Mapa lokátorů podruhé

Mapa lokátorů podruhé

Datum: 22.12. 2011 23:10 Téma: Rady a návody

Pro všechny místní uživatele je nová lokátorovka takovým malým vánočním dárkem od mé maličkosti. Druhá verze běží za podpory serveru Seznam.cz a trošku vám ji přiblížím.


Další variantou online lokátorové mapy jsem se zabýval hlavně proto, že seznam.cz nabízí docela podrobnou turistickou mapu od firmy SHOcart. Smířit se ovšem musíme s tím, že je tomu tak pouze pro české uzemí. Pro Slovensko a Evropu doporučuji použít spíše lokátorovou mapu od Google Maps.

Ovládání a grafika je zatím obdobná jako u předešlé varianty. Hlavně pro nováčky nyní rozeberu ovládání mapy, jsou tu i některé novinky tak určitě čtěte dál...

Pohyb a práce s mapou - ovládací prvky:

Pro posun používejte kříž v pravém horním rohu mapy, nebo klikněte na mapu levým tlačítkem myši, podržte jej a posouvejte myší žádaným směrem.
Pro přiblížení (zoom) najeďte myší nad mapu a točte kolečkem myši, nebo používejte kulatá tlačítka +/- vpravo na mapě.
Mapové podklady lze přepínat v levém horním rohu, včetně zapínání zobrazování turistických stezek. Ty jsou viditelné pouze při hodně detailním zvětšení celé mapy. Nově je umožněno stínovat reliéf a zobrazovat popisky u letecké mapy.


Mapa lokátorů ČR

Vyhledávání a práce s lokátory:

Stejně jako v minulé aplikaci, je hlavní vyhledávací zapisovací políčko zcela vpravo nahoře. Vyhledávání lokátoru podle poštovních adres je snad všem jasné a zastavím se až u hledání "ze seznamu známých kót". Tady je změna. Nyní je hledaný kopec nutné napsat a potvrdit políčkem hledání.
Ve výsledném seznamu se můžete pohybovat myší, nebo klávesnicí (šipkami a enterem). Najetím myši nad položku se zobrazí i okres v jakém kopec leží. Pro zobrazení lokátoru a kóty v mapě pak už stačí jen kliknout.

Funkce navíc - co mapa ještě umí?

Vytvoření trvalého webového odkazu na aktuálně označený bod v mapě. Toto oceníte když se chcete někomu pochlubit kde jste včera byli na portejblu... stačí kliknout na ono místo do mapy levým tlačítkem myši a poté na položku "vytvořit odkaz na mapu". Daný odkaz zkopírujete např. pravým tlačítkem myši a je hotovo. Vyzkoušejte tento odkaz vložit do příkazové řádky prohlížeče a uvidíte ;-).


Lokátory pro radioamatéry

Měření nadmořské výšky je automatické při kliknutí levým tlačítkem do mapy (při vytvoření červené značky). Klikat můžete opakovaně a vždy se orámuje patřičný lokátor a zobrazí se aktuální nadmořská výška s orientační přesností cca několika metrů.


Ovládání lokátorové mapy

Měření vzdálenosti a azimutu mezi dvěma body je nově možné aktivovat v oddílu "režim mapy: hledání / měření". Prvním kliknutím do mapy označíte start měření a druhým bod kam chcete měřit. Třetím kliknutím se výsledky vynulují a měří se nanovo. Výsledky se zobrazují v horní části mapy. Přepnutím režimu mapy se tyto výsledky trvale mažou.

Měření a převod GPS souřadnic je umožněn u všech zobrazených značek. GPS je uvedené v bublinkové vizitce, kde navíc stačí kliknout na odkaz GPS a souřadnice se vám automaticky převedou do všech běžných formátů.

Další funkcí je zobrazování známých kót z okolí označeného lokátoru. V současnosti mám v databázi asi 10000 českých kopců!, které jsou průběžně zpřesňovány a doplňovány. O této databázi se rozepíšu určitě příště až vám představím další novou vychytávku - Online výškopis, pro který bude tato databáze stěžejní. Kdo by chtěl už dnes nahlédnout pod pokličku a stát se beta testerem nulté verze, ať mi písne na mail. Hledám hlavně uživatele vlastnící více webových prohlížečů (Internet Explorer 8, IE 9, Opera 11,12 a další novější prohlížeče).

Ukládání obrázku mapy - aktuálně označeného lokátoru jsem na poslední chvíli před zveřejněním musel odstranit, pravidla firmy seznam.cz mi to zakázala, a musíte se tedy spolehnout sami na sebe, svůj počítač, klávesnici (třeba levý alt + print screen) a své programy (Malování, Gimp...). Kdo tápe může mi písnout, poradím ;-).

BINGO, to nejdůležitější stále chybí :-) trvalý webový odkaz na novou českou lokátorovku:

www.cbpmr.cz/lokatorova-mapa-gps.html


Důležité! Pokud odhalíte nějaké chybky dejte mi prosím vědět, nápady na vylepšení a úpravy též uvítám. Na aplikaci je stále co zdokonalovat a bez vaší reakce to nepůjde!

Tip na závěr: Pokud někde budete chtít odkázat na naší mapu a chtěli byste třeba navést uživatele rovnou na nějaký lokátor, pro příklad třeba JO70UR, udávejte odkaz v následujícím tvaru:

http://www.cbpmr.cz/lokatorova-mapa-gps.html#l=JO70UR

Šest posledních znaků vždy zastupuje právě ten lokátor, který chcete zobrazit...

A příště si trošku pohrajeme se statistikou. Už dnes si můžete tipnout jaké jméno kopce je v Čechách nejrozšířenější, jaký název je nejdelší a nejsprostější... :-). Tyto libůstky a postřehy příště proberu od A až po Zet.

Hezké pohodové dny vám přeje


Jerry Nové Město


Nová lokátorová mapka

Tento článek najdete na webu CB - PMR radiostanice a vysílání: http://www.cbpmr.cz