Výškopis ČR, SR online - návod a popis služby

Obsah nápovědy: Ovládání mapy | Práce se značkami |
Funkce blízkých kót | Práce s obrázkem výškopisu - mapování trasy |
Ukládání terénních profilů | Podmínky užití | Zdroj dat

Co dokáže náš Výškopis

Výškopisná mapa ovládání

Práce se značkami

Ke zobrazení terénního profilu, vede několik kroků. Základem je vložení dvou bodů trasy. Pro toto mějte přepnutou mapu v režimu vkládání. První vložená značka se označí jako bod A, druhá je vždy bodem B. Odebrat můžete vždy tu naposledy vloženou, nebo obě naráz. V příští verzi Výškopisu toto ještě vylepším.

Každá vložená značka v sobě ukrývá MENU. Stačí nad ní provést DVOJKLIK levým tlačítkem myši a rozbalí se následující vizitka s podobnou nabídkou:


Mapa výškopisná

Je zde např. možné pod položkou +Popis upravovat popisek daného bodu, který se dále zobrazuje ve vygenerovaném výškopisu. Ti co jsou přihlášení a registrovaní u mně na webu zde můžou uložit tento bod rovnou do svých oblíbených.
Prvním kliknutím na tuto položku se zobrazí formulář, kde můžete seskupené údaje před uložením libovolně upravit, po uložení jste přesměrováni do administrace oblíbených kót, která vypadá nějak takto:


Oblíbené kopce
Do této administrace se dostanete i přes ikonku v mapě (vlevo nahoře).

Rychlý výběr z blízkých kót

Kdekoliv nad mapou ve všech měřítkách (přiblížení) je přítomna funkce pravého tlačítka myši tzv. vyhledávání blízkých kót. Stačí tímto tlačítkem kliknout a po chvilce se vám rozbalí seznam kót s okolí cca 10km, seřazených dle nadmořských výšek. Dalším kliknutím na jméno kóty se vrchol ihned použije do výškopisu a mapa se sama zacentruje.


Seznam blízkých kót
Pravým tlačítkem myši vyvoláš kdekoliv nad mapou seznam nejbližších kót...

Práce s obrázkem výškopisu - mapování trasy

Mapování trasy může přijít vhod když vás bude zajímat, které pohoří vám stíní v přímé "viditelnosti". Výsledný výškopisný obrázek je interaktivní, stačí nad něj najet myší a kliknout na tu část trasy, která vás zajímá. V pravém okénku se ihned objeví seznam nejbližších vrcholů z této oblasti + odkaz na přímé zobrazení této lokality na mapě. Pro návrat k původnímu obrázku teréního profilu klikněte opětovně na položku "Generuj výškopis".


Mapování českých kopců
Mapování trasy a dohledávání terénních "překážek"...

Ukládání terénních profilů

Pro uložení stačí kliknout na uvedenou položku, nebo obrázkovou ikonu se zelenou šipkou a prohlížeč vám nabídne potvrzovací hlášku a následně se stáhne ZIP soubor ve kterém budou dva obrázky typu PNG (výškopis bez zakřivení + výškopis včetně zemského zakřivení).

Podmínky užití:

Tyto obrázky můžete dále libovolně používat s tím že při veřejném vystavení nesmíte zakrývat, nebo pozměňovat informaci o autorství (tzv. copyright (c), řádek pod čarou). Je to jediná podmínka užití.


Stažení databáze kopců ČR

Zdroj dat:

*Tato aplikace běží za přispění těchto webů: www.mapy.cz, www.heywhatsthat.com, maps.google.com
Výšková a lokační data: SRTM NASA (c)
Databázi ČR/SR kopců sestavil: Jerry N.M.

Jerry - www.cbpmr.cz (5.2. 2012)

ZAVŘÍT TOTO OKNO