Webová online aplikace LOGBOOK

Webová online aplikace LOGBOOK

Datum: 19.4. 2020 20:33 Téma: Rady a návody

Představení webové novinky pro zápis spojení...


Je to již delší čas, co jsem na portablech začal přemýšlet o tom, že by se mi líbila nějaká aplikace v mobilu, do které bych zapisoval spojení. Tužka a papír jsou pro mě nepraktické, na zápis potřebuji obě ruce, a když držím ještě PMRku, tak to jde těžko. Nahrávat spojení a doma je přepisovat do PC, to by šlo, ale sebere to dvojnásobek času. Nic takového tu nikde nebylo, a tak jsem se do tohoto dobrodružství pustil sám. Ne jako programátor (to neumím), ale jako investor a kreativec. Už minimálně dva měsíce se aplikace vymýšlí, kreslí a programuje a dnes vám můžu představit funkční webovou stránku: Portablový zápisník - LOGBOOK.
Rozlišení je koncipováno v prvé řadě pro zobrazení v mobilním telefonu, ale jde to samozřejmě i v PC

https://www.cbpmr.info/logbook/

K čemu a jak tato webová aplikace slouží?

1. Rychlý a přesný zápis spojení.
Hlavní výhodou je okamžitý zápis, kde se využívá aktualizovaných databází volaček, míst (portablů) a vysílacích zařízení. Zápisy jsou tak mnohem přesnější a bezchybné. Při zapisování a přepisování spojení obvykle vzniká mnoho chyb ve všech položkách a například v databázi volaček tak má jeden člověk deset různých chybných variant. Aby mohly být databáze udržovány co nejvíce automaticky, je velmi dobré a žádoucí, aby byly zápisy správně zapsány.
2. Časová úspora
Spojení zapisuji na portablu okamžitě, čímž po příjezdu domů odpadá přepisování a vzpomínání na to, co jsem si nezapsal, nebo zapsal špatně. Jen deník vyexportuji a vložím do připraveného formuláře v denících na Jerryho webu cbpmr.cz . Také ale mohu použít tento zápisník při přepisování z papírových poznámek nebo z audio nahrávky. Zápis je rychlejší, protože stačí napsat pár prvních písmen z volačky a našeptávač už filtruje a nabízí odpovídající záznam, který jen vyberu. To samé u názvu portablu protistanice. Začnu psát první písmena názvu a už mi skáčou místa k výběru. Lokátor se vyplní sám. Nebo také mohu zapsat do polička "portable" rovnou lokátor a našeptávač mi vybere všechna známá místa v daném čtverci. Databází míst stále doplňuji.
3. Přehled o spojení.
Ihned po zadání lokátoru protistanice vidím, jak daleko od sebe jsme. Když spojení uložím, můžu zobrazit mapu konkrétního spojení ale také kompletní mapu deníku. Mám tak okamžitě aktuální přehled, kam jsem se dovolal.

V současné chvíli je umožněno importování deníku do místní banky deníků ( http://www.cbpmr.cz/deniky/ ) zde: http://www.cbpmr.cz/nahraj_txt.php. Každý, kdo se zaregistruje, muže webovou aplikaci LOGBOOK používat v plné verzi po dobu jednoho měsíce zdarma. Po uplynutí této doby se pak profil přepne do trial verze, kde je omezení na jeden deník a dvě zkušební spojení.

Vzhledem k tomu, že celý vývoj stál vyšší řád desetitisíců, nemůže být tento pomocník zdarma. Pokud by se celá investice vrátila, můžeme pokračovat v dalších vylepšeních. Nápady na nové funkce jsou, jak mé, tak i ty vaše. Díky za ně.

Aplikace bude tedy zpoplatněna částkou 250,- Kč / rok. Což je 20,- Kč na měsíc, to není ani půl kafe :-). Vím, že to mnohým nebude vyhovovat a budou nadávat, šířit nevhodné komentáře a dělat unáhlené závěry, ale vězte, že zadarmo se nic nevyrobí. Web se sám nenaprogramuje, nevymyslí, nenakreslí. A jak jsem psal na začátku, toto břímě investora jsem vzal na sebe. Nejsem programátor, a tak všechny mé nápady a požadavky musel nakódovat placený programátor. Je jasné, že namítnete, že ostatní to dělají zadarmo jako nadšenci vysílání. Ano i já dělám pro komunitu spousty dalších věcí zadarmo a rád. Dokonce i tuto aplikaci. Veškerá má práce okolo tohoto projektu je taky zdarma. Uhradit je potřeba práce programátora.

Věřím že tato webová aplikace přijde mnohým z vás vhod a budete ji pravidelně při svém vysílání používat. Pokud máte nové nápady a návrhy, napište mi, zařadím je na seznam budoucích vylepšení.

Závěrem bych chtěl poděkovat Jerrymu Nové Město za vstřícnost a spolupráci při napojování na jeho databázi deníku www.cbpmr.cz a dále Bohoušovi CL-6 ze serveru www.cbdx.cz , který poskytl základ pro databázi míst, kterou dává léta dohromady.

Apache Znojmo


Tolik krátce o aplikaci. Níže následuje podrobný popis jednotlivých obrazovek programu.

obr 1

Úvodní stránka https://www.cbpmr.info/logbook/ Pokud už registraci máš, rovnou se můžeš přihlásit. Pozor, neplatí zde registrace z cbpmr.czobr 2

REGISTRACE

Volačka musí být shodná jako v databázi volaček. Tzn. Tak, jak ji skutečně diktujete protistanicím.obr 3

Úvodní stránka po přihlášení
• Vytvořit nový deník
• Zobrazit již vytvořené deníky
• Odhlášeníobr 4

NOVÝ DENÍK
Zde zakládáme nový deník.
- Tvoje volačka se přenese z přihlášeného profilu sama.
- Název místa vysílání ? zde zvolíme QTH odkud vysíláme. Funguje zde našeptávač na místa. Pokud v databázi ještě není, můžeš sem napsat nové místo.
- Lokátor. Ten se vyplní automaticky sám, pokud jsme vybrali QTH z databáze. Jinak napsat ručně v povinném tvaru XX99XX
- Nadmořská výška se vyplní sama, pokud jsme vybrali z databáze a byla-li u něj n.v. uvedena.
- /P ? vybereš zda jsi na portable , mobil anebo vysíláš z domova.
- PMR ? druh provozu: PMR/CB/VHF/UHF sdilenky
- Datum a čas začátku portable.
- Použité vysílací zařízení ? vybereš z databáze
PMR stanic. Pokud není, napíšeš tu svoji.
- Komentář k portablu je popis a zhodnocení celého vysílání. Přenáší se taktéž v exportuobr 5

Přidání nového spojení V záhlaví je neustále tvůj lokátor, máš ho tedy na očích, abys mohl kdykoliv protistanici zopakovat. - Volačka ? sem napíšeš volačku protistanice. Funguje zde našeptávač s databází volaček. Pokud jsi svou volačku ještě neregistroval, můžeš zde: https://www.cbpmr.info/volacky/
- /p zvolíš dle toho, odkud protistanice vysílá portable, mobil anebo z domova. (pokud stanice vysílá z domova, skryje se políčko "Název místa vysílání", to se nevyplňuje. A pokud v registraci volačky uvedl domácí lokátor, automaticky se přenese a vyplní.
- R ? vyber hodnotu v rozmezí 1-5 podle toho, jak dobře stanici slyšíš. Hodnota 5 je nejlepší slyšitelnost
- Čas spojení ? kliknutím na čas, můžeš hodnoty změnit.
- Název místa vysílání ? Funguje zde našeptávač na místa. Pokud v databázi ještě není, můžeš sem napsat nové místo.
- Lokátor. Ten se vyplní automaticky sám, pokud jsi vybral QTH z databáze. Jinak napsat ručně v povinném tvaru XX99XX
- Nadmořská výška se vyplní sama, pokud jsi vybral z databáze a byla-li u něj n.v. uvedena. Pokud chybí, můžeš ji dopsat ručně.
- +0 dní ? vysíláš-li přes půlnoc, zvolíš u spojení po půlnoci volbu +1 den. Ke každému zapsanému spojení se automaticky přidává datum které jsi uvedl při vytvoření deníku. Všechna spojení se pak řadí podle času, v případě, že bys vysílal např. od 23:00 do 01:00, spojení bez zvolení datumu by se řadila špatně. Proto je potřeba u spojení po půlnoci přidat k datu plus jedna.obr 7

Do políčka "místo vysílání" můžeš napsat i lokátor, a našeptávač vyselektuje všechna známá místa v daném čtverci.
Jakmile vybereš místo vysílání, ihned se ti zobrazí i délka spojení (levý horní roh)Lokátor i nadmořská výška se vyplní samy. Pokud není výška v databázi, můžeš ji ručně dopsat.Po stisknutí tlačítka ULOŽIT se spojení do deníku uloží a zařadí podle času.
Řazení je uděláno tak, aby poslední zapsané spojení bylo nahoře. Pokud by to bylo obráceně, měli bychom první spojení nahoře a poslední dole. Pří více jak 12 spojení by nám pak ta poslední utíkala za hranu prohlížeče. Zobrazené řazení nemá vliv na export deníku. V něm jsou pak spojení seřazena normálně chronologicky od prvního k poslednímu.
- U každého spojení je symbol mapy, kde si můžeš dané spojení graficky zobrazit. Máš tak ihned představu, odkud tvá protistanice vysílá.
- Kliknutím na aktivní slovo EDITOVAT, můžeš uložené spojení opravit nebo doplnit.
- V levém horním rohu vidíš celkový počet spojení a v pravém rohu celkový počet km.obr 11
obr 12
obr 13Tento článek najdete na webu CB - PMR radiostanice a vysílání: http://www.cbpmr.cz