Radiostanice 27Mhz Rychlá navigace: Přihlášení uživatele Vysílačky Portejbly DX spojení Lokátory Portejbly Připomínky

Jak se rodí nový pomeranč (2)

PMR pásmo

Díl druhý: Dozrávání
Článek zaslal: Jakub Řevnice.Nemrznoucí pomeranč

Na 14.12.2013 vyhlašuje Martin Kbely Zamrzlý éter a tahle hozená rukavice se nesmí nechat ležet na zemi. Sice nepatrné, ale alespoň nějaké zkušenosti mi velí spáchat řádnou strategii hodnou této akce a nasbírat co nejvíce kopců a také kilometrů pro PMR CUP. Také optimalizuji svoji výbavu v batohu. Vyhazuji předtištěné listy deníku, stejně v tom fofru nedodržuji kolonky a volné listy nejsou ideální, i když jsou přicvaklé k podložce. Do batohu putuje obyčejný blok, který je pevnější a lépe se do něj píše i ve stoje, když není podložka a dá se zvládnou jak vysílačka, tak zápis. Na úvodní stránku pěkně vypsat lokátory, názvy kopců a nadmořskou výšku, ať to je pěkně pohromadě a nemusím to lovit za mrazu v mobilu nebo GPS. Navíc jsem se již vybavil i duhovkou, tak snad to bude lítat. Ještě jednu teplejší bundu, abych po výjezdu na kopec nezmrznul v tenkém cyklooblečení, velkou sváču, a můžu vyrazit.

Opravdu zamrzlý éter
Opravdu zamrzlý éter

Cíl je jasný, chybějící nadmořskou výšku ostatních protistanic dohnat změnou lokátoru. Mám v plánu aktivovat 5 kopců ve 4 lokátorech u nás na Brdech. To by mělo dát pěknou dávku kilometrů jak na kole, tak do PMR CUPu a i solidní body do PMR kopců, kde je vyhlášeno prémiové bodování. Tentokráte mi ovšem do plánů zasahují místní myslivci, kteří se rozhodují vystřílet kančí populaci od Cukráku po Dobříš a nedoporučují vstup mimo cesty do lesa. No, přece se nenechám odprásknout jako nějaké prase, beru mapu a zapichuji prst do oblasti Třemšínska. Poměrně vysoká lokalita, 4 kopce, 3 lokátory, 6 keší, co více si přát. Do GPS naťukávám novou trasu a přepínám souřadnice na Maidenhead Locator Systém (přeci nebudu znova přepisovat tu úvodní stránku v bloku). 800 výškových metrů by mohlo být i zárukou slunečného počasí v této inverzní náladě a tak pln optimismu dopoledne vyrážím na svůj první velký cílený lov kilometrů s PMR.

Nad Maráskem
Nad Maráskem

Bohužel inverzní nálada panuje i v těchto výškách a na prvním kopci to vypadá, že zamrzla nejen příroda, ale i éter... jakže se to ta martinova akce jmenuje, říkám si na krásně zamrzlém kopci? Nad Maráskem (JN69UO) sice hned po zapnutí chytám Josefa z Týna, ale to je na další skoro hodinu všechno. Potřebuji alespoň ještě jedno spojení, začínám být trochu zoufalý a dávám si limit do dvanácté hodiny. Mezi vyvoláváním a skenováním ještě pobíhám po skalkách a fotím tu zimní parádu. Hurá, drozdovský Tomáš se vyhoupl na nedaleký Žďár a protrhnul dlouhé mlčení na kanálech. Pak ještě "strážce" České kotliny, Donald z Jeřabiny a již i můj standardní protiaktivátor Tomáš.

Hengst
Hengst

Trochu již vytuhávám a tak mohu v klidu nasednout na kolo a rozehřát tělo aerobním pohybem, což se po pár kilometrech a výjezdu na další kótu celkem daří. Na Hengstu (JN69VO) a na Hřebencích (JN69VN) není signál zrovna ideální, takže setrvávám jen nejnutnější dobu pro aktivaci a spěchám na nejvyšší kótu dnešního dne, která má být i vrcholem i ve spojení. Zatím mám v deníku 12 spojení, což je pro mě docela slušné číslo.

Hřebence
Hřebence

Tajemný vrchol brdské minulosti - Třemšín (JN69VN) mě vítá opravdu jak jeho pověst žádá. Viditelnost sotva pár metrů, všude námraza a rozhledna v zoufalém stavu. Fabián, vládce Brd nade mnou drží ale ochrannou ruku a hned ke mně dovádí vlny ze 112 km vzdálené Milešovky. Solidní začátek. Z druhé strany pak s Tomem vzájemně aktivujeme další vrchol, opět megasignál s Donaldem a můj nový DX rekord s Traperem na Klíč - 145km. Najednou, při pohybu po kopci jsem zaslechnul výzvu od Tomáše Sruby (který je někde na Šerlichu) na Donalda na Jeřabině. Mám pocit, ostatně ten přetrvává do dneška, že mám slyšení. Okamžitě krok zpět a výzva proti, druhá třetí, opatrný pohyb... a nic. Volám na Donalda, že ho Tomáš vyvolává, ale že se nemohu dobouchat zpět. Tak snad se jim to povedlo. To by byla pěkná pecka mít tohle spojení. Opět znervózňující klid a neopětované výzvy. Pak najednou volá Donald, že mě bere Jerry až na polském Stógu Izerskem a solidárně všichni zúčastnění opouštějí pásmo. Hrobové ticho, vlastně jen šum po otevření squelche. Najednou Jakube, Jakube.... Pomalu popocházím a snažím se najít místo s nejlepším příjmem. Nakonec beru Jerryho docela slušnou dvojkou, kdy po výměně "oficialit" ještě dokážeme prohodit pár vět a poplácat se po ramenou. Jsem naprosto v tranzu, uvědomuji si okamžitě tu obrovskou vzdálenost a výjimečnost okamžiku. Díky Jerry a vlastně i všem, co jste nám to spojení umožnili za tento jedinečný okamžik. Ostatní kluci ještě gratulují a musím si sednout, je to fakt síla. Nikdy bych neřekl, že by mě to mohlo takhle dostat.

Třemšín
Třemšín

Jakoby i Fabián cítil ten okamžik a zavřel oblast, abych si to mohl pěkně vychutnat. Dalších 40 minut je tu ticho jak v kostele a pak přichází další palba. Martin Kbely z Ještědu - 154km parádní trojkou až čtyřkou. Sem tam zaslechnu Seniora 43 z Bílé hory a ještě někoho (Filip Vinohrady?), ale spojení se mi nepovede navázat. Tento famózní PMR zamrzlý den graduje a asi symbolicky ho uzavírá Standa Ševětín /p Hojná Voda, ze kterého tryská nadšení, jak mu to vysílá a dokonce tak daleko jen na "deštník". Naprosto ho po dnešku chápu a sdílím jeho radost. Je 16:16, dle propozic Zamrzlého éteru, balím, loučím se a za světla na rodlech sjíždím z Třemšína a děkuji všem bájným bytostem brdských hvozdů, že mi umožnili prožít takhle silný den v jejich teritoriu. Po 5km sjezdu se klepu jak ratlík, ale uvnitř to hřeje jak dobře roztopená pec. 24 spojení na 1816km a DX 183km je pro mě to nejlepší co jsem zatím dosáhl.

DX Dne
z Třemšína až na Stóg Izerski

Pomeranč dostal šanci uzrát i v prosinci

Pomeranče dozrávají 6-7 měsíců. Ten můj to zvládl za měsíc. Abych to "kulaté výročí" oslavil, vyrazil jsem hned další týden na prosluněnou Babku (JN79CV) a zakončil tak své letošní, krátké, za to ale výživné počínání s PMR. Přes svátky se již na kopec nedostanu a na Nový rok mám fotovycházku s klubem, kde asi moc kopců nebude, takže je třeba si to řádně užít. Počasí parádní, slunce, poměrně teplo, na Babku to jede skoro samo a tak jsem nahoře už v poledne. Na kanálech je díky počasí poměrně živo, ale nějaký volný se přece jenom najde. Dnes neočekávám nějaký velký provoz, ale snad se něco povede. Štěstí přeje začátečníkům a hned první výzva se setkává s ohlasem a Petr Hudlice otvírá zápis v mém dnešním deníku. Donald nezklame snad nikdy a je ho celá Babka, tímhle směrem to prostě nosí. Pak ještě pěkné spojení s Pospou na Ralsku a následuje pasivní posluchačská část, kdy jen poslouchám Donalda s mnoha a mnoha stanicemi, ale po předání slova je ticho, nemám šanci. Tak jen vím, že zdraví do Slaného, na Okoř.... a Jerryho. Asi už to máme dané shora a Donald nám s Jerrym dělá opět relátko, opouští kanál a nechává nám prostor... Vzpomínám na minulý týden, kdy jsme se s Jerrym dolovali ze šumu, ale to bylo luxusní spojení proti dnešku. Slyším každé třetí slovo. Pobírám kopec, pak Jerry leze někam na skalku, pobírám lokátor. Po vzoru protistanice lezu také na nejvyšší skalku Babky, což je v cyklotretrách docela prča. Ztrácíme se, ale za 2 minutky mi Jerry vyskakuje ze šumu a máme to. Není to sice nějaká rekordní vzdálenost, ale po zhlédnutí výškopisu to byl slušný výkon a nakonec i DX dne. Opět parádní zážitek vydolovat těch pár slov z chrčícího a prskajícího Inteka. Pánové oběma velký dík za umožnění tohoto spojení.

Babka
Slunečný den na Babce

Neměl jsem to sice v plánu, ale když je hezky, tak proč se neprojet a neaktivovat ještě Skalku a U Červeného kříže. Na Skalce (JN79DV) koukám, že za modlitebnou, přímo vedle vrcholu vyrostl nějaký nový převaděč a tak mi z vysílačky lezou docela vtipné zvuky, ale i tak aktivuji kopec s Donaldem, Mirou Nový Knín, na kterého skoro vidím na protikopec a s Pavlem Divišov. Pokračuji výletním tempem na nenápadný plochý vrchol U Červeného Kříže (JN79CU) a již při příjezdu slyším mladého Donalda, jak vyvolává z Jeřabiny. Super, zastavuji a reaguji na výzvu, nic. Za chvíli se celá situace opakuje o kanál výš a ještě výš, až docházím ze dvojky na osmičku, Jeřabinu slyším parádně, ale ne a ne se dovolat. Divné a deprimující. Nakonec mě zachraňuje Belmondo a neodjíždím s nulou, ale na aktivaci to nestačilo. Škoda, ale nevadí, příště se určitě zadaří. Tady je ještě dnešní deník

DX dne
A pak že to neprojde

Každopádně parádní slunečný den, kdy můj pomeranč dozrál naprosto dokonale a svoji premiérovou sklizeň mohu považovat za velmi vydařenou. Už se těším na spojení s vámi se všemi v roce 2014. Takže všem hodně zdraví, sil a samozřejmě i hodně pěkných spojení v tom dalším roce.


Jakub Řevnice

Pomeranč
Letošní sklizeň

Tisk Tisková verze článku


"Jak se rodí nový pomeranč (2)" Přihlásit/Registrovat | 3 komentářů | Vyhledávání v diskusích
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím zaregistruj se.

Re: Jak se rodí nový pomeranč (2)
Od: Jerry Nové Město - Pátek, 03.01. 2014 - 22:19 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Ahojky Jakube,
dík za prima článek ;-). Ať se ti dobře daří v roce 2014! Těším se často naslyš...


Re: Jak se rodí nový pomeranč (2)
Od: Tomáš Vlašim - Pátek, 03.01. 2014 - 22:58 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Jakube, díky za napínavé čtení a pěkné fotky. Ať ti to v roce 2014 lítá a těším se zase naslyš.


Re: Jak se rodí nový pomeranč (2)
Od: Telegnost Brno - Pátek, 03.02. 2017 - 20:46 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Díky za popis "pomerančových zážitků," Jakube. Pěkně se to čte a fotky jsou taky hezký. A navíc to i láká k následování... Gratuluji k úspěchům hned od začátku. Snad mně to taky půjde, až to na jaře rozjedu...

© www.cbpmr.cz • Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.02 sekund