Už nějaký čas pracuji na programování svého Výškopisu. Bez dobré databáze českých kopců by tato aplikace byla poloviční. Jak se databáze rodila, co obnáší a komu bude sloužit? Čtěte dál.
Slibovaný článeček o českých kopcích a pojmenovaných kótách je tu. K tématu mne přivedla nejen moje láska k horám a výletům za dalekými výhledy, ale hlavně moje vysílačkové hobby a potřeba si udělat výškopis po svém, tak abych mohl jednoduše a rychle zjišťovat z jakého kopečku je kam vidět a tím pádem i kam to nejlépe bude vysílat, vždyť to znáte hlavně vy - uživatelé PMR staniček, u nich je to fakt důležité.
Ukázka z mého výškopisu, funkce orientačního dohledání "překážek" na trase...
K výškopisu by se šikla dobrá databáze kopců s přesnými GPS souřadnicemi. Oficiální zdroj jsem nikde nenašel. Pěkně jsou zpracované snad jen tisícovky (projekt www.tisicovky.cz), ale to jsou jen dvě kapky v moři. Sáhl jsem nakonec po několika volně šířených seznamech, poděkováním posílám asi někam do Ostravy (www.volny.cz/cbov/) a dále na českolipský server www.cbdx.cz. Seskupením několika zdrojů do jednoho vznikl první pracovní seznam (cca 6000 kopců), ale byl to jen první schůdek na Olymp.
Získaná data byla bohužel dost nepřesná, mnoho dablů a někdy i nesmyslů bylo potřeba odfiltrovat. Za tímto účelem jsem si naprogramoval web aplikaci s podklady turistické mapy od SHOCart s.r.o. (www.mapy.cz), na které jsem postupně "dostrkal" cca 10500 českých kopců na značky, přesněji na jejich kóty. Vše při online měřítku 1:24000, což už zaručuje solidní přesnost pro nenáročné užití.
Když jsem byl na vážkách pomohl turistický podklad od Geodézie s.r.o. (mapy.1188.cz), mimochodem zdá se mi být nejpřesnější ze všech, a když jsem tápal dál, listovalo se i papírovými edicemi od KČT - VKÚ, kterých mám doma několik desítek z celé ČR. Problémy dělají hlavně kóty s více názvy (Orel = Koruna, Ostrý kámen = Čertův kámen, Větrník = Jelenka = Vřesník apod.), které zatím pořešené nemám a do databáze jsem vybral dle svého přesvědčení název nejčastěji se objevující. Do budoucna zařadím paralelně do databáze i ty druhé názvy tak aby byly správně provázané.
Epizoda sama pro sebe jsou nadmořské výšky, které se taktéž v různých mapách občas liší a narazil jsem i na hodně překlepů (536m vers. 636m!), kterých je v SHOCartu poměrně dost. Prostě znáte to, nic není dokonalé ani moje databáze nebude, ale snaha byla :-).
Ukázka (ne)přesností v reálu. Geodézie je na tom určitě lépe než SHOCart s.r.o....
Lokátory byly při "dostrkávání kopců" na mapové kóty automaticky přepočítány programem podle získaných souřadnic a budou pravděpodobně dostatečně přesné. Nějaké chyby nevylučuji v případech kdy vrchol kóty leží na hranicích více lokátorů. Z minulosti možná znáte několik diskusí o tom kde jaký kopec leží se snahou dohledat hranice lokátoru doslova na centimetry...
U některých známých kót dodnes panují rozpaky. Např. vrchol Pradědu, někdo udává JO80OC druhý zase JO80OB, ani nevím kde je na Pradědu přesně geodetická kóta, ale fotomapa ukazuje toto:
Podobných případů by bylo asi víc, ale ušetřím si čas, z principu lokátory nejsou určené pro super přesné (metrové) určení polohy vysílatele, ale jen pro přibližné určení s přesností na cca několik kilometrů. Navíc rozumní pořadatelé některých soutěží většinou tolerují chybu jednoho lokátorového "čtverce", ale to už moc odbočuji.
Dnešní čtení je pro vás možná nuda i tvorba databáze kopců byla občas nudnější až na některé okamžiky, kdy mě dostal náš jazyk a pojmenování některých obcí, měst i kopců!
Kudy na Onen Svět? Vezměte to přes Šukačku ... :-)
O aspirantech měst či vesnic nesoucí v názvu neslušná slůvka běželo i v televizi několik reportáží, za všechny třeba toto čtení je fakt zábavné a poučené ...že kdysi existoval Mrdákov, Sračkov, a Velprdy versus Veltrusy..., nebo dochovaný latinský záznam o Jankovi řečeném "Hovno" to mně fakt dostalo :-))). U kopců je rozhodně favoritem Pičulín (664m, JN89BN), nebo Šoukalka (604m, JN79WH).
Mezi kopci je "sprosťáků" pomálu, o to víc se objevuje prazvláštních a leckdy i vtipných názvů. Za všechny vybírám následující seznámek:
Babínek, Baterie, Beránek, Bobek, Borůvka, Boží vrch, Buček, Buzíček, Cimbál, Černá kočka, Dřevěná hůl, Ďábel, Fialník, Fořtmistrovka, Goliáška, Hladomor, Hučavka, Huk, Chlupáč, Chobot, Kalamajka, Karkulka, Klín, Kokotsko, Koželužka, Kožich, Krčohrad, Krkatá bába, Kryšpínův vrch, Kuřinec, Mastný kopec, Myslínek, Na Klobásné, Nevěrná, Obrovec, Ocásek, Ošupaná, Pecopala, Perdlák, Pidík, Pipele, Pohádka, Psí kuchyně, Rajčůra, Skákavka, Skopojed, Smrdutá, Ticholovec, Tvarůžek, Velký obr, Vrch Anděla Strážce, Vydřiduch, Venušina sopka, Vylízaná skála, Vyšoblak ...
Všude tam můžete vyrazit na portejbl, výlet, nebo procházku, aneb Česká republika kopce s rozmanitými názvy má :-).
Z dalších statistik ještě vyberu název u nás kralující, tipovali jste Špičák, nebo Chlum? Kdepak, nejvíce máme pravděpodobně v České republice Hůrek, já jsem jich zatím dopočítal 87! (Názvy jako Velký Chlum byly počítány samostatně).
Závěrem ještě doplním na čem bych do budoucna chtěl zapracovat - pokud si najdu volný čas:
Databáze kopců byla již nasazena i do mé lokátorové mapy ČR, přes kterou můžete případně navrhovat chybějící kóty, nahlašovat zjištěné chyby, nebo upřesňovat GPS souřadnice.
Článek se mi nečekaně protáhl a na dlouho slibované představení Online výškopisu zase nezbyl prostor. Zaslouží si to samostatný článek, který vystavím do konce týdne.
- Jerry Nové Město -
"Databáze českých kopců a kót" Přihlásit/Registrovat | 2 komentářů | Vyhledávání v diskusích |
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah. |
Re: Databáze českých kopců a kót Od: Standa Sevetin - Neděle, 21.04. 2013 - 19:41 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu) |
21,4,2013 jsem se rozhodl vyzkoušet známou kotu v jižních Čechách Kleť. lokátor JN78DU Moc nadějí na dlouhé spojení jsem si nedělal,protože tam je tak silné vlnění na všech možnejch vlnách,že přijímač na ručce Kenwood TH-7E byl zahlcen za S9. Nakonec jsem spojení udělal do Blanska,J.Hradce,a Borovan,kde jsem byl slyšen za plno,ale já hledal bod a natočení, Z vyhlídky,nebo rozhledny rádio jen syčelo. Příště zkusím Choustník,nebo Libínské Sedlo,kde neni zatím!žádné potencionální a CB tam lítá výborně. 73.Standa Ševětín |
Re: Databáze českých kopců a kót Od: Honza Hylváty - Neděle, 10.01. 2016 - 13:40 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu) |
Ahoj, mohu se zeptat jak pokročila práce na databázi kopců ke stažení? Moc by se mi líbila databáze např. v LOCUSu nebo v GPS. Honza |