Pozvánka na novoroční PMR štafetu 2024

Pozvánka na novoroční PMR štafetu 2024

Datum: 10.12. 2023 14:56 Téma: PMR pásmo

Štafeta startuje na Nový rok 2024 ve 14.00hNovoroční PMR štafeta 2024

Ahoj příznivci PMR vysílání!

Jako tradičně každý rok, i letošní zimu, proběhne Novoroční PMR Štafeta, která je plánovaná na pondělí 01.01.2024 ve 14:00.

PMR štafeta je zábavná akce určená široké veřejnosti a hlavně těm, kteří s PMR vysílačkou zkoušejí navazovat dálková spojení při výletech po našich horách a kopcích. Smyslem akce je pokusit se o postupné řetězové spojení mezi všemi účastníky o co možná nejdelší celkové trase.

Právě byla spuštěna registrace na této adrese: https://www.cbpmr.cz/prihlaska-stafeta.html. Díky už předem za váš zájem a účast a doufám, že si štafetu užijeme stejně tak dobře, jako ty minulé.


Propozice štafety:

Při vyplňování online přihlašky prosím uveď své GPS souřadnice odkud budeš přímo vysílat! (pokud je znáš a umíš je určit). Ulehčí mi to výběr vhodných předávek a tvorbu celé trasy. (formát souřadnic např. 49.2107N, 16.6188E) Díky

Výběr lokality odkud je možné vysílat je zcela libovolný, očekáváno je buď území České, nebo Slovenské republiky, vyloučené není ani nejbližší pohraničí okolních států. Do štafety ovšem nebudu zahrnovat přihlášky z nevhodných míst, tím myslím napřiklad vysílani z domova, kde je dosah minimální. Štafeta se pak nedá dobře zorganizovat. Vyberte si tedy kopec, nejlépe holý, a vysílejte odsud.

Trasa bude vystavena zde na webu nejpozději do půlnoci 30.12.2023. Všichni přihlášení budou zároveň informování e-mailem o svých přidělených pořadových číslech v trase.

Uzávěrka přihlášek je pro Novoroční štafetu 2024 stanovena na čtvrtek 28.12. 2023 ve 23:59.


Průběhu celé akce:

PMR štafeta bude zahájena 01.01.2024 ve 14:00 souběžně na dvou kanálech krátkým úvodním slovem posádky číslo 1 a předáním slova na další kolegy v pořadí.

Pro Moravu a Slovensko kanal č. 6 (kontrolní stanice CH-8)
pro Čechy kanál č.5. (kontrolní stanice CH-4)

Řetěz poběží systémem "TAM a ZPĚT". To znamená, že po dosažení posledního naplánovaného bodu se slovo bude vracet v opačném pořadí přes všechny zastávky do bodu číslo jedna, kde bude štafeta krátkým shrnutím posléze ukončena. Každý tedy bude hovořit dvakrát, v prvním kole buďte struční a věcní. Až dostanete slovo postupně sdělte tyto informace:

vaše pořadové číslo,
volačku, (příp. název expedice a volačky kolegů co jsou s vámi)
název stanoviště odkud vysíláte,
nadmořskou výšku,
lokátor.

Modelová relace může znít třeba takto: "přijímám štafetu od dvojky, moje pořadové číslo je tři, všechny zdraví Honza Znojmo, vysílám z Ještědu, který měří 1012m a leží v lokátoru JO70LR a jsem tady společně s Frantou Znojmo a posíláme tímto štafetu dál na stanici číslo čtyři ..."

Po zahájení štafety je všeobecně nutné dodržovat pravidla radiového klidu. To znamená: nesnažte se navazovat spojení ani posílat dotazy typu: "slyší mě někdo?" To ponechte na případný monitorovací kanál 4 a 8, kde vám může odpovědět kontrolní stanice na pozadí štafety. Mluvte pouze tehdy, když bude na vás voláno.

Když se štafeta zasekne, vyčkejte na výzvu kontrolní stanice a nechte štafetu v její dikci. Pokud se vás kontrolka zeptá, zda-li jste stanici někdo slyšel, očekává se, že ten, kdo ji slyšel, řekne stručně třeba "ANO, Jarda Humpolec " a né že dalších pět lidí bude přes sebe říkat: "já nikoho neslyšel".

Velkou prosbu směřuji aktérům, ale také k posluchačům: Dodržujte prosím krátce před startem štafety a v průběhu akce radiový klid na kanálech č. 5 a 6. Veškeré domluvy nesouvisející s předávkami odlaďte na kanál číslo 8 (Pro Moravu a Slovensko) a kanál č. 4 (pro Čechy), který doporučuji využívat k těmto účelům.

Na trase může dojít k různým situacím a pokud by se vám třeba nedařilo z nějakého důvodu uskutečnit předávku na dalšího v pořadí, doporučuji vám volat výzvu: "Tady stanice číslo..., slyší mě někdo další v pořadí komu bych mohl předat štafetu?" Tomu kdo na vaši výzvu zareaguje vysvětlíte, že vás následující kolega neslyší a že dáváte slovo právě jemu a ať se pokusí spojit s kolegou který byl vynechán... Pokud by došlo k dalším nejasnostem, doporučuji zavolat (pokud je to reálně možné) mě (Apache Znojmo) = startovní stanici č.1. Nebo na nejblizsi kontrolní stanici.

Ve druhém kole se opět představíte svými údaji, stejně jako v prvním kole. Takto by se mělo postupně celé kolečko uzavřít a akce tímto úspěšně končí. Cílem PMR štafet však není jen pár desítek minut trvající kolečko, ale je to také pobídka pro všechny ostatní fandy k vysílací aktivitě. Vždyť před začátkem štafety i po ní bývá vždy mnoho příležitostí k hezkým vzájemným spojením.

Po akci vytvořím elektronický pamětní lístek, zasílaný e-mailem všem aktivně zapojeným štafetářům.

Máte-li jakékoliv dotazy - pište! Nerozhodnuté zájemce prosím, ZKUSTE TO - PMR štafeta je o zábavě, takže rádi přivítáme mezi sebou i "nováčky"! Věřím že se i pro tuto zímní štafetu najde dostatek nadšenců a společně štafetu zdárně realizujeme. Všem přeju mnoho štěstí při výběru té nejvhodnější kóty a těším se v lednu naslyš na pásmu.

Apache Znojmo


Související odkazy - trasy:

Krátký záznam z Novoroční PMR ŠTAFETY
01.01.2024 14:00 - 15:00 (c) Apache Znojmo

https://youtu.be/AsTau3XIpgs (cca 7 minut, moravská část štafety)

Přehledka přihlášených s mapkou
Video připomínka z jednoho předchozích ročníku ...

Trasa - Moravská část:
https://www.cbpmr.cz/mapa-pmr-stafeta-2024-2/?trasa

Trasa - Česká část:
https://www.cbpmr.cz/mapa-pmr-stafeta-2024-1/?trasa

Trasa - Moravská část k vytištění:
https://www.cbpmr.cz/mapa-pmr-stafeta-2024-2/tisk.php?t=1

Trasa - Česká část k vytištění:
https://www.cbpmr.cz/mapa-pmr-stafeta-2024-1/tisk.php?t=1
Tento článek najdete na webu CB - PMR radiostanice a vysílání: http://www.cbpmr.cz