Radiostanice 27Mhz Rychlá navigace: Přihlášení uživatele Vysílačky Portejbly DX spojení Lokátory Portejbly Připomínky

Malé shrnutí PMR štafety a DXingu 2016

Akce

... hlášení ze startovní čáry :-)


Letošní PMR štafeta byla oproti loňskému ročníku téměř dvojnásobně obsazena. Přihlásilo se 59 posádek, což je bombastické číslo a v celé historii štafet patří ta letošní k těm nejobsazenějším. Je vidět že pásmo malých výkonů láká stále více pokušitelů a mnoho skalních zůstává, takže karavana jede dál... :-) No prostě potěšili jste mně, i já vás potěším, štafety pojedou dál ;-) a možná přibude i něco nového ... ale teď zpátky ke štafetové a DXingové sobotě (25/6 2016).

Já ji letos prožil společně s parťákem Frenkym Smědava, který obstaral povolenku ke vjezdu pod vrchol Holubníku (JO70OU). Původní plány byly jiné, chtěl jsem testnout jednu dvanáctistovku v Krkonoších, ovšem ty proklaté ohlašované bouřky mne odradili, a tak jsem poněkud srabácky zvolil mastňáckou variantu s možným rychlým úkrytem uvnitř vozidla.

Tu nejhorší přeháňku jsme pocítili už při dojezdu na místo činu. Sobotní odpolední bouřka zde olamovala větve a v příkopech ležely čerstvě napadané kroupy. Nějaký čas jsme čekali v autě než přestane pršet a mně už svrběla ruka abych nastartoval svoji Sencorku.

Po 18. hodině už bylo obstojně a první úlovky na sebe nenechaly dlouho čekat. Hned třetí spojení DXové a radost veliká! Honza Karlín neudělal Boubínu ostudu a po celý večer jsem ho slyšel výborně i když je fakt že se signál dost houpal, jednou skoro pětkové rádio a za pár okamžiků zašuměná trojka, nato že jsem nebyl na vršku Holubníku, tak plná spokojenost, navíc oboustranně na origo PMRky. Každopádně éter se díky bouřkovým mračnům choval nevyspitatelně a signály všem protistanicím většinou různě kolísali. Nejsilněji hrál kupodivu 130 km vzdálený Míra Nový Knín z Besedné (496 m), který mi šel plnou čitelností i když jsem položil PMRku na zem.

Čas rychle plynul, start štafety se blížil a na sedmičce byl rej výzev, Frenky mezitím hupsnul do spacáku a štafetu nakonec zaspal... :-) Já jsem na éteru uklidňoval Trabanta Praha, který nemohl dohledat okolní kolegy.... taky si stěžoval že má za zády černající mračna s klikatícími blesky. Trabant patřil mezi ty smolaře které bouřka zcela vyhnala z kopce a v kolečku už jsme ho pak neslyšeli ... Omluvil se i Jerry Jirkov, což jsem zjistil až doma na e-mailu. Nikdo nakonec neslyšel posádky číslo 8 a 13, zřejmě to vzdaly kvůli bouřkám... (?) Na Moravě prý chyběl Vašek Fulnek (č.51) a Martin Žďár (č.35).

Meteo situace 25.6.
Meteo situace při startu štafety - zdroj (c) chmi.cz

A už se nám to rozjelo, krátce po dvacáté-druhé začaly předávky poskakovat z kopce na kopec. Až do devítky celkem pohoda, pak už se často improvizovaně přeskakovalo, jelikož chybělo pár zmíněných Pražáků, s jistou dávkou štěstí štafeta proběhla Šumavou i přes Brdy, kde několikrát vypomohl Sokol Dobříš z dobře slyšitelného Studeného vrchu. Posledním koho jsem zaslechl byl Pavel Pardubice (č.31) a možná bych toho slyšel i víc kdyby na sedmičce nezačali klábosit nepřihlášení borci (zřejmě z Prahy), kteří nereflektovali naše prosby o radiový klid :-(.

Nervozita rostla, nad jižním obzorem sekal blesk za bleskem a při pohledu na mapku přihlášených štafetářů jsem začínal trnout, aby to všichni ve zdraví přečkali. Díky dohodnuté strohé SMS komunikaci s Petrem Slavkov a Kamilem Shervood (díky kluci) jsem mohl krátce informovat ostatní kde se štafeta nachází, každá další SMSka nám dodávala sebevědomí že se dílo podaří :-).

Šumění narušil vstup relace posádky jednatřicet! Super, už se nám to vrací a Pavel Pardubice na závěr své relace dodal, že o naší tradiční PMRkové akci informoval ve svém víkendovém vysílání i Český rozhlas Pardubice a jelo se dál! .... Železné hory, ... Kozákov .... Brdy .... odkud hlásal Sokol Dobříš z epicentra bouřek a dešťů, že už má plné boty vody, ale že to vydržel!

Kdo byl ještě přítomen, ten dostal v druhém kole svůj prostor, systém předávek přes vypadlé stanice možná nebyl v tu chvíli ideální a plyne z toho pár ponaučení pro příští přepis pravidel, ještě toto téma později otevřeme, avšak nato jaké panovaly divoké podmínky nad Českou kotlinou ustáli jsme to myslím se ctí ;-), všem zato patří velké poděkování! Byli jste skvělí!

Kolečko jsem uzavíral těsně před půl dvanáctou od Zdendy Pokratice (č.2), respektive od právě "probuzeného" Cb18-prahalocala (č.10), který mermomocí vstoupil do končícího kolečka.

Na pár desítek minut jsem později ustoupil do pozadí, schován v autě před silným deštěm jsem se tetelil nadšením z uzavřeného řetězu.

Posledními mohykány s kterými jsem po půlnoci ještě popovídal byl Robert Křelina na Kozákově, Honza Karlín na Boubíně, Milan Tábor na Homoli a CB18-prahalocal běhající někde po lese kolem Ďáblic.... Po druhé hodině ranní jsem to šel zalomit do horizontálu.... a očekávaný čilý noční DXing se nějak nekonal. Škoda toho počasí, mohlo to být vše ještě bohatší, ale i tak to stálo zato a jsem z výsledků nadšen.

Zjištěné změny a doplňující informace

Několik operátorů na poslední chvíli změnilo své stanoviště (22, 43 , 53), v tomto souhrném seznamu jsem to zohlednil a doplnil do poznámek info o neúčasti, nebo o tom že stanice nebyla zaslechnuta či propojena v řetězu. Celá štafeta nakonec po neúspěšném vyvolávání stanic 57 - 59 skončila v Bratislavě, kde se neplánovaně ozval Jano Vrakuňa Bratislava JN88OD z nadmořské výšky 134 m (+ 20 m bytovka). Z Bratislavy se tedy řetěz vracel směrem ke mně do Jizerských hor ....

DX večera

Mimochodem nejdelší spojení večera obstarali Johan Hradec /p rozhledna Anna - Anenský vrch (992 m, JO80GF) a Honza Karlín z Boubína (1362 m, JN68VX) což jim hodilo podle lokátorů krásných 242 km. Oboustranné propojení Šumavy a Orliček je na PMR velkou vzácností a je vidět že DXový potenciál Boubína i Orlických hor je stále nevyčerpaný.

Pamětní lístky za DXing a štafetu

Lístek za DXing je podmíněn tím že o něj požádáte. Buď přes tento formulář a nebo přímo mně na mail cb16 (zavináč) volny.cz Podmínkou zisku je uvedení alespoň jediného spojení navázaného na PMR v době konaní akce.

Za štafetu obdrží lístek ti kteří byli před štafetou na svých kótách přítomni. E-maily na vás mám, takže je automaticky všem rozešlu až budou vytvořeny.

Zážitky aktérů PMR štafety a DXingu

Někteří z vás o štafetě napsali na své weby hlášení o tom jak akci prožili, zde je výčet těch o kterých vím, za příspěvky díky a kdo by chtěl prezentovat zde na webu napište mi mail na: cb16 zavináč volny.cz a rád to zařídím ;-).

VAŠE PŘÍSPĚVKY:
Kocour Buštěhrad - zastávka č. 3
Rado Dúbravka - zast. č. 56
Vodnik Stúpava - zast. č. 55 | Video-report od Vodníka Stupava
Uro-16 / Devínská Kobyla z.č. 55
Wořech Praha / Mitrvald z.č. 25
Michal 62 Nasavrky - z.č. 29

AUDIO NAHRÁVKY ŠTAFETY OD HONZY ZLÍN Z VELKÉ JAVORINY

REPORTY ze štafety

Jelikož v posledných dnech nic nestíhám, slíbená komplexní tabulka reportů prozatím neexistuje. Propříště to snad už ošéfuji nějakou aplikací, která by mi ulehčila mravenčí práci při přepisech dat. Jako alternativu nabízím alespoň tento odkaz na textovou stránku obsahující vaše hlášení. Není to moc přehledné ...., ale v té rychlosti nic lepšího neseskupím...

Přehledka vašich reportů ze štafety včetně odkazů na deníky

Závěrem děkuji i těm kteří jakkoliv propagovali letošní akci, vím že pár lidí dalo pozvánky na různé weby, všechny tyto střípky byly nápomocny k hojné účasti.

Pro dnešek je to vše a jak jsem slíbil, co nevidět napíšu pár řádku o něčem novém, co bychom ještě letos v létě mohli vyzkoušet, jen naznačím že opět půjde o popularizaci nočního PMR vysílání.

Krásné léto nejen s PMR přeje

Jerry Nové Město

Tisk Tisková verze článku


Související témata

PMR pásmo

"Malé shrnutí PMR štafety a DXingu 2016" Přihlásit/Registrovat | 1 komentář | Vyhledávání v diskusích
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím zaregistruj se.

Re: Malé shrnutí PMR štafety a DXingu 2016
Od: Hraboš Barrandov Praha - Středa, 06.07. 2016 - 08:19 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Diky za souhrn, diky za prima akci a tesim se na dalsi.

© www.cbpmr.cz • Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.01 sekund