Jak jsem se přidala k akci Pohádky Máme v Rádiu

Jak jsem se přidala k akci Pohádky Máme v Rádiu

Datum: 1.6. 2021 20:09 Téma: PMR pásmo

Kevina Praha a její povídání o akci Pohádky Máme v RádiuHodně už toho napsal Tomáš v tomto článku, zkusím tedy stejný obsah vynechat a spíše k jeho textu doplnit můj pohled či nějaké upřesnění.

Koncem března mi zavolal Tomáš Stodůlky, povyprávěl mi, jak se mu v prosinci líbil nějaký Mikulášský závod a mrzelo ho, že když překvapivě projevila o vysílání zájem jeho malá dcerka, kterou měl s sebou, nemohl jí vysílačku jen tak dát. Inspirovalo ho to k soutěži právě pro děti na pásmu na PMR, kde by kontrolky měli volačku nějaké pohádkové postavičky.

Rád by do pozic kontrolek obsadil ženy, a proto mi vlastně volá. Zeptal se, zda bych byla ochotná dělat kontrolku, mám nějaký nápad, koho dalšího oslovit a jestli bych do této akce šla s ním. Tehdy, chudák, netušil, co ho čeká...

Protože se mi nápad líbil a běžně z rušících děcek zkouším vytáhnout "spojení", velmi ráda jsem na spolupráci kývla. Vysypala jsem na něj pár jmen "potencionálních kontrolek" s tím, že o dalších ještě popřemýšlím.
Protože některé Tom snad ani neznal :-D, nabízelo se, abych kontrolky oslovila přímo já. Ač jsem mu dala za pravdu, že na oslovování dětí jsou ženské hlasy "vhodnější", rovnou jsem přihodila i pár mužských operátorů, kteří na děti nenadávají, naopak se stejně jako já se s nimi raději snaží o spojení.

Tomášovi se líbilo bodové zvýhodnění jednotlivých pohádkových postav, nakonec jsme se ale domluvili, že vlastně nechceme dělat soutěž a vyhodnocovat pořadí.

Mělo to hned 2 důvody:

Původní plán byl jen pár kontrolek (můj smělý odhad byl 10 možná až 15) a tedy něco menšího, spíše Praha a okolí. Zkusíme to a uvidíme, zda se akce bude líbit, a když by byl zájem o její opakování, můžeme to zkusit rozšířit.

Naším cílem je, aby si to děti v klidu užily bez rozdílu jejich věku, času, po který je to bude bavit, i místa, odkud mohou vysílat nebo kam se nám povede "postavit kontrolku". Prostě aby nikdo neřešil, kolik pohádkových postav uloví.

Nám bude stačit, když děti udělají 1 pohádkové spojení. Za odměnu dostanou na památku diplom.

Tomáš dal dohromady základní pravidla a poslal mi je k připomínkám. Nejspíše ho vůbec nenapadlo, že bych jich mohla mít tolik a průběžně přidávat další (občas něco vyplynulo během hovorů s kontrolkami a rozhodla jsem se to v pravidlech upravit)... Postavil se k tomu statečně a trpělivě (téměř všechny) mé připomínky průběžně zapracovával.

Následovalo zveřejnění plánu na akci pro děti, ať víme, zda bude nějaký zájem a má smysl pokračovat v přípravách. Zveřejnili jsme to zde na Jerryho webu a přes profil Toma Praha také na FB "PMR v Čechách".

Ohlas byl kladný, bylo třeba vybrat termín a pak už jsem mohla začít oslovovat kontrolky. Vybrala jsem ty, o kterých vím, že mají aspoň 2 vysílačky, mohou i 9+ a většinu osobně znám.

Nápad se jim líbil a pouze 2 osloveným se nehodil termín. Počet kontrolek nám pěkně rostl, nastal čas akci zveřejnit. Mimo těch z prvního zjišťování zájmu o akci se nám přihlásilo už jen minimum lidí, občas nás tak přepadla obava, zda nakonec nebude kontrolek více než malých operátorů.

Těch, kteří měli zájem o diplom a po akci nám vyplnili "hlášení", bylo překvapivě 19 děvčat a úplně stejný počet kluků! Přestože byl nakonec počet kontrolek mnohem vyšší, než jsem si původně troufla odhadnout, že zvládnu dát dohromady, bylo k mé radosti dětí více :-D.
Protože ne každá pohádková volačka byla naše kontrolka, tak počty spojení, které podle zaslaných hlášení uvedl Tomáš, nejsou úplně přesné. Děti to ale neměly jak poznat a nám stačilo pouhé 1 spojení s kontrolkou, nebyl důvod to sledovat podrobněji, natož to nějak řešit.

Velkým potěšením a odměnou za hodiny strávené přípravou pro mne bylo slyšet ve vysílačce tolik dětských hlásků a také když jsem, v autě cestou domů z Anenského vrchu, četla pozitivní děkovné vzkazy a prohlížela první deníky!

Děkuji všem 31 zapojeným kontrolkám, bez ohledu na to, zda jsem je oslovila sama nebo zda se nám na post kontrolky nabídly. To se dělo zejména v týdnu konání akce, poslední kontrolka se ozvala v pátek před akcí. Tohle bude chtít příště trochu vyladit.

Mimo dětí, kontrolek a dalších našich pomocníků, které už zmínil Tomáš, si poděkování zaslouží:

Pohádkové volačky, které sice nebyli kontrolky, ale dětem to bylo jedno a ze spojení s nimi měli radost (jen škoda, že se nám svou účast nedali vědět předem)

• Sam Přerov, který mi pomohl s výběrem a prvotním kontaktem kontrolek v lokátoru 89, kde nikoho osobně neznám

• Tomáš Stodůlky za ten super nápad + že mě přizval k organizaci a za jeho trpělivost a toleranci k mým nesčetným připomínkám a úpravám pravidel, tabulek, textů...

• Tomáš Vlašim za pomoc se zveřejněním akce na FB a současně s ním také

• Tom Praha, že mi k tomu půjčil svůj profil. Shoda křestního jména uvedla v omyl řadu lidí, kteří pak měli dojem, že autorem myšlenky je Tom Praha a nikoli Tomáš Stodůlky.

všem běžným operátorům, kteří nechali v éteru dětem volný prostor a nepokoušeli se do svého deníku ulovit spojení s každou pohádkovou kontrolkou, což by hodně navýšilo provoz a tím i vzájemné rušení.

Díky všem, kdo vysíláte!

Kevina Praha
Tento článek najdete na webu CB - PMR radiostanice a vysílání: http://www.cbpmr.cz