Testování a ladění nové DX nástěnky

Testování a ladění nové DX nástěnky

Datum: 8.1. 2020 21:11 Téma: O našem webu

Co nového se chystá? I ty můžeš pomoci s vývojem stránek ...Je to už téměř deset let co jsem uvolnil první verzi zdejšího webu. Ten volně navazoval na původně hodně amatérské stránky běžící na volné doméně volny.cz/cb16 .

V roce 2010 zde vše poháněl tehdy populární CMS systém United-nuke. Jeho podpora a vývoj později definitivně skončil a já coby amatérský, leč stále se učící programátor jsem se rozhodl tento systém nadále využívat a předělat k obrazu svému. Takto se to dařilo dlouhých deset let, ale vše má svůj vývoj a čas žádá změny. Přes dva roky po volných chvílích s přestávkami pracuji na systému novém, který by vyhověl současným trendům a požadavkům.

Konečně se blížím do finále, a dnes bych vám rád nabídnul pár odkazů k vyzkoušení abyste posoudili jak vám bude nový dizajn a zpracování vyhovovat.

Nový web cbpmr.cz


V prvé řade připomínám že nejde o plně funkční variantu, tudíž odkazy na zkušební verzi úvodní stránky povětšinou "nikam nevedou" což je nyní záměr. V současné fázi vás žádám o posouzení jak se stránky načítají rychle, a jak se zobrazují na různých obrazovkách, mobilech, tabletech ... co se kde případně překrývá, co je moc malé, nebo moc velké (třeba písmo, klikací zóny atd.), jak vyhovují barvy pozadí? Prostě uvítám názory jaký máte ze stránek dojem a jak se s nimi bude napříč různými prohlížeči a zařízeními pracovat.

DX nástěnka je z větší části plně funkční, umí počítat vzdálenosti, generovat rychle výškopisy, hledat GPS polohu, vykreslovat azimuty, trasy spojení, inteligentně třídit podle datumů a dalších položek... Pouze není funkční, vyhledávání, uživatelská část a editační služby. Nějaké funkce se ještě chystají (např. funkce statusu: "právě vysílám").

Nástěnku jsem tvořil ve dvou verzích, ta odlehčená půjde později stáhnout zřejmě jako "progresivní webová aplikace" (Na mobilních telefonech se tak otevře v celém novém okně, kde se chová jako klasická nainstalovaná aplikace a objeví se i na domovské stránce/ploše a ve výpisu aplikací a programů v mobilu - obdobně jako Lokátorka.)
Aplikace DX nástěnky bude umět i zasílat upozornění (notifikace) na displej mobilu o nových portejblech... na tom ještě makám a je to pro mně trošku oříšek, ale snad to klapne. Tímto snad budou plně nahrazeny nyní chybějící e-mailové upozornění ...


Nabízím k vyzkoušení tyto stránky:

Lokátorová mapa vhodná pro mobily se bude rozvíjet na tomto odkazu

Budoucí úvodní stránka www.cbpmr.cz

DX nástěnka - webová verze

DX nástěnka - light verze, později uvolněna jako aplikace pro mobily

U této odlehčené verze popřemýšlejte jak a kde zobrazovat stav, že někdo udělí status "Právě vysílám", tato funkce tam zatím není, ale plánuji to brzy dodělat, a nevím jak ten daný řádek co nejvhodněji označit, v třídění by se to mohlo jmenovat "pouze aktivní" ...
Napadá mne zleva zelený proužek s nějakou ikonou či textem, možná podsvětlení celého popisu portejblu? Ocením vaše nápady a připomínky.

Odkazy které nabízím a začínají s "n" na začátku adresy (n.cbpmr.cz) nejsou trvalé, budou se později přesouvat a proto na ně prosím zbytečně nikde neodkazujte. Při úpravách může docházet k občasným výpadkům těchto stránek, berte to prosím na vědomí a buďte shovívaví.

Bohužel na DX nástěnce nejsou dopsány nápovědy, takže to pro vás bude možná takové náhodné objevování skrytých funkcích. To nejzajímavější a nové se skrývá pod políčkem "změřit vzdálenosti", Generované výškopisy jsou automaticky brány z vrcholů kopců, pokud autor uvedl při popisu portejblu co nejpřesnější název kopce a moje DB ho našla. Pokud ho aplikace nenajde, bere v potaz střed lokátoru a v popisu výškopisu je to pak napsané.

O to cennější budou vaše poznatky, jestli i bez nápovědy si se vším poradíte a bude to schůdné a logické. Takže si hrajte, posuzujte a objevujte :)

Nápovědu k DX nástěnce co nevidět doplním.

DX nástěnka - nové funkce
Funkce měření generuje pod každým portejblem popisek s výsledky a všechny nabídky jdou dále rozkliknout (vzdálenost, azimut, výškopis). Výhodná je možnost seřazení nejbližších protistanic.
DX nástěnka - měření vzdáleností
Po klepnutí na vzdálenost se generuje rychlý náhled trasy, u azimutu následuje grafika buzoly :-), výškopis je vč. zemského zakřivení

Tolik malé představení nově připravovaného webu a děkuji předem za vyzkoušení a vaše názory.

...

Závěrem ještě reaguji na vaše dotazy a přání s případným přispěním na chod webu.


Finanční náklady za provoz webu (rok 2019)

Roční poplatek za doménu cbpmr.cz 28.05. 2019 / 27.05. 2020 = 229,- Kč
Provozní hosting uhrazen za období 18.06. 2019 / 18.06. 2020 = 2018,- Kč

Celkové náklady za web cbpmr.cz (2247,- vč. DPH) jsem vloni hradil plně ze svého. Dřívější období bylo pokryto ze společných zdrojů, na které někteří z vás v minulosti přispěli finančním darem.

Během roku jsem dostal několik otázek i nabídek s přímou finanční podporou na chod webu. Moc si vašeho zájmu o podporu vážím a děkuji za něj. Loni jsem toto nevyužil, měl jsem takový vnitřní pocit že jsem více sliboval než konal a nějak to dále neřešil, ale rozhodně se vaším nabídkám a společnému rozložení finančních vkladů nebráním. Vybrané dary budou použity na zaplacení provozního hostingu na další období (klidně i na několik let dopředu) příp. na vyrovnání loňských nákladů. Na webu dělám rád - dobrovolně a bez očekávání finančních zisků. Když vidím že to má smysl a přichází pozitivní odezva, pak je tento pocit k nezaplacení ... Navíc to beru jako sebevzdělávání v oboru programování, které není pro mne obživou ale volnočasovým rozptýlením.

Nyní i přemýšlím o hledání ochotného (levného) profesionála který by mne pomohl nasadit a zprovoznit notifikační serverové API, které by umělo hromadně rozesílat upozornění na mobily a PC, což bychom využili právě u DX nástěnky, kde je e-mailové upozornění už několik měsíců "pasé" ... O tomto záměru budu ještě informovat a možná by některé prostředky mohli být použity právě na tuto služby, ale zatím nemám žádnou konkrétní nabídku, tak uvidíme.

Zůstávám nadále transparentní a komukoliv z řad dárců jsem ochoten kdykoliv nabídnout k nahlédnutí faktury za provedené poplatky. O možnostech darů na účet, přinesu více v dalším samostatném článku.

Hezký den všem přeje

Jerry Nové Město
Tento článek najdete na webu CB - PMR radiostanice a vysílání: http://www.cbpmr.cz