Návod jak vybrat místo k vysílání s programem Radio Mobile

Návod jak vybrat místo k vysílání s programem Radio Mobile

Datum: 29.11. 2018 23:50 Téma: Rady a návody

Článek zaslal Mates Brno


Už delší dobu mě trápila otázka, jak bych mohl podpořit výběr místa vysílání pro portejbl něčím výživnějším než je mapa a vlastní intuice. Nabízí se banka deníků https://www.cbpmr.cz/deniky/ nebo https://www.cbdx.cz/denik/, kde si lze vyhledat zamýšlenou kótu a podívat se kdo z ní už někdy vysílal a s jakými výsledky. Například když jsem se v říjnu 2018 chystal na kótu Brdo v Chřibech, zjistil jsem hledáním v bance deníků, že z tama vysílala expedice Horizont v dubnu 2013.

Brdo, CB, Ex. Horizont

Její výsledky nevypadali hvězdně, ale na druhé straně 83 spojení je solidní výsledek a deník mě od návštěvy Brda neodradil. Spíš ve mě vzbudil zvědavost jestli počet spojení a hodnotu toho nejdelšího překonám. Na Brdo jsem se nakone vydal v říjnu 2018. Co čert nechtěl, při stavění antény jsem tam potkal Zvíře Zlín Malenovice, který se teď věnuje více fotografování než vysílání (Zvíře, pokud tyto řádky čteš, pošli mi, prosím Tě nějaké fotky z toho večera!). Dověděl jsem se pak, že to byl on, kdo s expedicí Horizont z Brda vysílal. Do rána jsem tam pak nasbíral rovných 100 spojení.

Brdo, Mates Brno

Dá se ještě nějak lépe posoudit potenciál určitého místa? V rámci hrátek s deníky z předchozích let tvořím program, který bude schopen vizualizovat výsledky několika expedic vysílajících v různých termínech z jednoho nebo více blízkých míst. Program ale zatím není hotov a usmálo se na mě štěstí, když jsem narazil na úplně "jiné zvíře", program Radio Mobile:

https://www.ve2dbe.com/english1.html

Program existuje v desktopové verzi, kterou jsem zatím ani nevyzkoušel, protože autor nabízí online verzi (https://www.ve2dbe.com/rmonline.html). Ta mi dovolila udělat všechno co se mi v poslední době ohledně vyhledávání vhodných míst k portejblům honilo hlavou. Hlavní otázka, která mě zajímala bylo, jestli existuje něco co dokáže zohlednit alespoň základní pravidla šíření elektromagnetického signálu pozemní vlnou. A Radio Mobile po této stránce nesklamal. Po několika hodinách hraní si s programem se mi povedlo vytvořit si mapku okolí Brna, na které se mi barevně zvýrazňovali místa v terénu, které jsou pro vysílání nadějné (nejsytější žlutá), tak jako i ty beznadějné (slabé odstíny modré nebo oblasti bez barvy). Vypadala nějak takto:

Český návod Radio Mobile
Plné rozlišení získáš klepnutím nad obrázkem

Nebudu Vás dál napínat, a vysvětlím Vám, jak si můžete podobný obrázek sestrojit sami. Nejdříve se registrujte, slouží k tomu odkaz vlevo Create a New account. Zvolíte si uživatelské jméno a heslo pro další práci s programem, který si pak bude pamatovat Vaše nastavení, místa na mapě, vypočítané pokrytí signálem a podobně.

Radio Mobile nastavení 1Můj postup vychází ze základní funkcionality programu, kde si nadefinujete nějaký vysílač s anténou (poloha, frekvence, typ a výška antény nad zemí, výkon stanice, PSV, atd.). Ale pěkně po pořádku. Po přihlášení do programu uvidíte základní nabídku (menu).
Růžová sekce slouží k zadefinování místa na mapě, ze kterého se vysílá. Můžete jich mít několik a patričně toho využijeme. Modrá sekce slouží k sledování trasy mezi dvěma anténami a tady se k ní nedostaneme. V zelené části pak pracujete s výpočtem pokrytí a uchovávaním výsledků těchto výpočtů. Výpočty provedeme a nakonec použijeme tlačítko "Multiple Coverages" (více pokrytí signálem), pomoci kterého budeme skládat pokrytí signálem z několika vysílačů. V šedé části si můžete nadefinovat vlastní typ antény, použijeme pro jednoduchost preddefinovaný typ.

Ledacos jsem už naznačil, ale nezaškodí malá rekapitulace a zdůraznění, o co se tady snažíme (výsledek jste už viděli na obrázku s obarvenou mapou výše). Představíme si, že jedeme na portejbl vysílat do CB ligy někde východně od Brna. Ze zkušenosti víme, že nejvzdálenější stanice, o které by jsme se mohli pokoušet budou 200km a víc vzdálené (můžete přizpůsobit Vašim očekáváním a výbavě, jakož I pásmu, na kterém se bude vysílat). Rozmístíme proto v programu Radio Mobile několik stanic v různých směrech do takové vzdálenosti a podíváme se, jak bude jejich signál silný na různých místech kolem Brna.

1) Nadefinujeme stanice (v mém příkladu jsou použity např. Svahová (Krušné hory), Čerchov (Český les), Ostružná (Jeseníky), Straník (Oravská Magura), Volovec (Slovenské Rudohorie), Predná Poľana (Poľana) a Španí laz (Krupinská vrchovina).

Stručná ukázka definice stanic ("New Site"):

Radio Mobile

Mapou můžete myší posunovat a tlačítkem "Place cursor at center" můžete modrý balónek/šipku umístit na požadované místo.

Následně budete mít možnost místu dát vlastní název a uložit si jej do seznamu definovaných míst tlačítkem "Add to my sites".

Radio Mobile 2

Po zadefnování místa klikněte na "New coverage" a dostanete příležitost simulovat vysílání z daného místa a vypočítat pokrytí území signálem (pozor, maximální plocha má poloměr 300km, takže pokud signál přichází na zájmové území příliš silný, nemůžete to někdy řešit přesunutím vysílače dál než 300km, je potřeba například snížit výkon).

Radio Mobile 3

2) V části "Multiple Coverages" necháme na mapě zobrazit pokrytí signálem všech těchto vysílacích stanic tak, že pokrytí se bude vykreslovat gradientem barev (tady od modré po sytě žlutou) s průsvitností cca 25%. To znamená, že místa pokryta silně čtyřmi stanicemi budou v nejsytějším odstíně žluté. Z nabídky klidně vyberte všechna místa, na samotné mapě pokrytí se Vám stanice zobrazí pod mapou a můžete je klikáním myši vypínat a zapínat.

Výsledná mapa by měla v zájmové oblasti obsahovat tak slabý signál, aby bylo vidět gradienty barev, sytější a žlutší na dobrých místech (třeba na kopci) a slabší nebo modré v údolích a v extrémních případech I bez signálu. Jenom taková mapa nám pomůže se dobře rozhodovat, pokud by celé území bylo pokryto sytou žlutou, je potřeba odstranit některý z bližších vysílačů, zmenšit jim výkon a tak podobně.

Tento návod nelze brát jako definitivní, možností jak s programem pracovat je mnoho a připravte se na potřebu určitého množstva experimentování než se Vám analýza terénu a šíření signálu v něm povede.

Mates Brno
Tento článek najdete na webu CB - PMR radiostanice a vysílání: http://www.cbpmr.cz