www.cbpmr.cz » Uložiště deníků spojení » ruční vkládání deníků » ukládání deníků ze souborů C6V
Soptík Náchod /p Ruprechtický špičák 880m
Soptík Náchod /p Ruprechtický špičák 880mStáhnout obrázek
Mapka je aktivní - pro popis najeď myší nad jednotlivá zobrazená stanoviště.
VolačkaSoptík Náchod
Místo vysíláníRuprechtický špičák
Lokátor stanovištěJO80DP
Nadmořská výška880m
Datum začátku3.6. 2023
Volačky operátorů
Zapisovatelé
TechnikaMotorola T92
Anténa
Druh provozuPMR
Použité frekvence
KomentářRuprechtický špičák, JO80DP, 880 m n.m., Javoří hory, nejvyšší bod okresu Náchod, u polských hranic.
3.6.2023
PMR
(a marné pokusy s VHF, UHF, CB)

Jedna turistická akce, jíž jsem se rozhodl zúčastnit, mne znovu po nějaké době přivedla na Ruprechtický špičák.
Z Javořích hor (potažmo Gór Suchych) na Broumovsku na česko-polské hranici sice vysílám relativně často, ale v poslední době volím jiné konkrétní kóty.
Současně ta účast na konkrétní akci znamenala, že místo abych byl na kopci v neděli v podvečer se sestupem za tmy, jak mi to obvykle vychází, ocitl jsem se na kopci už v sobotu v poledne, teoreticky v ideální PMRkovou dobu (ale zase s rizikem, že ti, na koho mám viditelnost, budou přijímat intenzivní provoz z vnitrozemí). A sestupoval jsem tak neobvykle brzo, že bych byl doma ještě za světla i v případě, že by teď byl prosinec. Kdybychom všechny dny srazili do jednoho, tak bych svá typičtější já potkal v protisměru při jejich výstupu na kopec někde u úpatí kopce.
Takže jsem dnes teoreticky měl šanci na pro mne neobvyklá spojení - tedy na spojení se skřivany, kteří sestupují z kopce dříve, než já na ten svůj vystoupám.
Když jsem se na Ruprechtický špičák vydrápal (cestou, která vlivem stoupání a všudypřítomného jemného suchého jehličí významně klouže i za naprostého sucha), trochu mě zaskočilo, jak mi ten Ruprechťák zarostl. Oproti podzimu a zimě je to tu o dost zelenější, což pro PMR bývá problém. A rozhledna s roštovou podlahou je zase problém pro mě, takže z Ruprechťáku standardně vysílám ze země.
A taky tu dnes, jednak vlivem data, jednak vlivem času, jednak vlivem počasí, byla hlava na hlavě. Velkou část času jsem měl třeba 2 - 4 lidi na dohled, a po ploše širšího vrcholu by se, byť vzájemně oddělených porostem, dalo v mnoha okamžicích napočítat asi 10 - 20 lidí. No prostě Václavák. Normálně potkávám např. tři srnky, dva zajíce a jednoho traktoristu - a to ještě dole na louce, a ne tady nahoře. (No dobrá, v polských horách často potkávám postupně různé turisty, ale ne tolik najednou).
Tomuhle civilizačnímu přetlaku, kdy na turisticky exponovaných místech v jednu chvíli současně setrvává více než já a max. dva cizí lidé, už jsem nějak odvykl :)

Pěkné spojení proběhlo se Slavíkem Brno portable Devět skal na Vysočině, spojil jsem se i s Chlumem u Hradce Králové, kde byl CB sraz.
To vše na PMR.
Výjimečně jsem s sebou měl i CB ručku, že jí ještě dám šanci, když je u Hradce Králové CB sraz. Ale zase ani ťuk. Na ch 1 jsem často slyšel španělštinu, a mé výzvy tam i jinde zůstaly bez odezvy. Jak jsem se dnes později na PMR dozvěděl, na tom CB srazu sice nějací síbíčkáři byli, ale s PMR a bez CB.
Slavík Brno se delší dobu snažil navázat spojení s Kubou Adamov (portable někde cca u Brna), já jsem Kubu Adamov nebral ani náznakem, ale z toho, jak jsem poslouchal Slavíka, jsem pochopil, že to mají hodně na hraně, že se pořád snaží, a pořád to těsně nechce projít - měnili kanály, zkoušeli to, a tak.
Kubu Adamov jsem přes Slavíka nechal pozdravovat, pokud spojení navážou, protože jsme s Kubou chvíli společně vysílali před třemi týdny na Kozákově a předávali jsme si zkušenosti a prohlíželi techniku.
Jak to nakonec dopadlo, nevím, ale i pokud se ti dva nakonec domluvili, tak se obávám, že to spojení asi bylo tak slabé, že ode mě Slavík Kubu asi pozdravovat nemohl.
Opakovaně jsem slyšel Jendu Skála, pro mne už za poslední měsíce známý hlas, který vysílal z Krkonoš, ale i když jsem to zkoušel mockrát, tak jsem se k němu na tu rušnou kótu nedokázal zpropagovat.
Slyšel jsem i někoho od Ralska, ale nedostal jsem se na něj.
Slyšel jsem i, jak někdo z posledních dvou jmenovaných (asi ten od Ralska) provádí spojení s Tomem a Kevinou, ale já jsem Toma a Kevinu nebral ani v náznaku. Kdybych je slabě slyšel, tak někoho poprosím, aby mi zkusil spojení dohodit, ale když jsem je vůbec nebral, a to ani na stanici pro příjem s významně citlivějším příjmem, tak to bylo bezpředmětné, dobouchat se na ně z PMR jsem tuplem nemohl.
Pokud byli tam, kde chtěli podle nástěnky být, tak byli na Šumavě, 270 km JZ ode mě, úhlopříčně prakticky přes celé Čechy, s přímou viditelností při inverzi bez zakřivení Země, ale bez přímé viditelnosti se zakřivením Země.
Ale jak říkám, je jsem nebral vůbec, a i když jsem pěkně bral toho, kdo s nimi mluvil, tak on nebral mě.
Na VHF ani UHF jsem neulovil nic. (Pozitivní na tom je, že nemusím deník za účelem publikace dělit do tří různých podle pásma a publikovat ho jako tři různé deníky.)

I když jsem původně myslel a avizoval, že na kopci budu jen chvilku, tak jsem tam nakonec byl cca 2 hodiny, cca od 12 do 14 hodin, ale všechna prvospojení s jednotlivými operátory proběhla na začátku, a pak už nic. Zkoušel jsem různé kanály na PMR a výzvy česky i polsky z různých vyhlídek různými směry (i ty schody rozhledny), zkoušel jsem CB, zkoušel jsem VHF a UHF do Česka, ale nic dalšího jsem neulovil. Krátce jsem znovu mluvil se Slavíkem a Honzou, ale na další operátory jsem se nedobouchal.
A až doma jsem zjistil, že jsem si znovu sáhnul zhruba na svůj rekord cca 130 km. Pokud byl Petr Strašnice přímo na vrcholu Melechova, tak jsme od sebe byli cca 132,9 km. Různých spojení těsně okolo 130 nebo 133 km už mám na PMR za poslední cca půlrok několik (a mám z toho radost), všechno s turistickým PMR Motorola T92 (bez nástavce apod., originál z fabriky), ale pořád to ne a ne prolomit, abych se dostal dál.
Ale obě dnešní dvě spojení nad 100 km mě mile překvapila - Vysočinu až tak často neulovím, spíše navazuji spojení s jižním okrajem Polabské nížiny, např. se severním okrajem Železných hor. Asi se dá říci, že jsem se dnes dvakrát dostal přes Železné hory. Že se dostanu až za údolí Sázavy (Melechov), by mě nenapadlo.

Jelikož je přístup Motoroly ke squelchi/monitoru dost neergonomický,
a na mé stanici je dokonce ještě horší než na jiných motorolách, protože monitor reaguje až po několika sekundách, protože tlačítko je společné se scanem,
začal jsem nedávno zkoušet poslouchat PMR na sdílenkové stanici TYT s teleskopem.
Pootočit potenciometrem hlasitosti na TYTu nebo tu TYT stanici vzdálit od sebe pro ochranu před kladnou zpětnou vazbou (pískáním) je mnohem jednodušší úkol než na Motorole T92 otevřít monitor. A to vše dokola při každém zaklíčování.
Pootočit hlasitostí na TYT už jsem se naučil zezadu prstem levé ruky, kterou TYT držím, takže v pravé ruce můžu držet Motorolu, z níž vysílám. Nahrávání pak musí být v kapse nebo na zemi. To lépe vyřešit neumím. A o případném psaní nemluvě - to prostě dvěma rukama nezvládám ani při používání jen jedné stanice, protože desky samy ve vzduchu nedrží a něčím musím psát, a dvě ruce jsou prostě málo.
U TYT si můžu v menu nastavit úroveň squelch na nulu, oproti potenciometru u CB je ten postup sice dost otravný a zdlouhavý, ale oproti PMR, kde squelch nejde nastavit vůbec, je to zlaté.
A TYT s teleskopem má mnohem lepší příjem než PMR Motorola, a to i při otevřených šumových bránách - o zavřené nemluvě, se zavřenou bránou se Motorola na DX používat nedá.
Když Motorola zjistila, že po puštění klíče nemačkám Monitor a nechávám ji zavřenou a nesnažím se jejím prostřednictvím poslouchat, tak se asi urazila, protože z ničeho nic jí začal chrastit reproduktor. Jen tak, bez uvedení důvodu. To, že se namíchla, že poslouchám přes TYT, je jediné dostupné vysvětlení, tudíž vysvětlení ze všech nejpravděpodobnější.
Takže Motorola půjde na reklamaci.
I když je při DX fakt příjemnější měnit hlasitost nebo umístění sdílenkové stanice pro poslech a jet holt na dvě stanice, než otevírat šumovou bránu na Motorole, pokud člověk vymyslí, kam s nahráváním, aby mohl držet dvě stanice současně,
tak bych stejně preferoval, aby mi reproduktor u Motoroly fungoval normálně.
Je to opravdu vada na NF úrovni, chrastí mi i zvuk mého vlastního rogerbeepu těsně po uvolnění klíče.
Ruprechťák asi až do podzimu nemusím řešit - mezi jehličnatými stromy tam v zimě jsou nějaké skuliny, ale jak se na jaře obalily listnaté stromy mezi nimi, tak je to špatné.
Ačkoliv - zkusil jsem dnes na chvíli odvážně vystoupat až do první zatáčky schodů na rozhlednu, těsně nad střechu základny rozhledny a zhruba těsně nad stromy, ale stejně to nepomohlo, spojení jsem odtamtud žádné nenavázal. Ale z rozhledny mi stejně nejde moc vysílat, protože vysílačka nefunguje bez operátora a já nefunguju na rozhledně, resp. vysílačka s vystresovaným operátorem funguje špatně, takže budu preferovat QTH s výhledem i bez rozhledny nebo alespoň s akceptovatelnějšími rozhlednami.
Tak zase někdy na slyšenou třeba z polské Suchawy, aspoň budu rozdávat mezinárodní spojení :) A navíc z lokátoru JO80DQ, a ne JO80DP, což je pro většinu možných protistanic o chlup dál.
Poznámka: Zatím jsem (opět) přeskočil v deníku 13.5.2023 Kozákov, chystám se doplnit.
Počet spojení4
Celkem km365
Průměr91.3km / 1 spojení
Deník zobrazen86 x
Deník vložen dne3.6. 2023
ČÍSLO DENÍKU33936
#časvolačkalokátorkmazim.pozn.
112:00
Slavík Brno /p Devět skal
JN89AQ108190°PMR ch. 7 # okr. ZR # Rx 3 R / Tx R # 112 km # Vysočina
212:12
Honza Hradec /p Chlum u HK
JO70UG59225°PMR ch. 7 # okr. HK # Rx 4 R / Tx 5 R # 57 km # Přímá viditelnost dle výškopisu: 2 - těsně asi i se zakřivením Země # CB sraz na Chlumu u Hradce Králové. Podle Map cca 330 m n.m.,
312:14
Mirek Řepy /p hora Tábor
JO70QM66258°PMR ch. 7 # okr. SM # Rx R / Tx R # 67 km # u Lomnice nad Popelkou
412:17
Petr Strašnice /p Melechov
JN79PP132213°PMR ch. 7,9 # okr. HB # Rx 5 R / Tx 3 R # 133 km # Přímá viditelnost dle výškopisu: 1 - bez zakřivení Země krásně
Sdílet: FacebookTwitter Trvalý odkaz
 0

Spojení do velkých lokátorových čtverců

2
JO70
1
JN79
1
JN89

© www.cbpmr.cz (2016)