2017 - 17:24 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Jardo,
upřimně ti gratuluji k výše popsaným spojením, zvláště k těm nad 200 km. Je vidět, že to chce "výšku," dobré atmosférické podmínky i dobrého a nadšeného operátora! :-)) Z popisu tohoto tvého exkluzivního portejblu je zřejmé, že si dovedeš akci i schopně zajistit a zorganizovat. Článek čtivý, velmi pěkný, stejně tak jako fotky drsné, leč krásné přírody. Jsi zkrátka člověk na svém místě. Pokračuj v tom!! VY 73!

Re: Maraton pěti vrcholů a DXing v Orlických horách
Od: Jarda Velké Poříčí - Středa, 25.10. 2017 - 18:14 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Díky :-) Pokud podmínky dovolí, rád budu pokračovat. Zvláště chozením po kopcích to mě baví nejvíce. Někdy se těším na slyšenou směrem k Brnu, věřím, že jednou to dáme :-)

Re: Maraton pěti vrcholů a DXing v Orlických horách
Od: Telegnost Brno - Pondělí, 06.11. 2017 - 17:26 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Dali jsme to a dík! :))


Re: Maraton pěti vrcholů a DXing v Orlických horách
Od: Tomáš Vlašim - Pátek, 27.10. 2017 - 16:44 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Ahoj Jardo. Tvůj článek jsem četl až předevčírem večer ve vlaku cestou z Prahy. Pozdě, ale zato jedním dechem. Přiznávám, že mi naskakovala husí kůže z tvého vyprávění. Vzpomněl jsem si na některá svoje PMR dobrodružství. Máš to napsané moc pěkně a potvrzuji, že umíš člověku hnout s emocemi. Přeji ti moc a moc báječných zážitků při tvých horských toulkách a ať ti tvoje PMR stanice dělá dobrou společnost jako při této výpravě. Budu se těšit někdy na slyšenou nabo i na viděnou. Měj se fajn, ať ti to lítá a 73!

Re: Maraton pěti vrcholů a DXing v Orlických horách
Od: Jarda Velké Poříčí - Pátek, 27.10. 2017 - 19:17 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Díky moc Tome. Jsem velmi rád, když někomu přečtení článku udělá radost a evokuje pocity podobné jako jsem měl při vysílání, to je pro mne největší odměnou. Ten den byl plný zážitků, lítalo to takovým způsobem, že jsem si už na horách řekl, zkusím napsat článek a něco málo nafotit. Střídalo se tam vše, od radosti, smutku, lítosti a místy až euforického štěstí. Rocky to dával se mnou parádně a počasí nám bylo též nakloněno. Tak zase někdy příště se těším na slyšenou :-)

© www.cbpmr.cz • Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.03 sekund