Uložiště deníků spojení

Uložiště deníků spojení

Datum: 23.12. 2013 23:50 Téma: O našem webu

Dlouho slibovaná aplikace umožňující online zápis a vystavování deníků je na světě, aneb rozbalte si jeden dáreček přátelé ;-).


Přináším Vám jeden dáreček k letošním Vánocům "nakreslený" programátorským perem...

Co naše deníkové uložiště nabízí?

Na trvalém webovém odkazu www.cbpmr.cz/deniky/ je umožněno přes jednoduchý online formulář zapisovat a vystavovat online deníky radiových spojení. To vše i neregistrovaným uživatelům.

Poměrně jednoduše a rychle tak můžeš na internet vystavit seznam spojení, které jsi uskutečnil na svém PMR, CB, nebo jiném portejblu. Pochlubit se můžeš nejen seznamem, ale i mapkou spojení, která zobrazuje hranice České a Slovenské republiky. Aplikace navíc sama dopočítává vzájemnou vzdálenost mezi lokátory, azimuty a další souhrnnou statistiku (součet km, nejdelší spojení - DX, počet spojení do velký lokátorových čtverců...).

Uložiště deníků
Takto může vypadat výstupní mapka z deníkového uložiště.

Jdeme vystavit svůj první deník:

Vystavování ručním zápisem najdeš na adrese www.cbpmr.cz/denik.php
Nachází se tam jednoduchý formulář, kde musíš povinně vyplnit bílá políčka, světle šedá jsou nepovinná (použité vysílací zařízení, e-mail a heslo). Kdo by nerozuměl tomu co má zapisovat , na každém řádku je červený otazníček (když na něj klikneš zobrazí se nápověda k danému řádku). Heslo slouží k povolení dodatečné editace, nebo smazání deníků. Pokud si žádné nevybereš nic se neděje akorát si svůj deník později neopravíš. E-mail slouží na zasílání editačního odkazu, pro případ že jsi heslo zapomněl.

Jeden příklad řekne víc než sto slov!
ZDE se koukni jak by vzorový zápis mohl vypadat.

Zápis spojení do velkého textového pole si dovolím podrobněji popsat. Je důležité dodržovat jistá pravidla zápisu k tomu abyste vystavili online deník v očekávané podobě.
Je povolené zapisovat časy, volačky, lokátory a poznámky. Podmínkou úspěchu je psát jedno spojení vždy na jeden řádek! Řádkuj klasicky pomocí klávesy ENTER. Případné nadbytečné prázdné řádky nejsou na obtíž, aplikace je sama odmazává.

Vzory jak zapisovat spojení na řádek:

Petr Cheb /p Háj JO60CF
Hanka Lhotka /p Ještěd JO70LR; 59
08:15 Jirka Stará Ves JO70QQ; nějaká poznámka

Čas piš hned na začátek řádku ve formátu HH:MM. Chceš-li přidávat poznámky, do které můžeš psát reporty ... prostě cokoliv, za lokátor nejdříve napiš STŘEDNÍK ; a poté napiš obsah poznámky. Poznámka ani volačka již nesmí obsahovat další středník to je jasné :-). Na české klávesnici nalezneš středník pod klávesou [Esc]. Při anglickém rozložení je napravo od klávesy [L]. Lze ho získat též kombinací kláves ALT+59.

Seznam spojení je možné "naplnit" i vkládáním nakopírovaných dat (pomocí myši). Jednoduše tak můžeš zpracovat data z EXCELU, nebo dalších textových či tabulkových editorů (aplikace sama odmaže nadbytečné tabulátory a mezery). Výhodné je že po kliknutí na položku ULOŽIT DATA se nejdříve zobrazí pouhý NÁHLED toho jak bude vypadat výsledek deníku, pokud shledáš nějaké chyby vrátíš se o stránku zpět pro nápravu. Teprve na stránce s náhledem je tlačítko definitivního potvrzení, které zařídí vystavení deníku na web. Neboj se toho a otestuj to!

Jak zapsat změnu vysílacího stanoviště v rámci jednoho deníku?

Teď jeden bonbónek navíc (po kterém volalo několik lidí). Nová aplikace podporuje v rámci jednoho deníku změnu lokátoru stanoviště z kterého bylo vysíláno, bez nutnosti proto zakládat nový deník. Aplikace po změně lokátoru čísluje spojení posloupně dál a vzdálenosti sčítá do jediného výsledku. Toto ocení hlavně mobilní portejblisti, kteří třeba s PMR-kou během dne přechází pohoří s vícero vrcholy a chtějí to reportovat do jediného seznamu.

Důležité je pochopit zápis, který tuto změnu QTH zařídí. V poli se spojeními stačí na samostatný řádek zapsat název, nadmořskou výšku a lokátor nového stanoviště ohraničený zleva i zprava třemi pomlčkami! Tento fígl řekne aplikaci že má od tohoto řádku přepočítávat vše na novou polohu. Zde je VZOR jak to zapisovat:

Nové uložiště deníků
První QTH je to které jsi zapsal do formuláře, druhé QTH je v tomto případě Jizera 1122m JO70PU atd.
Výsledek pak vypadá třeba takto: finální deník s více vysílacími stanovišti.

Výhody pro registrované

Registrovaní uživatelé mohou na úvodní stránce deníkového uložiště jednoduše prohlížet své vystavené deníky v seznamu. Po klepnutí na daný deník je umožněna EDITACE údajů hlavičky deníku bez nutnosti zadávání hesla, nebo e-mailu. Aplikace sama rozpozná že jste vložili deník právě vy. Umožněno je i trvalé smazání deníku.

Nahrávání deníků ze souboru CV6 (DenikCL6)

Na přání jsem doplnil možnost nahrávat soubory typu C6V, což je výstup vynikajícího programu na správu deníků DenikCL6 (autor Bohouš Česká Lípa - www.cbdx.cz). Nahraní lze provést na této adrese a je plně automatické, nemusíš ani zdlouhavě přepisovat název a popis deníku, aplikace si to sama převezme z jádra souboru. Je to kompatibilní s nejnovějším vydáním programu Denik Cl6 tj. verzí 6.00 a vyšší. Pokud byste chtěli dodatečně doplnit/změnit některé údaje do popisu deníku, není problém i zde je umožněna editace chráněná heslem (e-mailem).

Co bude následovat

Ledasco jsem ještě nestačil vychytat podle svých představ, v přípravě je propojení s aplikací DX nástěnky, kde bude možné avíza na své portejbly ihned archivovat do uložiště deníků. Půjde o uživatelský archiv portejblů, kde bude umožněno uchovávat deníky i neveřejně tzv. rozepsané... Též není 100% dotvořena dodatečná editace deníků, zatím je povolené jen přepisování informací z hlavičky deníku, později půjde opravovat všechny položky jednotlivých spojení s tím, že se mapa bude dodatečně překreslovat pokud dojde k opravě lokátorů, nebo dalších položek ovlivňující výpočty statistik.

Berte prosím tuto aplikaci zatím jako ostrou beta-verzi s tím že veškerá data vystavená, samozřejmě zůstanou již trvale na svém místě a budou kompatibilní s chystanými novými funkcemi. *Závěrem směřuji poděkování na Tomáše Vlašim, který byl přínosným beta-testerem této aplikace.

Vaše postřehy a přípomínky očekávám soukromě přes tento formulář, nebo veřejně ZDE.

Ať vám aplikace deníků dobře slouží a všem návštěvníkům přeji pohodové Vánoce, do nastávajícího roku mnoho štěstí, zdraví a celou řadu krásných spojení...

- Jerry Nové Město-


Šťastné Vánoce 2013
Tento článek najdete na webu CB - PMR radiostanice a vysílání: http://www.cbpmr.cz