Jak se bránit prochladnutí

Jak se bránit prochladnutí

Datum: 29.12. 2020 11:21 Téma: Rady a návody

Malý tip jak a čím se nejlépe v terénu rychle zahřát ...Existuje několik způsobů jak se v mrazu zahřát. Pominu-li pohyb, který při vysílání z vrcholů SOTA a GMA není zrovna vhodný, zbývají tedy jen různé ohříváčky. Horký čaj v termosce je fajn, ale nutí k častějšímu močení, což při vysílání zdržuje. Nalévání a pití je také ztráta času. Pro krátkodobé zahřátí může postačit i v horké vodě ohřátý polštářek. V případě potřeby se zmáčkne, zlomí se v něm inicializační tělísko a polštářek vydá naakumulované teplo.

Tepelný polštářek

Nevydrží dávat teplo dlouho, ale pro okamžité ohřátí třeba rukou postačí. Dále je možné mít v kapce ohříváček s katalytickým spalováním. Plní se benzínem a tedy i zapáchá. Zkusil jsem ho plnit ETHANOLEM E75 co se prodával u benzínových čerpacích stanic. Se zápachem je to trochu lepší, ale zase jsem cítit po špiritusu a vypadá to, jako kdybych pil alkohol.

Tepelný polštářek 2

Nejlepší jsou asi rašelinové polštářky. Kromě rašeliny obsahují rozdrcené dřevěné uhlí a vodu. Po vyjmutí ze vzduchotěsného obalu se začnou pomalým spalováním zahřívat a to až na 50°C. Teplota se dá regulovat povytahováním z obalu. Dělají se různé velikosti a hřejí víc jak 12 hodin a ty větší až 20 hodin. Po uzavření do vzduchotěsného obalu hřát přestanou a dají se dále použít po přesunu na další vysílací stanoviště.

Rašelinový tepelný polštářek
Rašelinový polštářek

Rašelinové polštářky prezentoval na i svých přednáškách o SOTA též Daniel OK1DIG (SK) ... a rašelina je naprosto ekologická a odhození použitého polštářku nikomu nevadí.

Karel OK1MLP
Tento článek najdete na webu CB - PMR radiostanice a vysílání: http://www.cbpmr.cz