Lokátorka - měření vzdáleností nejen mobilem

Lokátorka - měření vzdáleností nejen mobilem

Datum: 6.1. 2020 22:51 Téma: O našem webu

Přináším vám první článek o představování chystaných změn a novinek zdejšího webu. Jako první jsem si vybral Lokátorku ...


Lokátorka - aplikace cbpmr.cz

Podobných udělátek a případně i mobilních aplikací na výpočty vzdáleností pomocí lokátorů je k dispozici celá řada, ale ani jedna mně osobně úplně nevyhověla, vždy mi tam něco vadilo, nebo chybělo a tak jsem se před pár měsíci rozhodl si to zkusit udělat po svém a nyní dozrál čas se o tyto plody podělit s vámi.

Stránka "Lokátorka" (odkaz na konci článku) umožňuje rychlé výpočty lokátorových vzdáleností (azimutů i výškopisů středů lokátorů) je předurčena hlavně pro malé displeje (mobily). Je vytvořená tak aby základní funkce fungovaly i při výpadku internetu, jelikož lze stránku uložit na plochu jako aplikaci - je napsána jako jednostránková "progresivní webová aplikace" a při prvním navštívení se vás prohlížeč zeptá zda-li ji chcete uložit na plochu. Pokud odmítnete, je toto možné později vykonat přes menu svého prohlížeče. O tom jak to konkrétně udělat pod Android nebo iOS zařízeními si povíme níže v článku.

Lokátorka cbpmr.cz

Stránku hlavně uvítají uživatelé z okolního prostředí české kotliny. Je optimalizována pro zdejší okolí a oproti jiným udělátkům nabízí přednastavené velké čtverce, které nemusíte stále dokola psát celé po jednom znaku, ale když chci např. zjistit vzdálenost mezi Smrkem = JO70PV a Radimovkou v JN79HW, klepnu jednou na JO70 poté dopíšu jen P a V, následně se kurzor automaticky přesune (pokud byl zadán platný lokátor) do druhého políčka a rovnou klikám na přednastavenou hodnotu JN79 a poté jednotlivě H a W. Ke zjištění vzdálenosti jsem tedy musel klepnout jen šestkrát! Více zjednodušit to asi už nejde :-). Samozřejmě je umožněno zadávat i po jednotlivých znacích, když budeme chtít vědět lokátory mimo základní nabídku. Nyní je sada seřazena tak jak mne nejlépe vyhovovala na "české straně". Moraváci a Slováci uvítají na prvním řádku jiné čtverce (JN99, JN98, JN88 ...), což není problém přes menu navolit a seřadit si přednastavené čtverce zcela podle svých představ. Toto se nyní ukládá do mezipaměti prohlížeče a dokud ji nuceně nevymažete, tak v ní trvale zůstává i po odchodu na jiné stránky. Později toto uložení bude možné umožnit i do databáze na serveru (tudíž trvale) pro každého registrovaného uživatele, ale zatím tomu tak není a myslím že to není až takový problém.

Favoritní lokátor

Jestliže zrovna vysílaš na portable, je výhodné si daný lokátor tvého stanoviště zamknout do levého políčka. Opět tím urychlíš dané výpočty. Toto umožňuje funkce "favoritní lokátor" lze ho navolit ručně přes nastavení Nastavení, nebo v okně po nalezení GPS polohy GPS poloha ("Použít lokátor jako favoritní").

V dalších verzích ještě chystám zapojit do hry databázi kopců, kdy na okně s výsledkem vzdálenosti bude umožněno načíst kopce daného lokátoru a pak získat jejich vzájemné údaje včetně výškopisů mezi vrcholy kopců.

Okno s výsledkem měření má jednu "skrytou" funkci. Po klepnutí na horní lokátor(y), které byly měřeny, je můžete znovu rychle přenést do prvního zadávacího políčka pro další měření. viz. obrázek

Používání Lokátorky cbpmr.cz

Mapa nabízí zobrazování trasy i jednotlivých lokátorů na podkladech poskytovatele mapy.cz. Stránka s mapou bude dále vyvíjena samostatně a postupně na ní budou přibývat funkce na které jsme zvyklí ze staré lokátorové mapy zde na webu.

Přehled funkcí Lokátorky dle obrázkové lišty

Nastavení favoriního lokátoru (zamyká se v levém políčku pro opakovaná měření). Nastavení řazení velkých čtverců
Uložení oblíbených lokátorů, nyní je umožněno ukládat až pět libovolných lokátorů
Historie měření ukládá deset posledních výsledků, včetně možnosti rychlého použtí daných lokátorů a výsledků měření
Rychle vymazání všech napsaných údajů ze všech zadávacích políček
Vymazání naposledy napsaného znaku v zadávacích políčkách
Zjištění GPS polohy (tvého aktuálního lokátoru) prostřednictvým tvého mobilu ... Lokátor lze následně zamknout jako favoritní, nebo ho použít pro běžná měření
Horní MENU přináší převody GPS souřadnic a načítání lokátorů z portejblů DX nástěnky

Lokátorku můžeš vyzkoušet na této trvalé adrese (již se nebude měnit):

https://lokatorka.cbpmr.cz/

Uložení Lokátorky jako aplikace na plochu

Pro Android přístroje platí následující:

Při prvním navštívení adresy https://lokatorka.cbpmr.cz/ (pokud máš moderní mobilní prohlížeč) by se ti měla zobrazit lišta s nabídkou ke stažení na plochu, pokud to povolíš - stránka se tímto ihned uloží jako aplikace a bude ji možné otevírat přímo z plochy mobilu (tabletu) a to i v době kdy není přístupný internet, bez sítě jsou nepřístupné pouze funkce výškopisu a načítání lokátorů z DX nástěnky.

Pokud volbu instalace poprvé odmítneš, prohlížeč tě tím opakovaně již obtěžovat nebude a dodatečně lze instalování uskutečnit přes menu tvého prohlížeče. Na mobilu musíš obvykle začít klepnutím vpravo nahoře na "tři tečky nad sebou" :-)

V CHROME prohlížeči se následně položka jmenuje "Přidat na plochu", u OPERY: "Přidat do ... uvodní obrazovka", u Firefoxu stačí klepnout nahoře v liště na ikonu domečku se znaménkem + a poslezé na "+Přidat na domovskou obrazovku".

Instalace Lokátorky cbpmr.cz Chrome, Opera
Instalace Lokátorky cbpmr.cz Firefox

Riccimu Plzeň děkuji za odzkoušení pod iOS (Apple) a jeho návod:

V iOS je přidání na plochu jednoduché - otevřeš v prohlížeči (Safari) stránku https://lokatorka.cbpmr.cz/ Po načtení stránky se pomocí tlačítka "Sdílet" (v iOS je to dole v liště takový čtvereček se šipkou - jablkáři myslím chronicky znají) vybere v seznamu možností příkaz: "Přidat na plochu", případně se upraví popisek a je hotovo :). Ikona se přidá jako aplikace na nejbližší volné místo na ploše...

Lokátorka pod iOS - Apple

Pod Android 7.0 testováno zatím v těchto verzích mobilních prohlížečů :

CHROME 60.0
CHROME 79.0
OPERA 50.0
FIREFOX 65.0

Zjištěné chyby a opravy - přehled vydaných verzí

• verze 1.1

Přidáno návratové tlačítko na okně s výškopisem. Přidáno tlačítko pro přepnutí do historie na okně s výpočítanou vzdáleností.

• verze 1.2

Ošetření funkce favoritního lokátoru. Favoritní lokátor (pokud nebyl ručně vypnut) je při zavření aplikace uložen do mezipaměti prohlížeče a po novém otevření se sám aktivuje. Odstraněna chyba funkce historie výsledků.

Teď je bohužel otázkou jestli se vám appka sama korektně aktualizuje, byl tam jeden aktualizační bug.

To že máte načtenou aktuální verzi 1.2 poznáte klepnutím na =MENU a budou tam dvě nové položky:

= Verze aplikace
= Aktualizovat

Nyní doporučuji nejdříve aplikaci natvrdo zavřít, poté otevřít prohlížeč kterým byla instalována a vymazat jeho historii (mezipamět). Poté aplikaci otevřít a mrknout do menu zda-li tam ty položky jsou a ověřit verzi. Případně klepnout na Aktualizovat. V CHROME mi to takto šlo. Pokud nebudete úspěšní bude asi ideální appku odinstalovat (podržet dlouho ikonu na ploše) a přidat jí poté z webu znovu jako poprvé.

Omlouvám se za chybku, ale to společně odladíme ;-)

Závěrem směřuji poděkování poskytovatelům provozních dat, serveru https://mapy.cz a jejich API. Za výškopisná data děkuji serveru https://www.heywhatsthat.com (copyright: Michael Kosowsky)

Níže v diskuzi můžete sdělit, jak vám stránka (aplikace) funguje napříč různými prohlížeči, a případně navrhnout vylepšení a úpravy ...

Za pozornost děkuje a příjemné užívání přeje
Jerry Nové Město

Pokračování o novinkách webu následuje zde:
Testování a ladění nové DX nástěnky
Tento článek najdete na webu CB - PMR radiostanice a vysílání: http://www.cbpmr.cz