Výškopis ČR, SR online - návod a popis služby
Obsah nápovědy: Ovládání mapy | Práce se značkami |
Funkce blízkých kót | Práce s obrázkem výškopisu - mapování trasy |
Ukládání terénních profilů | Podmínky užití | Zdroj dat
Co dokáže náš Výškopis
- Vytvořit obrázky terénních profilů mezi dvěma vybranými body v rámci České republiky a přilehlého okolí. (Do výsledků je zahrnuto i zakřivení Země).
- Při znalosti vzájemných GPS souřadnic generuje výškopisy i nad rámec naší republiky - celosvětově.
- Ukládání obrázků výškopisu v zazipovaném souboru (obě verze naráz, včetně zakřivení zemského povrchu).
- Okamžité zobrazování tras spojení v mapových podkladech serveru www.mapy.cz. Použít je možné turistickou, obecnou a leteckou mapu včetně dalších rozšíření (stínování reliéfu, turistických stezek ad).
- Zpětné mapování trasy spojení, neboli dohledávání případných terenních "překážek" na trase spojení s přímým zobrazením v mapě (*vysvětlení níže).
- Přidávat body výškopisu lze těmito způsoby: kliknutím do mapy, zápisem platné poštovní adresy, zadáním zeměpisných souřadnic, výběrem ze seznamu kopců ČR a SR, který obsahuje více než 15000 ověřených kót. Dále výběrem ze seznamu "blízkých kót" (níže je vysvětleno) a ze seznamu uživatelsky uložených oblíbených kót.
- Ukládání až 20 oblíbených kót pro rychlé použití je umožněno jen registrovaným uživatelům stránek www.cbpmr.cz. Náhledy této sekce najdete dále v článku.
- Výškopis automaticky doplňuje aktuální radioamatérské lokátory a orientační nadmořské výšky.
- Je umožněno vkládání vlastních popisů veškerých bodů výškopisu. Tento popis je pak zanesen do vytvořeného obrázku terénního profilu.
- Přepínaní režimů mapy, při daném požadavku se automaticky vždy vloží další bod (značka) výškopisu a při režimu hledání je možné mapu libovolně využít na všeobecné vyhledávání.
- Měření vzájemné vzdálenosti a azimutu mezi dvěma body hledané trasy. Azimut se vztahuje vždy k bodu A.
- Trvalý webový odkaz na Výškopis online: www.cbpmr.cz/vyskopis.html
Práce se značkami
Ke zobrazení terénního profilu, vede několik kroků. Základem je vložení dvou bodů trasy. Pro toto mějte přepnutou mapu v režimu vkládání. První vložená značka se označí jako bod A, druhá je vždy bodem B. Odebrat můžete vždy tu naposledy vloženou, nebo obě naráz. V příští verzi Výškopisu toto ještě vylepším.
Každá vložená značka v sobě ukrývá MENU. Stačí nad ní provést DVOJKLIK levým tlačítkem myši a rozbalí se následující vizitka s podobnou nabídkou:

Je zde např. možné pod položkou +Popis upravovat popisek daného bodu, který se dále zobrazuje ve vygenerovaném výškopisu. Ti co jsou přihlášení a registrovaní u mně na webu zde můžou uložit tento bod rovnou do svých oblíbených.
Prvním kliknutím na tuto položku se zobrazí formulář, kde můžete seskupené údaje před uložením libovolně upravit, po uložení jste přesměrováni do administrace oblíbených kót, která vypadá nějak takto:

Do této administrace se dostanete i přes ikonku v mapě (vlevo nahoře).
Rychlý výběr z blízkých kót
Kdekoliv nad mapou ve všech měřítkách (přiblížení) je přítomna funkce pravého tlačítka myši tzv. vyhledávání blízkých kót. Stačí tímto tlačítkem kliknout a po chvilce se vám rozbalí seznam kót s okolí cca 10km, seřazených dle nadmořských výšek. Dalším kliknutím na jméno kóty se vrchol ihned použije do výškopisu a mapa se sama zacentruje.

Pravým tlačítkem myši vyvoláš kdekoliv nad mapou seznam nejbližších kót...
Práce s obrázkem výškopisu - mapování trasy
Mapování trasy může přijít vhod když vás bude zajímat, které pohoří vám stíní v přímé "viditelnosti". Výsledný výškopisný obrázek je interaktivní, stačí nad něj najet myší a kliknout na tu část trasy, která vás zajímá. V pravém okénku se ihned objeví seznam nejbližších vrcholů z této oblasti + odkaz na přímé zobrazení této lokality na mapě. Pro návrat k původnímu obrázku teréního profilu klikněte opětovně na položku "Generuj výškopis".

Mapování trasy a dohledávání terénních "překážek"...
Ukládání terénních profilů
Pro uložení stačí kliknout na uvedenou položku, nebo obrázkovou ikonu se zelenou šipkou a prohlížeč vám nabídne potvrzovací hlášku a následně se stáhne ZIP soubor ve kterém budou dva obrázky typu PNG (výškopis bez zakřivení + výškopis včetně zemského zakřivení).
Podmínky užití:
Tyto obrázky můžete dále libovolně používat s tím že při veřejném vystavení nesmíte zakrývat, nebo pozměňovat informaci o autorství (tzv. copyright (c), řádek pod čarou). Je to jediná podmínka užití.

Zdroj dat:
*Tato aplikace běží za přispění těchto webů:
www.mapy.cz, www.heywhatsthat.com, maps.google.com Výšková a lokační data:
SRTM NASA (c) Databázi ČR/SR kopců sestavil:
Jerry N.M.
Jerry - www.cbpmr.cz (5.2. 2012)
ZAVŘÍT TOTO OKNO