Program CHIRP - tipy k programování radiostanic

Program CHIRP - tipy k programování radiostanic

Datum: 21.5. 2017 22:15 Téma: Rady a návody

Článek pro nás ochotně sepsal Ricci Plzeň.


V originální PMR stanici máme všechny použitelné frekvence naprogramovány již z výroby. Pokud si ale koupíme na sdílené kmitočty či na poslech tzv. dualbandovou stanici, musíme tam ty frekvence naprogramovat sami. Někdy je nám tam může naprogramovat prodejce, ale to pak neřeší případ, kdy potřebujeme nějaké frekvence změnit, či si je uspořádat podle vlastních požadavků.

V tomto návodu se nechci zabývat programováním stanice do úplných detailů, pokud nevíte co při zadávání znamená TSQL, offset, duplex a další paramtery, či neovládáte počítač, bude lepší když požádáte o programování někoho zkušenějšího.

Programování frekvencí ručních stanic pomocí tlačítek na nich není zrovna oblíbená operace. Pokud takto potřebujeme zadat pár FRQ na tzv. sdíláky, ta čtvrthodina se ještě dá vydržet. Co ale dělat v případě, že potřebujeme naprogramovat dalších "n" frekvencí vlastních, převaděče a nechceme se tím zabývat po několik dlouhých zimních večerů? K tomu nám pomůže programovací kabel a SW. Kabel i SW nebývá standardním příslušenstvím a je tedy nutno je dokoupit. Prostředky vynaložené na originální kabel a SW nebývají úplně malé a pokud vezmeme v úvahu skutečnost, že programování neprovádíme každý den...

Naštěstí existují levnější alternativy v podobě neoriginálních kabelů a volně dostupného SW. Podle typu stanice resp. konektoru se dá takový kabl sehnat z číny za cca 200,- Kč.

POZOR - Programování s neoriginálním kabelem a/nebo neoriginálním SW provádíte na vlastní riziko a autor článku nenese za případné škody jakoukoliv zodpovědnost.

Co se týče kabelů, jak jsem psal výše, dají se sehnat na čínských eshopech za pár korun. Co je ale důležité vědět je to, že tyto kabely nemají originální FTDI/Prolific chip resp. USB převodník (číňani šetří, a tak to prostě obšlehli aby nemuseli platit licence) a může se tak stát, že ho OS špatně rozpozná a nainstaluje chybně pracující resp. nepracující driver. Ve zkratce jde o to, že pokud necháte Windows nainstalovat driver, nainstaluje vám nejnovější verzi, které s neoriginálním kabelem nebude fungovat - číňan to asi neokopírovat dostatečně dobře. Je tedy potřeba před prvním připojením kabelu nainstalovat driver ručně.

Tuto problematiku rozebírá stránka https://www.miklor.com/ která se sice primárně věnuje Baofengům a dalším čínských výrobcům, ale jsou tu co se týče driverů informace použitelné i pro ostatní. Link na stránku s kabely a SW - https://www.miklor.com/COM/UV_GettingStarted.php
Jak je na stránkách uvedeno, nepomůžeme si ani instalováním originálního driveru, ten nebude s těmito kabely fungovat.
Postup instalace driveru najdeme velmi podrobně popsán na stránce https://www.miklor.com/COM/UV_Drivers.php

Poznámka: Kabely s neoriginálním Prolific převodníkem mi nefungují na Macu. Originální kabely fungují na 100%. Pokud chcete použít certifikované kabely s originálním chipem, dají se koupit na například stránkách RT systems - https://www.rtsystemsinc.com kde najdete i placené varianty programovacího SW.

Ale pojďme dále. Vezmeme tedy předpokad, že máme kabel, nainstalovaný driver a chceme stanici naprogramovat. Budeme tedy potřebovat ještě nějaký SW. Pro čínské modely vysílaček bývá SW stažitelný zdarma, nicméně bývá poměrně uživatelsky nepřívětivý, často špatně přeložený do angličtiny a výjimkou nejsou ani chyby vedoucí často k pádu programu (a tím pádem ke ztrátě provedných změn). Pokud takhle ladíte tabulku frekvencí půl hodiny a pak vám program spadne, je to na ránu.
Pokud vám tedy z nějakého důvodu nevyhovuje originální SW, je možné sáhnout po programu CHIRP. K dispozici je pro OS Windows, Mac i Linux.
Program je distribuován a i jeho použití je zcela zdarma. Poslední verzi vždy stáhnete na adrese:

https://chirp.danplanet.com/projects/chirp/wiki/Download

Jestli si bude program rozumět i s vaší stanicí zjistíte zde:
https://chirp.danplanet.com/projects/chirp/wiki/Supported_Radios

Podrobnou kompatibilitu funkcionality s konkrétním modelem stanice najdete tady:
https://trac.chirp.danplanet.com/chirp_daily/LATEST/Model_Support.html
Poznámka: Program CHIRP je v neustálém vývoji, denně přibývají další kompatibilní stanice, řeší se chyby a je možné, že vámi používaná verze má proti tomuto návodu nějaké změny jak "uvnitř" tak "zvenku".

Důležitá informace: Při prvním připojení stanice je nutné napřed stáhnout její obsah (a uložit jej jako zálohu). Ideální stav pak je, pokud stanici před tímto krokem vymažeme do továrního nastavení. Je to proto, že program stahuje celý tzv. image stanice, nikoliv jen uložené frekvence a nastavení. V případě, že by se něco pokazilo při uploadu do stanice a ta například poté vůbec nereagovala, můžeme tímto zálohovým souborem leccos zachránit.

POZOR: Uploadovat do stanice je možné jen ten soubor, který jsme si před úpravami stáhli ze stanice, není tedy možné například do stanice uploadovat soubor který vytvoříme v menu pomocí příkazu File > New.

Je dobré také vědět, že takto stáhnutý soubor bude čitelný pouze v naší stanici, pokud jej pošlete třeba kamarádovi se stejným modelem stanice ale s jiným FW či jeho revizí, nebude tento soubor možné do jeho stanice uploadovat. Především u Baofengů je velké množství verzí FW, které jsou ve stanici "natvrdo" a nejdou aktualizovat.
Veškeré sdílení frekvencí například s kamarádem pak řešíme pomocí exportu frekvencí do CSV souboru a jeho importu na jném zařízení.


CHIRP kompletní návod
Klepnutím na obrázek ho zvětšíš na maximum



Pojďme si ve zkratce projít menu programu:
(některé především systémové položky macOS na jiných OS budou chybět, ale ty z programu tam budou stejné)

Pod položkou File najdeme základní operace se soubory jako vytvořit nový, otevřít existující, uložit, uložit jako, import, export, zavřít soubor a exit z programu.Položku "Open stock config" u nás moc nevyužijeme, zde se dají nastavit základní frekvence používané především pak v USA.

CHIRP menu


V menu Edit pak najdeme kromě systémových zkratek (CTRL+C, CTRL+V atd.) položky pro práci s jednotlivými řádky - jedná se předvším o možnost posunout řádek nahoru či dolů (Move Up, Move Down) a výměnu dvou vybraných řádků.

Tady malý pozor, pokud označíme blok řádků a budeme jej chtít posunout výš či níž, je potřeba učinit tak, aby volné řádky byly posunuty do prázdného místa. Jinak se cílové místo přepíše vybraným blokem. Ovšem je možné, že tentu bug je již v nějaké novější verzi opraven.

CHIRP nastavení

V menu View pak najdeme především volbu "Hide unused fields" a "Smart Tone Modes" - první možností můžeme skrýt prázdné řádky. Je to dobrá funkce, pokud máte určité skupiny frekvencí uloženy pod určitými pořadovými čísly paměti - například sdílené kanály pro 2 metr na paměťové pozici 1-5 a sdílené kanály pro 70 cm na pozici 11-15 - aby se to lépe na stanici hledalo - prostor mezitím je prázdný, a s touto volbou pak nemusíme při pohybu mezi jednotlivými paměťmi tolik rolovat. Pokud bychom ale chtěli přidat FRQ na prázdnou pozici, je nutno tuto volbu vypnout. Smart Tone Modes - co dělá tahle položka jsem neobjevil :)
Můžeme zde i změnit jazyk aplikace, čeština mezi nabízenými jazyky není.

CHIRP nastavení jazyku

Asi nejpoužívanější položky jsou obsaženy v menu RADIO - a to "Download from Radio" a "Upload to Radio" (ve Windows ALT+D a ALT+U). Prvním příkazem stáhneme aktuální obsah a stav TRXu, po editaci pak druhým příkazem nahrajeme data do stanice.

Pro nás zajímavá položka je Import from data source, kde najdeme hned několik zdrojů, které nám umožní import dat - pro převaděče doporučuji polský server przemienniki.net, kde si vybereme zemi která nás zajímá, frekvenci / band, mód a po stisknutí potvrzovacího tlačítka se nám do stanice nasypou aktuální převaděče. V databázi jsou převaděče poměrně aktuální. Změny - pokud jsou nahlášeny VO převaděče jsou většinou zaneseny do 2-3 dnů, podobně jako u RepeaterBooku, který ale v Chirpu nabízí pouze převaděče v USA.

Je nutné si uvědomit, že zde popisovaný postup pro import frekvencí převaděčů nedává nikomu právo na těchto frekvencích vysílat! V amatérském pásmu je možné vysílat pouze pokud složíte předepsané zkoušky a je vám vydáno individuální oprávnění (licence). Jinak se vystavujete postihu ze strany orgánů ČTÚ a to není opravdu levnou záležitostí.

Pokud nemáte radioamatérskou licenci, je dobré si nějakým způsobem frekvence na kterých ?nemáte co dělat? upravit tak, abyste na nich neklíčovali omylem. U převaděčů například editací tzv. odskoku (Offset) zcela mimo pásmo (například Offset 999 MHz - stanice tuto hodnotu pravděpobodně přijme ale nebude na ní schopná vysílat) či pokud to stanice umožňuje, u těchto frekvencí zcela zablokovat TX mód. Použitím hodnoty LO (low) u výkonu (Power) taky nic nezkazíte.

Položka Query data source je v podstatě to stejné jako Import data source, ale takto získaná data se nám zobrazí v nové tabulce (tabu) a můžeme s nimi pracovat odděleně (je pak nutno vybraná data zkopírovat do "naší" tabulky kterou budeme uploadovat do TRXu.

Program CHIRP  
O programu CHIRP



V menu Help najdeme několik zcela nepodstatných možností jako Report statistiky používání autorům programu, jestli se mají zobrazovat instrukce během používání a pak ještě i volbu Enable Developer Functions - zapnout vývojářské funkce, ale i se zapnutou touto volbou jsem nenašel v programu nic navíc.

Programování pomocí CHIRPu


V levé části programu pak najdeme jednotlivé taby, které umožňují programovat nastavení stanice. Zde můžete vidět 4 taby (Yaesu VX-8), ale třeba Beofeng má například jen 2 atd. - záleží na možnostech stanice a CHIRPu.

» PMR a sdílené frekvence - CSV soubor ke stažení

Závěr:

Program CHIRP je opravdu dobrou alternativou, pokud od něj nechcete detailní nastavování stanice - tam bývají lepší originální SW či placené varianty programů od RT systems, které jdou opravdu do hloubky, Pro CHIRP - pokud potřebujeme "nasypat" data do stanice - však hovoří jasně jeho dostupnost s skutečnost že je zdarma.

Ricci Plzeň




Tento článek najdete na webu CB - PMR radiostanice a vysílání: http://www.cbpmr.cz