Radiostanice 27Mhz Rychlá navigace: Přihlášení uživatele Vysílačky Portejbly DX spojení Lokátory Portejbly Připomínky

Lokátorové aplikace - lokátorova mapa

Rady a návody

Delší dobu si pohrávám s internetovými online mapami, vzniklo z toho několik webových aplikací. Původně pomůcky pro mou osobní potřebu nyní nabízím i vám k vyzkoušení. První je tu lokátorová mapa (Google maps).


Lokátorová mapa - online

Podobných webových aplikací najdete na internetu asi více, ale jen minimum jich je ušito na míru českým a slovenským uživatelům. Naše mapa je zatím založená na klasické službě od Google Maps, která sice nenabízí nejlepší mapové podklady, hlavně dobrá turistická mapa tam stále chybí, ale na druhou stranu nabízejí nejlepší podmínky veřejného užití. Nebudu to složitě rozebírat, variantu s veřejným API od mapy.cz mám též rozpracovanou, ale několik detailů nemám zatím odladěných a počkám si až vydají finální verzi "nové generace API 4", ale o tom až někdy příště.

Rovnou se vrhnu k tomu co naše online mapa umí. Najdete ji zde:

https://www.cbpmr.cz/lokatorova-mapa.html


Lokátorová mapa světa

V mapě se vyhledává těmito způsoby:

Zadáním do formulářového políčka, kde je tolerován zápis malým i velký písmem (např. jn79tt, nebo JN79TT).

Kliknutím myší do mapy, se vytvoří červená značka a zároveň se orámuje a popíše aktuální lokátor. Vytvořená značka automaticky popisuje souřadnice a nadmořskou výšku bodu. Každým dalším kliknutím nad mapou se tato operace aktualizuje.

Červené značky v popiscích nabízejí rychlé funkce, přiblížení bodu (Zoom), centrování celého lokátoru a uložení trvalého odkazu na mapu. Tento webový odkaz když zadáte do vyhledávače zobrazuje přesně tu situaci, kterou jste v mapě zrovna nasimulovali.

Lokátory lze hledat i podle poštovní adresy, kdy do políčka zapíšete platné poštovní údaje a mapa opět orámuje aktuální lokátor včetně zařazení červené značky. Zadávání údajů není striktní, můžete je psát na přeskáčku. Většinou stačí zadat město, název ulice a číslo popisné a výsledek je na světě. PSČ není vždy nutné.

Vysílačkou praštění uživatelé jistě ocení hledání podle českých a slovenských kopců. Do daného políčka začnete psát hledaný kopec a v rozbalovacím seznamu se vám budou po malé chvilce nabízet možné shody. Přejížděním myši nad položkami se zobrazuje okres v jakém kóta leží. Kliknutím na položku se zobrazí lokátor v mapě, včetně označení daného kopce. V databází mám nyní asi 10100 ČR kopců a 5500 SR. Zájemci mohou pomoct s opravami chyb souřadnic, které tam můžou být...

Umožněno je i zobrazování lokátorů podle zadaných souřadnic (klasického formátu WGS84).
Tolerovány jsou např. tyto zápisy: 50° 15′ 50″, 50 15 50, 50.123.

Další zajímavou funkcí je označování blízkých známých kopců. Když máte označený lokátor tak tato funkce označuje žlutými značkami všechny blízké kopce. Po najetí myší nad žluté značky se zobrazuje popis těchto kót. Kliknutím nad žlutou značkou se též zobrazí popis kóty, navíc jsou žluté značky přesouvatelné (tažením myši) a tím je umožněno uživatelům zpřesnit dané souřadnice. Prostě to vyzkoušejte a určitě hned pochopíte co jsem tím myslel...

Doplňkovou funkcí mapy je generování statického obrázku aktuálně vytvořené mapy (k vytištění, uložení...). Obrázek obsahuje vše kromě žlutých značek blízkých kopců. Funkce funguje pouze tehdy pokud máte v mapě hlavní červenou značku.

Online lokátorovka je úzce propojená na další chystanou aplikaci - Výškopis, který vám představím někdy příště.

Pokud máte tipy na rozšíření, vylepšení, nebo chcete pomoct vychytat chybičky GPS databáze kót písněte mi na mail cb16@volny.cz.

Online přidávání chybějících kót je umožněno zde

# Poznámka # Českou lokátorovou mapu najdete též zde - verze via Mapy.cz

Jerry Nové Město

Tisk Tisková verze článku


Související témata

CB pásmo

" Lokátorové aplikace - lokátorova mapa" Přihlásit/Registrovat | 1 komentář | Vyhledávání v diskusích
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím zaregistruj se.

Re: Lokátorové aplikace - lokátorova mapa
Od: Matěj Brno - Pátek, 23.09. 2011 - 12:03 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Paráda! Už se těším i na další aplikace a držím palce.

© www.cbpmr.cz • Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.04 sekund