Nová verze lokátorové mapy ČR a SR

Nová verze lokátorové mapy ČR a SR

Datum: 13.2. 2015 00:35 Téma: O našem webu
Přináším novou verzi lokátorové mapy s mnoha novými funkcemi...

Lokátorovou mapu můžete nalézt stále na stejné adrese:

http://www.cbpmr.cz/lokatorova-mapa-gps.html

Dnes byla nahrána na web další verze obsahující mnoho změn. Pokud se vám nová podoba mapy napoprvé nenačte korektně zkuste zmáčknout klávesu F5, nebo ctrl+F5 (refreš stránky). Než podrobněji rozeberu veškerá vylepšení nové lokátorovky, krátce v bodech zmíním novinky:

 • Velikost mapy se automaticky přizpůsobuje celé ploše monitoru
 • Zdokonalené vyhledávání blízkých kopců dle uživatelských nastavení
 • Přidána historie prohlížených lokátorů
 • Přidána pomůcka pro měření vzdáleností mezi dvěma lokátory
 • Mapa umí vykreslit i hranice, krajů, okresů a katastrů obcí
 • Rozšiřující informace o lokátoru (okres, GPS souřadnice středu lokátoru)
 • Rychlý náhled celé ČR
 • Vylepšen zkracovač webových odkazů na mapu
 • Přidáno vyhledávání registrovaných členů webu cbpmr.cz na mapě
 • Umožněno vyhledání aktuálních portejblů z DX nástěnky
 • Poskytovatel mapy.cz vylepšil turistické podklady pro SR

Kdo s mapou teprve začíná a chce se dobře naučit mapu ovládat, je tu pro vás připravena extra stránka s popisem JAK SE MAPA OVLÁDÁ. Tam najdete popis běžných úkonů, jako je posun mapy, přibližování, rychlý výběr výřezu mapy, funkce ovládané myší a klávesnicí apod. Tam se vlastně nic neměnilo a vše zůstává při starém ;-).

Automatické přizpůsobení pracovní plochy mapy

Nově jsem se snažil vyjít vstříc těm kteří mají větší monitor a pracovní plochu používají větší jak 1000 pixelů na šířku. Mapa se nyní automaticky zvětšuje v rozmezí cca 1000 až 2000 pixelů do šířky a na výšku si sama hlídá dolní okraj, tak aby byla využita maximálně možná plocha kterou vám umožňuje váš displej.

Mapy.cz - lokátorová mapa


Zdokonalené vyhledávání blízkých kopců dle uživatelského nastavení

Jde o velkou novinku, kterou přivítají např. všichni portejblisté, nebo soutěžící PMR kopců, prostě ti kteří hledají zajímavé vysoké kóty v daném okolí. Aplikace nyní vyhledá a setřídí kopce do číslovaného seznamu podle nadmořské výšky. Číslované jsou i značky, které reagují změnou barvy po najetí myší nad seznamem, tímto se rychle zorientujete nad skupinou více značek, kde která kóta zrovna leží. Po kliknutí na jméno kóty v seznamu se mapa na ní zacentruje.

Nastavení vyhledávání blízkých kopců

Takto vypadá menu s parametry, kde si můžete nastavit od jaké nadmořské výšky se mají kopce hledat a jaké okolí se má brát v potaz (okolí lokátorového čtverce, okolí cca 25km, nebo okolí do cca 50km). Aplikace vždy vyhledá maximálně 50 vyhovujících kopců z databáze která čítá nyní na 13500 kopců, což je jen o pár stovek méně než obsahuje nejobsáhlejší placená databáze od ČÚZK. Pokud naleznete chybějící kopec nebo jakoukoliv chybu, stačí na žlutou značku kliknout a použít položku "upřesnit GPS". Značky kopců jsou i přesouvatelné, ale musíte nejdříve podržet klávesu ⇧ Shift a poté táhnout. Pak je nabídnuto potvrzení upřesněné polohy, které se mi odešle a já ho do pár dní zpracuji.

Vyhledané blízké kopce

Zde již je výsledek vyhledaných nejbližších kopců... Tato funkce byla vylepšena dle nápadů Tomáše Vlašim. Parametry které si nastavíte si aplikace pamatuje i po zavření okna prohlížeče. Malým písmem nad seznamem je vždy uvedeno jaké parametry byly použity: [ + 500m/m ~10km ] např. znamená že byly vyhledány vyšší kopce než 500m n.m. z okolí cca 10km (okolí lokátoru).

Historie prohlížených lokátorů

Všechny lokátory které jsi od prvního načtení mapy zobrazil se nyní ukládají do seznamu, který se zobrazí po rozkliknutí položky "Historie hledání" ve vrchní liště. Rychle se tak můžeš dvěma kliknutími vrátit o pár kroku zpět. Mapa si pamatuje 20 naposledy hledaných jedinečných lokátorů a to i po zavření okna prohlížeče. Seznam se maže až po vyčištění keše (mezipaměti) vašeho prohlížeče.

Historie hledání lokátorů
Rychle se můžete vrátit k lokátorům, které jste nedávno hledali...


Vykreslování krajů, okresů a katastrů obcí

Přes položku ZMĚNIT MAPU (vlevo nahoře) je nyní umožněno zapínat vrstvu vykreslující hranice, krajů, okresů a katastrů obcí, poskytovatelem je přímo ČÚZK. Vykreslení probíhá nad jakýmkoliv mapovým podkladem viz. následující obrázek:

Zapínání vrstev katastrů


Vyhledávání registrovaných uživatelů cbpmr.cz a portejblů z DX nástěnky

V pravém menu najdete několik textových nabídek umožňujících jedním kliknutím načíst do mapy značky zastupující orientační polohy registrovaných uživatelů cbpmr.cz, (těch co uvedli svůj lokátor po registraci). Prohledáno je vždy okolí aktuálně označeného lokátoru do vzdálenosti asi 30km.

Hledání aktuálních portejblů
Obdobně lze načítat polohy aktuálních portejblů z DX nástěnky přes položku Vyhledat aktuální portejbly


Rozšiřující informace o lokátoru

Získáte po kliknutí na žluté horní políčko, kde je vypsán vždy aktuální lokátor. Zobrazuje se okres v kterém leží střed lokátoru, včetně jeho souřadnic, viz. obrázek:

Informace o lokátorech
Prvním kliknutím se položka otevírá, následným kliknutím se skrývá...


Zkracovač webových odkazů na mapu

Zkracovač je už nějaký čas nasazený, ale moc lidí ho nevyužilo možná i proto že nebyl více popsán. Vždy když chcete někoho druhého navést na místo v mapě, které máte zrovna zobrazené, stačí na to místo kliknout a vytvořit červenou značku. Poté klepnout vpravo v menu, nebo ve vizitce značky na položku "Vytvořit odkaz na mapu" a otevře se následující okénko s možností zkrácení téhož odkazu. Umožněno je i zkopírování odkazu směřující na celý lokátor.

Zkracování adresy odkazu na mapu


Priorita domovského lokátoru

Mapa je nyní nastavena tak aby se registrovaným přihlášeným uživatelům při načtení aplikace vykreslil jejich domovský lokátor, případně neregistrovaným ten naposledy hledaný čtverec. Pokud je i historie prázdná, načte se domovský lokátor autora mapy (JO70OW).Pár drobnůstek navíc

Do mapy bylo přidáno ještě několik drobnůstek, které můžou práci s mapou zpříjemnit. Vpravo dole je umístěno klasické rychlé měření mezi dvěma lokátory (nasazen Haversinův vzorec). První lokátor se automaticky předvyplňuje podle toho hledaného. Je možné ho ručně přepisovat. V horní levé ikonkové liště přibylo tlačítko [ČR], které umožňuje rychlé zobrazení celého náhledu České republiky, tím pak rychle zjistíte co kde v mapě máte zrovna označeno apod.

Jedna z novinek docela nedávné doby je vylepšení turistického podkladu pro Slovenskou republiku, kde poskytoval služby mapy.cz slibuje i další vylepšování, pro nás je to výhodné v tom že nyní je lokátorová mapa velmi dobře použitelná právě i nad slovenským uzemím, kde je umožněno i detailnější přiblížení.

Závěrem chci poděkovat všem kteří mně inspirovali mapu dotvořit v současnou podobu, rád jsem se zdokonalil ve svých poloamaterských programovacích postupech a pokud budu moct, rád vaše další náměty a návrhy zkusím do mapy zakomponovat, případně opravit nalezené chyby, které napříč různými prohlížeči nelze vyloučit. Hlásit mi je můžete ZDE.

Poděkování náleží Tomášovi Vlašim, který dlouhé měsíce byl po ruce jako beta-tester vyvíjené verze mapy. Musím pro něj vymyslet nějaký revanž :-)....

Ať vám aplikace dobře slouží.

Link na Lokátorovou mapu ČR, SR:

http://www.cbpmr.cz/lokatorova-mapa-gps.html

Jerry Nové Město
Tento článek najdete na webu CB - PMR radiostanice a vysílání: http://www.cbpmr.cz