Radiostanice 27Mhz Rychlá navigace: Přihlášení uživatele Vysílačky Portejbly DX spojení Lokátory Portejbly Připomínky

Sedmičky trojky za Tebou, aneb jak si neuříznout šle

Rady a návody

Tento článek bych chtěl věnovat především - ale nejen - těm, kteří mají čerstvě získanou licenci a hodlají se fonicky vrhnout na radioamatérská pásma ...


Tento článek bych chtěl věnovat především - ale nejen - těm, kteří mají čerstvě získanou licenci a hodlají se fonicky vrhnout na radioamatérská pásma. Pokud máte nějaké zažité fráze z CB či PMR, můžete si snadno utržit - a to celkem oprávněnou - ostudu. Zcela jistě tímto osvětovým příspěvkem možná vyvolám nějaký flame, pár lidí mne třeba nebude mít rádo či budu možná označen za povýšeneckého blba s IQ limitně se blížícmu nule, ale věřte, není tomu tak. Tento článek je o stylu komunikace. A je jedno na jakém pásmu.

Kjúársamtink...

Začneme od podlahy - tedy od zkratek. Zkratky používané v komunikaci vycházejí z telegrafního provozu. V telegrafii je důležité, aby spojení bylo svižné. Vypisováním textů v otevřené řeči by se takové spojení neúměrně prodlužovalo a tak profesionální telegra?sté vymysleli zkratky, které spojení výrazně zrychlí. Odtud známe především ony notoricky známé Q-kódy a číselné zkratky. Pro informaci - telegra?sté v rámci urychlení spojení nevypisují ani report (viz dále) jako 599, ale jako 5NN - five-nine-nine (..... / ----. / ----. vs. ..... / -. / -.) - ano tam to má smysl. Proč ale říkat "sedmdesáttři" a nikoliv třeba "Zdravím Tě" nebo "Měj se hezky" či klidně i české "Ahoj" (v angličtině 73 = Best regards tedy česky "S pozdravem”)?

Nabízí se tedy otázka, kterou si můžeme položit - má používání zkratek nějaký smysl i ve fonii?

Odpověď na tuto otázku je velmi jednoduchá - nemá, ale v zájmové skupině lidí okolo vysílaček se zkratky tak vžily, že jejich použití i v bežné řeči je tolerováno, považováno za naprosto normální a tímto způsobem komunikace se k této skupině taky tak nějak (hrdě) hlásíme.

Humor páté cenové skupiny aneb vo*e to je pr*el, co?...

Zde je třeba P. T. čtenářstvo (resp. jeho určitou část) trochu nadzvednout ze židlí. Excesy, které budu popisovat dále, na HAM pásmech nikdy a opakuji NIKDY neuslyšíte. Je to jednoduše a prostě z toho důvodu, že koncesovaní radioamatéři jsou veskrze skupinou, která sdružuje lidi vzdělané a jsou to lidi, kteří na sobě v tomto směru dále aktivně pracují. A krom toho se vzájemně ctí a respektují. Penetrace licencemi je samozřejmě ze sociologického hlediska poněkud širší, pár lidí má značku jen proto, aby mohli na převaděče nebo na obligátní kolečko na 80m pásmu a jinak je v etéru neuvidíte resp. neuslyšíte. Na volně dostupných kmitočtech se pak (krom jiného a výjimkám čest) sdružují lidé - eufemicky řečeno - vzdělání různého a zálib též. To není nic, co bych si vymyslel, to je prostě fakt.

A tady právě nastávají ty excesy - promiňte mi, ale opravu je nutné říkat „sedumtři za tebou”? (angličtináři jistě ocení kvalitní překad "seven-t(h)ree behind you”, HI). Případně lze zaslechnout i třeba „...tak jako sedmičky trojky, majk letí na tebe a vodemně je volno”. Promiňte prostému pobíječi much, proti gustu žádný dišputát, ale právě podle idiolektu tak snadno poznáte, že se jedná o rádobyvtipného jedince sršícího humorem intelektu osazenstva hospody čtvrté či spíše páté cenové skupiny. Když to kdekoliv slyším, rve mi to uši (a nejsem v tom sám). Krom prznění rodného jazyka jde taky o to, že podobným způsobem vám protistanice nevyjadřuje ani jakoukoliv elementární úctu. Tohle si tak můžeme říkat maximálně mezi dobrými kamarády v hospodě, ale na pásmu, kde nás slyší n-dalších stanic je to opravdu nehezké, “neprofesionální” a ostatní si o vás mohou pomyslet svoje. Pokud tedy na tom nejsou s IQ a EQ podobně. Srovnejme si následující věty (příklady), kterými lze ukončit spojení:

  1. „Milý příteli, zdravím Tě, měj se hezky a těším se na slyšenou.”
  2. „Tak vole jako sedumtři a zdar, měj se a mej se, ha ha ha, vodemně volno...”

Cítíme ten rozdíl? Pokud ano, čtěte dál. Pokud ne, běžte raději do té nádražní hospody. Dalšími patvary, které lze v etéru zaslechnout jsou také rádobyvtipné pozdravy a zdrobněliny -
například "čauky-mňauky" (proboha, to vymýšlelo pětileté dítě?), "pahojky", "díky za spojeníčko", "tak čusík" dokonce i "reportíček" jsem jednou utrpěl.

Proč nepoužít prostě "Dobrý den" či "Dobré odpoledne"? Je to na někoho moc formální? Nebo pak nedám najevo jak moc jsem "vtipný"? Infantilita je výsadou dětí (chápu) a pak jedinců v péči geriatra. Troufám si tvrdit, že ani jedna zde vyjmenovaná skupina nebude na pásmech moc aktivní.

Malá odbočka: Kdysi jsem v rámci své práce byl nucen komunikovat s lidmi jak se říká z ulice. Pokud se v jejich písemném projevu objevila nějaká zdrobnělina (obligatorní "Měl byste časík...?"), komunikaci jsem raději velmi rychle nějak neutrálně ukončoval a pár výjimek, které jsem udělal mi vždy potvrdilo, že je něco špatně.

"Rádyjka a Santyjága"

Kde se tenhle nešvar vzal, nevím. R je v anglické hláskovací tabulce jako Romeo a S jako Sierra. Pravděpodobně zde zaúřadovala CB lidová tvořivost (spíše tedy lihová, jak bývá zvykem) a snaha se od HAM komunity za každou cenu stůj co stůj nějak odlišit. Tady se pozastavím nad zcela zbytečným a nesmyslným používáním čehosi, co snad má protistanici připomenout, že „jakože vím vo co de“ a abych byl "kchůl".
Samozřejmě, předání reportu je základním pravidlem komunikace na jakýchkoliv pásmech (krom
profesionálních). Jeho zkratka je RST a znamená Readibility - tedy česky čitelnost, Signal strenght - sílu signálu a u CW ještě Tone - tón. (Podobně ještě existuje RSQ u digimódů a RSV u SSTV vysílání.)

Otázka zní: Je tedy zásadně nutné sdělovat stanici report označením - navíc zcela nadbytečným - každé z jeho položek? Není „profesionálnější“ a i hezčí říci „Slyším (čtu) Tě pět-devět"? Nebo "Jsi tady padesát devět”, případně „Report pro Tebe je pět-devět”? Report se prostě VŽDY předává jen v číslech, každý ví o co jde a není třeba to jakkoliv předem uvádět.

Údery rádiem

V PMR komunitě, kde vysílačkám až na pár výjimek S-meter chybí, se report předává jen v čitelnosti - tedy jen jak protistanici slyším (stejně tak pokud jsem na HAM pásmu ve spojení přes převaděč). Není třeba sdělovat "Beru tě rádiem pět". Rádiem (ve smyslu přístroje) mohu někoho vzít tak maximálně po hlavě. To že protistanici přijímám výborně lze sdělit například větou "Slyším tě pětkou„ či „Beru za pět". I varianta "Poslouchám Tě výborně” či „Slyším Tě velmi dobře" je
pořád lepší než ten zákeřný úder rádiem číslo 5 přes lebku.

Esíčka

Esíčka jsou skvělé sušenky - tedy spíše byly než vzala Opaviu do svých rukou fa Mondelez. V žádném případě asi nikomu nebudeme sdělovat, že jeho signál stojí za třeba šest sušenek. Síla signálu se vždy předává spolu s čitelností, jak jsme si řekli jen v číslech, a tak esíčka si nechme ke kávě a na pásma je nepouštějme. Třeba by to mohlo někoho urazit, že si dal práci se stavbou antény nebo lezl na vysoký kopec a výsledek jeho snažení si dáme jako 4 sušenky „Esíčka” ke kávě.

Už zase skáču přes kanály

Zapomeňte na ně. Kanály jsou poměrně důležitá zařízení hlavně pro odvod odpadních vod, ale určitě na nich - velmi pravděpodobně - nebudeme dávat výzvu. Pokud tak z nějakého důvodu pravidelně činíte, zapomeňte na následující text a můžete přejít na další odstavec. Takže pokud někde budu volat, budu dávat všeobecnou výzvu, ale ne výzvu na kanále. Pro protistanici není důležité vědět, že vysílám stoje na kanálu, ale že dávám (všeobecnou) výzvu. Nejsem naladěn na kanálu, ale jsem naladěn na frekvenci. Pokud potřebuji sdělit, že budu vysílat tam a tam (pokud už snad z nějakého důvodu nevím kmitočet), lze elegantně sdělit, že „budu na 23”. Tady bych ten kanál ještě tak nějak možná s přimhouřením obou očí a všech uší toleroval, ale určitě na něm nebudu dávat výzvu. Na HAM pásmech byste se opět dostali do situace, kdy byste si byli nuceni uříznout šle (viz Basilejská odpověď). Vysíláme na frekvenci, tečka.

Brejku poť (se)

Brejk - to je taky tak trochu neštěstí... Slovem “Brejk" (z anglického break = přerušení, pauza) vstupujeme do probíhajícího hovoru. Na nelicencovaných pásmech je to jakýsi běžný lidový kolorit, který ale veskrze nadělá více škody než užitku. Na licencovaných pásmech se tento výraz dá použít také, ale pouze v případě opravdu velké nouze (například stav ohrožující život) nebo jiné události, která opravdu nesnese odklad. Nově přišedší a nepoučení na licencovaná pásma mají vůbec nějakou zkreslenou představu, že provoz na který jsou zvyklí je všude stejný. Opak je pravdou, a pokud napřed pořádně neposlouchají a „zabrejkují” tak si zadělají na celkem slušnou ostudu. Ono i na převaděčích poslouchá dost lidí tzv. „za bukem” a tyhle excesy jsou pak vítanou humornou vložkou na setkáních ve stylu „co se to tam zase za kterého de*ila” s tou a tou značkou vyskytlo.

Vtipné na tom je, že „brejkem” se běžně ohlašují stanice například v CB závodech - a pro volaného se s tím nevyřeší zhola nic. Žádná konkrétní identifikace volající stanice. Takže neví, kdo ho vlastně volá. Navíc pokud je „brejků” víc, tak stanice, která by měla řídit hovory už tím tuplem netuší, že brejkují Franta Vyšné Vlkodlaky a Pepa Salašáry. Takže řekne „brejku poť” a samozřejmě začnou hovořit obě stanice zároveň. Ani případné rozdělení na prvního a druhého
„brejka” není úplně řešení, protože se „brejkovací” stanice nemusí navzájem slyšet a kdo byl první a kdo druhý je ve hvězdách.

Pokud už potřebujeme z nějakého důvodu vstoupit do probíhajícího hovoru (vždy by pro to měl být nějaký opravdu vážnější důvod, jinak je slušnost počkat až si stanice vymění informace a zavolat až pak jednu nebo druhou z nich), a VŽDY bychom to měli dělat volačkou. Pokud máme volačku delší, je možné použít třeba i jen jméno (Franta Vyšné Vlkodlaky je například trochu delší) nebo něco čím volané stanici dáme najevo svou identifikaci - aby nás pak mohla konkrétně zavolat. A když už tedy nutně musíme na CB či PMR „brejkovat”, protože to jinak neumíme, tak to dávejme i s tím jménem - například „Brejk Franta”. To je výrazně lepší. Na druhou stranu je pak nutno upozornit, že mezi jednotlivými relacemi by stanice měly dělat mezeru, abychom se tam aspoň s tím jménem vešli. To se zhusta neděje a bylo by fajn při provozu na to myslet. Počítejte si před zaklíčováním raz-dva-tři. Časem to přejde do krve samo.

Na konci - a proč tedy ne i na začátku?

Občas lze zaslechnout - především při kolečkách - že stanice říká v závěru relace „na konci”. Tenhle slovní obrat se používá v leteckém provozu a je to - stejně jako výše uvedené - na neprofesionálních pásmech zbytečná informace. To že již nebudu dále v další relaci hovořit není potřeba nijak uvádět, a pokud se jedná o stanici na konci kolečka - je to na řídícím (i na stanicích), aby všichni měli přehled o tom, jak jdou stanice za sebou. Tohle není úplně exces, ale je to zbytečné.

Co říci závěrem?

Tento článek by vás měl trochu návést a připomenout, že to jak se vyjadřujeme dává posluchačům jasný signál o tom, kdo to vlastně hovoří. Nezapomínejte na to, a hlavně si to uvědomte ještě předním, než stisknete PTT.

Ještě P. T. čtenářstvo zde obohatím o malý slovník, abychom tedy případně věděli, kdo k nám - a jak - hovoří a co nám chce vlastně sdělit.



Malý frazeologický slovník Dida Inepta

(viz https://cs.wikipedia.org/wiki/Dronte_mauricijský)

Majk na Tebe...”

Předpokládá se, že spojení s protistanicí nebylo zcela uspokojující podle našeho očekávání, a tak se protistanici pomstíme alespoň tak, že na ní hodíme „mike”, aby ho to aspoň trochu trefilo.
Podobnost s přáním od OTO (občanů trvale opálených) "...rakovina na Tebe, more..." ("more" zde
opravdu neznamená anglicky "více") je poměrně zřejmá. Zastánci hozeného "majku" mohou argumentovat, že tímto způsobem oznamujeme stanici, že přecházíme na příjem. Na FM naprosto zbytečné, uvolnění PTT je provázeno slyšitelným šumem. Praxe, kdy předáváme stanici slovo se používá na SSB, kde tento jev není (například „over”), ale i tak v drtivé většině protistanice podle intonace pochopí, že má mluvit. Není ji třeba vodit za ručičku. A když už nutně tento fakt musím sdělit je lepší říci “přecházím na příjem”.

Sedmičky trojky za Tebou”

Stejně jako v předešlém případě se chceme stanici alespoň nějak pomstít či spíše nám v tomto případě dluží peníze. V takovém případě za ní, ale nepošleme „sedmičky a trojky”, ale vymahače dluhů. Navíc nás může kdokoliv slyšet, a není tak vhodné dlužníkovi tímto náznakem, že za ním kdosi přijde veřejně vyhrožovat. Pokud už někomu chceme poslat „sedmičky a trojky”, namalujeme je na pohlednici a tu poté pošleme. Na pásmu je to nesmysl. Jak „sedmíčky a trojky” tak „za Tebou”.

Rádio pět, Santiago devět”

V tomto případě sdělujeme protistanici, že máme více rádií a posloucháme ho zrovna na rádiu označeném číslem 5. Co je to za značku a typ, Bůh ví. Santiágo devět - pravděpodobně se jedná o označení městské části Santiago de Chile, ale nechtějte po protistanici, že má vědět, která městská část to je, o smysluplnosti tohoto sdělení nemluvě, pokud si tedy v tom městě nedomlouváme sraz.

„Bral jsem ho rádiem pět”

Zde se pravděpodobně jedná o debatu, kdy sdělujeme, že jsme dotyčného praštili - opět námi očíslovanou, proti úderu odolnou stanicí číslo pět (Baofeng postačí, Motorola je pak ještě lepší, víc vydrží). Podobně bychom mohli tvrdit, že ..."jsem ho bral spodním hákem" a už se z toho (chudák) nedostal. Významový výsledek je zcela totožný.

„Tak jsem dal výzvu na kanále...”

No, milý mladý příteli, je hezké že popisuješ do detailů QTH, ze kterého jsi vysílal. Ovšem ani železný poklop kanálu nemá moc na šíření signálu vliv. Pokud jsi tedy dával výzvu, dával jsi jí na frekvenci. Kde jsi zrovna stál, nikoho moc nezajímá. Dáváš-li výzvu na kanále, je to ostatním v... (bez toho K na začátku).

„Můžeš mi dát reportíček?”

Ne, nemohu. Nejsem dítě v první třídě základní školy, tedy reportíček nedám. Mohu Ti ale dát report - třeba čtyři-šest, když už to nebude pět-devět. Nebo prostě pět. Nebo čtyři.

„Tak čauky-mňauky”

Tady už asi nepomůže nic. Vlastně jedna věc ano - tuto stanici příště ze spojení vyjmout, nevolat, neodpovídat. Na Slovensku je velmi oblíbené "čágo-bello". Mezi kamarády u piva - proč ne. Na pásmu ani omylem.

"Na finále", HI, bych chtěl říct, že to, jak se vyjadřujete na pásmu je čistě Vaše věc. Ale je potřeba si uvědomit, že ne všichni jsou naladěni na stejné vlně (myšleno momentálním rozpoložením či intelektem, ne frekvencí, tam naladěni být musí - a je na vás jestli to nebude bohužel) a opravdu si tak můžete utržit - když už ne přímo ostudu třeba brejkováním na HAM převaděči, tak dojem z Vašeho projevu si protistanice zapamatuje pro příště. A třeba proto Vám neodoví na výzvu, což je - třeba u závodů pokud jen rozdává body - škoda. Já osobně velmi rád navazuji spojení s jednou místní stanicí už jen proto, že i když jde o závod, kde je fofr, tak si najde čas a vždy pozdraví, třeba "Dobré dopoledne". Neusíte tuhle "drobnost" považovat za zásadní, ale měli bychom se na pásmech aspoň elementarně ctít.

Ricci Plzeň

Tisk Tisková verze článku


"Sedmičky trojky za Tebou, aneb jak si neuříznout šle" Přihlásit/Registrovat | 38 komentářů | Vyhledávání v diskusích
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím zaregistruj se.

Re: Sedmičky trojky za Tebou, aneb jak si neuříznout šle
Od: - Středa, 13.06. 2018 - 11:09
Asi nečekaně, ale nesouhlasil bych.
Moralizujících (a demoralizujících) článku pojednávající o HAM provozu bylo za ty léta napsáno snad více než článků technických, a všechny se snaží poučovat, svazovat a ukázňovat HAMy, aby všichni vysílali jako jeden. Osobně jsem pro maximálně liberální přístup s prakticky jediným pravidlem, a to nerušit ostatní (a respektovat všechny účastníky zájezdu, ale to už je asi jasné). Jestli se mi nelíbí způsob vyjadřování, přeladím se jinam a nebo to zkousnu. Není třeba být moralfag a s ukazováčkem ukazovat tytyty takhle se nemluví na HAM bandech.

Opět bych připoměl, že amatérskou radiokomunikační službou se rozumí služba pro sebevzdělávání a technická studia. V tomto tvrzení není nic o provozu. Ani IARU nediktuje pravidla provozu, s jednou jedinou vyjímkou, že volačka musí být alespoň jednou za čas zmíněna.

Třeba slůvko "kanál" není HAM cizí, vždyť i oficiální IARU bandplán toto slovo obsahuje v hojném počtu.
Kanálem se rozumí šířka pásma zabraná vysíláním, tedy "výzva na kanále" je termínem správným. Pojem frekvence (nebo kmitočet) šířku pásma nezohledňuje a může být zavádějící.

Re: Sedmičky trojky za Tebou, aneb jak si neuříznout šle
Od: Ricci Plzeň - Středa, 13.06. 2018 - 19:19 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Ondro, díky za reakci. Jak píšu na konci článku - ať si každý říká na pásmech co chce, ale reakce okolí jsou pak čistě na jeho zodpovědnost.

Re: Sedmičky trojky za Tebou, aneb jak si neuříznout šle
Od: Leoš Prostějov - Pátek, 15.06. 2018 - 01:44 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Souhlasím s kolegou o tom počtu moralizujících a demoralizujících článků jak vysílat a jak ne. Máme tu totiž trochu problém. Je to koníček a ne profesionální provoz. Tudíž absolutní autorita není - až na platné zákony a regulace. Ty nám nepřikazují jak mluvit, jakou mít formu zpráv atd. narozdíl od leteckého nebo lodního provozu například. Tudíž, chápu, nějaké to osvícení by tu mohlo být. Ale mnohem palčivější otázkou je spíš rok od roku nižší popularita tohoto zajímavého byť časově technicky i finančně náročného hobby. Nicméně sám jsem pod 30 let a jak se říká koho jednou praští anténou zůstane praštěný. A jsem. X let jsem nevysílal bo jsem toho na VŠ nechal na pár let. Ale nyní jsem se k tomu vrátil, stále už 10 let mám OK9CSB a nyní i místní značku UB3DQZ. Rozšíření na HAREC nezvládám soustavně z důvodu, že se mi termíny ČTU vždy kryjí s povinnostmi vůči škole a poslední dobou s tím, že jsem trvale v zahraničí. Nemrzí mě hantýrka, ale spíš ubývající základna mladých a celkově takové to živo všude. Hlavně VKV UKV. Snažím se když na to přijde řeč lidem říkat o věcech ukazovat jim jak se dají snadno chytat obrázky z družic na 137MHz. Poslouchat piloty letadel. Chytat ACARS a ADS-B. Většina lidí je fascinovaná tím, jak je to snadné a že to přece není možný že je to nezabezpečený když každý terorista ví kde je jaký letadlo. No ví i neví. Ono pochybuju že to vědí. A kdyby jo tak co. Je to obecná znalost. Flightradar umí taky vygooglovat každý. Poslouchat se dá ISS na obyč. ruční přijímač, když se podaří ji vidět i na obloze. Spousta lidí je nadšených. Je to dost exotický koníček na dnešní dobu mezi masou a proto je potřeba o něm mluvit! Ne, že jsme banda elitářů a máme tolik a tolik papírů a povolení a jsme hrozní frajeři plní pravidel a morálního kodexu (ano je to třeba ale to třeba až pak) a je jedno jestli CB,PMR, HAM ale prostě skupina lidí vyhlížející tím směrem, že nám není jedno jestli za 30 let to všechno vybavení ještě bude mít smysl k něčemu vůbec dál připojovat! Dnes je tolik možností co dělat a nedělat, nebo si jen užívat a nic neřešit, že v této skvělé době je třeba lidi motivovat a nadchnout. Pak jde všecko :-) Snad jsem Vám odlehčil diskuzi o pár sušenek a poklopů které se dobře prodávají když máte poblíž nějaké to Romeo :-)

Re: Sedmičky trojky za Tebou, aneb jak si neuříznout šle
Od: - Pátek, 15.06. 2018 - 08:21
 
Ahoj,
nemyslím, že by do tohoto hobby přicházelo méně lidí.
Může se to tak zdát, ale někteří už od 80. let HAM prohlašují za umírající hobby. Fakt je, že když jsem dělal zkoušky před 2 lety, bylo tam přes 35 lidí. Naopak, domnívám se, že oproti stavu před 8 lety je počet licencí a aktivních HAMů na vzestupu.

Re: Sedmičky trojky za Tebou, aneb jak si neuříznout šle
Od: Mirek Mejdlo - Pondělí, 25.06. 2018 - 11:24 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Prvotní příspěvek nějakého občana z Plzně co tu rozvířil debatu nestojí za komentář a má jediné plus a to, že se ozvali občané co rádi vysílají do éteru se svými názory. Jen v jediném příspěvku jsem našel to nejdůležitější a to .....že v této skvělé době je třeba lidi motivovat a nadchnout.... Výborně řečeno !! Jedině tomuto názoru tleskám !!!!


Re: Sedmičky trojky za Tebou, aneb jak si neuříznout šle
Od: Tomáš Vlašim - Středa, 13.06. 2018 - 11:33 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Ricci, díky za skvělý a podnětný článek. Po jeho přečtení mám jistě o čem přemýšlet. Nelicencovaná a HAM pásma určitě mají a budou mít své odlišnosti ve způsobech komunikace, ale přebírat od HAMů to nejlepší by měla být pro nás "nelicencované" trvalá výzva. Díky tedy za výzvu (nikoli na kanále, ale všeobecnou, ačkoli trochu kontroverzní a právě proto podnětnou). Málem jsem na konec napsal sedum tři, ale nakonec nenapsal, takže ještě jednou díky a měj se dobře. Tomáš Vlašim

Re: Sedmičky trojky za Tebou, aneb jak si neuříznout šle
Od: Ricci Plzeň - Středa, 13.06. 2018 - 19:21 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Ano, Tome, článek možná je v některých částech kontroverzní, ale o to mi šlo :o)


Re: Sedmičky trojky za Tebou, aneb jak si neuříznout šle
Od: Pavol Somak - Středa, 13.06. 2018 - 11:51 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Ricci, dobrý článek k zamyšlení...! Mohu jen osobně potvrdit, že se jedná o způsob komunikace veřejné, tedy ne uzavřené skupiny a opravdu ne každý vezme rádoby vtipné patvary. Minimálně jsem se já musel zamyslet nad některými svými nešvary a je to prostě pravda ...

Re: Sedmičky trojky za Tebou, aneb jak si neuříznout šle
Od: Ricci Plzeň - Středa, 13.06. 2018 - 19:21 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Jo jo, Pavle, přesně o to mi šlo :)


Re: Sedmičky trojky za Tebou, aneb jak si neuříznout šle
Od: Žán Braník Praha - Středa, 13.06. 2018 - 13:46 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Ahoj, v podstatě lze souhlasit se vším v článku napsaném, až na " 73 ". Ty já používám, NESTYDÍM SE ZA NĚ! Jsou pro mne jakousi tečkou " za tím naším případem" tedy koncem spojení. Samozřejmě s řádným popřáním hezkého dne a úspěchu v (závodě) či životě.
A již vůbec se nestydím za svůj původ CBčkáře. Naopak, když je vhodné, zdůrazním ho.
Brejka jsem se již v HAM provozu odnaučil používat, ale než vykoktám ( 5 či max 10 W ) svůj volací znak, již běží hovor druhé strany. Takže dobrý recept " jak vstoupit do hovoru v HAM " neznám. Vždy jen čekám na konec relace až se vymluví či to ( a to je cca v 99,9 % ) vzdám. V závodech je to skoro to samé.
Někdy je lepší občas uhnout, než stále jet "po lajně"!

Re: Sedmičky trojky za Tebou, aneb jak si neuříznout šle
Od: Ricci Plzeň - Středa, 13.06. 2018 - 19:23 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Jistě, 73 je už takový úzus a já to používám taky, i když se přiznám že se krotím :o)


Re: Sedmičky trojky za Tebou, aneb jak si neuříznout šle
Od: Roman Frantovky - Středa, 13.06. 2018 - 15:35 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Vysílačky nejsou můj hlavní koníček a všechno, co jsem se o vysílání naučil, jsem pochytil od vás. Tak si teď nestěžujte :-).
Určitě dobrý článek k zamyšlení, ale pro mě je důležité dodržovat základní pravidla slušnosti, mít z toho radost a občas si užít trochu adrenalinu. Na formě bych v našem hobby klubu až tak nelpěl. Někdy jsem rád, když správně odhláskuju lokátor :-).
Tak brzy zase naslyšenou a 73!
Roman Frantovky


Re: Sedmičky trojky za Tebou, aneb jak si neuříznout šle
Od: Telegnost Brno - Středa, 13.06. 2018 - 16:46 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Díky za podnětný článek, Ricci. Píšeš opravdu čtivě a některé nešvary kritizuješ oprávněně. Nemusím ti vysvětlovat, že provoz na volných pásmech se od toho na pásmech amatérských v některých detailech liší. Pokud by někdo dával na HAM BAND report stylem "rádio-santiágo," pak by nejspíš vzbudil podezření, že je UNLIS, operující pod fiktivní značkou. Je jakýmsi nepsaným zákonem, že "rádio-santiágo" je doménou CB a PMR pásem. Na HAM nemá tento slovní obrat co pohledávat. Dalšími detaily, kterými se liší spojení na volných pásmech od spojení na HAM BAND, je uvádění portejblu, QTH, jména operátora...Na HAM se nedává "výzva na kanále," ale "všeobecná výzva ze stanice OK..." Nebo: "Na převaděči poslouchá OK2..." Dává-li někdo na CB nebo PMR pásmu CQ, pak může užít zaběhlou frázi "výzva na kanále." Stejně tak může užít styl pro HAM BAND. Myslím, že to je v tomto případě každého věc, JAK svoji výzvu formuluje. Velmi častým nešvarem, jak na volných pásmech, tak na pásmech amatérských, je nehlášení volaček. Správně se mají volačky uvádět na začátku a konci každé relace, nebo po deseti minutách. Přinejmenším proto, že když tě chce někdo zavolat a udělat s tebou spojení, tak aby věděl, KOHO má vlastně volat. Formulace "sedmička trojka letí za tebou," nebo "pojďte na mně volačkou" - má svoje místo na "volňáscích," ale na HAM BAND by se mělo užívat jiných formulací. Neboť amatérská pásma jsou přece jen o stupínek výš, než pásma volná.
"Zdvořilostní fráze" a pozdravy typu "čauky-mňauky" bych přenechal těm, kdo se spolu loučí po spojení intimním, nikoli rádiovém. :-)))))) Něco takového nepatří ani na ony "volňásky." Jinak jsem vyslechl na PMR i takové "perly," že když jsem se opakovaně operátora protistanice dotazoval na report a lokátor, bylo mi řečeno, že on je radioamatér a NIC TAKOVÉHO nemá a nezná... Občas někdo na PMR nemá elementární znalosti radioamatérského provozu a každou chvíli mu uklouzne i nějaké to "šťavnatější slůvko," patřící do restaurace čtvrté cenové skupiny, poněvadž pátá už neexistuje. Nebo neexistovala... :-)))
Takže TAK to vidím já. :))


Re: Sedmičky trojky za Tebou, aneb jak si neuříznout šle
Od: Apache Znojmo - Středa, 13.06. 2018 - 17:27 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Asi nejvetsi duraz bych dal na ty "brejky". Na vysokych kotach neni neobvykle, aby se seslo 5 brejku naraz. A vsichni se jmenuji "Brejk":)) tak si vyber koho vezmes. Maximalne muzu odlisit silneho a slabeho brejka, coz snad pochopi ti, kteri jsou memu QTH blizko nebo daleko. Ale idealni to neni. Kazdopadne souhlasim a vyrazne doporucuji brejkovat volackou (byť zkracenou). A samozrejme nechavat delsi pauzy mezi relacemi!

Re: Sedmičky trojky za Tebou, aneb jak si neuříznout šle
Od: Telegnost Brno - Středa, 13.06. 2018 - 17:38 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Naprostý souhlas, Apači. :-)) Jinak pokud jde o brejkování na HAM BAND - i tam se občas brejkuje. U nás v Brně v kroužku starších operátorů na OK0H, OK0BH, OK0BHB i nějakém tom directu. Není s tím problém; i když na HAM se to obvykle dělá tak, že se počká, až si někdo dodělá spojení a pak ho zavolá. Jedno, zda na převaděči nebo na directu. A nebo se jde vysílat na jinou frekvenci. Mimochodem - pamatuji dobu, kdy i directy byly označovány jako kanály - např. FQ 145,500 MHz byla kanálem S20, 145,525 pak S21 apod.. (Např. u TRX Boubín.) Nepamatuji si ale, že by se tam formulovaly výzvy "výzva na kanále." To je opravdu doménou volných pásem. :-))

Re: Sedmičky trojky za Tebou, aneb jak si neuříznout šle
Od: Apache Znojmo - Středa, 13.06. 2018 - 19:35 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
viz muj novy prispevek ohledne "vyzvy na kanale":) Preci


Re: Sedmičky trojky za Tebou, aneb jak si neuříznout šle
Od: Roman Brod - Středa, 13.06. 2018 - 19:13 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Pekne napsano..ale..chtelo by to precist hlavne "dedeckum" ma tech koleckach na BC s C..Asi za ty roky co maj koncesi se to jeste nedoslechli..tady je malo Hamu kteri to nevedi.

Re: Sedmičky trojky za Tebou, aneb jak si neuříznout šle
Od: Ricci Plzeň - Středa, 13.06. 2018 - 19:26 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Nojo, Romane, těm dědouškům bych to nebral, oni jsou tak z CB zvyklí :D

Re: Sedmičky trojky za Tebou, aneb jak si neuříznout šle
Od: Roman Brod - Středa, 13.06. 2018 - 20:08 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Tak na Cb co vim tak z nich jede jen ok1ifw..ostatni cb zavrhuji..presto ze se na tech koleckach chovaj hut nez taxi na cb

Re: Sedmičky trojky za Tebou, aneb jak si neuříznout šle
Od: Mirek Mejdlo - Pondělí, 25.06. 2018 - 11:12 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Ty taky jednou zestárneš a budeš dědoušek a mladí se ti budou smát tomu co mluvíš do vysíačky. Jak se říká odříkaného chleba největší krajíc dostaneš. :o)


Re: Sedmičky trojky za Tebou, aneb jak si neuříznout šle
Od: Apache Znojmo - Středa, 13.06. 2018 - 19:34 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
A jeste bych si dovolil nesouhlasit s "vyzvou na kanale" Proc ti to tak vadi? kdyz na PMR stanicich ( potazmo na CB) jsou frekvence znaceny jako kanal (CHANNEL). Proc bych tedy nemohl davat vyzvu na kanal ? Samozrejme ze cestina je krasna rec a ma to dvoji vyznam, stejne jako "jazyk":) Muzes ric t Jazyk jako jazyk v bote, jazyk v puse, nebo jazyk jako language. Staci se podivat na wiki https://en.wikipedia.org/wiki/PMR446 a vsude se tu pise Channels, Kanaly :) Jsou to asi kanaly ve meste ze ? ha ha :) to je mi ale vtip:)

No ne, vazne. Neprudil bych kvuli oznacovani CH za kanal. Na stanicich mame cislovku a ta neznaci frekvenci, ale kanal. CH7 napr.

Tak za me jsou kanaly vporadku, a jestli to HAMum vadi, tak rikejte frekvence, nikdo vam za to hlavu neutrhne:))

Re: Sedmičky trojky za Tebou, aneb jak si neuříznout šle
Od: Radek Hrabůvka - Středa, 13.06. 2018 - 22:30 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Pojem "kanál" se používá i ve VO jak pro CB, tak i pro PMR.
Když zaslechnu nebo čtu slova, jako čtvereček, lokátorek, reportík, rádijko..., tak to musím chvíli rozdýchat. Samozřejmě, že proti správně použitým zdrobnělinám nic nemám, PMR radiostanice je přece stanička, na které je anténka.
Občas přistihnu i já sám sebe, jak nedělám ve vysílání mezery.
73 Radek Hrabůvka

Re: Sedmičky trojky za Tebou, aneb jak si neuříznout šle
Od: Tomáš Vlašim - Středa, 13.06. 2018 - 23:00 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
...ve VO pro PMR se vyskytuje slovo kanál hned pětkrát... :-)

Re: Sedmičky trojky za Tebou, aneb jak si neuříznout šle
Od: Ricci Plzeň - Čtvrtek, 14.06. 2018 - 08:49 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
K té výzvě - tady je potřeba se spíše zamyslet nad tím, jestli to zase není  podle mne zbytečné  zdvojování informací. I na HAM bandech se používá ...a dává výzvu na xx-m pásmu.... No to je přece jasný, vysílací stanici na tom pásmu (kanále, chcete-li) slyším, musím tam být naladěn, jinak bych ho přece neslyšel :D Ten důvod je zřejmý - aby měla výzva nějaký smysl a protistanice při ladění na pásmu tu stanici slyšely, musí v etéru být nějakou dobu a takto se ta délka výzvy prodlužuje. Ovšem otázka pak zní, jestli by člověk neměl  když už to potřebuju natáhnout  radějí vícekrát zopakovat volačku, popřípadě koho volá (DX atd.). Prostě předat nějaké relevatní informace. Když ladím stanici v šumu, jsem rád za několikeré zopakování volačky, informaci o tom že vysílá tam kde jsem fakt nepotřebuju :o)

Re: Sedmičky trojky za Tebou, aneb jak si neuříznout šle
Od: Apache Znojmo - Čtvrtek, 14.06. 2018 - 09:02 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Ricci, je to lety zazite volani. Nebavim se ted o HAM pasmech, tam jsou jina pravidla. Ale skoro vsichni zacinali na CB :) A od nepameti je to zazita fraze. I casopis byl po tom pojmenovan:)) "Vyzva na kanale" . Variace at si kazdy odvodi sam, Vyzva na pasmu, vyzva na frekvenci, vyzva na kanale, vyzva do eteru, vyzva vsem atd .. Vseobecna vyzva, Vseobecna vyzva na kanale. Nedelal bych z toho vedu. To mi tak neprudi jako jine nesvary. Chapu ze to treba HAMakum muze trhat usi, ale na volnych pasmech to chce kus tolerantnosti. Jsou tu lidi bez zkousek, nekteri i bez jakekoliv znalosti, od malych decek po seniory. Spis nez o nejake slovickareni by melo jit o slusnost na pasmu.

Re: Sedmičky trojky za Tebou, aneb jak si neuříznout šle
Od: Ricci Plzeň - Pátek, 15.06. 2018 - 20:53 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
No já vím, že to tak bylo a je, ale z obsahového hlediska mi to vždycky přišlo úsměvné ;) Mám trochu představivost a to je pak hned ;)))

Re: Sedmičky trojky za Tebou, aneb jak si neuříznout šle
Od: Zdenek Pokratice LT - Středa, 20.06. 2018 - 19:38 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Když se na portejblu zrovna věnuji něčemu jinému (nekamenujte mne, nejsem robot a občas potřebuji např. kafe, potom např. to kafe jde zase ven...), mívám stanici zapnutou na scan, aby mi toho uteklo co nejméně. Když scan "zakopne" o výzvu a já nemám zrovna display stanice na očích a nestihnu odečíst, na kterémže kanálu je výzva dávána, jsem za výzvu typu "všeobecná výzva na kanále 28" celkem vděčný, nemusím pak pracně prohledávat pásmo, kdeže to bylo...


Re: Sedmičky trojky za Tebou, aneb jak si neuříznout šle
Od: - Čtvrtek, 14.06. 2018 - 10:56
SRI za offtopic, ale doporučuju každému přečíst VHF handbook od IARU. Je plný docela užitečných informací.
Jo a slovo kanál se tam vyskytuje 93 krát :) ;) :)
http://www.iaru-r1.org/index.php/downloads/func-startdown/991/


Re: Sedmičky trojky za Tebou, aneb jak si neuříznout šle
Od: Johny Radčice - Čtvrtek, 14.06. 2018 - 11:02 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Z článku odhaduji, že Ricci na CB nevysílá / nevysílal a neměl dost možná ani nikdy kanálovou radiostanici (se ho budu muset zeptat ;-) ), telegrafista taky jistě nebude (jasný, že dnešní "digitální" mládeži :-) už Q kódy a zkratky typu 73, které ham rádio provázejí a provázely od nepaměti přijdou archaické a zbytečné), asi nebude ani radiový posluchač (protože občas je i na ham pásmech k zaslechnutí to, proti čemu je na CB santiágo s rádiem jen slabej odvar) a malé děti doma taky nemá (to vám někdy ta zdrobnělina prostě přes pusinku ;-)... pardon pusu přejde aniž by jste chtěli a tak máte na zdrobněliny jiný práh citlivosti, vnímání nebo odporu - chcete-li...) :-).

Ale jo, v zásadě autorovu myšlenku chápu s něčím tedy souhlas, něco je dle mého naprosto zbytečně hrocené a něco málo nesouhlas...
Samo pokud si někdo na CB chce hrát na radioamatéra, tak by měl trochu provozním řádem nasáknout (od toho může poslouchat na ham pásmech), ale pokud si např. dvě mamky na mateřské dávaj po rádiu recept na koláč... klidně ať si říkaj "čauky mňauky, packou třepu" osobně mě to na CB/sdílenkách nevadí, řekl bych dokonce, že to dodává tomuto pásmu takovej (pro mě tedy) hezkej, řekl bych lidskej, kolorit ;-)... ostatně od toho to pásmo je volné a pro všechny. Pokud někdo touží po provozním řádu, tak na to jsou / měly by být profi nebo ham pásma (alespoň další důvod si ty zkoušky udělat). Myslím, že stačí, když se k sobě budou lidi chovat (nejen na CB) slušně a nebudou se rušit.

Jinak co se uříznutých šlí týče, vždy když někdo říká radši nebudu vysílat, abych něco neřekl blbě, tak si vzpomenu na jednoho kolegu CBčkáře, který nedlouho po vstupu na ham pásma přišel na KV rádiu o mikrofon... dodnes ho vidím, jak mi říká "vysílat chci, novej mikrofon bude prej až za měsíc, tak musím ject telegrafem". Já na něj vyvalil oči a říkám, " vždyť ho neumíš, uděláš si na pásmu ostudu!" Na to on odpověděl "hele já se naučím volačku a lokátor jako básničku... report budu dávat 599, to se taky naučím a to, co mi bude dávat protistanice, to nějak s pomocí papíru a počítání teček a čárek přelouskám a když ne, nechám si to holt dát vícekrát a pomaleji..." Jako radiomatéři přece musíte mít pochopení pro člověka co začíná ne? Tak jaká ostuda... vždyť je to jen hobby a radost". Měl štěstí, že narazil na krátkých vlnách a mezi telegrafisty na správné lidi... je jasný, že s touto se telegraf naučil velice rychle a to jen pro to, že se nebál ostudy... nikdo se mu tenkrát nesmál, ani nikoho ta "drzost" nepohoršila, zejména v Anglii mu hamové fandili a psali o něm a jeho příběhu... no a když mu přišel novej mikrofon, tak už ho k radiostanici nepotřeboval... 73! a krásný den všem.

Re: Sedmičky trojky za Tebou, aneb jak si neuříznout šle
Od: Ricci Plzeň - Pátek, 15.06. 2018 - 20:49 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Nevysílá ale vysílal, ale i tenkrát mi ten styl komunikace přišel takovej divnej :)


Re: Sedmičky trojky za Tebou, aneb jak si neuříznout šle
Od: Tomáš Sruby - Čtvrtek, 14.06. 2018 - 12:40 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Kdyz nam tu predelali prevadec z analogu na analog digital, zmizel obvyklý prevadecovy beep na konci relace a nebylo poznat jestli operátorovi dosel dech nebo uz fakt i baterie a muzu mluvit já. Jeden cas se tu používalo "přepínám" :-D :-D


Re: Sedmičky trojky za Tebou, aneb jak si neuříznout šle
Od: Roman Brod - Čtvrtek, 14.06. 2018 - 19:27 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
no moc pekne je to napsany..bohuzel se to netyka UNLIS ani HAMu(kdyz to dnes a denne posloucham) ..tohle co je napsano se bude tykat max policejni sluzebni komunikace..a to taky nebude tak jiste...a to ze je komunikace "lidska" mne neprijde nijak spatne...a pokud je autor proti "lidske" komunikaci..tak at jde na digital a necha misto sebe komunikovat pocitac...tam se to fakt nestane..nehlede na to ze mohu jmenovat konkretni znacky hamu co na ama direktu a hlavne na prevadecich mluvi jako ten nejvetsi vidlak z Horni Dolni..kde slovo prdel byva nejdal ve vete jako 5 slovo...a vymachrovane mluvi tak jako by sezral navody na vsechno a jeste tazatele urazi...a je jich vic mezi vama koncesovanyma!!...to co jsem slysel tuhle na OK0BC mne rict dotycny do oci tak ho odvezou na ARO a svou karieru dokonci s novou znackou..LDN!!! nez tohle tam..to radsi 100x ve vete "reporticek" a vzdy na konci relace "cauky mnauky" a kdo rekne ze to tak neni tak neni HAM protoze tam vubec neposloucha.
Takze sedmicky a trojky za arogantnima a klidne si sle uriznete...pa paaa :-()


Re: Sedmičky trojky za Tebou, aneb jak si neuříznout šle
Od: Kanón Babice - Neděle, 24.02. 2019 - 21:10 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Tak jsem si ten moralizující článek přečetl a mám chuť tady zrušit registaci. Na CB a PMR je to o lidech, nikoliv o vojenském přístupu ke komunikaci. Určitá slušnost a základní pravidla jsou nutnost, ale bazírovat na blbostech, jako "bral jsem Tě rádiem za pět", to je fakt moc. Primárně jde o to, aby si dva či více lidí pokecalo, a jestli mluví hantecem, nebo "zpívají" jak v Plzni a okolí je fakt jedno. Tohle se Ti chlapče vážně nepovedlo.


Re: Sedmičky trojky za Tebou, aneb jak si neuříznout šle
Od: Matěj Brno - Čtvrtek, 25.02. 2021 - 10:05 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Autor by měl zvážit, jestli je opravdu potřeba být papežtější než papež a to i na poměry HAMů a sebevědomě kritizovat i terminologii, kterou běžně používá ARRL, ČTÚ, odborná literatura a legislativa. (Viz kanály.)
Autor by měl zvážit, jestli jeho papežské rady ohledně reportů a předávání slova náhodou nefungují jen při spojení při dokonale srozumitelném spojení, nikoliv na hranici slyšitelnosti, kdy na PMR a CB běžně slova protistanice spíš tušíme, než slyšíme a "majk na tebe" nebo rogerbeep je pro nás záchranou, stejně tak rozdělení reportu na "RÁDIO 2, RÁDIO 2, RÁDIO 2, SANTIOAGO 3, SANTIGO 3, SANTIOAGO 3" a podobně.
Autor by měl zvážit, že vysílačkování mě baví proto, že mluvím s reálnými lidmi, kteří mají různé povahy, zvyky a používají různé jim vlastní fráze a dokud to není na překážku porozumění, oceňuju to! Až budu chtít vysílačkovat s roboty, dám autorovi vědět.


Re: Sedmičky trojky za Tebou, aneb jak si neuříznout šle
Od: Jirka Kostelec - Neděle, 01.08. 2021 - 06:55 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Také se přidávám k názoru, že není nutné být papežštější než papež. Například před nějakou dobou jsem si dovolil "brejknout" na převaděči a obratem byl "sprdnut" jakýmsi zasloužilým radioamatérem ve stylu "kdo tě učil vysílat, na převaděčích se nebrejkuje". Stejný nesmysl jsem nyní zaznamenal v tomto článku.
Proto výslovně upozorňuji na následující: Na stránkách ČRK, tedy Českého radioklubu, je kromě dalších článků o radioamatérském provozu i ten o provozu na radioamatérských převaděčích. A na něm je vstup mezi komunikující stanice prostřednictvím slova "brejk" výslovně doporučen. Pro ty co to nepobrali nebo neporozumněli, výslovně ještě jednou opakuji - doporučen!


Re: Sedmičky trojky za Tebou, aneb jak si neuříznout šle
Od: Lukáš Holice - Sobota, 24.09. 2022 - 13:26 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Já bych to tak nehrotil a byl více tolerantní.
Bezlicencoví operátoři to mají jako koníček a podle toho si prostě mluvu přizpůsobují.
Mnohem více mi vadí projevování nejmladší generace a to že PMR jde koupit v každém zapadlém krámě v horní-dolní.
Bohužel to pak na pásmu podle toho vypadá. :-(
Obzvlášť pokud máte kolem sebe paneláky.
Měly by se raději mnohem víc využívat sdílenky než PMR.


Re: Sedmičky trojky za Tebou, aneb jak si neuříznout šle
Od: Soptík Náchod - Neděle, 08.01. 2023 - 03:28 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
V dílčích bodech souhlasím (např. breakování s volačkou),

v mnoha nesouhlasím
(odlišení R vs. S i jinak než pořadím má podle mě určitě smysl;
pojem "kanál" existuje, má svůj význam, je k frekvenci přiřazen normou, a dotyčný operátor na něm je, stejně jako na frekvenci;
neznat frekvenci je u CB a PMR naprosto OK;
"dobrý den" se při tykání nepoužívá;
73 za mnou mě neurazí a nevidím v tom neúctu;
slovo "přítel" má tak úzký význam, že rozhodně nebudu v éteru každého označovat za milého přítele;
...),

a především mi přijde, že toho, z čeho autor obviňuje uživatele CB a PMR (pseudovtipnost a vulgarity) se v tom článku dopouští především sám autor.
V případě vulgarit to podává jako citaci toho, co řeknou HAM, kteří to podle toho článku neříkají.
A pseudovtipnosti je plný článek; a ta příloha na závěr je na ní přímo postavená.
Já sám vulgarity v éteru také slyším nerad; ale když je kritizuji, tak si dám pozor, abych se jich sám nedopustil v témž článku, v němž je kritizuji.

Celý ten článek je seberozporující. Autor tam sám předvádí to, co kritizuje u jiných, aniž by se to jevilo jako záměr nebo nadsázka.


Re: Sedmičky trojky za Tebou, aneb jak si neuříznout šle
Od: Soptík Náchod - Neděle, 08.01. 2023 - 04:09 (O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Ještě bych asi měl zdůraznit, že jsem ten článek začal číst se zájmem, s chutí dozvědět se něco nového, a s představou, že zkušený HAM s přesahem k CB/PMR nám v tom článku přinese nějaké praktické rady a zkušenosti. A byl jsem dost zklamán, protože nic z toho jsem tam nenašel.

Přitom já sám považuji za přínosné, když se i na občanských pásmech používá co nejvíce standardizace pro usnadnění spojení.

Když HAM přirovnáme k autu, CB k jízdnímu kolu a PMR ke koloběžce, tak je určitě dobře, když i ten cyklista (na kole či koloběžce) používá co nejvíce dobrých návyků zkušeného řidiče; a část předpisů musí nutně znát a dodržovat.

I když běžně mluvím neformálně a hovorově, obecnou češtinou s lokálními prvky, tak při špatném spojení při předávání nějaké informace použiju slovo "opakuji" s "i" na konci, a ne s "u", protože chci maximalizovat šanci, že informaci předám. A tomu pomáhá právě standardizace (zrovna tohle s tím "-i" asi není to nejdůležitější; ale patří to k té standardizaci frází).

Patřím mezi zastánce alespoň snahy o používání standardizovaných hláskovacích tabulek (ale zas na druhou stranu neprudím, když někdo hláskuje po svém; hlídám si svůj vlastní práh a svůj projev; a na příjmu je pro mě hlavní, abych přijal a pochopil).

Snažím se používat volačku i ve chvíli, kdy se loučím (ano, přidám ji k 73), protože vím, že je nepříjemné, když chci navázat spojení s někým, kdo domluvil, ale neznám jeho volačku. A protože tuším, že u HAM je to asi povinné - a dává mi to smysl. Tak to aplikuju i na PMR.

Snažím se u breaků a všeobecných výzev a při odpovědích na ně uvádět volačku svoji i toho druhého. Aby se vědělo, kdo mluví a na koho mluví (jinak to nemusí být jasné).

Snažím se s lokátorem uvádět i nadmořskou výšku.

Vůbec se nebráním importu některých zvyklostí komunikace od IZS nebo od HAM, většina těch pravidel má svůj důvod/cíl/význam.
(Ale taky chápu, že někdo naopak moc nerespektuje ani základní CB návyky - na PMR se tomu nedá divit; PMR původně jako koníček ani nefungovalo; překvapilo mě, že se na něm vůbec začaly používat volačky a že se tam rozjely expedice a další prvky používání vysílaček jako hobby; PMR původně sloužilo k účelové komunikaci uzavřených skupin osob; a slouží k ní dodnes, takže musíme tolerovat, že na pásmu jsou i "neradisti", je to pásmo i pro ně, nebo možná především pro ně.)

Se zájmem jsem si na YT zkoukl video od jednoho staršího HAM z USA o tom, jak dávat všeobecnou výzvu - zdůrazňoval tam, že by měla trvat aspoň 30 sekund, a obsahovat víckrát volačku. Dává to smysl, je to inspirativní, a dá se to někdy použít i na PMR. Ne nijak zvlášť na křeč, je to PMR, ale co dává smysl, tím se člověk může inspirovat.

Teoreticky bych měl být ten, kdo by měl tento článek oslavovat... ale bohužel.
S drtivou většinou toho článku musím nesouhlasit, jakkoliv se snažím patřit mezi formálnější uživatele PMR/CB/sdílenek (formálnější v oblasti těch metainformací a formalit hlavně na začátku a trochu na konci spojení; mezitím si popovídám s člověkem, což ale rozhodně patří i k HAM).

Když tu někdo v komentářích argumentuje zhruba v tom smyslu, že není robot, aby respektoval protokoly, tak v jiné situaci bych mu oponoval, že ten protokol má smysl a pomáhá nám se domluvit. Ale v kontextu tohoto konkrétního článku, jeho obsahu i formy, se musím a chci přidat na stranu těch, kteří s článkem nesouhlasí.

© www.cbpmr.cz • Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.06 sekund